Ιορδανία Visa και γενικες πληροφοριες εισόδου

MariaSmx

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,
Προγραμματιζω ταξίδι στην Ιορδανία για το νέο έτος και η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί με το θέμα της visa. Μετά από επικοινωνία μου με το προξενείο στην Θεσσαλονίκη είμαι ακόμα περισσότερο μπερδεμένη.

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βγάλω visa από Ελλάδα ή θα πρέπει να την βγάλω εκείνη τη στιγμή στο αεροδρόμιο του Αμμάν. Είναι χρονοβόρα διαδικασία και τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου;
Επίσης έχω δει ότι χρειάζεται ενα Qr code που το παίρνεις μετά από μια αίτηση στο site της χώρας, προκειμένου να μπεις. Λογικά είναι έξτρα..

Είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψω σε χώρα που απαιτείται visa και δυστυχώς δεν μπορέσα να βρω αρμοδιους να μου απαντήσουν στις ερωτήσεις που έχω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων που διαβάσατε την ανάρτηση μου και ελπίζω να με βοηθήσετε με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχετε.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα,
Προγραμματιζω ταξίδι στην Ιορδανία για το νέο έτος και η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί με το θέμα της visa. Μετά από επικοινωνία μου με το προξενείο στην Θεσσαλονίκη είμαι ακόμα περισσότερο μπερδεμένη.

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βγάλω visa από Ελλάδα ή θα πρέπει να την βγάλω εκείνη τη στιγμή στο αεροδρόμιο του Αμμάν. Είναι χρονοβόρα διαδικασία και τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου;
Επίσης έχω δει ότι χρειάζεται ενα Qr code που το παίρνεις μετά από μια αίτηση στο site της χώρας, προκειμένου να μπεις. Λογικά είναι έξτρα..

Είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψω σε χώρα που απαιτείται visa και δυστυχώς δεν μπορέσα να βρω αρμοδιους να μου απαντήσουν στις ερωτήσεις που έχω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων που διαβάσατε την ανάρτηση μου και ελπίζω να με βοηθήσετε με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχετε.
Jordan Pass
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Μπορείς να βγάλεις visa on arrival (στο αεροδρόμιο άφιξης, θα δεις τις σχετικές ταμπέλες και... την ουρά).
Αρκεί να έχεις διαβατήριο με εξάμηνη ισχύ και να πληρώσεις επί τόπου το ποσό (ήταν 40 JD για single entry, δε νομίζω να έχει αλλάξει και αν θυμάμαι καλά μόνο μετρητά)
 
D

Delmem38110

Guest
Γνωρίζω για το pass αλλά δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο..
είσαι σίγουρη;
το τουριστικό πάσο σου δίνει βίζα. η μάλλον σε εξαιρεί από το να βγάλεις, πληρώσεις βίζα.
με λίγα χρήματα παραπάνω έχεις είσοδο σχεδόν σε όλα τα μέρη στην Ιορδανία και είσοδο στην χώρα.
αν κατέβεις στο αεροδρόμιο της ακαμπα δεν χρειάζεται βίζα.
  • Waiving of tourist entry visa fees if you purchase the Jordan Pass before arrival to Jordan and stay a minimum of three nights (4 days).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom