The official γατο-τοπικ

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε ξέρω από που να το πρωτοπιασω, νομίζω τα έχεις κάπως μπερδεμένα στο μυαλό σου φίλε Νίκο.
Το ότι το κράτος αδιαφορεί για τους ανθρώπους δεν είναι δικαιολογία για την αδιαφορία προς τα ζώα. Το κρατος δεν είναι ένας άνθρωπος,είναι διάφοροι φορείς. Κάθε φορέας με τη σειρά του μπορεί να λάβει δράση. Με ομαδικές στειρώσεις, με μάζεμα αδέσποτων (2022 και τα τελευταία δυο χρόνια τρεις ψυχές έχασαν τη ζωή τους από αδέσποτους σκύλους στη Θεσσαλονίκη, ο ένας μάλιστα οικογενειακός γνωστός) με συμβεβλημένους ιατρούς, με προώθηση ζώων στο εξωτερικό που είναι δύσκολο να βρεις ζωάκι, με έλεγχο των παράτυπων κυνοκομείων και των πολλαπλών γεννών ζώων ράτσας, με καμπάνιες ευαισθητοποίησης κι ενημέρωσης, κλπ κλπ.
Είναι πολλοί που ενστερνίζονται ότι οι στειρώσεις δε χρειάζονται/ δε λύνουν το πρόβλημα / δεν δεν δεν / αλλά αυτό δεν ισχύει.
Βγες μια βόλτα στη γειτονιά σου να δεις πόσο μακριά είναι το σενάριο «αν στειρωθούν όλα τα ζώα θα εκλείψουν». Και τα μισά να στειρωθούν πάλι θα λειτουργήσει το φαινόμενο λερναία Ύδρα.
Το αν είναι καλύτερα τα οικόσιτα από τα αδέσποτα δε το σχολιάζω καν… Αν εσυ ξέρεις δυο τρεις ανθρώπους που δε φέρθηκαν καλά στα δεσποζόμενα τους, εγώ ξέρω χίλιους που τα έχουν σα παιδιά τους.
Η τροφή δε τους λείπει, παντού υπάρχει κάποιος που τα ταΐζει. Αυτό που τους λείπει είναι η ασφάλεια πρωτίστως και μια στέγη με αγάπη δευτερευόντως.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!

Attachments

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
314603889_438733905005567_2117554444189894758_n.jpg

Δυο καινούριες υιοθεσίες. Αριστερά είναι ο Σάμι.Πριν δύο περίπου μήνες βρέθηκε από την κόρη μου
με πνευμονία, διάρροια και πρόπτωση εντέρου. Το δεξιά είναι ο Ζούκι. Είναι 2 ημέρες στο σπίτι 🏡.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Οσο ημαστε στο Μεξικο Σιτυ, η ξεναγος μας οταν εμαθε οτι ειμαστε γατογονεις μας προτεινε το La Gateria Cafe το οποιο ειναι το 1ο καφε στην Λατινικη Αμερικη οπου μπορεις να πιεις τον καφε σου μαζι με γατουλες. Φευγοντας δε απο εκει μπορει να εχεις υιοθετησει και καποια γιατι ειναι προς υιοθεσια. Δεν πηγαμε γιατι δεν ειχαμε χρονο (εξ’ου και οι φωτος που δεν ειναι δικες μου αλλα απο το google), το βρηκα ομως ενδιαφερον.

35A6C516-E8CD-4425-A679-8B563873EADF.jpeg E56EBBF4-66C1-44A1-8076-973CE51BD9BE.jpeg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στην Ισλανδια οι γάτες κόβουν τις βόλτες τους μόνες τους, ανεξάρτητες κυρίες και όταν θελήσουν επιστρέφουν σπίτια τους. Η εν λόγω μαντάμ μου είναι πολύ γνώριμη αφού ίδια ράτσα - νορβηγικού δάσους- έχει η παιδική μου φιλη που είναι Νορβηγιδα κατά το ημισι. Τη βρήκαμε μια μέρα έξω από μια μπυραρία στο Χοφν αλλά δεν ήθελε πολλά πολλά. Είναι ντιβάρα και το ξέρει.
IMG_7905.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom