Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη

Travel-wars #3: Mαδρίτη vs Βαρκελώνη


  • Total voters
    194

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ψήφισα Βαρκελώνη για τους παρακάτω λόγους :

1)Γιατί είναι μια πολύ όμορφη , ζωντανή και ανθρώπινη πόλη
2)Γιατί η αρχιτεκτονική του Antonio Gaudi με άφησε άφωνη και με εντυπωσίασε
3)Γιατί είναι μια πόλη με έντονο μεσογειακό ταμπεραμέντο
4)Για την Γοητευτική Εβραϊκή Συνοικία
5)Για το Park Guel (Συγχωρέστε με αν το έγραψα λάθος)
6)Για την υπέροχη κουζίνα της με τα tapas
7)Για τη παραλία της
8)Για την κουκλιστικη Girona
9)Για τη θέα από το λόφο του Μοντζουίκ

Εν ολίγοις , η Βαρκελώνη είναι έρωτας με τη πρώτη ματιά .
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Όταν έχεις μεγάλο δείγμα αρχίζεις και βλέπεις patterns συμπεριφοράς ανά εθνικότητα, σε βαθμό εντυπωσιακό. Φτάνει ένα σημείο που μόνο από τη φύση μιας ερώτησης μπορείς σε μεγάλο ποσοστό να διακρίνεις από πού είναι ο άλλος. Εγώ είχα φτάσει σε ένα σημείο στη δουλειά μου με αρκετά μεγάλη ακρίβεια να μαντεύω ανάλογα με τα αιτήματα και τις παραγγελίες την καταγωγή των πελατών μου, μετρημένα κουκιά ήταν. Όπως κι όταν εργάζεσαι διαπροσωπικά με ομάδες ανθρώπων ανά εθνικότητα είναι τόσο επαναληπτικές οι συμπεριφορές που καταλήγει σχεδόν στερεοτυπικό. Πλέον ξέρεις τι αντιδράσεις θα δεις σε κάθε σχόλιο.
Δεν θα μπορουσα να το εκφρασω καλυτερα. Εγω πολλες φορες νοιωθω πως εχω πιο καθαρη εικονα για Γερμανους, Ιταλους, Εγγλεζους, Σουηδους γιατι μου ηταν ευκολο να τους ομαδοποιησω. Στην Ελλαδα επειδη ειμαι μελος και εγω του συνολου στην καθημερινη τριβη δεν βλεπω τους Ελληνες σαν συνολο αλλα τον Γιωργο, τον Γιαννη, την Μαρια τον ξαδερφο μου, τον περιπτερα μου κ.ο.κ. και ετσι το χανω λιγο...
Αν καποιος εχει δουλεψει με τον τουρισμο καταλαβαινει απολυτα τι εννοεις...
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ε όλα. Tι σχέση έχει δηλαδή η γαλιέγικη κουζίνα με την εξτρεμαδούρα που είναι και δίπλα;
Ότι μάλλον και στις 2 όπου και να κάτσω να φάω θα βρω τορτίγιες, λόμο, κροκέτες, τσιπιρόνες, καλαμάρια τηγανιτά, καμιά πιπεριά γεμιστή με τόνο και πόσα άλλα που τα βρίσκεις παντού. Μια γενικότερη τηγανίλα υπάρχει στην ατμόσφαιρα. Στο Βόλο τρώνε πολλούς εξεζητημένους μεζέδες τι θα πεις ότι δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα.


Το οποίο είναι "οργανωμένο άθλημα", καμία σχέση με το να κυνηγάνε άγρια άλογα να τα κουρέψουν στα βουνά σε ημίτρελη κατάσταση. Όπως δε θα δεις πουθενά στην Ανδαλουσία ανθρώπους να κάνουν "castells" όταν στην Καταλονία έχει κυριoλεκτικά εκατοντάδες συλλόγους, όπως δε θα δεις σχολές γκάιντας πουθενά εκτός Γαλικίας, όπως οπουδήποτε στη Νότια Ισπανία η pelota vasca είναι τόσο άγνωστη που πολλοί δεν ξέρουν καν ότι είναι ένα άθλημα κλπ κλπ κλπ.
Το σχόλιο μου πήγαινε στο θα έφριτταν. Φαντάστηκα ότι εννοούσες για κακοποίηση ζώων και εννοούσα ότι είναι συνηθισμένοι άρα γιατί να σοκαριστούν. Pelota vasca θυμάμαι έδειχνε η τηλεοράση τους αγώνες. Πρέπει να ήμουν Τενερίφη όταν το είχα πετύχει, δεν νομίζω να είναι τόσο άγνωστο.

Castells είναι συγκεκριμένο έθιμο όπως και στην Ελλάδα υπάρχουν κάποια που δεν γίνονται αλλού. Αν πας όπως σε μια Καταλανική festa αυτό που θα δεις το βράδυ στην πόλη με τα αυτοσχέδια μπαρ, τη μουσική και το γενικότερο ακατάλληλο για ανηλίκους κλίμα είναι σε όλη την Ισπανία.


Σε τι; Οι νόμοι είναι διαφορετικοί σε πολλά επίπεδα:

Κάποια από αυτά τα γνωρίζω για άλλα έχω επιφυλάξεις πχ για την ίδια θέση 600ε διαφορά στο μισθό δεν το έχω ξανακούσει. Πόσο μάλλον στην Ανδαλουσία που είναι και απ'τα φτωχότερα μέρη της Ισπανίας.


Όταν έχεις μεγάλο δείγμα αρχίζεις και βλέπεις patterns συμπεριφοράς ανά εθνικότητα, σε βαθμό εντυπωσιακό. Φτάνει ένα σημείο που μόνο από τη φύση μιας ερώτησης μπορείς σε μεγάλο ποσοστό να διακρίνεις από πού είναι ο άλλος. Εγώ είχα φτάσει σε ένα σημείο στη δουλειά μου με αρκετά μεγάλη ακρίβεια να μαντεύω ανάλογα με τα αιτήματα και τις παραγγελίες την καταγωγή των πελατών μου, μετρημένα κουκιά ήταν. Όπως κι όταν εργάζεσαι διαπροσωπικά με ομάδες ανθρώπων ανά εθνικότητα είναι τόσο επαναληπτικές οι συμπεριφορές που καταλήγει σχεδόν στερεοτυπικό. Πλέον ξέρεις τι αντιδράσεις θα δεις σε κάθε σχόλιο.

Ναι αν το δείγμα που έχεις είναι από διαφορετικές κοινωνικές τάξεις, διαφορετικά η εντύπωση θα είναι λανθασμένη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ότι μάλλον και στις 2 όπου και να κάτσω να φάω θα βρω τορτίγιες, λόμο, κροκέτες, τσιπιρόνες, καλαμάρια τηγανιτά, καμιά πιπεριά γεμιστή με τόνο και πόσα άλλα που τα βρίσκεις παντού.
Aυτά είναι πολύ γενικά, τα βρίσκεις παντού στην Ευρώπη εκτός κι αν ξέρεις καμία πόλη της Ευρώπης που δε βρίσκεις κροκέτες, γεμιστές πιπεριές και καλαμάρια. Αυτό που διαφέρει είναι η εξειδίκευση και η ποικιλία, η έμφαση σε συγκεκριμένα προϊόντα, η ταυτότητα και κουλτούρα της γαστρονομίας, το ότι θα βρω έεεενα κοινό πιάτο κι αλλού δε λέει τίποτε. Και στα Πετράλωνα έχει τάπας αλλά την κουλτούρα, ποικιλία και ποιότητα του Σαν Σεμπαστιάν δεν τη βρίσκεις πουθενά, ούτε καν αλλού στην Ισπανία. Βρίσκω φιλέ μινιόν και στην Αθήνα, δε θα πω ότι η κουζίνα της είναι ίδια με της Γαλλίας. Στη Γαλικία θα έχω 29 πιάτα θαλασσινών και στην Εξτρεμαδούρα δύο. Στην Εξτρεμαδούρα 20 διαφορετικά χαμόν και στη Γαλικία τρία.

Στο Βόλο τρώνε πολλούς εξεζητημένους μεζέδες τι θα πεις ότι δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα.
Ναι, αν δω ότι έχει πιάτα που δεν τα βρίσκω αλλού στην Ελλάδα θα πω ότι είναι κάτι μοναδικό.

Το σχόλιο μου πήγαινε στο θα έφριτταν. Φαντάστηκα ότι εννοούσες για κακοποίηση ζώων και εννοούσα ότι είναι συνηθισμένοι άρα γιατί να σοκαριστούν.
Εννοούσα την ημιάγρια κατάσταση των ανθρώπων. Είναι έθιμο εκατοντάδων ετών που προκύπτει από τη γενικότερη κουλτούρα της Γαλικίας και τη σχέση της με τα άλογα, είναι και η περιοχή της Ευρώπης με τα περισσότερα άγρια άλογα.
Pelota vasca θυμάμαι έδειχνε η τηλεοράση τους αγώνες. Πρέπει να ήμουν Τενερίφη όταν το είχα πετύχει, δεν νομίζω να είναι τόσο άγνωστο.
Είναι τόσο γνωστό που η ομοσπονδία στη χώρα είναι... η Ομοσπονδία της Ναβάρρα και στο πρωτάθλημα παίζουν μόλις 2 ομάδες εκτός Χώρας των Βάσκων... που αποτελούνται κυρίως από Βάσκους.

Castells είναι συγκεκριμένο έθιμο όπως και στην Ελλάδα υπάρχουν κάποια που δεν γίνονται αλλού. .
Μπορείς να μου πεις κάποια ομαδικά σπορ που να γίνονται σε μια περιφέρεια της Ελλάδας και σε άλλες να είναι άγνωστα; Δε μιλάμε για μια γαλατόπιτα που τη μαγειρεύουνε στη Μάνη αλλά όχι στη Νιγρίτα, μιλάμε για εκατον΄ταδες συλλόγους όπου χιλιάδες άνθρωποι έχουν ως χόμπι κάτι άγνωστο στην υπόλοιπη χώρα, διότι υπάρχει εντελώς διαφορετική κουλτούρα.

Αν πας όπως σε μια Καταλανική festa αυτό που θα δεις το βράδυ στην πόλη με τα αυτοσχέδια μπαρ, τη μουσική και το γενικότερο ακατάλληλο για ανηλίκους κλίμα είναι σε όλη την Ισπανία.
Όπως και στην Πάρο, το Σαντιάγο της Κούβας και το Λιντς. Αυτό έλειπε να πίνουν σε μια πόλη και στις άλλες να κάθονται σπίτι, δεν είναι κριτήριο αυτό. Μιλάμε για έθιμα που υπάρχουν κατά κόρον σε περιφέρειες ολόκληρες και στη διπλανή περιφέρεια είναι άγνωστα επειδή υπάρχουν άλλα, που με τη σειρά τους είναι άγνωστα στην παραδίπλα.

Κάποια από αυτά τα γνωρίζω για άλλα έχω επιφυλάξεις πχ για την ίδια θέση 600ε διαφορά στο μισθό δεν το έχω ξανακούσει. Πόσο μάλλον στην Ανδαλουσία που είναι και απ' τα φτωχότερα μέρη της Ισπανίας.
Ακριβώς γι αυτό το θέσπισαν, για να προσελκύσουν νέους γιατρούς σε συγκεκριμένη ειδικότητα. Έχουν τη νομική δυνατότητα, διότι ο βαθμός ανεξαρτησίας της μιας αυτονομίας από την άλλη είναι τεράστιος, εξωφρενικός για τα ελληνικά δεδομένα. Εδώ στον πίνακα μπορείς να δεις ότι ακόμη και για την πιο χαμηλή βαθμίδα, ανάμεσα σε δυο γειτονικές επαρχίες (Ναβάρα και Χώρα των Βάσκων) η διαφορά στους μισθούς είναι 900 ευρώ, ενώ φτάνουν και τα 1200 Άλλη χώρα πρακτικά. Οι Ισπανοί ανάλογα με το σε ποια επαρχία ζουν έχουν άλλο σύστημα παιδείας, άλλη αστυνομία, άλλους νόμους, άλλους μισθούς, άλλους φόρους, άλλα έθιμα, συχνά και άλλη γλώσσα. Άλλη χώρα.

Sueldos de los médicos: 1.600 euros de diferencia entre CCAA
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Aυτά είναι πολύ γενικά, τα βρίσκεις παντού στην Ευρώπη εκτός κι αν ξέρεις καμία πόλη της Ευρώπης που δε βρίσκεις κροκέτες, γεμιστές πιπεριές και καλαμάρια. Αυτό που διαφέρει είναι η εξειδίκευση και η ποικιλία, η έμφαση σε συγκεκριμένα προϊόντα, η ταυτότητα και κουλτούρα της γαστρονομίας, το ότι θα βρω έεεενα κοινό πιάτο κι αλλού δε λέει τίποτε. Και στα Πετράλωνα έχει τάπας αλλά την κουλτούρα, ποικιλία και ποιότητα του Σαν Σεμπαστιάν δεν τη βρίσκεις πουθενά, ούτε καν αλλού στην Ισπανία. Βρίσκω φιλέ μινιόν και στην Αθήνα, δε θα πω ότι η κουζίνα της είναι ίδια με της Γαλλίας. Στη Γαλικία θα έχω 29 πιάτα θαλασσινών και στην Εξτρεμαδούρα δύο. Στην Εξτρεμαδούρα 20 διαφορετικά χαμόν και στη Γαλικία τρία.


Ναι, αν δω ότι έχει πιάτα που δεν τα βρίσκω αλλού στην Ελλάδα θα πω ότι είναι κάτι μοναδικό.


Εννοούσα την ημιάγρια κατάσταση των ανθρώπων. Είναι έθιμο εκατοντάδων ετών που προκύπτει από τη γενικότερη κουλτούρα της Γαλικίας και τη σχέση της με τα άλογα, είναι και η περιοχή της Ευρώπης με τα περισσότερα άγρια άλογα.

Είναι τόσο γνωστό που η ομοσπονδία στη χώρα είναι... η Ομοσπονδία της Ναβάρρα και στο πρωτάθλημα παίζουν μόλις 2 ομάδες εκτός Χώρας των Βάσκων... που αποτελούνται κυρίως από Βάσκους.


Μπορείς να μου πεις κάποια ομαδικά σπορ που να γίνονται σε μια περιφέρεια της Ελλάδας και σε άλλες να είναι άγνωστα; Δε μιλάμε για μια γαλατόπιτα που τη μαγειρεύουνε στη Μάνη αλλά όχι στη Νιγρίτα, μιλάμε για εκατον΄ταδες συλλόγους όπου χιλιάδες άνθρωποι έχουν ως χόμπι κάτι άγνωστο στην υπόλοιπη χώρα, διότι υπάρχει εντελώς διαφορετική κουλτούρα.


Όπως και στην Πάρο, το Σαντιάγο της Κούβας και το Λιντς. Αυτό έλειπε να πίνουν σε μια πόλη και στις άλλες να κάθονται σπίτι, δεν είναι κριτήριο αυτό. Μιλάμε για έθιμα που υπάρχουν κατά κόρον σε περιφέρειες ολόκληρες και στη διπλανή περιφέρεια είναι άγνωστα επειδή υπάρχουν άλλα, που με τη σειρά τους είναι άγνωστα στην παραδίπλα.


Ακριβώς γι αυτό το θέσπισαν, για να προσελκύσουν νέους γιατρούς σε συγκεκριμένη ειδικότητα. Έχουν τη νομική δυνατότητα, διότι ο βαθμός ανεξαρτησίας της μιας αυτονομίας από την άλλη είναι τεράστιος, εξωφρενικός για τα ελληνικά δεδομένα. Εδώ στον πίνακα μπορείς να δεις ότι ακόμη και για την πιο χαμηλή βαθμίδα, ανάμεσα σε δυο γειτονικές επαρχίες (Ναβάρα και Χώρα των Βάσκων) η διαφορά στους μισθούς είναι 900 ευρώ, ενώ φτάνουν και τα 1200 Άλλη χώρα πρακτικά. Οι Ισπανοί ανάλογα με το σε ποια επαρχία ζουν έχουν άλλο σύστημα παιδείας, άλλη αστυνομία, άλλους νόμους, άλλους μισθούς, άλλους φόρους, άλλα έθιμα, συχνά και άλλη γλώσσα. Άλλη χώρα.

Sueldos de los médicos: 1.600 euros de diferencia entre CCAA

Αυτό με τους μισθούς είναι πολύ παράξενο. Επειδή έχω ψάξει σε διάφορες φάσεις για δουλειά στην Ισπανία ποτέ δεν έχω δει τέτοιες διάφορες. Σε άλλο τομέα βέβαια.

Κατά τ'αλλα έχουμε αρκετά διαφορετική οπτική στο τι σημαίνει τελείως διαφορετική κουζινα/νοοτροπία/έθιμα κλπ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό με τους μισθούς είναι πολύ παράξενο. Επειδή έχω ψάξει σε διάφορες φάσεις για δουλειά στην Ισπανία ποτέ δεν έχω δει τέτοιες διάφορες. Σε άλλο τομέα βέβαια.
Συνηθισμένο είναι στην Ισπανία. Εδώ οι διαφορές σε μισθούς καθηγητών:
Profesores y maestros sufren una diferencia salarial de hasta 600 euros entre comunidades autónomas

To ίδιο γίνεται και με αστυνομικούς, πυροσβέστες κλπ.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.353
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εχω επισκεφτει και τις 2 πολεις σε κοντινες σχετικα χρονιες και θα βαλω δαγκωτο Βαρκελωνη.
Τα συν της
1.Νουμερο 1 διασκεδαση.Δεν εχω περασει περασει καλυτερα σε ευρωπαικη πολη απο πλευρας νεανικης ζωης.Χωρις τα κλαμπ να εχουν τιμες Λονδινου και φουλ μπαροτσαρκα ,αντιθετα Μαδριτη πρεπει να το ψαξεις πιο πολυ καθως πιο μεγαλουπολη ενω Βαρκελωνη ξερεις που θα βγεις La rabla και Μπαρτσελονετα και γυρνας με 2 στασεις μετρο.Μαδριτη τι βγαζαμε σε κατι μπιραριες που κλειναν νωρις ενω Μπαρτσα εβγαζε πιο vibe καλοκαιρινες διακοπες φαση νησι
2.Vibe πολης Βαρκελωνη νεανικη φουλ,με το υπερσυν οτι εχει παραλια ,δεν ειναι η πιο ομορφη πολη στον κοσμο αλλα βγαζει κατι πολυ χαλαρο και ομορφο αυτη η πολη.Αντιθετα η Μαδριτη ευρωπαικη κλασσικη πολη,ενω η Μπαρτσα μεσογειακη και cool.
3. Καλη η gran via αλλα μπροστα στο πεζοδρομο της La Rabla τι να φτουρησει?
4.Οτι αγαλματα και κτιρια να εχει η Μαδριτη La Sagrada δεν εχει δεος απλα οταν αντικριζεις το αριστουργημα του Gaudi.
5.Για τους φαν της στρογγυλης και εννοειται και μη επισκεψη στο γηπεδο της Μπαρτσελονα και μουσειο αντιστοιχα.Παρολο που και η Ρεαλ ειναι αντιστοιχα ιδιου βεληνεκους ομαδα δεν εχει τουλαχιστον απο οσο ειδα τοσο οργανωμενο τουρ και αντιστοιχο μουσειο.Τουριστικο μεν αλλα διασκεδαστικο δε.

6.Εχει παραλια μεσα στο κεντρο της πολης σχεδον και ενας απο τους καλυτερους παραλιακους πεζοδρομους και πανεμορφη μαρινα.
7.Φαγητο εχουν εξισου και οι 2 Ισπανια ειμαστε αλλοστε απλα Βαρκελωνη παιζει πιο πολυ το θαλασσινο.Εχει και μια Boqueria να σκασεις στο street food.

Περα απο αυτα και στην Μαδριτη καλα περασα οποτε τα τα συν της εχει μακραν καλυτερα μουσειο βλεπε Πραδο,Ρεινα Σοφια,πιο γραφικες γειτονιες με χαρακτηρα(η Βαρκελωνη εχει μονο το barrio gotico),η Μαδριτη εχει καλυτερες εκδρομες βλεπε Τολεδο και μεγαλυτερη γειτνιαση σε Ανδαλουσια (Βαρκελωνη πιο πολυ Σαν Σεμπαστιαν,Βασκοι και κλπ πας).Και ενα αλλο συν οι Μαδριλενοι ειναι ενα κλικ πιο κοντα σε αυτο που εχεις στο μυαλο σου ως κλασσικοι Ισπανοι ενω οι Βαρκελωνεζοι ειναι τελειως αλλο Καταλανοι με αλλη γλωσσα,κουζινα ,μουσικες.

Οποτε για μενα αν ειστε κατω των 30 και ψαχνετε ομορφη πολη με καλη νυχτερινη ζωη ,ποταρε κλπ Barca.Αν ειστε σε πιο ωριμη φαση και θελετε μουσεια και πιο κουλτουρα Μαδριτη
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom