Αυστρία Tips για Βιέννη και Hallstatt

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας.
ενδιαφέρομαι για μονοημερη εκδρομη απο Βιεννη προς Σαλσμπουρκ και μπηκα στο site της ΟΒΒ αλλα ενώ βρισκω το να παω δεν μπορώ να καταλάβω πως θα κλεισω τα εισιτήρια της επιτσροφης .Ειμαστε 5 ατομα.Ευχαριστω
Καλημέρα! Μπορείς να δεις τα δρομολόγια του γυρισμού, αλλά μπορείς να κλείσεις μόνο one-way.
 

GKara13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα έχω κανονίσει να επισκεφτώ την Βιεννη με έναν φίλο για 6 μέρες τέλη μαϊου . Θέλουμε να πάμε με τρένο μια μονοήμερη εκδρομή από Βιέννη Χάλστατ με επιστροφή το βράδυ στο Σάλτσμπουργκ. Ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω δει άλλους να λένε πως τα εισητηρια κοστίζουν 20€ και αλλούς να λένε 100€ πρέπει να τα κλείσουμε από νωρίτερα ; Υπάρχουν διάφορες στις τιμές ανάλογα το τρένο που θα επιλέξεις (πχ αν είναι πιο γρήγορο ); Πόσο νωρίς το πρωί μπορώ να ξεκινήσω από Βιέννη για Χάλστατ και πόσο αργά το απόγευμα μπορώ να γυρίσω από Χάλστατ Σάλτσμπουργκ; Υπάρχει περίπτωση να βρούνε κάποιο μέρος εκεί να αφήσουμε τις βαλίτσες ;
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα έχω κανονίσει να επισκεφτώ την Βιεννη με έναν φίλο για 6 μέρες τέλη μαϊου . Θέλουμε να πάμε με τρένο μια μονοήμερη εκδρομή από Βιέννη Χάλστατ με επιστροφή το βράδυ στο Σάλτσμπουργκ. Ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω δει άλλους να λένε πως τα εισητηρια κοστίζουν 20€ και αλλούς να λένε 100€ πρέπει να τα κλείσουμε από νωρίτερα ; Υπάρχουν διάφορες στις τιμές ανάλογα το τρένο που θα επιλέξεις (πχ αν είναι πιο γρήγορο ); Πόσο νωρίς το πρωί μπορώ να ξεκινήσω από Βιέννη για Χάλστατ και πόσο αργά το απόγευμα μπορώ να γυρίσω από Χάλστατ Σάλτσμπουργκ; Υπάρχει περίπτωση να βρούνε κάποιο μέρος εκεί να αφήσουμε τις βαλίτσες ;
Όπως μπορείς να διαπιστώσεις κοιτώντας ένα χάρτη, στο Hallstat δεν πάει τρένο. Πάει στην απέναντι πλευρά της λίμνης, και πρέπει να πάρεις καραβάκι (δεν περιλαμβάνεται σε κανένα εισιτήριο) να σε πάει απέναντι.
hallstatt.jpg


Για διαθέσιμα τρένα και τιμές εισιτηρίων, www.oebb.at.
Εγώ πάντως θα πήγαινα Salzburg, και μετά στο Hallstat θα πήγαινα από κει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Όπως μπορείς να διαπιστώσεις κοιτώντας ένα χάρτη, στο Hallstat δεν πάει τρένο. Πάει στην απέναντι πλευρά της λίμνης, και πρέπει να πάρεις καραβάκι (δεν περιλαμβάνεται σε κανένα εισιτήριο) να σε πάει απέναντι.
View attachment 392687

Για διαθέσιμα τρένα και τιμές εισιτηρίων, www.oebb.at.
Εγώ πάντως θα πήγαινα Salzburg, και μετά στο Hallstat θα πήγαινα από κει.

Μήπως υπάρχει και λεωφορείο που πάει από Σάλτζμπουργκ κατευθείαν στο Hallstatt??
 

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Μόνο λεωφορείο απ όσο έχω ψάξει και εγώ δεν πάει, αλλά συνδυασμός λεωφορείου και τρένου υπάρχει. Στο site obb δες . Είδα πως πάει το bus150 και μετά αλλάζεις για τρένο με το regional 3410. Αλλά Αλλά έχω βάλει ημερομηνίες που θα πάω. Τσέκαρε το.

20220908_163119.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Κανοντας μια αναζητηση για το Haalstatt ειδα πως εκτος απο το Ορυχειο Αλατιου υπαρχει κι ενα Σπηλαιο Παγου σε κοντινη απόσταση. Εχει παει καποιος και στα δυο να πει εντυπωσεις? Βλέποντας βιντεο παντως για το Ορυχειο Αλατιου σιγουρα δεν απευθυνεται σε ατομα με κλειστοφοβία, πολυ μεγάλες διαδρομες σε εξαιρετικα χαμηλα και στενα τουνελ, ευτυχως που το ειδα πριν κλείσω εισητηρια. Αν πάμε θα αρκεστω στη θέα και θα σκεφτω αν καποιος μου πει γνωμη για το Σπηλαιο Παγου
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Κανοντας μια αναζητηση για το Haalstatt ειδα πως εκτος απο το Ορυχειο Αλατιου υπαρχει κι ενα Σπηλαιο Παγου σε κοντινη απόσταση. Εχει παει καποιος και στα δυο να πει εντυπωσεις? Βλέποντας βιντεο παντως για το Ορυχειο Αλατιου σιγουρα δεν απευθυνεται σε ατομα με κλειστοφοβία, πολυ μεγάλες διαδρομες σε εξαιρετικα χαμηλα και στενα τουνελ, ευτυχως που το ειδα πριν κλείσω εισητηρια. Αν πάμε θα αρκεστω στη θέα και θα σκεφτω αν καποιος μου πει γνωμη για το Σπηλαιο Παγου
Πήγα και στα δύο. Δεν ενθουσιάστηκα. Στην Αυστρία μου αρέσει η φύση της όχι τα σπήλαια και τα ορυχεία.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Πήγα και στα δύο. Δεν ενθουσιάστηκα. Στην Αυστρία μου αρέσει η φύση της όχι τα σπήλαια και τα ορυχεία.
Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!!! Οποτε καλυτερα να αφιερωσω περισσοτερο χρόνο στη βόλτα τριγύρω!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα ήθελα εδώ να γράψω για την πρόσφατη εμπειρία μου από την μετάβαση μας από το Salzburg στο Hallstatt.
Την τελική μου απόφαση για τον τρόπο μετάβασης επηρέασε η συμβουλή που μου έδωσε το ξενοδοχείο στο οποίο είχαμε κάνει κράτηση για 2 διανυκτερεύσεις την οποία και ακολουθήσαμε και ήταν η εξής.
Τρένο από το Salzburg με προορισμό το Obertraun Dachsteinhohlen Bahnhof διάρκεια ταξιδιού 2 ώρες και 15' και κόστος 9,90 ευρώ το άτομο και μετά ταξί με 18 ευρώ σε 7-8 λεπτά στη πόρτα του ξενοδοχείου.
Η άλλη επιλογή ήταν να κατεβούμε στον προηγούμενο σταθμό που ήταν ο Hallstatt Bahnhof να κατεβούμε μια μικρή κατηφορική διαδρομή με τις αποσκευές μας στην αποβάθρα της λίμνης και να πάρουμε το καραβάκι που σε περνάει απέναντι στο χωριό και έχει κόστος 3,50 ευρώ το άτομο και από εκεί σε μια απόσταση περίπου ενός 20λέπτου περπάτημα κουβαλώντας τις αποσκευές μας να φτάσουμε στο ξενοδοχείο.
Την επιλογή αυτή θα την πρότεινα σε όσους κάνουν ημερήσια εκδρομή και είναι με τα χέρια στις τσέπες.
Στην τελική απόφαση του τρόπου μετάβασης στο Hallstatt νομίζω ότι θα παίξει ρόλο ο καιρός, το αν θα υπάρξει διαμονή ή θα είναι ημερήσια εκδρομή, η απόσταση του ξενοδοχείου από την αποβάθρα που σε αφήνει το καραβάκι στο Hallstatt και τέλος ο όγκος και το βάρος των αποσκευών.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom