ΗΠΑ Καναδάς Tour Καναδά-Miami

VVDE

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Τον γυρο του κοσμου
Καλησπερα

Ποιος εχει κανει την Tour Καναδα -Μαιμι με ενοικιαζομενο αυτοκινητο ...χρειαζομαι πληροφοριες,εντυπωσεις ,Tipps,κ.λ.π

Ευχαριστω
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Εγώ ήμουν Florida για 2 μήνες αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι τον Καναδά! Αυτό που ξέρω είναι ότi παίρνεις τον Ι95 και όλο ευθεία σε βγάζει Miami (πρέπει να έχεις διαβατήριο εννοείται!)
Απλά θα σου παραθέσω κάποια αξιοθέατα στη διαδρομή που ΔΕΝ πρέπει να χάσεις (γούστα είναι αυτά βέβαια):
1) NASA Cape Canaveral
2) Orlando (διάλεξε και πάρε θεματικό πάρκο, Sea World, Disneyland, Universal Studios...)
3) Palm Beach (να μη δεις τις βιλάρες?)
4) Everglades (αν σου αρέσουν οι αλλιγάτορες)
5) South Beach (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!)
και αν αντέχεις άλλες 4 ώρες από Miami είναι και τα Key West (πολύ ωραία διαδομή, δες φωτος, να μην πιεις κι ένα Key Lime Mohito?)!

Εγώ στη θέση σου θα έκλεινα ξενοδοχείο στο ύψος του Orlando / Nasa να τα δεις αυτά 2-3 μέρες, μετά στο Miami 2-3 μέρες, και αν αντέχεις και Key West 1 μέρα... Για bars και clubs Fort Lauderdale/Miami :)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Οδικώς δεν το εχω κάνει. Τι ακριβως όμως θες να μαθεις μήπως μπορω να σε βοηθησω σε κατι πιο συγκεκριμένο? Και δωσε λιγες περισσοτερες πληροφοριες, ποτε για ποσο κτλ...
 

VVDE

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Τον γυρο του κοσμου
ευχαριστω

Mariagl σε ευχαριστω καταρχην που απαντησες.Για τον Ιουλιο σκεφτομαι 3-4 βδομαδες.Σκεφτηκα ως αφετηρια Καναδα και απο εκει σιγα σιγα να φτασω μεχρι τα Key West .Aυτη τη διαδρομη ηθελα παντα να την κανω με αυτοκινητο,ο χρονος ομως ειναι λιγο και οι αποστασεις μεγαλες , φυσικα εχω χρονο μεχρι τοτε να βγαλω ενα πλανο απο το ιντερνετ ,σκεφτηκα ομως ισως καποιοι απο εσας εδω...να εχουν κανει την διαδρομη αυτη και ναχαν να μου πουν καποια πραγματα
 

VVDE

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Τον γυρο του κοσμου
ευχαριστω

Μαρια Λαμπρου...οτι προαναφερες τα εχω σημειωμενα και εγω/εκτος τους αλιγατορες δεν θελω να τους δω / και μερικα ακομα αξιοθεατα σημειωσα ,το μονο που με ανχωνει αυτη τη στιγμη ειναι ο χρονος ,λιγος χρονος για να δω αυτα που θελω και σαν να μην εφτανε αυτο μεσα στο ανχος μου ηρθε να προστεθει και μια ακομα ιδεα...καποιος θελει λεει να περπατησει στην Λεωφορο της Δοξας,αυτο σημαινει μετα την ταλαιπωρεια με το αμαξι ξανα στο αεροπλανο απο Florida για Los Angeles ( η εχει να προτεινει κανεις καλυτερη λυση ).Για δυο πραγματα ειμαι πολυ περιεργη...τι θα προλαβω να δω:roll: και σε τι κατασταση θα γυρισω πισω :lol:
Δεν απογοητευομαι ισως καποιος να εχει κανει την διαδρομη αυτη και να απαντηση και να μου πει οτι δεν ειναι και τοσο τραγικο με τα χιλιομετρα οτι οι δρομοι ειναι σουπερ ο κοσμος ευγενικος δεν θα συμβει τπτ κ δεν εχω παρα να κλεισω εισητηρια :clap:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Κοιτα να δεις, τη συγκεκριμένη διαδρομη την εχει κάνει η ξαδέρφη μου απο Fort Lauderdale όπου μενει μεχρι Τοροντο. Απ΄ότι ξερω τους πηρε 24 ωρες στους δρομους γιατι ήθελαν να το κανουν διχως να σταματανε για αξιοθέατα κτλ. Εκαναν μονο μια σταση- διανυκτερευση για να ξεκουραστουν. Έτσι οπως θελεις να το κάνεις εσυ, θεωρω ότι δεν θα ειναι τοσο κουραστικο. Τωρα αν θελεις να βαλεις και Los Angeles στο προγραμμα εδω αλλαζουν τα πραγματα. Το Los Angeles απο το Miami ειναι 6 ωρες πτηση, άρα δεν υπαρχει αλλος τροπος να πας. Επίσης ο Ιουλιος πολυ καλος μηνας για να επισκεφτείς τον Καναδά οπότε θα σου προτεινα να αφιερωσεις εκει μερικες μερες. Αν λοιπον βαλεις 5 μερες σε καθε πολη αμεσως αμεσως παει το δεκαπενθημερο. Οπότε ή θα βγαλεις το LA απο το προγραμμα, ή θα επιλεξεις να μετακινηθείς αεροπορικως. Τωρα αν επιλεξεις να το κανεις οδικώς μπορεις να παρεις μια ιδεα των πιθανων διαδρομων εδω ViaMichelin: driving directions, maps, traffic news, weather forecast, restaurants and hotel booking . Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι ουτε να απογοητευεσαι. Βγάλε ενα εφικτό προγραμμα, μην προσπαθεις να στριμωξεις πολλα γιατι τοτε οντως θα ειναι εξαντλητικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom