Thai make me smile

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Θα μπορούσε να είναι μια ταξιδιωτική ιστορία χωρίς το ταξίδι ή ένας ύμνος στην τυχαιότητα... μα ας τα πάρουμε απτην αρχή.

Αύγουστος 2009 και τα οργανωμένα ταξίδια για τον προορισμό μου, την Κένυα, ακυρώνονται σωρηδόν. Ούτε καν tailor made ταξίδι δεν καταφέρνω να σταυρώσω! Παρόμοια και τα νέα από Κίνα, μόνο που αυτό δε μου στοιχίζει και τόσο, γιατί αν είναι να πάω Ασία, κάτι άλλο έχετε εσείς τρυπώσει ερήμην μου στο μυαλό μου. Δε μένει παρά να το δεχτώ: θέλω πολύ να πάω Ταϋλάνδη!! Κι ενώ ξέρω πως η εποχή δεν είναι η ενδεδειγμένη κι ενώ οι φίλοι με ρωτούν πότε φεύγω για Κένυα, εγώ κρυφά καταστρώνω το ταξίδι μου. Ενα ταξίδι έκπληξη ακόμα και για μένα: εξωτική Thai!

Νυχτοκάματα πάνω στα forum. Διάβασα τις ιστορίες σας, τις συζητήσεις και τις διαφωνίες σας, είδα φώτος και videos, κατέβασα χάρτες, βρήκα ξενοδοχείο και αξιοθέατα στην Bangkok (φροντίζοντας να είμαι εκεί Σ-Κ). Οσο περισσότερο γίνεται στην Bangkok, συμφωνώ με Vagelis, sorry Xenos! Είδα καταλύματα (Chaweng) και αεροπορικά εισιτήρια για Samui, προσπάθησα να αποφασίσω αν το δεύτερο νησί θα είναι Κο Πανγκάν ή το Koh Chang του κόλπου. Μπήκα και σε άλλα δύο sites, ένα σχετικό κι ένα άσχετο, συνάντησα κι εκεί τους δικούς μας ανθρώπους ;). Διάβασα κι όσα βρήκα για τη νοοτροπία των Ταϋλανδών. Είχα μερικές απορίες, οι οποίες ισχύουν και τώρα και θα εκτιμούσα την απάντησή τους, όπως
Ποιό koh Chang είναι στη gallery φωτογραφημένο από Xenos;
Πώς πηγαίνει κανείς από Samui απέναντι στο Surat Thani;
Είναι φτηνά τα αεροπορικά εισιτήρια από BKK για Αυστραλία!;
Είδα και τα οργανωμένα ταξίδια όμως ήταν πολύ δεσμευτικά για μένα που ήξερα τόοσα.

Εψαξα φτηνά εισιτήρια και κατέληξα στην Emirates (πληροφοριακά 19/8 με 1/9 μόνο euro 462.51!). Επέλεξα 24ωρο stopover Dubai και tour από πρακτορείο που μου σύστησε η Emirates. Ζητούσα το λογαριασμό της HSBC για κατάθεση (δεν δίνω πιστωτικές) και το βράδυ θα σας ενημέρωνα ότι I joinned the club, όταν χτύπησε το άλλο τηλέφωνο για να πληροφορηθώ απλά πως πραγματοποιείται το ταξίδι που ζητούσα στην Κένυα.

Δεν ήταν καθόλου εύκολη απόφαση. Ταξίδευα ήδη νοερά στην Ταϋλάνδη. Χαμογελούσα και μόνο στη σκέψη. Ασε που η Κένυα μου στοίχιζε συν χίλια ευρώ. Συν εμβόλια, συν καινούριο, αν και πιο εύκολο, ψάξιμο. Τότε έτρεξα να ιστορήσω το δίλημμα στους δικούς μου που λογικά και γνωρίζοντάς με πρότειναν μ' ένα στόμα Κένυα. Βασανίστηκα λίγο ακόμη μα τελικά οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο και οι ανεκπλήρωτοι έρωτες παραμένουν δυνατοί μέχρι να 'ρθει η στιγμή που θα πραγματοποιηθούν κι αυτοί με τη σειρά τους. Ραντεβού στην Ταϋλάνδη στο επόμενο ταξίδι!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ό,τι έρχεται μάλλον έρχεται για καλό. Και αφού για εκεί ξεκίνησες, καλό σου ταξίδι στην Κένυα. Η Ταϊλάνδη είναι εκεί και μας περιμένει, και σένα που την ονειρεύτηκες και μας που την ζήσαμε και την αγαπήσαμε.
Καλά να περάσεις λοιπόν στο ταξίδι και σε περιμένουμε πίσω γεμάτο ιστορίες και εμπειρίες!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
1)Οι φωτογραφιες μου ειναι απο το μεγαλο Κο τσανγκ (διπλα απ`την Καμποτζη)
2)Απο Σαμουι περνεις πλοιο Koh Samui Ferry και μετα συνεχιζεις με λεωφορειο για Surat Thani.
3)Για φθηνα αεροπορικα ΒΚΚ-Αυστραλια δεν το ξερω.Θα κοιταγα με air Asia αν υπαρχουν πτησεις η γενικοτερα καπου που να εξυπηρετη αυτη η εταιρια.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
mariath ευχαριστώ για τα ζεστά σου λόγια κι ελπίζω να γυρίσω πίσω γεμάτη για να έχω να διηγηθώ και σε σας.
xenos thanks. Ευχαριστώ και που δεν θύμωσες πολύ και για την άμεση ανταπόκριση. Κάποια στιγμή θα πιάσουν τόπο όσα έμαθα από σένα και όλους τους thai funs, πιστεύω.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
geia sas ki apo mena!piga prwti fora persi ton xeimwna stin thai kai den tha einai h teleftaia!fetos gia perisotero kairo kai sto ko samui!kserei kaneis kanenan efkolo kai sxetika oikonomiko tropo na paw apo phuket samui?
Καταρχάς μη γράφεις με greeklish.
Αν δεν θες να πας αεροπορικώς, οι υπόλοιπες επιλογές υπάρχουν στο θέμα: Πως θα πάω από Κράμπι - Κο Σαμούι?Όπου Κράμπι εσύ βάζε phuket, τα ίδια ισχύουν.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom