Μύκονος to do or not to do...

aspen

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Μετά από πολλά θετικά και πολλά αρνητικά για το νησί αποφάσισα φέτος να το επισκεφτώ...Πρώτη φορά...Έχω συμβουλευτεί άπειρες φορές το φόρουμ για ταξίδια μου και θα ήθελα τα φώτα σας και για τη Μύκονο...κάτι μεταξύ σε υπέροχες παραλίες,όμορφα τοπία,πανακριβη διαμονή και κουραστική κοσμικότητα προσπαθω να βρω τη σωστή ισορροπία και να περάσω 4 ημέρες με κέφι αποφεύγοντας τις κακοτοπιές...οι συμβουλές σας για τη διαμονή,το φαγητό,ποτό αλλα και τις παραλίες θα είναι πολύτιμες...ανυπομονώ!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Για τις παραλίες τι να σου πούμε; Εξαρτάται τι σου αρέσει.Υπάρχουν κοσμικές όπως ο Ορνός με τις τεράστιες ξαπλώστρες-κρεβάτια ,η Ψαρού που πας για να σε δουν και γίνεται χαμός(προσωπικά δεν την προτιμώ),η Super Paradise γνωστή για τα πάρτυ που γίνονται εκεί....Αντίθετα υπάρχουν και πιο απομονωμένες όπως ο Φωκός που δεν είναι οργανωμένη,έχει λίγο κόσμο και ψαροταβέρνα δίπλα της,η μικρούλα Κάπαρη που είναι πολύ κοντά στον Άγιο Ιωάννη........Η Μύκονος έχει πολλές παραλίες,γκούγκλαρε και λίγο να δεις φωτογραφίες και ανάλογα πράξε. Να περάσεις τέλεια.:)
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Μια και επέστρεψα προχθές από τη Μύκονο, θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

1. Αν πάτε στην παραλία paradise, να μπείτε για μπάνιο από την αριστερή πλευρά της παραλίας, που δεν έχει πέτρες μες τη θάλασσα. Εγώ μπήκα από τη δεξιά πλευρά, καθώς κολυμπούσα ξαφνικά "βρήκα" στις πέτρες και για να μη χτυπήσω, ακούμπησα κάτω τα χέρια μου. Αποτέλεσμα: όταν βγήκα έξω απ'τη θάλασσα, παρατήρησα κάτι γραμμές στο χέρι μου κ ύστερα πρήστηκε. Πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσε αλοιφή με κορτιζόνη. Υπάρχει σ'αυτές τις πέτρες ένα φυτό που το προκαλεί αυτή την αντίδραση στο δέρμα, λέει.
Να προσθέσω ότι έχω επισκεφθεί καλύτερες παραλίες από αυτήν. Ξαπλώστρες και ομπρέλες παντού, δεν υπάρχει χώρος ούτε για να παίξεις ρακέτες, σαν τοπίο δεν πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο. Πιστεύω ότι απλά έχει διαφημιστεί πολύ λόγω των πάρτυ που λαμβάνουν χώρα εκεί.

2. Στα πιο όμορφα μέρη της Μυκόνου (κατ'εμένα), Μικρή Βενετία, Κάτω Μύλοι και σοκάκια χώρας, το πρωί (μέχρι τις 8) επικρατεί το χάος από σκουπίδια, βρωμερές μυρωδιές και άλλα "ίχνη" από μεθυσμένους. Επίσης, τότε επιστρέφουν στα καταλύματά τους όσοι διασκεδάζουν μέχρι πρωϊας. Όσοι από αυτούς βρίσκονται σε κατάσταση μέθης, κορνάρουν όπου κι αν βρίσκονται (ακόμα και μες τα σοκάκια), φωνάζουν, βρίζουν κ.ά. Αυτή ήταν η πρώτη μου εικόνα στο νησί και απογοητεύτηκα.
Ευτυχώς ο δήμος καθαρίζει σχετικά γρήγορα τους δρόμους και τα σοκάκια. Το μεσημέρι και το απόγευμα αντικρίζει κανείς τα ίδια ακριβώς μέρη με άλλο μάτι.

3. Σχετικά με τις τιμές, πιστεύω πως δεν είναι απλησίαστες, εξαρτάται το μέρος που θα επιλέξει κανείς για να φάει κλπ. Είναι τιμές Αθήνας θα έλεγα. Για παράδειγμα, το φαγητό στα μαγαζιά του παλιού λιμανιού είναι ακριβότερο σε σχέση με αυτό στα μαγαζιά στα σοκάκια. Χρειάζεται έρευνα αγοράς για να αποφευχθούν οι "κακοτοπιές". Γενικά, όμως, δεν θα το κατέτασσα στα φθηνά νησιά.

4. Η εξυπηρέτηση των ΚΤΕΛ μου φάνηκε ικανοποιητική.

5. Η χώρα της Μυκόνου θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες. Πολύ γραφική, παραδοσιακή. Είναι η αγαπημένη μου μετά από την Οία της Σαντορίνης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.651
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom