SOS για Γαλλική Πολυνησια

Ευρυδίκη

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είμαι νέο μέλος και θέλω να πάω Γαλλική Πολυνησια χωρίς να ξοδέψω όλη μου την περιουσία. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Είμαι νέο μέλος και θέλω να πάω Γαλλική Πολυνησια χωρίς να ξοδέψω όλη μου την περιουσία. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ
Ναυτικός/Υπάλληλος σε κρουαζιερόπλοιο. Οταν ειχαμε παει Μπόρα Μπόρα πετυχαμε ενα ζευγάρι Ελλήνων στο μίνι μαρκετ που κατέβηκαν για λίγες ωρες στο νησί απο το κρουαζιερόπλοιο που δούλευαν. Ποιο φτηνός τρόπος να πας εκει δεν νομίζω να υπάρχει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναυτικός/Υπάλληλος σε κρουαζιερόπλοιο. Οταν ειχαμε παει Μπόρα Μπόρα πετυχαμε ενα ζευγάρι Ελλήνων στο μίνι μαρκετ που κατέβηκαν για λίγες ωρες στο νησί απο το κρουαζιερόπλοιο που δούλευαν. Ποιο φτηνός τρόπος να πας εκει δεν νομίζω να υπάρχει.
Και μένα κολλητή μου φίλη δούλεψε για χρόνια σε κρουαζιερόπλοιο και είχε την ευκαιρία να επισκεφτεί κάποια μέρη αδιανόητα ακριβά, με ακριβότερο όλων την Γαλλική Πολυνησία. Συμφωνώ, άλλος οικονομικός τρόπος δε νομίζω να υπάρχει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είμαι νέο μέλος και θέλω να πάω Γαλλική Πολυνησια χωρίς να ξοδέψω όλη μου την περιουσία. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ
Και αν η αλλαγή καριέρας δεν είναι στα πλάνα σου, δοκίμασε να την ενταξεις σε καποιο round the world ticket της συμμαχίας oneworld (για να μπορείς να συνεχίσεις πριν ή μετά προς νησί του Πασχα και Χιλή). Πριν χρόνια τουλάχιστον είχα γνωρίσει ένα σωρό κόσμο που πήγαινε έτσι. Το μεγαλυτερο κόστος, τη διαμονή και τις μετακινήσεις μεταξύ των νησιών, ειναι δυσκολο να τη γλυτώσεις.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Είμαι νέο μέλος και θέλω να πάω Γαλλική Πολυνησια χωρίς να ξοδέψω όλη μου την περιουσία. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ
Εδώ διαφημίζει κάτι 300-350άρια από Λονδίνο για Δυτική Ακτή ΗΠΑ. Βρες κάτι φθηνό για Λονδίνο, μαζί με την μετάβαση σε Ταϊτή πιθανό να σου έρθει και κάτω από χιλιάρικο.

Τώρα, το κόστος το εκεί, αυτό είναι μια άλλη ιστορία (όπως και το ρίσκο του ταξιδιού τα Χριστούγεννα).
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Ακομα και Παπετε να καταφέρεις να πας, να ξέρεις οτι θα εχεις το ακριβό εισητηρίο για την πτήση μεταξύ νησιών αλλα και το ακομα ποιο ακριβό έξοδο της διαμονής σε overwater villa, οπως και φυσικά του ακριβού φαγητού και των οποίων δραστηριοτήτων θέλεις να κανεις εκει. Προσωπική άποψη αν δεν μείνεις σε ενα απο τα 5αστερα σε overwater δωμάτιο στα Bora Bora, δεν αξιζει να πας απο εκεί καθόλου (καλύτερα να πας Κουφονήσια πχ).

Στην δικιά μας περίπτωση όλο το ταξιδι έγινε πραγματικότητα σχετικά "οικονομικά" χρησιμοποιώντας χιλιάδες πόντους από αεροπορικές και αλυσίδες ξενοδοχείων (που μαζεύτηκαν κυρίως απο business trips). Δεν νομιζω ουτε να το καταφέρναμε (και ισως ουτε να άξιζε) αν τα πληρώναμε 100% μετρητά απο την τσέπη μας.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από το ταξίδι μας, μερικά tips που χρησιμοποιήσαμε:
- Αγορά εισιτηρίων έναν χρόνο πριν, μέσω LA με πολλούς πόντους και με μεγάλα layover για πιο φθηνά (δεν μας χάλασε, είδαμε και το LA)
- Overwater bungalowς σε τιμή απλού δωματίου μέσω upgrade από το πρόγραμμα Ambassador της Intercontinental (τότε ήταν μόλις $100 τον χρόνο)
- Περισσότερες διανυκτερεύσεις σε Moorea (εξίσου όμορφη) αντί για Bora Bora που κοστίζει τρελά.
Και φυσικά, τότε υπήρχε η εβδομαδιαία κρουαζιέρα με το Star Clipper όπου πήγαινε σε 6 νησιά με το κόστος απλής διανυκτέρευσης σε ξενοδοχείο. Μπορείς να διαβάσεις εδώ και την ιστορία μας "Πολυνησία με Ιστιοφόρο".
Σου εύχομαι να τα καταφέρετε, είναι υπέροχο ταξίδι, από τα δυστυχώς... once in a lifetime
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.535
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom