Θιβέτ Tour operator για Θιβετ

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Καλησπέρα! μετα από ένα πολυταξιδο 2019,αρχίζω δειλά δειλά τα σχέδια για το 2020. Ο κύριος στόχος μου είναι να πραγματοποιησω ενα ταξίδι όνειρο στο Θιβέτ.

Μιας και αυτονομο ταξίδι δεν επιτρέπεται θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιος στην ομαδα έχει να προτείνει κάποιο θιβετιανο πρακτορείο απο προσωπική εμπειρία (ειτε δημόσια είτε με pm).
Σκεφτόμουν για μια ολοκληρωμένη περιήγηση στο θιβετ τελος Μαΐου με περιπου 2 καθαρες βδομαδες εκει,οπως το ακόλουθο πρόγραμμα:
https://tibethighlandtours.com/tours/15-days-lhasa-everest-base-camp-mount-kailash-trek/
Οποία προταση ειναι ευπρόσδεκτη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εγώ χρησιμοποίησα το Tibet Vista (https://www.tibettravel.org/), περισσότερο επειδή είχε αναχώρηση τη μέρα που με βόλευε και λιγότερο για την ποιότητα των υπηρεσιών του. Διάβασε σχετικά στο κεφάλαιο με τα διαδικαστικά από τη σχετική ταξιδιωτική μου ιστορία. Έχω πάντως την εντύπωση ότι όλα τα πρακτορεία παρεμφερείς υπηρεσίες παρέχουν και συνεργάζονται. Π.χ. δυο παιδιά που ήταν με το https://www.budgettibettour.com/ κατέληξαν μαζί μας από τη Shigatse και μετά.

Προσοχή στα πολυήμερα προγράμματα, οι αποστάσεις είναι τεράστιες και μεγάλο μέρος του ταξιδιού το περνάς στο δρόμο χωρίς πάντα κάτι το αξιοσημείωτο στη διαδρομή. Άμα θες να κάνεις το τρεκ γύρω από το Mt. Kailash , καλώς (εμένα μου φέρνει σε θρησκευτικό τουρισμό πάντως, απ' ότι διάβαζα λίγα εκεί απομένουν αυθεντικά :( ), αλλά θα προτιμούσα να εστιάσω στα μοναστήρια που δεν πολυπάνε τα γκρουπ μένοντας περισσότερες μέρες σε Lhasa - Gyangtze - Shigatze. Αυτό όμως μόνο με private tour γίνεται...
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
689
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Είναι λίγο περίεργα τα πράγματα για φέτος , τι λίγο, μάλλον ξέχνα το το ταξίδι εκεί για φέτος, υπάρχουν όμως μερικές πληροφορίες που μπορούν να σε βοηθήσουν.

1) Όλα τα ταξιδιωτικά πρακτορεία κάνουν πάνω κάτω την ίδια διαδρομή. Επειδή οτιδήποτε αφορά το τουριστικό κομάτι του Θιβέτ ελέγχεται εξονυχιστικά από την κινέζικη κυβέρνηση, οι επιτρεπόμενες διαδρομές είναι πολύ συγκεκριμένες και τα πράγματα που κάνουν οι τουρίστες , ανεξαρτήτως πρακτορείου λίγο πολύ συγκεκριμένα.

Ο μόνος τρόπος να κάνεις κάτι διαφορετικό είναι με private tour , το οποίο όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα εγκριθεί και δεύτερον δεν ξέρω πόσα νεφρά ( ναι , οι τιμές μετριούνται σε νεφρά, όχι σε ευρώ) θα σου ζητήσει για να καλύψει τις ανάγκες σου. Εάν θέλεις, μπορώ να σου συστήσω θιβετιανό φίλο που μιλάει Αγγλικά να συνενοηθείς απ ευθείας μαζί του.

2) Το όρος kailash παρουσιάζει ενδιαφέρον εάν είσαι φανατικός πιστός βουδιστής. Η φυσική του ομορφιά δεν είναι τόσο ιδιαίτερη και στα σημεία όπου θα κάνεις pilgrimage , λίγα πράγματα έχουν παραμείνει αυθεντικά. Φαντάσου το σαν να έρθει ένας βουδιστής εκδρομή στο άγιο όρος. Ε πόσα μοναστήρια να αντέξει; Μάλλον την τρίτη μέρα θα του φαίνονται όλα ίδια.
Να το λάβεις σοβαρά υπ όψιν σου αυτό μιας και η διαδρομή γύρω από το όρος kailash είναι μια εβδομάδα.

3) Δεν ξέρω πόσο εξιδανικευμένο έχεις το θιβέτ στο μυαλό σου, αλλά η πραγματικότητα θα σε προσγειώσει απότομα, όπως προσγείωσε κι εμένα. Δυστυχώς το Θιβετ είναι ένας άκρως εμπορευματοποιημένος τόπος, όπου οι τουρίστες είναι τόσο πολλοί που η όλη εμπειρία σε ορισμένα σημεία γίνεται ανυπόφορη. Επίσης, λόγω Κινέζικης μέγγενης πρέπει ΠΑΝΤΑ να συνοδεύεσαι από τον ξεναγό σου και δεν μπορείς να σουλατσάρεις αμέριμνος και να προσπαθήσεις να μιλήσεις με τους ντόπιους. Άσε που δυστυχώς και οι ίδιοι οι ντόπιοι , έχουν αλλοτριωθεί αρκετά από τον τουρισμό με αποτέλεσμα πολλές φορές να νιώθεις ότι απλά θέλουν τα λεφτά σου.

Δεν σου τα λέω όλα αυτά για να σε ξενερώσω, αλλά να ξέρεις ότι είναι πράγματα που θα αντιμετωπίσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom