Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχω ψηφίσει Ιταλία και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο. Συμφωνώ και για τα της κουζίνας καθώς οι Ιταλοί δίνουν τεράστια βαρύτητα στην ποιότητα.
Κανείς όμως δεν αναφέρθηκε στους ανθρώπους. Μιλάω και ιταλικά και ισπανικά. Άπαξ και μιλήσω ιταλικά οι άνθρωποι χαίρονται και με επαινούν (ακόμα κι όταν ήμουν 15 χρόνων).
Από την άλλη οι Ισπανοί κάνουν ότι δε με καταλαβαίνουν, απαξιούν, δε με προσέχουν. Μιλάμε για ντροπιαστικές αντιδράσεις που έχουν συμβεί ουκ ολίγες φορές. Κι έχω εξυπηρετήσει στη δουλειά και τους δυο λαούς. Ειδικά όταν οι Ισπανοί απαιτούν κάτι (πχ σέρβις) μπορεί να γίνουν άκρως αντιπαθητικοί και σνομπ. Ειλικρινά αυτό με τη γλώσσα που κάνουν ότι δε καταλαβαίνουν είναι γελοίο. Σκέφτομαι από καιρό να πάω μια βόλτα μετά από χρόνια από τη χώρα τους αλλά ξενερωνω και μόνο στην ιδέα. Όλα αυτά σε πλήρη αντίθεση με τους Λατινοαμερικάνους που κάνουν τα πάντα για να εξυπηρετήσουν αν μιλάς τη γλώσσα.
Το ίδιο μου συνέβη και τώρα στην Πορτογαλία, τέτοια ενσυναισθηση που μιλάω τη γλώσσα τους δεν έχω ξαναδεί. Όχι απλά χαίρονταν που μιλάω πορτογαλικά αλλά μιλούσαν και αργά κ καθαρά μη τυχόν και κάτι μου διαφύγει.

Επίσης οι Ιταλοί υπερέχουν απείρως στο θέμα γούστο και στυλ. Έτη φωτός. Πρόσφατα που είμασταν στο Μπέργκαμο χόρτασαν τα μάτια μας κομψότητα. Μόνο σε μια φάση είπα «ωχ αυτή τη άσχημα που είναι ντυμένη» Ε και ήταν Ισπανίδα.
Αν κάτι μπορώ να προσάψω στους Ιταλούς είναι ότι με τα χρόνια γίνονται πιο αγενείς, το ίδιο ισχύει και για τους Έλληνες όμως. Αγενείς και σνομπ , με παιδιά απίστευτα κακομαθημένα.
Παντως αν το debate ήταν Ιταλία Γαλλία Ισπανία, ξεκάθαρα θα διάλεγα Γαλλία από κάθε άποψη.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
- Αν είσαι άντρας βγες έξω να τα πούμε
- Βγήκα, έλα
- Ξεκινησε η αγαπημενη μου σαπουνόπερα, άλλη φορα
Βρε παπαροπουλε (με την καλή έννοια) ότι και να γράψω δεν πρόκειται να σου αλλάξει γνώμη, άρα ποιος ο σκοπός.
Λατρεύω και τις δυο χώρες Αλλά δεν συγκρίνονται. Είναι μέρα με νύχτα. Η νύχτα πάει φυσικά στους Ίβηρες.
Αρχίζοντας από Σικελία και τελειώνοντας στο μπολζανο, είσαι μέσα στην αρχή όλων, θες αρχιτεκτονικά θες γλωσσικά θες πολιτιστικά θες γεωγραφικά.
Πάνε να φας κάνα χαμον τώρα και άσε μας εμάς να απολαύσουμε τα προσούτα μας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε παπαροπουλε (με την καλή έννοια) ότι και να γράψω δεν πρόκειται να σου αλλάξει γνώμη, άρα ποιος ο σκοπός.
Λατρεύω και τις δυο χώρες Αλλά δεν συγκρίνονται. Είναι μέρα με νύχτα. Η νύχτα πάει φυσικά στους Ίβηρες.
Αρχίζοντας από Σικελία και τελειώνοντας στο μπολζανο, είσαι μέσα στην αρχή όλων, θες αρχιτεκτονικά θες γλωσσικά θες πολιτιστικά θες γεωγραφικά.
Πάνε να φας κάνα χαμον τώρα και άσε μας εμάς να απολαύσουμε τα προσούτα μας.
Γλωσσικά το σκορ είναι 7-2, αρχιτεκτονική μην το πιάσουμε καν από τους Κέλτες μέχρι τη Γρανάδα, απο τοπία καλό ταξίδι στις Κανάριες και πολιτιστικά η μία έχει 5 εθνικότητες (μη σου πω 8) και η άλλη μόνο τέσσερις, δηλαδή τρεις, τις εξής δυο: τους Ιταλούς.

Καλή χώνεψη.

Υγ: προσουτο, αυτό το ευτελές υποκατάστατο χαμον. Ένδεια κι εκεί.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Γλωσσικά το σκορ είναι 7-2, αρχιτεκτονική μην το πιάσουμε καν από τους Κέλτες μέχρι τη Γρανάδα, απο τοπία καλό ταξίδι στις Κανάριες και πολιτιστικά η μία έχει 5 εθνικότητες (μη σου πω 8) και η άλλη μόνο τέσσερις, δηλαδή τρεις, τις εξής δυο: τους Ιταλούς.

Καλή χώνεψη.

Υγ: προσουτο, αυτό το ευτελές υποκατάστατο χαμον. Ένδεια κι εκεί.
Μερσί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom