Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Η London Bridge δεν λέει τίποτα το ιδιαίτερο αλλά είναι το κατάλληλο σημείο για να φωτογραφίσεις την Tower Bridge.
Γνώμη μου είναι να βγάλεις την εκδρομή και να μοιράσεις καλύτερα την Τρίτη, είναι όντως πολύ φορτωμένη. Άλλωστε η εκδρομή δεν αφήνει πολύ χρόνο σε κάθε μέρος και μπορεί να μην το απολαύσεις. Bath θέλει όλη μέρα, τουλάχιστον.
Τα καταστήματα είναι ανοιχτά μέχρι τις 20:00/21:00. Κάποια τύπου Topshop είναι μέχρι τις 22:00. Κυριακή 11:00/12:00 με 18:00 συνήθως. Το Primark τι το θες; Τίγκα στα 15-20χρονα κι από ποιότητα μάπα.
Την London Bridge την έγραψα όχι σαν προορισμό αλλά για να δείξω την πορεία μου, ότι θα περάσω απέναντι. Αφού θα μου δώσει και καλές φωτογραφίες ακόμα καλύτερα.
Λες κι εσύ για την ημερήσια όχι, έτσι; Ναι, έχω πολλές αμφιβολίες πλέον, όσο κι αν μου αρέσουν οι προορισμοί το βλέπω ταλαιπωρία, πολλές ώρες στο πούλμαν πήγαινε έλα, ποιος ξέρει ποιος θα κάτσει δίπλα, λίγη ώρα εκεί, συν ότι ακόμα περιμένω απάντηση σε ένα mail που τους έστειλα για μια απορία μου που αν δεν λυθεί δεν πάω έτσι κι αλλιώς. Οπότε............
Τέτοια λέγε μου για τα καταστήματα!!!! Καλά, το καθένα θα κρατά το δικό του ωράριο μάλλον.
Το Primark το βρήκα κι αυτό σε καλές διευθύνσεις για ψώνια, αλλά αν είναι όπως το λες μεταβολή και έξω στο δευτερόλεπτο, εννοείται. :D
Ήθελα να πάω και στο outlet της Burberry αλλά δεν προλάβαινα, οπότε κάνω άλλη μία αναδιοργάνωση και επανέρχομαι! ;)
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Βάλε και τη Neal's Yard στο πρόγραμμα, μετά το Covent Garden μάλλον, πιες καφεδάκι, είναι ωραία. Πήγαινε και στο ομώνυμο μαγαζί αν θες για κρέμες και λοιπά είδη αυθεντικής Λονδρέζικης περιποίησης.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Τρίτη μετά το London Eye παραλείπω την Πινακοθήκη Tate (τα υπόλοιπα 3 μουσεία θεωρώ ότι αρκούν για μια εβδομάδα), διασχίζω Millenium Bridge, St Paul’s Cathedral, London Bridge, City Hall, TowerBridge, Tower ofLondon και επιστροφή.

Τετάρτη πρωί κατευθείαν κρουαζιέρα Greenwich, μετά Gherkin και Spitalfields Traders Market.

Είναι καλύτερα έτσι;
Επιμένω ότι η Τρίτη είναι υπερβολικά φορτωμένη σε σχέση με τις άλλες μέρες. Πρότασή μου για την Τρίτη μετά το London Eye φεύγετε για Greenwich χωρίς να διασχίσετε όλο το southbank.

Την Τετάρτη Spitalfiels (που θέλετε), Gherkin, Tower Bridge, City Hall, Borough Market, Millenium Bridge, St Paul's. Από το Borough Market ουσιαστικά θα κάνετε μια παράκαμψη 5 λεπτών στη διαδρομή σας για να περάσετε από μέσα. Σε αυτή τη διαδρομή θα περάσετε από υπέροχες pubs. Δεν λέω για ψώνια.

Ο λόγος που σας αντιπροτείνω τα παραπάνω δεν είναι μόνο η υπερφορτωμένη Τρίτη, αλλά επειδή θεωρώ ότι η βόλτα μέσα στο City είναι υπέροχη. Ωραία κτήρια, ουρανοξύστες, ακριβά αυτοκίνητα, κουστουμαρισμένοι τύποι να πίνουν μια μπύρα στα όρθια.

Τέλος, για την εκδρομή εγώ θα το σκεφτόμουν για κοντινή (π.χ. Windsor Castle) αλλά δεν είμαι και ο αρμόδιος, καθώς στις 5,5 μέρες παραμονής μας την εκδρομή μας την αφιερώσαμε σε Greenwich και Docklands.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Barbican δεν διαβασα νομίζω ε;
Έλα, πες, το κάνεις επίτηδες, ε; Πες, πες.

Βάλε και τη Neal's Yard στο πρόγραμμα, μετά το Covent Garden μάλλον, πιες καφεδάκι, είναι ωραία. Πήγαινε και στο ομώνυμο μαγαζί αν θες για κρέμες και λοιπά είδη αυθεντικής Λονδρέζικης περιποίησης.
Την Neal's Yard την ήξερα ως μάρκα κρέμας, όχι ότι υπήρχε σαν περιοχή. Τώρα έψαξα και είδα φωτογραφίες, απίστευτα όμορφη. Ευχαριστώ, οπωσδήποτε μπαίνει κι αυτή στο πρόγραμμα... να δοκιμάσω και τις κρέμες...

Επιμένω ότι η Τρίτη είναι υπερβολικά φορτωμένη σε σχέση με τις άλλες μέρες. Πρότασή μου για την Τρίτη μετά το London Eye φεύγετε για Greenwich χωρίς να διασχίσετε όλο το southbank.
Την Τετάρτη Spitalfiels (που θέλετε), Gherkin, Tower Bridge, City Hall, Borough Market, Millenium Bridge, St Paul's. Από το Borough Market ουσιαστικά θα κάνετε μια παράκαμψη 5 λεπτών στη διαδρομή σας για να περάσετε από μέσα. Σε αυτή τη διαδρομή θα περάσετε από υπέροχες pubs. Δεν λέω για ψώνια.
Ο λόγος που σας αντιπροτείνω τα παραπάνω δεν είναι μόνο η υπερφορτωμένη Τρίτη, αλλά επειδή θεωρώ ότι η βόλτα μέσα στο City είναι υπέροχη. Ωραία κτήρια, ουρανοξύστες, ακριβά αυτοκίνητα, κουστουμαρισμένοι τύποι να πίνουν μια μπύρα στα όρθια.
Τέλος, για την εκδρομή εγώ θα το σκεφτόμουν για κοντινή (π.χ. Windsor Castle) αλλά δεν είμαι και ο αρμόδιος, καθώς στις 5,5 μέρες παραμονής μας την εκδρομή μας την αφιερώσαμε σε Greenwich και Docklands.
Είδατε; Με παρέα και πολύ χρόνο στην διάθεσή σας σίγουρα ευχαριστηθήκατε τα πανέμορφα Docklands.
Θα ακούσω λοιπόν τις συμβουλές σας για τα υπόλοιπα μέρη που είναι πιο βατά υπό τις παρούσες συνθήκες.
Μόνο που την Τετάρτη έχω κλείσει εισιτήριο για "Το Φάντασμα Της Όπερας" στις 19:30, οπότε πρέπει το πολύ μέχρι τις 17:30 να έχω γυρίσει ξενοδοχείο να ετοιμαστώ, δεν τα προλαβαίνω όλα αυτά.
Βγάζω την ημερήσια εκδρομή όσο κι αν με λυπεί (αν πήγαινα κάπου θα ήταν το Stonehenge αλλά δυστυχώς κι αυτό μακρυά είναι) και ξαναμελετώ ώστε να προσαρμόσω και τις νέες προτάσεις...
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έλα, πες, το κάνεις επίτηδες, ε; Πες, πες.


Την Neal's Yard την ήξερα ως μάρκα κρέμας, όχι ότι υπήρχε σαν περιοχή. Τώρα έψαξα και είδα φωτογραφίες, απίστευτα όμορφη. Ευχαριστώ, οπωσδήποτε μπαίνει κι αυτή στο πρόγραμμα... να δοκιμάσω και τις κρέμες...


Είδατε; Με παρέα και πολύ χρόνο στην διάθεσή σας σίγουρα ευχαριστηθήκατε τα πανέμορφα Docklands.
Θα ακούσω λοιπόν τις συμβουλές σας για τα υπόλοιπα μέρη που είναι πιο βατά υπό τις παρούσες συνθήκες.
Μόνο που την Τετάρτη έχω κλείσει εισιτήριο για "Το Φάντασμα Της Όπερας" στις 19:30, οπότε πρέπει το πολύ μέχρι τις 17:30 να έχω γυρίσει ξενοδοχείο να ετοιμαστώ, δεν τα προλαβαίνω όλα αυτά.
Βγάζω την ημερήσια εκδρομή όσο κι αν με λυπεί (αν πήγαινα κάπου θα ήταν το Stonehenge αλλά δυστυχώς κι αυτό μακρυά είναι) και ξαναμελετώ ώστε να προσαρμόσω και τις νέες προτάσεις...
Τι δεν το εχεις στο προγραμμα; Βγαλε την εκδρομη και να προσθεσεις αυτο.
 
Last edited by a moderator:

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
sunshine girl 76, ειλικρινά, πόσες φορές μπήκες στον πειρασμό να κάνεις ακυρώσεις για να προσθέσεις κάποια απ'όσα σου λένε; Πες, πες!
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Ναι mel, ειλικρινά πολλές φορές, αλλά τελικά ξέρεις τι λέω ;
Από όλες τις προτάσεις και γνώμες που έλαβα και ευχαριστώ γι' αυτό, θα κρατήσω όχι φυσικά όλες αλλά μόνο αυτές που μου αρέσουν και θα κάνω το πρόγραμματάκι μου όμορφα και ωραία όπως με βολεύει, κι αυτή την φορά δεν θα το αναρτήσω, να μην κουράζω άλλο κανέναν για την δική μου εκδρομή, έτσι κι αλλιώς μια γενική ιδέα την πήρα. Τι λες κι εσύ; ;)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλά έκανες και ρώτησες γιατί οι γνώστες του Λονδίνου, όπως είδες, είπαν πολλά. Ομολογώ πως, αν τα είχα μάθει νωρίτερα κάποια απ'όσα διάβασα τώρα, θα είχα αλλάξει το ταξίδι μου (προσθέτοντας μέρες). Δηλαδή για να καταλάβεις, με βάση το πρόγραμμα που έβγαλες, ε, θα δεις τα διπλάσια απ'όσα εγώ. Τόσο καλό πρόγραμμα έκανες. Βέβαια δεν ξέρω αν θ'αντέξεις (εγώ τα μεσημέρια κοιμόμουν 1 ώρα σίγουρα για να ξεκουράσω τα πόδια μου που εδώ δεν κοιμάμαι ποτέ...) αλλά ελπίζω πως δε θα κουραστείς. Χωρίς παρεξήγηση... να προσθέσεις τώρα μια μέρα για να μη χάσεις τη μονοήμερη δε γίνεται; Το λέω επειδή είπες δε σε νοιάζει το οικονομικό (αυτό εννοούσα βασικά πριν)
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Το τι διάβασμα έχω ρίξει δεν έχεις ιδέα. Το τετράδιο ανοιχτό μπροστά, μολύβι και γόμα έχουν πάρει φωτιά, έχω εκτυπώσει χάρτη και έχω σημειώσει επάνω τα σημεία ενδιαφέροντός μου για να τα οργανώσω κατά περιοχή αλλά τώρα προσθέτοντας όλο και περισσότερα σημεία δεν βγάζω πια άκρη. Γι' αυτό είχα πάρει την απόφαση που έγραψα, δεν υπάρχει περίπτωση να δω όσα σκόπευα και όλα τα υπέροχα μέρη που μου προτείνουν σε μια εβδομάδα και στενοχωρήθηκα, οπότε καλύτερα να μην διαβάσω για άλλα.
Το να προσθέσω μέρες το σκέφτηκα αλλά είναι όλα κανονισμένα, δεν μπορώ να αλλάξω κάτι τελευταία στιγμή και φυσικά το οικονομικό είναι ένα θέμα, δεν νομίζω να είπα ποτέ ότι δεν με νοιάζει.
Όσο για την κούραση; Περπατώ πολύ έτσι κι αλλιώς, θα φοράω και σπορτέξ στους περιπάτους κι ελπίζω να μην κουραστώ αλλά όσο βλέπω καινούργια πράγματα, βγάζω φωτογραφίες και έχω κάποιο σκοπό μέσα στην ημέρα είμαι οκ.
Στο θέατρο μόνο θα ντυθώ καλά, κι αν πάω και σε κάποιο jazz club που μου αρέσει πολύ και ψάχνω που να βρω στο κέντρο.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το τι διάβασμα έχω ρίξει δεν έχεις ιδέα. Το τετράδιο ανοιχτό μπροστά, μολύβι και γόμα έχουν πάρει φωτιά, έχω εκτυπώσει χάρτη και έχω σημειώσει επάνω τα σημεία ενδιαφέροντός μου για να τα οργανώσω κατά περιοχή αλλά τώρα προσθέτοντας όλο και περισσότερα σημεία δεν βγάζω πια άκρη. Γι' αυτό είχα πάρει την απόφαση που έγραψα, δεν υπάρχει περίπτωση να δω όσα σκόπευα και όλα τα υπέροχα μέρη που μου προτείνουν σε μια εβδομάδα και στενοχωρήθηκα, οπότε καλύτερα να μην διαβάσω για άλλα.
Το να προσθέσω μέρες το σκέφτηκα αλλά είναι όλα κανονισμένα, δεν μπορώ να αλλάξω κάτι τελευταία στιγμή και φυσικά το οικονομικό είναι ένα θέμα, δεν νομίζω να είπα ποτέ ότι δεν με νοιάζει.
Όσο για την κούραση; Περπατώ πολύ έτσι κι αλλιώς, θα φοράω και σπορτέξ στους περιπάτους κι ελπίζω να μην κουραστώ αλλά όσο βλέπω καινούργια πράγματα, βγάζω φωτογραφίες και έχω κάποιο σκοπό μέσα στην ημέρα είμαι οκ.
Στο θέατρο μόνο θα ντυθώ καλά, κι αν πάω και σε κάποιο jazz club που μου αρέσει πολύ και ψάχνω που να βρω στο κέντρο.
Α συγγνώμη, νόμιζα είχες πει ότι δεν είχες οικονομικό θέμα, γράψε λάθος. :) Συμφωνούμε σε όλα τ'άλλα (δεν μπορείς να φανταστείς πόσο). Άντε να το δούμε το ταξιδάκι σου. Περιμένω ιστορία!
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Α συγγνώμη, νόμιζα είχες πει ότι δεν είχες οικονομικό θέμα, γράψε λάθος. :) Συμφωνούμε σε όλα τ'άλλα (δεν μπορείς να φανταστείς πόσο). Άντε να το δούμε το ταξιδάκι σου. Περιμένω ιστορία!
Έλα βρε, τι συγνώμη. Απλά είχα πει, και μάλλον αυτό εννοείς, ότι δεν έχω πρόβλημα να δώσω τα χρήματα που ζητούσε το πρακτορείο αλλά για να κλείσω μόνη μου καλύτερο πακέτο. Εντάξει, να πω την αλήθεια αν δεν είχα κλείσει και πληρώσει τα αεροπορικά θα έμενα ακόμα λίγο, με το ξενοδοχείο δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα, αλλά τώρα δεν θέλω να μπλέκω σε διαδικασία αλλαγής ημερομηνίας με τις αεροπ. εταιρίες.
Κάποιο jazz club στο κέντρο ξέρει κάποιος να μου προτείνει;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom