Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Καλησπέρα σας! Διάβασα πολλές από τις αφηγήσεις εδώ και πραγματικά ζήλεψα τις εμπειρίες και τις αναμνήσεις όλων όσων ταξιδεύουν σε όμορφα μέρη.
Το δίλλημά μου είναι το εξής: θέλω πολύ να επισκευτώ το Λονδίνο, η προσφορά ενός ταξιδιωτικού γραφείου με γκρουπ (ευκαιρία να γνωρίσω και κόσμο) και Early Booking (4 διανυκτ. σε μονόκλινο- αεροπ. εισητ.- φόροι 1075 ευρώ ) με οδηγούν στον Αύγουστο αλλά επειδή είμαι εντελώς μόνη (γι' αυτό και θέλω να πάω ταξίδι) σκεφτόμουν: θα εξαρτάμαι ολημερίς κι ολονυχτίς από το γκρουπ, μήπως τελικά δεν περάσω καλά σε άγνωστη χώρα με αγνώστους; Ο τρόπος που δείχνουν τα αξιοθέατα (μέσα από το πούλμαν) είναι καλός; Στα μουσεία; Νομίζω θα πρέπει να πάμε μόνοι μας, στην προκειμένη μόνη μου, μήπως τότε δεν αξίζει να πληρώσω τόσα λεφτά για οργανωμένο ταξίδι; Μήπως εκμεταλεύονται την βιασύνη και το κόστος ανεβαίνει χωρίς να αξίζει;
Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα σας! Διάβασα πολλές από τις αφηγήσεις εδώ και πραγματικά ζήλεψα τις εμπειρίες και τις αναμνήσεις όλων όσων ταξιδεύουν σε όμορφα μέρη.
Το δίλλημά μου είναι το εξής: θέλω πολύ να επισκευτώ το Λονδίνο, η προσφορά ενός ταξιδιωτικού γραφείου με γκρουπ (ευκαιρία να γνωρίσω και κόσμο) και Early Booking (4 διανυκτ. σε μονόκλινο- αεροπ. εισητ.- φόροι 1075 ευρώ ) με οδηγούν στον Αύγουστο αλλά επειδή είμαι εντελώς μόνη (γι' αυτό και θέλω να πάω ταξίδι) σκεφτόμουν: θα εξαρτάμαι ολημερίς κι ολονυχτίς από το γκρουπ, μήπως τελικά δεν περάσω καλά σε άγνωστη χώρα με αγνώστους; Ο τρόπος που δείχνουν τα αξιοθέατα (μέσα από το πούλμαν) είναι καλός; Στα μουσεία; Νομίζω θα πρέπει να πάμε μόνοι μας, στην προκειμένη μόνη μου, μήπως τότε δεν αξίζει να πληρώσω τόσα λεφτά για οργανωμένο ταξίδι; Μήπως εκμεταλεύονται την βιασύνη και το κόστος ανεβαίνει χωρίς να αξίζει;
Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
Τι άλλο σου προσφέρουν εκτός από διαμονή και εισητήρια; Τα 1075 ευρώ μου φαίνονται πολλά για 4 διανυκτερευσεις.. Κοίταξες καθόλου τιμές για να κλείσεις εισητήρια και ξενοδοχείο μόνη σου; Μετά εκεί μπορείς να βρεις κάποιο πρακτορείο για ξεναγήσεις ή εκδρομές και έτσι να εξασφαλίσεις μετακινησεις και παρέα αν αυτό είναι που σε απασχολεί.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για μενα θεωρω παρα πολλα τα λεφτα για Λονδινο! Επισης θεωρω την πολη πολυ ευκολη στο να την γυρισεις και να δεις τα αξιοθεατα μονη σου! Ο μονος λογος που θα σου προτεινα να πας με γραφειο ειναι εαν δεν ξερεις αγγλικα! Διαφορετικα σε καμια περιπτωση! Παρε εναν καλο αδηγο τυπου national geographic και εισαι super! Εαν δε βιαζεσαι να κανεις το ταξιδι, οργανωσε το για το φθινωπορο ή το χειμωνα... Με μια προχειρη αναζητηση ειδα π.χ για τελος Σεπτεμβρη 120€ αεροπορικα με επιστροφη. Υπολογισε και 400€ περιπου για 4 βραδια, συνολο 520€! Κερδιζεις 555€ για να ξοδεψεις εκει...
 
Last edited:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Καλησπέρα σας! Διάβασα πολλές από τις αφηγήσεις εδώ και πραγματικά ζήλεψα τις εμπειρίες και τις αναμνήσεις όλων όσων ταξιδεύουν σε όμορφα μέρη.
Το δίλλημά μου είναι το εξής: θέλω πολύ να επισκευτώ το Λονδίνο, η προσφορά ενός ταξιδιωτικού γραφείου με γκρουπ (ευκαιρία να γνωρίσω και κόσμο) και Early Booking (4 διανυκτ. σε μονόκλινο- αεροπ. εισητ.- φόροι 1075 ευρώ ) με οδηγούν στον Αύγουστο αλλά επειδή είμαι εντελώς μόνη (γι' αυτό και θέλω να πάω ταξίδι) σκεφτόμουν: θα εξαρτάμαι ολημερίς κι ολονυχτίς από το γκρουπ, μήπως τελικά δεν περάσω καλά σε άγνωστη χώρα με αγνώστους; Ο τρόπος που δείχνουν τα αξιοθέατα (μέσα από το πούλμαν) είναι καλός; Στα μουσεία; Νομίζω θα πρέπει να πάμε μόνοι μας, στην προκειμένη μόνη μου, μήπως τότε δεν αξίζει να πληρώσω τόσα λεφτά για οργανωμένο ταξίδι; Μήπως εκμεταλεύονται την βιασύνη και το κόστος ανεβαίνει χωρίς να αξίζει;
Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
Πολλά μου φαίνονται τα 1075. Μόνη σου κανόνισέ το, πιστεύω θα περάσεις πολύ όμορφα. Κοίτα εδώ την ταξιδιωτική ιστορία της altsi που πήγε μόνη της, ώστε να πάρεις ιδέες.
"Εξαρτώμαι" είναι το σωστό. Sorry κάποιες φορές γίνομαι grammar nazi :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω καταλάβει αν είναι ελληνικό πρακτορείο, αλλά ασχέτως των υπηρεσιών, του κόστους κλπ, σκέψου και τι Έλληνες τουρίστες πάνε οργανωμένα στο Λονδίνο. Σου αξίζει κάτι τέτοιο; "Ποια μουσεία μωρή, ψώνια πες μας πού θα κάνουμε, δερμάτινα πού έχει;".
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα σας! Διάβασα πολλές από τις αφηγήσεις εδώ και πραγματικά ζήλεψα τις εμπειρίες και τις αναμνήσεις όλων όσων ταξιδεύουν σε όμορφα μέρη.
Το δίλλημά μου είναι το εξής: θέλω πολύ να επισκευτώ το Λονδίνο, η προσφορά ενός ταξιδιωτικού γραφείου με γκρουπ (ευκαιρία να γνωρίσω και κόσμο) και Early Booking (4 διανυκτ. σε μονόκλινο- αεροπ. εισητ.- φόροι 1075 ευρώ ) με οδηγούν στον Αύγουστο αλλά επειδή είμαι εντελώς μόνη (γι' αυτό και θέλω να πάω ταξίδι) σκεφτόμουν: θα εξαρτάμαι ολημερίς κι ολονυχτίς από το γκρουπ, μήπως τελικά δεν περάσω καλά σε άγνωστη χώρα με αγνώστους; Ο τρόπος που δείχνουν τα αξιοθέατα (μέσα από το πούλμαν) είναι καλός; Στα μουσεία; Νομίζω θα πρέπει να πάμε μόνοι μας, στην προκειμένη μόνη μου, μήπως τότε δεν αξίζει να πληρώσω τόσα λεφτά για οργανωμένο ταξίδι; Μήπως εκμεταλεύονται την βιασύνη και το κόστος ανεβαίνει χωρίς να αξίζει;
Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
Αν θες μπορεις με αυτα τα χρηματα..να μου κανεις τα εξοδα και να παμε μαζι... Αληθεια !!! και μια χαρα θα σε ξεναγισω και θα σε προσεχω και θα σε φροντιζω σαν την κορη μου!...;) Με τα 1000 ευρώ δυο ατομα μια χαρα ειναι Λονδινακι για 4 μερες Κανε τα εξοδα σε μια φιλη σου να πατε..αν δεν θες να πας μονη!!
 
Last edited:

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Eνα ταξιδι στη Μεγαλη βρετανια χωρις επισκεψη στη Σκωτια και στα Χαιλαντς ειναι φαγητο χωρις αλατι...(τα 1075 ειναι παρα πολλα για 4 μερες σε μια ξενερωτη πολη).
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας, μου φτιάξατε και το κέφι πρώτον που δώσατε δίκιο στις αμφιβολίες μου (λέω κι εγώ, νόμιζα ότι ήμουν υπερβολικά επιφυλακτική) και δεύτερον για το χιούμορ σας, ειλικρινά δεν έχω σταματήσει να χαμογελώ.

Δυστυχώς ακριβώς επειδή δεν έχω παρέα εδώ στην Αθήνα (η μόνη παρέα που υπολόγιζα να κάνω διακοπές έπαψε να είναι επιλογή), μπροστά στην προοπτική να μείνω μόνη καλοκαιριάτικα στην Αθήνα είπα να κάνω την υπέρβαση. Γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, αλλά το πρώτο που σκέφτηκα για θέμα ευκολίας, ασφάλειας και προοπτική παρέας ήταν το οργανωμένο ταξίδι. Διαβάζοντας όμως εδώ μέσα για να μάθω για τα αξιοθέατα του Λονδίνου και τα σχετικά του ταξιδιού, είδα ότι υπάρχουν κι άλλες επιλογές και περιπτώσεις, γι' αυτό και ήθελα και την δική σας γνώμη!
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Eνα ταξιδι στη Μεγαλη βρετανια χωρις επισκεψη στη Σκωτια και στα Χαιλαντς ειναι φαγητο χωρις αλατι...(τα 1075 ειναι παρα πολλα για 4 μερες σε μια ξενερωτη πολη).
Εσένα θα σε σπάσω στις μάπες.:D Ακούς εκεί ξενέρωτο το λατρεμένο Λονδίνο.
Sunshine girl 76, κάπως έτσι είχα κάνει κι εγώ το πρώτο μου ταξίδι στο Λονδίνο. Ήταν να πάω με παρέα, τελευταία στιγμή η παρέα εξαφανίστηκε, οπότε πήγα μόνη μου. Δεν το μετάνιωσα καθόλου, αντιθέτως ήταν από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής μου. Κάν'το μόνη σου!
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Τι άλλο σου προσφέρουν εκτός από διαμονή και εισητήρια; Τα 1075 ευρώ μου φαίνονται πολλά για 4 διανυκτερευσεις.. Κοίταξες καθόλου τιμές για να κλείσεις εισητήρια και ξενοδοχείο μόνη σου; Μετά εκεί μπορείς να βρεις κάποιο πρακτορείο για ξεναγήσεις ή εκδρομές και έτσι να εξασφαλίσεις μετακινησεις και παρέα αν αυτό είναι που σε απασχολεί.
Μετά από όσα διάβασα για να πάρω μια ιδέα για το ταξίδι κι εμένα μου φάνηκαν πολλά, ευτυχώς που δεν το έκλεισα. Επιτρέπεται να βάλω το λινκ του γραφείου με το τι προσφέρει; Πάντως όχι κάτι που να με κάνει να πω χαλάλι.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Για μενα θεωρω παρα πολλα τα λεφτα για Λονδινο! Επισης θεωρω την πολη πολυ ευκολη στο να την γυρισεις και να δεις τα αξιοθεατα μονη σου! Ο μονος λογος που θα σου προτεινα να πας με γραφειο ειναι εαν δεν ξερεις αγγλικα! Διαφορετικα σε καμια περιπτωση! Παρε εναν καλο αδηγο τυπου national geographic και εισαι super! Εαν δε βιαζεσαι να κανεις το ταξιδι, οργανωσε το για το φθινωπορο ή το χειμωνα... Με μια προχειρη αναζητηση ειδα π.χ για τελος Σεπτεμβρη 120€ αεροπορικα με επιστροφη. Υπολογισε και 400€ περιπου για 4 βραδια, συνολο 520€! Κερδιζεις 555€ για να ξοδεψεις εκει...
Είναι εύκολη μεν αλλά θέλει σωστό προγραμματισμό, όπως λες κι εσύ για μετά από μερικούς μήνες. Κι εμένα με βόλευε τον Ιούλη ή τον Αύγουστο για διακοπές, θα έχει και καλό καιρό εκεί και εκπτώσεις να ξοδέψω τα 555€ !!!!!!!!!!!

Πολλά μου φαίνονται τα 1075. Μόνη σου κανόνισέ το, πιστεύω θα περάσεις πολύ όμορφα. Κοίτα εδώ την ταξιδιωτική ιστορία της altsi που πήγε μόνη της, ώστε να πάρεις ιδέες.
Ναι, δεν τους τα χαρίζω για αυτά που προσφέρουν. Μόνη μου μήπως είναι πολύ αργά για να κανονίσω; Εξάλλου έχω βαρεθεί μόνη μου, ήθελα παρέααααααααααα.......... αλλά η λογική και τα καβουράκια με έφεραν στα ίσια!

"Εξαρτώμαι" είναι το σωστό. Sorry κάποιες φορές γίνομαι grammar nazi :D
Χα χα χα!!! Μου θύμησες εμένα! Καλά έκανες που με επιδιόρθωσες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :haha:

Δεν έχω καταλάβει αν είναι ελληνικό πρακτορείο, αλλά ασχέτως των υπηρεσιών, του κόστους κλπ, σκέψου και τι Έλληνες τουρίστες πάνε οργανωμένα στο Λονδίνο. Σου αξίζει κάτι τέτοιο; "Ποια μουσεία μωρή, ψώνια πες μας πού θα κάνουμε, δερμάτινα πού έχει;".
Ελληνικό είναι το γραφείο, αλλά την ίδια ακριβώς προσφορά την βρήκα και σε άλλο γραφείο και site, οπότε μάλλον κάποιο μεγαλύτερο το διανέμει.
Καλά, όταν άρχισα και διάβαζα γενικώς για τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν με τους υπόλοιπους της ομάδας μου σηκωνόταν η τρίχα κάγκελο! :eek:
"Να ξοδευτούμε στα καταστήματα κυρία μου, εννοείται, αλλά να δούμε πρώτα τα μουσεία να πλουτίσουμε τον εσωτερικό μας κόσμο! " Μιλάω παράλογα;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom