Κως Κως

Μηνύματα
33
Likes
14
Παιδιά καλημέρα. Επειδή ίσως τέλη Αυγούστου προκύψει ένα πενθήμερο στην Κω (5 24ωρα οπωσδήποτε), πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω μία μονοήμερη σε κάποιο από τα γύρω νησιά (π.χ. Νίσυρο) ή ενδεχομένως Αλικαρνασσό; Ή καλύτερα να επικεντρωθώ στο νησί, καθότι θέλω να δω όσο πιο πολλά μπορώ;
Ευχαριστώ!
Oι μέρες σου είναι λίγες για πολλές περιηγήσεις ,
αλλιώς η νίσυρος επιβάλλεται γιατί είναι πανέμορφο νησί,,
εμενα μ άρεσε πολύ περισσότερο από την κω και σίγουρα θα πάω ξανά για μεγαλύτερο διάστημα και όχι μονο 1 μέρα.
Αν θες την γνώμη μου πάρε το δελφίνι το πρωί για επίσκεψη στην αλικαρνασσό μονο με την ταυτότητα σου,
έχει αρκετά να δεις ακόμα και αν περιηγηθείς με τα πόδια,
,καλά εστιατόρια για φαγητό,γλυκα για να πάρεις μαζί σου:haha:
και αν μπορείς πήγαινε πέμπτη αν θυμάμαι καλά που είναι και η μερα για το παζάρι τους,αξίζει.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Σ΄ευχαριστώ mentoras! Ελπίζω να τα καταφέρω και να πεταχτώ μέχρι τη γείτονα :)
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Με μια γρήγορη μάτια που έριξα τόσο στο θέμα όσο και τις απαντήσεις που δόθηκαν θα ήθελα να βοηθήσω προσθέτοντας και εγώ λίγα πράγματα από τις διακοπές που έκανα στην Κω το 2009.(Συγχωρέστε σε περίπτωση που κάτι από αυτά που θα πω το έχει αναφέρει και άλλος αλλά ….. με μια γρήγορη μάτιά που διάβασα το θέμα:lol:).Για φαγητό με τα χίλια στο χωριό κερμεντες (τουρκική συνοικία) όπως επίσης νορμάλ τιμές στο χωριό Ζια αν θυμάμαι καλά. Έχοντας όλη την Κω πιάτο μπροστά σας(το χωριό είναι επάνω στο βουνό) και βλέποντας το γαλάζιο του αιγαίου συν την Κάλυμνο τρως του σκασμού πεντανοστιμα πιάτα σε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ τιμές. Έφαγα στην ταβέρνα ολυμπια οικογενειακή επιχείρηση άψογη εξυπηρέτηση. Στην πόλη της Κω υπάρχει το φαινόμενο που λέγεται εκπληκτική κρέπα!!!Σε δυο μαγαζιά που πήγα (συστημένος) έφαγα τέλεια κρέπα. Φρέσκο λέγεται το ένα και είναι στην πλατεία που είναι η αφετηρία της τοπικής γραμμής των λεωφορείων της Κω και το άλλο η γνωστή αλυσίδα κρέπα-κρέπα (το μαγαζάκι κυριολεκτικά μια τρύπα, μπροστά στο παλιό λιμάνι) που πρώτη φορά συνάντησα κόσμο ουρά να περιμένει έως και μια ώρα παρακαλώ!!! για να φάει κρέπα και πιστέψτε με αξίζει τον κόπο.extra tip: φάτε γλυκιά κρέπα γιατί κάνει φοβερή αντίθεση με την αλμυρή τιμή της. Must ο ελληνικός καφές το πρωί κάτω από τζαμί στην κεντρική πλατεία της Κω (σερβίρεται σε μπρίκι με συνοδεία λουκουμάκι. Αξίζει τον κόπο να πάτε στο μαγαζί που βρίσκεται ψηλά πάνω από την παραλία των θέρμων (εάν υπάρχει ακόμα).Τον καφέ ή γενικότερα ότι πιείτε-φάτε θα το βρείτε και αλλού .Την απίστευτη θέα στο απέραντο γαλάζιο όμως δεν θα την βρείτε πουθενά. Για την νυχτερινή ζωή ισχύει το μια εικόνα χίλιες λέξεις. Αρκεί ένα βράδυ μετά της μια να κατευθυνθείτε στα Εξάρχεια και θα καταλάβετε αμέσως τι πάει να πει νυχτερινή ζωή στην Κω . Νίσυρος Κάλυμνος καθώς και το τουρ με τα τουριστικά καραβάκια σε Ψέριμο μην τα χάσετε θα χάσετε. Κρύα τα νερά στην πανέμορφη παραλία της αντιμαχειας με το γραφικό νησάκι με την εκκλησία στην μέση της θάλασσας (κάτι από Πάργα φέρνει στο μυαλό) , ζεστά στις παραλίες μέσα στην πόλη και στο τιγκακι του οποίου η παραλία πάντα έχει κύμα .Ελπίζω να βοήθησα, δέκτες οι όποιες ενστάσεις!!;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Η Κως είναι υπέροχη και πιστεύω αν πας μόνο για 5 μέρες,άσε την επίσκεψη στους γείτονες για άλλη φορά.Επικεντρώσου στην Κω,γύρνα τα χωριά και τις παραλίες(Τιγκάκι,Καρδάμαινα,Μαστιχάρι,Ψαλίδι,Θερμιά,Παραδείσι κτλ) και αν μείνει χρόνος δες και την όμορφη Νίσυρο.Κρίμα όμως να χαραμίσεις μια μέρα απέναντι και να σου μείνουν μόνο 4 για Κω(ή 3 αν πας Νίσυρο).Εγώ θα άφηνα την επίσκεψη στην Τουρκία για άλλη φορά.;) Να περάσεις τέλεια.
 

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
γεια σας!σκεφτομαι να παω στη κω και να μεινω στο λιμανι για να με βολευει η συγκοινωνια.ξερετε καποιο φθηνο στουντιο με 25-30 ευρω;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλημέρα σε όλους! Ήρθε και η σειρά μου να μεταφέρω λίγες πληροφορίες για την Κω, αφού πέρασα περίπου 5 μέρες στο νησί στα τέλη Αυγούστου.
Καταρχάς, εμένα η Κως δεν μου πολυάρεσε. Θεωρώ ότι έχει μία πανέμορφη παλιά πόλη, με υπέροχα στενά και αρκετά σημεία ενδιαφέροντος, αλλά το υπόλοιπο νησί μου φάνηκε αδιάφορο.

Λιγοστό πράσινο, οικισμοί χωρίς αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον (ξέρω ότι είχε γίνει σεισμός το 1933 που κατεδάφισε όλα τα παλιά κτίσματα, αλλά όλοι οι οικισμοί δεν είχαν κανένα τοπικό χρώμα, μία ατελείωτη σειρά από ενοικιαζόμενα δωμάτια και ξενοδοχεία μου φάνηκε) και μέτριες παραλίες.. Όχι ότι δεν υπήρχαν κάποιες στις οποίες απολάμβανες ευχάριστα το μπάνιο σου, αλλά γενικά αυτός ο χαμός από ξαπλώστρες, που σχεδόν δεν χώραγες να περάσεις ανάμεσα, με ψιλοχάλασε. Εξάλλου, όλες οι βόρειες παραλίες είχαν μονίμως κύμα. Αυτές που ξεχώρισα ήταν ο παράδεισος και το Καμάρι στη νότια πλευρά. Στα Θερμά γινόταν χαμός από Ρώσους και λοιπούς αλλοδαπούς και εν γένει μου φάνηκε ότι γινόταν πολύ φασαρία για το τίποτα..Προσωπική άποψη πάντα.

Θεωρώ ότι το νησί γυρίζεται άνετα μέσα σε 3-4 μέρες, ανάλογα τις αντοχές και τη διάθεση που έχει ο καθένας να γυρνάει..Επομένως, πολύ εύκολα κανονίζεται και μία εκδρομή στα γύρω νησιά (Κάλυμνος, Ψέριμος, Νίσυρος) ή στην Αλικαρνασσό απέναντι.

Από φαγητό/ποτό να επιβεβαιώσω κι εγώ με τη σειρά μου την καλή άποψη που έχουν εκφράσει άλλοι χρήστες για το Ωρομέδων στη Ζιά. Στη μουσουλμανική συνοικία δοκιμάσαμε κεμπάπ στο Σερίφ- δεν έπεσα και κάτω. Για ιταλικό στη Χώρα ψηφίζω κι εγώ Avanti, στην παραλιακή οδό. Αυτά τα ολίγα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ας αρχίσουμε από τα βασικά... η Κως δυστυχώς δεν απευθύνεται πια στον Έλληνα τουρίστα... το πάλαι ποτέ κοσμοπολίτικο νησί του Ιπποκράτη κατακλύζεται από ορδές Οστρογότθων, Βησιγότθων και Ούννων έχοντας χάσει την παλιά λάμψη και χαρακτήρα του... η πλειοψηφία των ξενοδοχείων είναι απρόσωπες πολυτελείς all inclusive μονάδες ή απλά τριτοκλασάτα ξενοδοχεία του στυλ Villa Voula... στην εστίαση κυριαρχούν τα θλιβερά ταχυφαγεία και οι φασόν ταβέρνες με τα τουριστικά μενού των 142 πιάτων... τα πάντα γενικώς περιστρέφονται γύρω από τον εισαγόμενο τετάρτης διαλογής τουρισμό που πιθανολογώ ότι προσφέρει ελάχιστα στο νησί και είναι παρασάγγες μακριά από την Ελληνική ιδιοσυγκρασία... είναι πραγματικά και θλιβερό και αστείο να βλέπεις χιλιάδες, το τονίζω χιλιάδες τουρίστες να ξημεροβραδιάζονται στις πισίνες των ξενοδοχείων αδιαφορώντας για την καταπληκτική θάλασσα φοβούμενοι μην και χάσουν τα μεσημεριανά σκουπίδια που σερβίρουν τα all inclusive... αλλά και βοηθούσης της λαοφιλούς Ryan, η πλειοψηφία όσων έρχονται ανεξάρτητοι σαβουρώνουν στα McDonalds(!!) και καταναλώνουν απίστευτες ποσότητες μπύρας που κατά κανόνα αγοράζουν από τα super markets... είναι που η Ryan συμβάλει στην ανάπτυξη του Ελληνικού τουρισμού μην ξεράσω...

Αρκετά όμως με την γκρίνια κι ας πάμε στα όποια καλά... και όταν μιλάμε για καλά στην Κω μιλάμε για παραλίες... η Κως πρέπει να είναι από τα λίγα μέρη στην Ελλάδα που έχουν αχανείς παραλίες παντός καιρού... φυσάει βοριάς φυσάει νοτιάς είσαστε σίγουροι ότι θα απολαύσετε το μπάνιο σας σε υπέροχα νερά και σε ακύμαντες θάλασσες...
Εκτός αν είστε 20 χρονών ή αθεράπευτο καμάκι της δεκαετίας του ογδόντα αποφύγετε τις γνωστές παραλίες της πόλης... όχι ότι τα νερά είναι άσχημα, καλούτσικα είναι, αλλά το μέρος είναι τίγκα από Άγγλους Γάλλους Πορτογάλους πιτσιρικάδες και από το καινούργιο σάπιο φρούτο που λέγεται Ρώσοι, Ουκρανοί , Λιθουανοί... στα ντουζένια τους ξεπερνούν ακόμη και τους Άγγλους μπατιροτουρίστες... για Τιγκάκι, Καρδάμενα και σία μην ακούω σαχλαμάρες... το αίσχος του αίσχους ω αίσχος...

Τα καλά είναι αλλού... όπου και να μένετε οφείλετε στον εαυτό σας μια επίσκεψη στον Αγ.Φωκά και στο μαγικό μπαράκι του... ότι πιο ωραία έχω δει τελευταία, σε συνδυασμό θάλασσας, κόσμου και beach bar... ευγενέστατο προσωπικό, ωραίες ξαπλώστρες, νόστιμα σνακ, υπέροχη μουσική... http://www.fokasbeachbar.com/
tip... αποφύγετε τα Σαββατοκύριακα γιατί γεμίζει με ντόπιους και δεν θα το ευχαριστηθείτε...
Ένα ακόμα υπέροχο μέρος, που τηρουμένων των αναλογιών θυμίζει KUDETA στο Μπαλί, είναι το ΤΑΜ ΤΑΜ... http://www.tamtam.gr/
Ειδικά αν το πετύχετε με καλό καιρό (βλέπε νοτιά) είναι καταπληκτική η παραλία του, ενώ το μπαράκι είναι στυλάτο με συμπαθητικό φαγητό και ένα σούπερ κατάστημα για προχωρημένα ψώνια... οι κυρίες ειδικά θα ενθουσιαστούν...
Τα βαρύ πυροβολικό όμως των παραλιών είναι η Κέφαλος... το χωριό όπως σχεδόν όλα τα χωριά του νησιού αργοπεθαίνει αλλά οι παραλίες είναι άπαιχτες... ακόμη και η τουριστική Paradise σκίζει... εγώ προτιμώ την Camel ή την απέραντη Sandy αλλά όπου κι αν πάτε θα πάθετε πλάκα ειδικά αν βοηθάει ο καιρός...

Αρκετά με τις παραλίες πάμε για φαγητό τώρα...
Εγώ από φαντάρος ήξερα και εμπιστευόμουν την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ μέσα στην πόλη της Κω και αυτή εμπιστεύομαι ακόμη και τώρα... τα κλασσικά περί Κερμεντέ και του άψογου Αραπ τα ξέρετε απλά συνηγορώ... τα κεμπάπ του Αραπ έχουν θρέψει γενιές και γενιές ντόπιων, φαντάρων και τουριστών... το μυστικό πλέον έχει διαρρεύσει και το ξέρουν πολλοί αλλά τι πειράζει... αν γουστάρετε το ίδιο στυλ αλλά πιο κυριλέ χαθείτε στην πόλη και ψάξτε τον Αλή... παρόμοιο φαγητό με τον Αραπ στο πιο συμμαζεμένο αλλά και στο πιο ακριβό... τα Ιταλικά της πόλης, Oto e Mezzo και σια δεν τα δοκίμασα, σιγά μην φάω Ιταλικό στην Κω, πήγα όμως στο ΣΠΙΤΑΚΙ πάνω στην παραλία προς τον Φωκά και το βρήκα συμπαθητικό... αν τώρα γουστάρετε ψάρι η επιλογή είναι μια + μία... δοκιμασμένη και σούπερ ο Λιμνιώνας, ειδικά το ηλιοβασίλεμα με θέα την Κάλυμνο... έφαγα πρώτο ψάρι, σαλάτες και μπινελίκια και έδωσα 30€ το κεφάλι τιμή λογική για το περιδρόμιασμα που κάναμε... η + μια επιλογή ψαριού είναι Η ΚΑΛΥΜΝΟΣ του Περικλή
στο λιμάνι στο Μαστιχάρι... δεν έφαγα αλλά οι πηγές μου λένε ότι το φαγητό εδώ είναι πολύ καλό... ας δοκιμάσει κάποιος κι ας μας πει... επίσης δεν έφαγα στην Ζιά γιατί δεν άντεξα το χάλι της... πριν καμιά εικοσαριά χρόνια η Ζιά ήταν ένα υπέροχο ορεινό χωριό... έτσι την άφησα και σήμερα την βρήκα ερείπιο... μιλάμε για ένα τεράστιο αίσχος από φτηνομάγαζα με κινέζικα σουβενίρ και αηδείς ταβέρνες με Zorba the Greek παντού... αν γουστάρετε καλτ καταστάσεις με Ρώσους τουρίστες και ηλιοκαμένες Αγγλίδες με μπυροκοίλι δοκιμάστε το, αλλά ψαχτείτε τουλάχιστον για το ΝΟ STRESS στην κορυφή του χωριού... το είδα και μου φάνηκε συμπαθέστατο... για το πολυδιαφημισμένο ΟΡΟΜΕΔΩΝ δεν έχω άποψη γιατί μου φάνηκε αδιανόητο να φάω στην Ζιά παρέα με δεκάδες κατσαπλιάδες και να βλέπω τα τσολιαδάκια και τις πανοπλίες από τα φτηνομάγαζα...

Από διασκέδαση το νησί είναι σκιά του εαυτού του... η HEAVEN και η KALUA είναι παρελθόν, το μυθικό Jazz Opera που στα μέσα της δεκαετίας του 80 είχα δει τον James Brown έγινε γραφεία, ενώ η θρυλική Payboy με τις σούπερ γκαρσόνες ντυμένες κουνελάκια έχει happy hour για Σλοβάκους αγρότες που το παίζουν τουρίστες... το HAMAM υπάρχει ακόμη, αλλά χαλάστηκα και δεν κάθισα, ίσως αξίζει ακόμη... μοιραία η μοναδική αξιοπρεπής λύση για διασκέδαση που βρήκα ήταν ο ΜΥΛΟΣ... πολύ ωραίο μπαράκι φτιαγμένο γύρω από έναν παραδοσιακό μύλο, με ευτυχώς ακριβούτσικα ποτά, που αποθαρρύνουν την λαίλαπα των μπατηροτουριστών...

Κλείνω με το καλύτερο... ένα από τα χωριά της ΚΩ που παραμένει σούπερ είναι ο Ασώματος... αδιαφορήστε για το χάλι της Ζιάς και προχωρήστε 5 χιλιόμετρα πιο πέρα... θα δείτε μια καταπληκτική εκκλησία, ίσως την καλύτερη του νησιού και μετά θα πάτε για τσίπουρα και μεζέδες ή απλά για καφέ στο ΚΑΖΙΝΟ... παραδοσιακό καφενείο του 1909 που έχει αναστυλώσει ο Δημήτρης και είναι πραγματικός παράδεισος χαλάρωσης... μην το χάσετε... ίσως έτσι πάρετε μια γεύση από την παλιά ΚΩ που δεν υπάρχει πια...

υ.γ. 1. Αν γουστάρετε τα ψώνια περάστε στο Bodrum... απίστευτες μαϊμούδες παντός είδους και κατηγορίας... τα δερμάτινα μέτρια οι τσάντες απίστευτες... γενικά το μέρος για μια ημερήσια είναι μια χαρά...
υ.γ.2. Αν είστε ψαγμένος μην σπαταλήστε την μέρα σας για εκδρομή στο Bodrum... πηγαίνετε μέχρι την Καρδάμενα, πέντε λεπτά μόλις πριν φύγει το καραβάκι γιατί το μέρος είναι αίσχος και περάστε σε ένα από τα ωραιότερα άγνωστα Ελληνικά νησιά, την Νίσυρο... κανονίστε να μείνετε τουλάχιστον ένα βράδυ... το μέρος απλά δεν υπάρχει...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα Κως γιατί πρώτα ο θεός με βλέπω κατά κει φέτος το καλοκαίρι.
Έχω λοιπόν κανα δυο ερωτησούλες, κι αν ξέρει κάποιος ας μου πει:
1)Σκοπεύω να μείνω καμιά βδομάδα, και ήδη ετοιμάζομαι για ημερήσια Νίσυρο καθότι άκουσα τα καλύτερα. Όμως, για Σύμη δεν μίλησε κανείς σας, δεν είναι εύκολο να πας από Κω? Μόνο από Ρόδο? Το είχα κι αυτό στα υπόψη και ξέρω από ένα φίλο μου που πήγε Κω πέρισι ότι πήγε και Σύμη από κει (αυθημερόν). Μου κάνει εντύπωση λοιπόν που δεν την ανέφερε κανείς.. (Δε νομίζω να τιμήσουμε τη γείτονα).
2) Επειδή ο συνοδός μου έχει ένα ψιλοθεματάκι με το θέμα "θα βρω να παρκάρω"? αν μείνουμε λίγο πιο έξω από το κέντρο π.χ. Ψαλίδι ή Λάμπη που νομίζω είναι κοντά και ανεβαίνουμε το βράδυ κέντρο, πόσο δύσκολο είναι να βρεις πάρκινγκ ειδικά τη high season? Θα φάω πολύ γκρίνια ή να κοιτάξω να κλείσω μέσα στη πόλη καλύτερα? Αν και δε με πολυενθουσιάζουν τα ξενοδοχεία εκεί -γιατί αυτά που μου αρέσουν εμένα είναι πανάκριβα χαχα-, αν είναι να φάω ταλαιπωρία και γκρίνια ας μείνω και στη πόλη..
3) Υπάρχουν παραλίες -έστω και μακρινές- που είναι σχετικά ήσυχες ή τουλάχιστον να έχει ξαπλώστρες κλπ αλλά και χώρο να κάτσεις μόνος σου αν θες αλλά να μην πρέπει να κάνεις τον Ταρζάν ή ναχεις 4χ4 για να φτάσεις εκεί?
Ευχαριστώ!!
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Για την Σύμη δεν το είχα ψάξει αλλά να σου πω πως για Νίσυρο που είναι και πολύ κοντά με τα χίλια ζόρια βόλεψε μια μέρα για ημερίσια από το μεσημέρι με αναχώρηση από την Καρδάμαινα. Μέχρι την Καρδάμαινα πήγαμε με ταξί αφού η επιστροφή ήταν βράδυ στο λιμάνι της Κώ. Οπότε φαντάζομαι για Σύμη ακόμα πιο δύσκολος ο προγραμματισμός εκτός αν υπάρχει κάποια οργανωμένη.

Οργανωμένες έχει και για την Νίσυρο που ξεκινούν πρωί.Εμας δεν μας βόλεψε λόγω δουλειάς.Επίσης και πρωινές οργανωμένες ημερίσιες εκδρομές για το Μποντρουμ που εγώ στη θέση σας θα πήγαινα.

Θέμα πάρκινγκ έχω κι εγώ και πολύ μάλιστα.Θα σου πω όμως να μην αγχώνεσαι γιατί υπάρχει ελεύθερο πάρκινγ μεγάλο στην κεντρική λεωφόρο Γρηγορίου Β' απλά είναι κάνα 10λεπτο περπάτημα από το κέντρο.Δεν είναι και τιποτα.Εμείς κάθε βράδυ που βγαίναμε Κω εκεί παρκάραμε χωρίς πρόβλημα και άγχος αν και Ιούλιος.

Τώρα για παραλίες και σε πολυσύχναστες πήγαμε και σε ήσυχες. Ακόμα και στην παραλία της Κώ ένα απόγευμα είχε πολύ λίγο κόσμο όπως επίσης πολύ ερημιά στον Άγιο Στέφανο αλλά θα πάτε για τον αρχαιολογικό χώρο, το νησάκι και τις εξαιρετικές φωτογραφίσεις εκεί!Και στις Θέρμες ή Θερμά να πάτε το σούρουπο.Κόσμο έχει αλλά είναι όμορφο μέρος με τις θερμές πηγές.
Η πιο ξακουστή είναι η Paradise με αρκετό κόσμο αλλά όχι χαμό..Είναι ωραία παραλία πάντως.

Τέλειες παραλίες αλλά απομονωμένες χωρίς οργάνωση και γυμνιστών έχει στο δυτικό άκρο αλλά πήγα μέχρι ένα σημείο μετά την Κέφαλο αλλά δεν το τόλμησα να συνεχίσω λόγω ανηφόρας, απόστασης και κακού δρόμου.Αυτό που δεν θέλετε κι εσείς.Πάντως μέχρι το σημείο που σταματήσαμε υπάρχει εξαιρετική πανοραμική θέα μεγάλου μέρους του νησιού.Άξιζε!
12728-1390867730-dd478093836c9b3d4eb77585f9773db7.jpg


Πάτε βόλτα στην Ζιά για το ηλιοβασίλεμα επισκεφτείτε τους αρχαιολογικούς χώρους της Κω.Έχει πολλούς και σημαντικούς.

ΜΗΝ χάσετε την Νίσυρο!
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα! Επισκέφτηκα πριν λίγες μέρες την Κω και θα ήθελα να γράψω τις εντυπώσεις μου από το νησί.

Αρχικά, η Κως έχει μεγάλη ιστορία και πολιτισμό, αλλά δυστυχώς κανείς δεν ασχολείται με αυτόν τον τομέα. Δεν υπάρχουν ξεναγοί (τουλάχιστον εμείς δεν πετύχαμε) στους αρχαιολογικούς χώρους. Επίσης, δεν υπάρχει μια επιγραφή σε κάθε αρχαιολογικό χώρο που να ενημερώνει για το τι βλέπεις μπροστά σου. Για παράδειγμα, τυχαία ανακαλύψαμε και καταλάβαμε ποιος είναι ο πλάτανος του Ιπποκράτη! Απαράδεκτο.

Στη συνέχεια, η πλειοψηφία των τουριστών ήταν ξένοι. Ακούγαμε καμιά φορά ελληνικά και μας φαινόταν ψέμα. Οι καταστηματάρχες μας μιλούσαν πρώτα αγγλικά και μετά ελληνικά, κάποιες φορές ο οδηγός του λεωφορείου μιλούσε αγγλικά, γερμανικά, ρώσικα... και μας ρωτούσανε αν καταλάβαμε ή έπρεπε να τα επαναλάβουν στα ελληνικά. Δεν ήταν λίγες οι φορές που στο πούλμαν ήμασταν μόνο 2 άτομα από την Ελλάδα. Δεν έχω πρόβλημα με τους ξένους ή τις γλώσσες τους. Αυτό που με ενόχλησε είναι ότι αισθάνθηκα πολλές φορές ότι ήμουν ξένη στη χώρα μου...

Σχετικά με την αρχιτεκτονική του νησιού, με το που φθάσαμε στην πόλη της Κω, απογοητευτήκαμε γιατί τα σπίτια ήταν σαν αυτά των προαστίων της Αθήνας. Δε θύμιζε νησί αυτό που αντικρίσαμε. "Συνήλθαμε", ευτυχώς, μόλις βρεθήκαμε στην κεντρική πλατεία (πλατεία Ελευθερίας) και στα πολυάριθμα πλακόστρωτα σοκάκια της παλιάς πόλης της Κω (ευθεία, πάνω από το λιμάνι). Υπέροχο επίσης είναι το θέαμα στην οδό Φοινίκων στο λιμάνι της Κω! Δίπλα από τη θάλασσα υπάρχει το κάστρο των ιπποτών που ενώνεται με τον πλάτανο του Ιπποκράτη μέσω μιας γέφυρας με δυο καμάρες. Κάτω από τις καμάρες περνά ένας δρόμος και δυο ποδηλατοδρόμοι, ενώ δεξιά και αριστερά δεσπόζουν αρκετοί φοίνικες. Νομίζεις ότι δεν είσαι στην Ελλάδα, αλλά σε κάποιο εξωτικό μέρος!

Όσον αφορά το φαγητό, ψάχναμε απεγνωσμένα στο λιμάνι της Κω να βρούμε κάτι παραδοσιακό της Κω να φάμε, αλλά μάταια. Ένας καταστηματάρχης ήταν ειλικρινής και μας είπε ότι στην πόλη της Κω δεν επρόκειτο να βρίσκαμε αυτό που ψάχναμε. Θα έπρεπε να πάμε στο Πλατάνι και στη Ζια. Τελικά επισκεφθήκαμε και τα δυο αυτά μέρη. Το κεμπάπ στο "Serif" στο Πλατάνι ήταν το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ως τώρα. Δε θα ξεχάσω ποτέ την υπέροχη γεύση του φαγητού και την ευγένεια του προσωπικού... Μέχρι και στην κουζίνα μας πήγαν για να δούμε τα φαγητά και να επιλέξουμε αυτό που μας άρεσε περισσότερο! Στη Ζια φάγαμε στο "Ωρομέδων" αγναντεύοντας τον ήλιο που έπεφτε πίσω από την Κάλυμνο. Το θέαμα δεν περιγράφεται... Το φαγητό ήταν υπέροχο και το προσωπικό πολύ ευγενικό!

Για τη διασκέδαση το μόνο που έχω να πω είναι ότι υπάρχει και είναι έντονη, αλλά για τους τουρίστες . Περνώντας από την οδό Ναυκλήρου, την περίφημη bar street, ακόμα και όταν είναι κλειστά τα μαγαζιά, καταλαβαίνεις ότι δεν απευθύνονται σε Έλληνες. Είναι σαν να βρίσκεσαι στο Λονδίνο, στη Νέα Υόρκη, κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Υπάρχουν ωραία μπαράκια για χαλαρές καταστάσεις δίπλα στη θάλασσα, στην ακτή Μιαούλη (Bella Vista, H2O).

Ώρα να περάσουμε στις παραλίες... Οι καλύτερες για μένα ήταν ο Παράδεισος με τους φοίνικες και τα γαλανοπράσινα νερά, τα Θέρμα με το ηφαιστειογενές τοπίο και τα ζεστά νερά και η παραλία στο beach bar Άγιος Φωκάς! Από τις καλύτερες παραλίες που έχω επισκεφθεί γενικώς. Το Τιγκάκι μου φάνηκε αδιάφορο, στο Μαστιχάρι δε διανοηθήκαμε να πάμε για μπάνιο. Με το που άνοιγε ο οδηγός την πόρτα του λεωφορείου στο σταθμό στο Μαστιχάρι έμπαινε μέσα μια βρομερή μυρωδιά...

Από τις ημερήσιες εκδρομές που διοργανώνονται στο νησί επιλέξαμε αυτές για Bodrum και Νίσυρο. Ωραίο το Bodrum! Αν πάτε, να φάτε οπωσδήποτε μπακλαβά στο Blanca restaurant. Ήταν εκπληκτικός!!!
Η Νίσυρος είναι μοναδική, την ερωτεύεσαι... Τα λόγια είναι περιττά.

Κλείνοντας, αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο από την Κω είναι οι ντόπιοι. Πολύ ευγενικοί άνθρωποι και πάντα πρόθυμοι να σε βοηθήσουν, ακόμα κι αν δεν τους το ζητήσεις! Έχουν μια καλοσύνη που δεν έχω ξαναδεί πουθενά...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.425
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα! Επισκέφτηκα πριν λίγες μέρες την Κω και θα ήθελα να γράψω τις εντυπώσεις μου από το νησί.

Αρχικά, η Κως έχει μεγάλη ιστορία και πολιτισμό, αλλά δυστυχώς κανείς δεν ασχολείται με αυτόν τον τομέα. Δεν υπάρχουν ξεναγοί (τουλάχιστον εμείς δεν πετύχαμε) στους αρχαιολογικούς χώρους. Επίσης, δεν υπάρχει μια επιγραφή σε κάθε αρχαιολογικό χώρο που να ενημερώνει για το τι βλέπεις μπροστά σου. Για παράδειγμα, τυχαία ανακαλύψαμε και καταλάβαμε ποιος είναι ο πλάτανος του Ιπποκράτη! Απαράδεκτο.

Στη συνέχεια, η πλειοψηφία των τουριστών ήταν ξένοι. Ακούγαμε καμιά φορά ελληνικά και μας φαινόταν ψέμα. Οι καταστηματάρχες μας μιλούσαν πρώτα αγγλικά και μετά ελληνικά, κάποιες φορές ο οδηγός του λεωφορείου μιλούσε αγγλικά, γερμανικά, ρώσικα... και μας ρωτούσανε αν καταλάβαμε ή έπρεπε να τα επαναλάβουν στα ελληνικά. Δεν ήταν λίγες οι φορές που στο πούλμαν ήμασταν μόνο 2 άτομα από την Ελλάδα. Δεν έχω πρόβλημα με τους ξένους ή τις γλώσσες τους. Αυτό που με ενόχλησε είναι ότι αισθάνθηκα πολλές φορές ότι ήμουν ξένη στη χώρα μου...

Σχετικά με την αρχιτεκτονική του νησιού, με το που φθάσαμε στην πόλη της Κω, απογοητευτήκαμε γιατί τα σπίτια ήταν σαν αυτά των προαστίων της Αθήνας. Δε θύμιζε νησί αυτό που αντικρίσαμε. "Συνήλθαμε", ευτυχώς, μόλις βρεθήκαμε στην κεντρική πλατεία (πλατεία Ελευθερίας) και στα πολυάριθμα πλακόστρωτα σοκάκια της παλιάς πόλης της Κω (ευθεία, πάνω από το λιμάνι). Υπέροχο επίσης είναι το θέαμα στην οδό Φοινίκων στο λιμάνι της Κω! Δίπλα από τη θάλασσα υπάρχει το κάστρο των ιπποτών που ενώνεται με τον πλάτανο του Ιπποκράτη μέσω μιας γέφυρας με δυο καμάρες. Κάτω από τις καμάρες περνά ένας δρόμος και δυο ποδηλατοδρόμοι, ενώ δεξιά και αριστερά δεσπόζουν αρκετοί φοίνικες. Νομίζεις ότι δεν είσαι στην Ελλάδα, αλλά σε κάποιο εξωτικό μέρος!

Όσον αφορά το φαγητό, ψάχναμε απεγνωσμένα στο λιμάνι της Κω να βρούμε κάτι παραδοσιακό της Κω να φάμε, αλλά μάταια. Ένας καταστηματάρχης ήταν ειλικρινής και μας είπε ότι στην πόλη της Κω δεν επρόκειτο να βρίσκαμε αυτό που ψάχναμε. Θα έπρεπε να πάμε στο Πλατάνι και στη Ζια. Τελικά επισκεφθήκαμε και τα δυο αυτά μέρη. Το κεμπάπ στο "Serif" στο Πλατάνι ήταν το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ως τώρα. Δε θα ξεχάσω ποτέ την υπέροχη γεύση του φαγητού και την ευγένεια του προσωπικού... Μέχρι και στην κουζίνα μας πήγαν για να δούμε τα φαγητά και να επιλέξουμε αυτό που μας άρεσε περισσότερο! Στη Ζια φάγαμε στο "Ωρομέδων" αγναντεύοντας τον ήλιο που έπεφτε πίσω από την Κάλυμνο. Το θέαμα δεν περιγράφεται... Το φαγητό ήταν υπέροχο και το προσωπικό πολύ ευγενικό!

Για τη διασκέδαση το μόνο που έχω να πω είναι ότι υπάρχει και είναι έντονη, αλλά για τους τουρίστες . Περνώντας από την οδό Ναυκλήρου, την περίφημη bar street, ακόμα και όταν είναι κλειστά τα μαγαζιά, καταλαβαίνεις ότι δεν απευθύνονται σε Έλληνες. Είναι σαν να βρίσκεσαι στο Λονδίνο, στη Νέα Υόρκη, κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Υπάρχουν ωραία μπαράκια για χαλαρές καταστάσεις δίπλα στη θάλασσα, στην ακτή Μιαούλη (Bella Vista, H2O).

Ώρα να περάσουμε στις παραλίες... Οι καλύτερες για μένα ήταν ο Παράδεισος με τους φοίνικες και τα γαλανοπράσινα νερά, τα Θέρμα με το ηφαιστειογενές τοπίο και τα ζεστά νερά και η παραλία στο beach bar Άγιος Φωκάς! Από τις καλύτερες παραλίες που έχω επισκεφθεί γενικώς. Το Τιγκάκι μου φάνηκε αδιάφορο, στο Μαστιχάρι δε διανοηθήκαμε να πάμε για μπάνιο. Με το που άνοιγε ο οδηγός την πόρτα του λεωφορείου στο σταθμό στο Μαστιχάρι έμπαινε μέσα μια βρομερή μυρωδιά...

Από τις ημερήσιες εκδρομές που διοργανώνονται στο νησί επιλέξαμε αυτές για Bodrum και Νίσυρο. Ωραίο το Bodrum! Αν πάτε, να φάτε οπωσδήποτε μπακλαβά στο Blanca restaurant. Ήταν εκπληκτικός!!!
Η Νίσυρος είναι μοναδική, την ερωτεύεσαι... Τα λόγια είναι περιττά.

Κλείνοντας, αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο από την Κω είναι οι ντόπιοι. Πολύ ευγενικοί άνθρωποι και πάντα πρόθυμοι να σε βοηθήσουν, ακόμα κι αν δεν τους το ζητήσεις! Έχουν μια καλοσύνη που δεν έχω ξαναδεί πουθενά...
Καλησπέρα, καινούριος και εγώ στο forum, αν και το παρακολουθώ εδώ και καιρό, και σε πολλές περιπτώσεις μου έχει λύσει τα χέρια. Μόλις πριν λίγες ημέρες επέστρεψα και εγώ από Κω (ήταν η δεύτερη φορά που επισκεπτόμουν το νησί) και έτσι ως πρώτο μου μήνυμα θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ τις εντυπώσεις μου. Στα περισσότερα προσυπογράφω τα όσα ανέφερε η φίλη djeleni. Είχα χρόνια να επισκεφθώ το νησί και μου άφησε πραγματικά καλές εντυπώσεις. Κατ'αρχάς μου αρέσει απίστευτα η πόλη της Κω. Ενώ είναι μια πόλη μόλις 20000 κατοίκων, είναι απίστευτο το πως από οικοδομικό σε οικοδομικό τετράγωνο μεταφέρεσαι και σε διαφορετική εποχή (Αρχαία Αγορά- Ιπποτικό Κάστρο- Οθωμανικά τζαμιά- κτίρια της φασιστικής Ιταλίας σε μια απόσταση που δεν ξεπερνά ίσως τα 500 μέτρα). Ειδικά μάλιστα έτσι και βρεθείς στη λεωφόρο των Φοινίκων κοντά στο γεφυράκι νομίζεις πως το μέρος δεν βρίσκεται στην Ελλάδα. Συμφωνώ πως κάποια από τα αξιοθέατα θα έπρεπε να είχαν ξεναγούς και περισσότερους φύλακες, αλλά για αυτό μάλλλον οφείλεται η πολιτική του Υπουργείου Πολιτισμού και δυστυχώς είναι ένα φαινόμενο που το βλέπεις και σε άλλα μέρη της Ελλάδος.
Παραλίες: Αν και το Τιγκάκι δεν είναι όντως κάτι το ιδιαίτερο (αν και ενδομένως off peak season να είναι όντως καλό) , έτσι και περπατήσεις μετά τους αμμόλοφους προς τα αριστερά στην παραλία των γυμνιστών, θα βρεθείς σε μια υπέροχη παραλία που θα σου δώσει μια απίστευτη αίσθηση ηρεμίας. Πίσω ο υδροβιότοπος της Αλυκής και μπροστά το πέλαγος και η θέα της Ψέριμου και της Καλύμνου (λες και θα τις πιάσεις). Απίστευτο και το ηλιοβασίλεμα εκεί. Επιπλέον λάτρεψα και την παραλία του Αγίου Στεφάνου στην Κέφαλο (μπάνιο μπροστά από μια παλιοχριστιανική βασιλική και απέναντι ένα γραφικό νησάκι- εντελώς καρτοποσταλικό σκηνικό και ωραία αμμουδιά), αλλά και το beach bar στην παραλία του Αγίου Φωκά (ότι καλύτερο έχω δει σε ελληνικό νησί)
Διασκέδαση: Αν και στην παλιότερη επίσκεψη μου στο νησί η διασκέδαση ήταν σε σαφέστερα καλύτερο επίπεδο, οφείλω να πω ότι ρίξαμε απίστευτο χορό στο μπαράκι white corner στη Ναυκλήρου παρέα με όμορφα νέα παιδιά απ'όλη την Ευρώπη που μας ανέβασαν τη διάθεση. Πολύ καλό dj setting. Ενα άλλο μαγαζί με καλή μουσική ήταν το blues brothers (πρέπει να είναι καινούριο) κοντά στην πλατεία με τα δελφίνια. Απ'έξω μοιάζει με καφετέρια, αλλά μέσα σαν βρετανική pub και ένώ πήγαμε για μια απλή μπυρίσα, έπαιζε τόσο ωραία ρετρό μουσική που κάτσαμε αρκετές ώρες, χαζεύοντας τη νυχτερινή θέα του κάστρου. Δυστυχώς ο υπέροχος Μυλος που είχα επισκεφθεί παλιότερα, είχε εκείνες τις ημέρες σφραγιστεί από την αστυνομία για κάποιο λόγο. Ας ελπίσουμε τώρα που γράφω να έχει ξανανοίξει.
Φαγητό: Προσυπογράφω μην διανοηθείτε να πάτε στο νησί και να μην φάτε σε κάποιο μαγαζί στον Κερμεντέ (κάτσαμε στον Αράπ και εκτός από τα κεμπάμπ, ακόμα έχω στο στόμα μου τη γεύση των γεμιστών κολοκυθανθών του) και στη Ζία ατενίζοντας ένα από τα καλύτερα ηλιοβασιλέματα του Αιγαίου, και απολαμβάνοντας τη δροσιά του βουνού και των γύρω δασών (από τα μέρη του νησιού που έχουν και απίστευτη φυσική ομορφιά).
Σε κάθε περίπτωση το νησί υπήρξε σταυροδρόμι πολιτισμών και σε κάποιες περιπτώσεις αυτό φαίνεται ακόμα και σήμερα, εάν είσαι προσεκτικός παρατηρητής. Περπατώντας για παράδειγμα στον Κερμεντέ πέσαμε πάνω στο τζαμί όπου εκείνη την ώρα είχε νυχτερινή προσευχή, καθόσον είναι και περίοδος ραμαζανιού για τους μουσουλμάνους. Με το που τελείωσε η προσευχή πιάσαμε κουβέντα με έναν κάτοικο του χωριού ο οποίος μας είπε ότι είναι απόγονος Τουρκο-κρητών και παντρεμένος με χριστιανή. Μας είπε ότι η συμβίωση χριστιανών και μουσουλμάνων στο χωριό είναι πια πολύ αρμονική. Όταν αποφασίσαμε να γυρίσουμε από το χωρίο, συνειδητοποίήσαμε πως χάσαμε το λεωφορείο και έτσι είπαμε να το κόψουμε με τα πόδια μέχρι την πόλη. Περπατώντας, είδαμε το μουσουλμανικό και το παλίο εβραικό νεκροταφείο του νησιού στο ημίφως. Μια ιδιαίτερη αν και κάπως απόκοσμη λόγω ώρας εμπειρίας.
Τέλος να επισημάνω πως η Κως είναι ίσως από τα λίγα μέρη της Ελλάδος που μπορεί κάποιος να βρει value for money πολυτελές κατάλυμα. Ενας από τους λόγους που την επιλέξαμε για διακοπές ήταν και το ότι βρήκαμε πεντάστερο ξενοδοχείο (Kipriotis Panorama) σε εξαιρετικά καλή τιμή όταν σε άλλα νησιά (π.χ Μύκονος, Πάρος) για ξενοδοχείο ίδιας κατηγορίας και ενδεχομένως με λιγότερες παροχές μας ζητούσαν τα διπλάσια χρήματα. Και δεν είναι βέβαια μόνο το Kipriotis...το νησί έχει πολλά και καλά resorts και οι τιμές τους αναλογικά είναι πολύ καλύτερες από άλλα μέρη της νησιωτικής τουλάχιστον Ελλάδος.
Α...και κάτι ακόμα: Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπε η djeleni για τους Κώους. Από τους πιο σωστούς επαγγελματίες του τουρισμού. 'Ακρως εξυπηρετικοί, χωρίς καμία προσποίηση και επιπλέον και αρκετά ανοιχτοί. Αν και ταξίδευα με το σύντροφο μου , πουθενά δεν ένιωσα περίεργα βλέμματα πάνω μας όταν είμασταν λίγο πιο τρυφεροί ο ένας με τον άλλον και πουθενά δεν ένιωσα κάποια έστω ένδειξη homophobia που δυστυχώς έχω νοιώσει αλλού στην Ελλάδα
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Η πτηση για Κω προτεινεται σε αεροπλανοφοβικούς?
Θέλω να πω, τα αεροπλάνα είναι της προκοπής? (με aegean)
To αεροδρόμιο πως είναι?
Για πείτε ρε παιδιά...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.379
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom