To Bansko By C(1)ar !!!

Προτιμότερο στιλ οδήγησης για μεγάλες αποστάσεις?

  • AWD

    Votes: 3 50,0%
  • RWD

    Votes: 1 16,7%
  • FWD

    Votes: 2 33,3%

  • Total voters
    6
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας & Χρονια Σας Πολλα,ευχομαι ο,τι καλυτερο για το ετος που ακολουθει σε ολους τους τομεις της ζωης σας!Ευχομαι καλυτερες μερες & ακομα καλυτερα ταξιδια με ή χωρις Ι.Χ...επειδη ομως το θεμα του γκρουπ αυτου ειναι τα ταξιδια με Ι.Χ & δεδομενου οτι ειμαι λατρης των οδικων ταξιδιων θα θελα να μοιραστω μαζι σας τις εμπειριες μου στο προσφατο ταξιδι που εκανα στη γειτονικη μας Βουλγαρια.Σημειο ενδιαφεροντος ηταν το Μπανσκο(γνωστο για τις συγκινησεις που προσφερει στους Fan του σκι)οπου θα διεμενα για 3νυχτες με παρεα 3ατομων.Περα ομως απο το ομορφο αυτο χωριουδακι στην Νοτιοανατολικη Βουλγαρια,στοχος μου ηταν να επισκεφτω οσο το δυνατο περισσοτερα μερη για να περασω ευχαριστα το 3μερο μου,μεταξυ αυτων το Μοναστηρι της Ρίλας,τη Φιλλιπουπολη & φυσικα τη πρωτευουσα της χωρας,τη Σόφια.Δεδομενου οτι το χωριο μου βρισκεται στο νομο Σερρων,διαλεξα τη διαδρομη μεσω Προμαχωνα.Το οδικο δικτυο της Βουλγαριας κρινεται ικανοποιητικο απο τα Ελληνικα συνορα μεχρι το Μπανσκο,επισης απο Μπανσκο ως & λιγο εξω απο τη Σοφια.Κατασκευες προερχομενες απο Ευρωπαϊκα κεφάλαια,πραγματικα αξιοζηλευτες!Αυτο που δεν ηταν αξιοζηλευτο,καθε αλλο μαλιστα ηταν το στιλ οδηγησης των Βουλγαρων!Πραγματικα μπορω να μιλησω για ενα απο τα πιο ριψοκινδυνα στιλ οδηγησης,δεδομενου οτι η αστυνομευση ηταν σχετικα πυκνη σε ολο το εθνικο οδικο δικτυο.Τα χειροτερα επισης εχω να καταλογισω στη ποιοτητα του οδοστρωματος μεσα στη Σόφια.Αγανακτησμενος απο τα 12χλμ πλακοστρωτου δρομου-λεωφορου στην εισοδο της πολης οπου το αμαξι πραγματικα αναπηδουσε με μολις 30χλμ!!Εκπληκτος δε,διαπιστωσα οτι οι Βουλγαροι με προσπερνουσαν με πολλα παραπανω χλμ γεγονος που με εβλαε σε σκεψεις!!Γενικως δεν μετανιωσα ουτε στιγμη για το επιχειρημα αυτο του ταξιδιου εντος των εορτων,το αυτοκινητο με εβγαλε ασπροπροσωπο παρολο το βαρος που του φορτωσα(περι Citroen C1 επροκειτο)& η παρεα περασε καλα,απολαυσε τις γραφικες διαδρομες...Στο τελος του ταξιδιου το ταχυμετρο εδειξε 650χλμ!!Προτεινω ανεπιφυλακτα να επισκεφτειτε το Μπανσκο δεδομενου οτι δεν απεχει ιδιαιτερα μακρυα για ταξιδι με Ι.Χ & ειναι σχετικα οικονομικο ταξιδι!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.078
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom