Κως Κως

Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Thumbs Up καί για το Neptune αλλά κυρίως για το κειμενάκι της Dorotija για την Νίσυρο. Συμφωνώ και επαυξάνω!
 

AcidRain

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά ... επειδή ψάχνω με την παρέα να δούμε που θα πάμε διακοπές για την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου και κοιτάμε για Κώ ή Νάξο μήπως μπορείτε να μου πείτε αν έχει ελληνικό τουρισμό η Κως ?? Μιλάω για νεολαία και όχι οικογένειες... Ή θα πάμε εκεί και θα μοιάζουμε σαν την μύγα μες στο γάλα? Thx ...

Όποιες συγκρίσεις των δυο νησιών που ανέφερα καλοδεχούμενες ...
 

tsopi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Να πατε στην Καλυμνο,ειναι φθηνη με εκπληκτικους μεζεδες και ψαρι.πολυ ομορφο νησι με αρκετο κοσμο που το γυρναας και με μηχανακι,η τελενδος πολυ ωραια αλλα η παραλιες δεν μου αρεσανε.Η καλυμνος εχει οτι παραλια θες απο αμμο,βοτσαλο,ηφαιστιγενη κτλ.Η ψεριμος ειναι πανεμορφη για μια βραδια,ειχα μεινει περσι με 15ευρω την βραδια.Η κως εχει και Ελληνες αν και δεν ειναι πολλοι.Μην φατε στο λιμανι σε μαγαζια του τυπου γυρος,πιτσα γιατι και περσι και φετος με σκισανε και απο ποιοτητα,ποσοτητα,τιμη.εφαγα σε εστιατοριο φετος παραλιακα απεναντι απο την μαρινα(πλευσις νομιζω το ονομα)ψιλοκυριλε με πολυ ωραιο φαγητο σε καλυτερες τιμες απο οτι μια ατομικη μια σεφ και μια σουβλακια σε μαγαζι παραλιας που εχει απο ολα.Πολυ καλο ξεμοδοχειο η Αλεξανδρα καιΜαρετινα..και φετος θα κατεβω και θα επισκευτω και την νυσιρο που λετε τοσα καλα πραγματα,καταιβαινω συχνα μιας και η γυναικα μου ειναι Καλυμνια και ο μπατζανακης μου ειναι σεφ στην κω,στο πλευσις που ελεγα πιο πανω.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Εγώ θα έλεγα να πας Μπόντρουμ, η εκδρομή μου άρεσε. Στο εισιτήριο συμπεριλαμβάνεται και η ξενάγηση στην αρχαία Αλικαρνασσό, και μετά ακολουθεί επίσκεψη σε κάποιο shopping center την οποία εμείς αποφύγαμε παίρνοντας ταξί για την παραλία Γκιουμπέτ ή κάπως έτσι. Αν και το μέρος είναι παρηκμασμένο πλέον (έκδηλη η ξέφρενη ανάπτυξη των 70s, αλλά σήμερα είναι ορατή η φθορά του χρόνου) αξίζει τη βόλτα και για να πάρεις άρωμα ανατολής στην αγορά της πόλης στο λιμάνι, και για μια γεύση της τούρκικης κουζίνας (έστω τουριστικής).
Για το Μπόντρουμ χρειάζεται να έχεις και διαβατήριο μαζί σου?
 

tsopi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Απο οσο ρωτησα μου ειπαν μονο ταυτοτητα το πασχα αλλα ας απαντηση καποιος που εχει παει σιγουρα,εγω λογω επαγγελματος ηθελα και διαβατηριο δυστηχως

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ταυτότητα μόνο για Bodrum
 

arsinoe

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Ταβέρνα "Αραπ" ή αλλιώς ο Τούρκος......
Θυμάμαι ότι παραγείλαμε σχεδόν όλο τον κατάλογο (15 άτομα είμασταν) και δεν έμεινε ίχνος φαγητού! και μετά μια σειρά από σιροπιαστά!
Ξαναπήγαμε μετά από μια εβδομάδα και ξαναπαραγγείλαμε πάλι όλο σχεδόν τον κατάλογο!
Εξαιρετικό φαγητό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλό είναι να κάνεις κράτηση πριν πας....ΣΚ επικρατεί το αδιαχώρητο.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Κως με άρωμα Ανατολής.

Μετά από αρκέτο καιρό ήγγικεν η ώρα να γράψω την πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία. :D
Αναχώρηση από το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης στις 6:00πμ και άφιξη στις 7:10 στο αεροδρόμιο της Κω. Αφου παραλάβαμε τις αποσκευές μας και στη συνέχεια το αυτοκίνητο που είχαμε κλείσει ξεκινήσαμε για την πόλη της Κω, ωστε να βρουμε το καταλυμα μας. Να σημειώσω ότι το αεροδρόμιο βρίσκεται περι το μέσο του νησιου κοντά στην Αντιμάχεια και απέχει 25χλμ περίπου απ την πρωτεύουσα. Ακουγεται δε οτι το δρομολόγιο αεροδρόμιο-Κως έχει φιξ τιμη 45ευρω (τα οποια προσωπικα μου φαινονται υπερβολικα).:shock:
Το οδικό δίκτυο του νησιού είναι πολύ καλό κι ετσι φτάσαμε στην πόλη σε περίπου 15-20 λεπτά αλλά με ρυθμούς σαλιγκαριού καθώς χαζευαμε δεξια κι αριστερα.
Από παραλίες επισκεφθήκαμε:
1. Τα θερμά. Είναι μια μικρή παραλία αναμέσα σε θεόρατους βράχους με μαυρο ψιλό βότσαλο κι αμμο. Απέχει 10 χλμ απ την κω. Το αξιοσημείωτο σ αυτη την παραλία είναι ότι σε καποιο σημείο της αναβλύζει από το βουνό ιαματικό νερό ζεστό, λέγεται ότι προέρχεται απ το ηφαιστειο της Νισυρου. Σημειωση: Δεν ειναι οργανωμενη καλό θα ηταν να χετε μαζι νερακι ή να αγορασετε απ την καντινα πριν κατεβειτε τον βραχο.

2. Τιγκάκι. Βρίσκεται στο ομωνυμο χωριο. Είναι μεγαλου μήκους αμμώδης παραλία. Καλό θα ήταν να πατε μέρα που δεν φυσαει καθώς βρίσκεται στο βόρειο τμημα του νησιου και δεν θα την ευχαριστηθειτε λόφω της θολουρας. Προτινόμενο beach bar το King Size (χρεωνει μονο οτι αγορασετε..καφε κλπ. κ δεν εχει εξτρα χρεωση στις ξαπλωστρες κ στην ομπρελλα)

3. Ταμ Ταμ. Είναι κοντά στο Μαστιχάρι. Επίσης στο βόρειο τμημα του νησιου, οργανωμένη.

4. Καρδάμενα (ή Καρδαμαινα, ακομα δεν εχω βγάλει άκρη με την ορθρογραφια) επίσης στο ομωνυμο χωριο καλη παραλία αλλά σχετικά βαθιά σε περίπτωση που πατε με παιδακια (τουλάχιστον στο σημειο που κολυμπησαμε εμεις).

5. Παράδεισος ή Παραδείσι. Βρίσκεται στο δυτικό τμήμα του νησιού λιγο πριν το χωριό Κέφαλος. Η καλύτερη παραλία! Πρέπει να κολυμπησετε εκει οπωσδηποτε. Αρκει να μην ειναι σαβ/κο γιατι είναι πηχτρα. Καθημερινες είναι εξαιρετική. 3 φορές την επισκεφθηκαμε παρά τα 40κατι χλμ πανε και αλλα τοσα ελα. Κυριολεκτικά παράδεισος.:clap:

Από φαγητό:
1. Στο χωριό Πλατάνι (μολις 1χλμ απ την Κω, οπου βρισκεται η τουρκικη μειονοτητα) στον Αραπ για ανατολίτικες γευσεις. Τον προτεινε κ καποιος συμφορουμιτης που παρηγγειλε ολο τον καταλογο. Πραγματικα εξαιρετικο φαγητο! Αν κ ολα ηταν υπέροχα, προσωπικα ξεχώρισα τους γεμιστους με τυρι κολοκυθοανθους, το πασα μακαρον και το αραπ κεμπαπ! Αχχχ ακομα μου τρεχουν τα σαλια. Φυσικα με συνοδεια γενι ρακι.

2. OTTO e MEZOO στον κεντρικό πεζόδρομο της παλιας πόλης. Ιταλικό εστιατοριο όπου δουλευει ιταλός σεφ κι εχει χειροποιητα ζυμαρικα. Στο εσωτερικό του μαγαζιού έχει κι ενα κηπακο οπου μπορειτε να γευματισετε εκει μακρια απ τη βαβουρα κ το πανε ελα στον πεζοδρομο.

3. Ωρομέδον ,στο ορεινό χωριό τη Ζια 7χλμ απ την πόλη. Καταπληκτική θέα, φανταστικό φαγητο, εντυπωσιακές τιμές. Για μένα το καλυτερο ελληνικό εστιατόριο στο νησί.

4. La prima, στην πλατεία Διαγόρα στην παλιά πόλη. Αν κ εκ πρώτης όψεως φαίνεται τουριστικό. Ο Στέφανος (ο ιδιοκτητης) περιποιειται ιδιαιτερα τους Ελληνες. Μην συμβουλευτειτε τον καταλογο ρωτήστε τι σας προτεινει κ ανεβείτε στην βερεντα.

Αρχαιολογικοι χώροι


Σε σχέση με άλλα νησιά που έχω επισκεφτεί είναι τροπον τινα υπαίθριο μουσείο. Οκ, οκ δεν ειναι και η ρώμη όμως έχει πολλά να δει κανεις μεσα στην πολη.

1. Το περιφημο κάστρο της Νερατζιας.
2. Την αρχαια αγορα/ περιοχή του λιμένος.
3. Την αναστηλωμένη ρωμαικη οικία.
4. Το μοναδικό σωζόμενο παλαιοχριστιανικο βαπτιστηριο του Αγιου Ιωαννη.
5. Τον πλατανο του Ιπποκράτη.
6. Το αρχαιολογικό μουσείο.
7. Το βωμο του Διονυσου.
8. Το αρχαιο θέατρο.
9. Τις δυτικές ανασκαφές.
10. Το Ασκληπιειο (2χλμ εκτός πολεως)

Κ τέλος ν αναφέρω την επισκεψη μας στην Αλικαρνασσο (Bodrum) για την οποια εχει καθημερινα δρομολόγια με μόλις 14 ευρω το ατομο κ η διαδρομη διαρκει περι τα 45 λεπτα. Πολυ πιθανο να γνωριζετε οτι ειναι η Μυκονος της Τουρκιας..πολυ τουριστικο κ πολυ χλιδατο. Λόγω του περιορισμένου χρόνο είδαμε το αρχαιο θέατρο της Αλικαρνασσου (5,50 τουρκικες λίρες πάνε έλα με το τοπικο λεοφωρειακι.) και επισκεφτηκαμε το Μουσειο του κάστρου. Underwater κατι Museum λεγεται. Ισως λόγω της ποντιακής καταγωγής μου στην αρχή νόμισα ότι θα χει και κάποια υποθαλάσσια αίθουσα κρίνοντας μόνο απ το όνομα, μιας κ υπάρχουν πολλά διαφορετίκα κτίσματα, αλλα τελικά τα διάφορα εκθέματα προέρχονται απ τον βυθό της θάλασσας. Το τίμημα εισοδου είναι 10 τουρκικες λίρες το ατομο κ δεν δεχονται ευρω.

Αυταααα. Ελπίζω να μην σας κούρασα κ να μουν κατατοπιστική. Αν θυμηθω κ αλλα θα συμπληρωσω :roll:
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ευχαριστουμε πολυ:)

δεν τα (αντι)γραφεις και στις ταξιδιωτικες ιστοριες για να βρισκουμε πιο ευκολα τις πληροφοριες;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Παιδιά καλημέρα. Επειδή ίσως τέλη Αυγούστου προκύψει ένα πενθήμερο στην Κω (5 24ωρα οπωσδήποτε), πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω μία μονοήμερη σε κάποιο από τα γύρω νησιά (π.χ. Νίσυρο) ή ενδεχομένως Αλικαρνασσό; Ή καλύτερα να επικεντρωθώ στο νησί, καθότι θέλω να δω όσο πιο πολλά μπορώ;
Ευχαριστώ!
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Παιδιά καλημέρα. Επειδή ίσως τέλη Αυγούστου προκύψει ένα πενθήμερο στην Κω (5 24ωρα οπωσδήποτε), πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω μία μονοήμερη σε κάποιο από τα γύρω νησιά (π.χ. Νίσυρο) ή ενδεχομένως Αλικαρνασσό; Ή καλύτερα να επικεντρωθώ στο νησί, καθότι θέλω να δω όσο πιο πολλά μπορώ;
Ευχαριστώ!
Νομίζω ότι η απάντηση είναι καθαρά υποκειμενική. Εγω ενδεχομενως αν είχα 5 μερες οπως εσυ να εμενα μονο στην Κω. Εξαρταται απ το ποση ωρα καθεσαι στην παραλια, αλλα κ το ποσο χρονο αφιερωνεις στους αρχαιολογικους χωρους/μουσεια κλπ.
Α! Ξεχασα στην ιστοριουλα μου να γραψω για το ζαχαροπλαστειο "Παραδοση" στο Πλατανι. Απ τα καλυτερα, αν οχι τα καλυτερα, σιροπιαστα που εχω φαει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.814
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom