Γενικά Solo Travel Europe - PLF κ προβληματισμοί

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Θα πειραματιστω στο πρωτο ταξιδι 2 νυχτες Αυστρια με σχολικο σακιδιο και ηδη εχω αγχος. Δεν βγαινει ευκολα για γυναικα, καλλυντικα, αξεσουαρ κλπ.
Παρουσα!εχω περασει 3 νυχτες Βιεννη και πηγα μονο με μεγαλη γυν.τσαντα(διαστασεις σχολικου σακιδιου)και ολα πηγαν κατ ευχην!απλα παιρνεις αλλαξιες οσες και τις μερες που θα μεινεις και καλλυντικα οσο το δυνατον λιγοτερα..επισης σαμπουαν,αντηλιακα(αν πας τωρα καλοκαιρι)κλπ μπορεις να τ αγορασεις εκει σε travel size για να μην εχεις να τα κουβαλας απο δω..στο λεω εγω που κουβαλαω το μισο νεσεσερ με προιοντα μακιγιαζ καθε φορα σε καθε ταξιδι και ας μη τα χρησιμοποιω ολα! :haha: :haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.088
Υπάρχουν μικρά σαμπουάν, κρέμες σώματος κλπ. κάτω από 100ml που επιτρέπονται στην πτήση.
Βγαίνουν και σε πολύ μικρές συσκευασίες 40-50 ml και έχει και ο Hondos κάποιες μάρκες από αυτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Στο flying tiger πουλαει σετ πλαστικων conteiners με χωρητικοτητα 10-50 ml για εμας τις απολυτες που θελουν τα καλλυντικα απο το σπιτι. Σαμπουαν, ντους κλπ βρισκω στο ξενοδοχειο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πολύ καλή η σκέψη σου, απλά φαίνεται ότι θα ήταν καλύτερο την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, να αποφύγεις τις πολλές πτήσεις και ιδιαίτερα μεταξύ διαφορετικών χωρών. Το city hopping με low cost αεροπορικές, κρίνεται αρκετά αμφίβολο το φετινό καλοκαίρι. Τα χερσαία σύνορα προσφέρουν καλύτερες και πιο flexible επιλογές.

Λεωφορεία και τρένα υπάρχουν με πληθώρα επιλογών στις περιοχές που θέλεις να κινηθείς. Έχω κάνει παρόμοιο ταξίδι με το ίδιο σκεπτικό με εκκίνηση την Βενετία το 2017 και επιστροφή από Βελιγράδι 10 μέρες αργότερα. Το μόνο που είχα σαν πλάνο ήταν οι departure και arrival πτήσεις, τα υπόλοιπα κομμάτια του παζλ τα συμπλήρωνα την επόμενη μέρα.

Εάν θες και μια γνώμη/πρόταση ταξιδιού: Venezia-Trieste-Pula-Rijeka (Krk island)-Opatija-Zagreb-Belgrade. Σε όλες τις πόλεις και περιοχές θα δεις αρκετό κόσμο, Ζάγκρεμπ-Βελιγράδι παρότι δεν έχουν θάλασσα παραμένουν αρκετά ζωντανά το καλοκαίρι και θα σου αρέσει πολύ. Απλά επειδή θα περνάς χερσαία σύνορα, έχε το νου σου με τις ώρες. Όπως σαν Θεσσαλονικιός ξέρεις ότι θα φας τρελή κίνηση στο Κασσάνδρα-Θεσσαλονίκη τη κυριακή το απόγευμα, το αντίστοιχο δρομολόγιο πρέπει να το αποφύγεις σκ από κροατία με κατεύθυνση προς σερβία, θα έχει πάααρα πολύ αναμονή στα σύνορα.

Ή από την στιγμή που θα μπεις Ιταλία, μείνε Ιταλία και σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πάρεις πτήσεις τύπου Βενετία-Νάπολη, Βενετία-Παλέρμο κλπ κλπ. Οι συνδέσεις της Ιταλίας με την Ελλάδα μετά είναι άφθονες, οπότε κρατάς και το αεροπορικό της επιστροφής ανοιχτό και το κλείνεις όποτε και όταν θελήσεις να γυρίσεις πίσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.326
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom