Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Να ρωτήσω κάτι; Η κάρτα Oyster που θα βάλω travelcard μέσα, μου παρέχει και έκπτωση σε αξιοθέατα ή αυτή είναι άλλο είδος Oyster;
Με την oyster δεν έχεις έκπτωση πουθενά, είναι μόνο για τις μετακινήσεις σου. Για την travelcard δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά, θα το ψάξω και θα σου πω.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Για πόσες μέρες θα πας; Αν πας για 4 και παραπάνω σε συμφέρει η 7day travelcard.
Θα πάω για 7 ημέρες, κι όπως μου είχε προτείνει και το μέλος Vegerazaros θα πάρω μια Oyster και μια Travelcard Weekly.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα πάω για 7 ημέρες, κι όπως μου είχε προτείνει και το μέλος Vegerazaros θα πάρω μια Oyster και μια Travelcard Weekly.
Θα βάλεις εννοείς την εβδομαδιαία κάρτα σε μία Oyster. Ok, αυτό να κάνεις, αν θυμάμαι καλά μόνη σου δεν θα είσαι;
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Θα βάλεις εννοείς την εβδομαδιαία κάρτα σε μία Oyster. Ok, αυτό να κάνεις, αν θυμάμαι καλά μόνη σου δεν θα είσαι;
Ναι και στις δύο ερωτήσεις, ειδικά στην δεύτερη προσθέτω ότι γι' αυτό όσο πλησιάζουν οι μέρες έχω τρελό άγχος, είναι φυσιολογικό, έτσι;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι και στις δύο ερωτήσεις, ειδικά στην δεύτερη προσθέτω ότι γι' αυτό όσο πλησιάζουν οι μέρες έχω τρελό άγχος, είναι φυσιολογικό, έτσι;
απολυτως κατανοητο και φυσιολογικο,αλλα με το που θα βρεθεις εκει..να δεις για ποτε θα σου φυγει!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι και στις δύο ερωτήσεις, ειδικά στην δεύτερη προσθέτω ότι γι' αυτό όσο πλησιάζουν οι μέρες έχω τρελό άγχος, είναι φυσιολογικό, έτσι;
Γεια σου, "ομοϊδεάτισσα" (λόγω της ίδιας εμπειρίας-πραγματοποίησης του ίδιου ταξιδιού)! Αντιγράφω από την ιστορία μου για να απαντήσω σε όσα είπες με έντονα γράμματα: "Αύγουστος, 4 περίπου το πρωί, γλυκιά δροσιά, ησυχία. Αεροδρόμιο Μακεδονία, αφού έχει γίνει το check – in, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση της αναχώρησης με παρέα το φεγγάρι και το απαραίτητο τσιγαράκι. Η πόλη από μακριά (φωτο 1). Η πόλη μου είναι ωραία. Αναμνήσεις από αυτή ειδικά την περιοχή και μια αίσθηση νοσταλγίας που φέρνει η μοναξιά. Ήμουν 19, είμαι 39. Τίποτα δεν άλλαξε μέσα μου κι αυτό με χαροποιεί. Αλλά ταυτόχρονα ένιωθα μια αποξένωση σε σχέση μ’όσα με περιβάλλουν. Αλλά πάντα ίσχυε αυτό, είμαι απορσάρμοστη. «Δεν είναι τίποτα, όλα αντιμετωπίζονται. Και το αδύνατο είναι δυνατό», σκέφτηκα.

5 η ώρα άρχισα να κατευθύνομαι προς την αίθουσα αναχώρησης. Μπαίνω στην ουρά κι εκεί αρχίζει χτυποκάρδι. Μια σκέψη να γυρίσω πίσω και να τα τινάξω όλα στον αέρα. Πού πας μόνη σου σε ξένη χώρα; Κι αν δε δουλεύουν τα ΑΤΜ εκεί; Αν δηλαδή δε δέχονται την κάρτα μου, εννοώ… Κι αν χάσω το πορτοφόλι μου ή την ταυτότητά μου; Λίγα λεπτά πριν την απογείωση τέτοια με κυνηγούσαν.

Γύρισα ξαφνικά και είδα 2 ανθρώπους σε καροτσάκι. Απ’όσα μπόρεσα να πιάσω, είχαν έρθει για διακοπές. Αυτό με έκανε να εκτιμήσω για άλλη μια φορά τους ξένους για τους οποίους πάντα είχα την πεποίθηση ότι είναι πιο προχωρημένοι από εμάς. Ναι, για τους Ευρωπαίους μιλάω για τους οποίους ακούω από τα χρόνια που ζούσε ο παππούς μου (δεκαετία 70). Να γίνουμε Ευρώπη, έλεγαν. Ε λοιπόν Ευρώπη δε γίναμε αλλά εγώ την Ευρώπη θα τη γνωρίσω. Θέλω να πάω στο Λονδίνο να δω αν όντως οι Άγγλοι είναι τόσο οργανωμένοι που τους θεωρώ, να δω την πόλη που ονειρευόμουν κι αγαπώ από την εφηβεία μου και φυσικά να δω αν είναι πιο ωραία από το Παρίσι. Κι επιτέλους πρέπει να αναπνεύσω κοινό αέρα με ανθρώπους που η όποια κινητική δυσκολία δεν τους εμποδίζει να ταξιδεύουν και μακριά. Τέλος. Ξέχασα τους φόβους μου, αν και εννοείται ότι όσο κι αν φοβόμουν δε θα έκανα πίσω."
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Γεια σας γεια σας!
Αγχώνομαι όχι τόσο για τις διακοπές, λατρεύω όσα έχω διαβάσει και ανυπομονώ να τα δω από κοντά, αλλά τα διαδικαστικά και πρακτικά με έχουν τσακίσει. Να βρω ρούχα που θα αρμόζουν, να φτάσω στην ώρα μου, να βρω την πτήση μου… Το αεροπλάνο ποτέ δεν με φόβιζε, αλλά τώρα με όσα έχουν γίνει τελευταία… Να φτάσω καλά και σωστά στο ξενοδοχείο, να ειδοποιήσω την αδερφή μου ότι έφτασα, το βράδυ προσοχή μόνη κοπέλα σε ξένη χώρα, μη μου κλέψουν το κινητό, την κάρτα, την τσάντα, μη με χτυπήσουν τα παπούτσια, να θυμηθώ το check in και την εκτύπωση εδώ και στο Λονδίνο, θα προλάβω να τα κάνω όλα όσα θέλω;. Ουφ! Όμως δεν αλλάζω τα σχέδιά μου με τίποτα!!!

Αυτό όμως που με έχει αγχώσει το μέγιστο είναι το εξής: Όταν αγόρασα τα εισιτήρια μου εστάλησαν αμέσως και τα εκτύπωσα. Είχα μόνο την εντύπωση πως η μόνη εκκρεμότητα ήταν ότι έπρεπε το βράδυ πριν την πτήση να κάνω ηλεκτρονικό checkin ώστε να μου σταλεί η boarding pass την οποία και θα εκτύπωνα ώστε να την προσκομίσω στο αεροδρόμιο.
Η boarding pass όμως ήρθε προχθές χωρίς να κάνω κάτι, υποθέτω επειδή δεν είχα βάλει επιλογή θέσης.
Τους έστειλα e-mailμε την ερώτηση αν χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι άλλο κι αν θα γίνει το ίδιο και με την πτήση της επιστροφής, και μου απάντησαν ότι έκαναν εκείνοι check in για εμένα και ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να εκτυπώσω την boarding pass. Στην ερώτησή μου όμως για την επιστροφή μου είπαν επειδή θα πετάξω με την Aegean θα πρέπει να κάνω μόνη μου check in 48 ώρες πριν, και παρόλο που τους ρώτησα τον λόγο (εφόσον κινούμαστε στην ίδια λογική εισιτηρίου) δεν έλαβα απάντηση.

Τι λέτε, να αγχωθώ 100% ή να μείνω στο 95% ;

Mel χωρίς να θέλω να φανώ θρησκόληπτη, καθημερινά κοιτώντας γύρω μου παίρνω μαθήματα και λέω ευχαριστώ... Ξέρω ότι ο Θεός μας δίνει μόνο ότι μπορούμε να αντέξουμε και την δύναμη να το κάνουμε...
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γεια σας γεια σας!
Αγχώνομαι όχι τόσο για τις διακοπές, λατρεύω όσα έχω διαβάσει και ανυπομονώ να τα δω από κοντά, αλλά τα διαδικαστικά και πρακτικά με έχουν τσακίσει. Να βρω ρούχα που θα αρμόζουν, να φτάσω στην ώρα μου, να βρω την πτήση μου… Το αεροπλάνο ποτέ δεν με φόβιζε, αλλά τώρα με όσα έχουν γίνει τελευταία… Να φτάσω καλά και σωστά στο ξενοδοχείο, να ειδοποιήσω την αδερφή μου ότι έφτασα, το βράδυ προσοχή μόνη κοπέλα σε ξένη χώρα, μη μου κλέψουν το κινητό, την κάρτα, την τσάντα, μη με χτυπήσουν τα παπούτσια, να θυμηθώ το check in και την εκτύπωση εδώ και στο Λονδίνο, θα προλάβω να τα κάνω όλα όσα θέλω;. Ουφ! Όμως δεν αλλάζω τα σχέδιά μου με τίποτα!!!

Αυτό όμως που με έχει αγχώσει το μέγιστο είναι το εξής: Όταν αγόρασα τα εισιτήρια μου εστάλησαν αμέσως και τα εκτύπωσα. Είχα μόνο την εντύπωση πως η μόνη εκκρεμότητα ήταν ότι έπρεπε το βράδυ πριν την πτήση να κάνω ηλεκτρονικό checkin ώστε να μου σταλεί η boarding pass την οποία και θα εκτύπωνα ώστε να την προσκομίσω στο αεροδρόμιο.
Η boarding pass όμως ήρθε προχθές χωρίς να κάνω κάτι, υποθέτω επειδή δεν είχα βάλει επιλογή θέσης.
Τους έστειλα e-mailμε την ερώτηση αν χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι άλλο κι αν θα γίνει το ίδιο και με την πτήση της επιστροφής, και μου απάντησαν ότι έκαναν εκείνοι check in για εμένα και ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να εκτυπώσω την boarding pass. Στην ερώτησή μου όμως για την επιστροφή μου είπαν επειδή θα πετάξω με την Aegean θα πρέπει να κάνω μόνη μου check in 48 ώρες πριν, και παρόλο που τους ρώτησα τον λόγο (εφόσον κινούμαστε στην ίδια λογική εισιτηρίου) δεν έλαβα απάντηση.

Τι λέτε, να αγχωθώ 100% ή να μείνω στο 95% ;
Με τη Ryanair έχεις κάνει τσεκ ιν(βασικά ποιοι είναι εκείνοι που σου έκαναν το τσεκ ιν όπως λες;) Αν έκαναν άλλοι ή κάποιο πρακτορείο για εσένα τότε λογικά θα σου έχουν στείλει στο μέιλ τo boarding pass και συ θα πρέπει να το εκτυπώσεις.

Για την επιστροφή με την Aegean σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις από το σπίτι τσεκ ιν 48 ώρες πριν από την πτήση, να διαλέξεις δωρεάν θέση, να εκτυπώσεις το boarding pass και εφόσον δεν έχει αποσκευή να παραδόσεις πας κατευθείαν για τον έλεγχο ασφαλείας. Αν έχεις αποσκευή πηγαίνεις στο γκισέ. Πρόσεξε όμως, με την Aegean δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μόνη σου τσεκ ιν. Μπορείς πολύ απλά να πας στο αεροδρόμιο, στον γκισέ της εταιρείας και να σου κάνουν αυτοί.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Με τη Ryanair έχεις κάνει τσεκ ιν(βασικά ποιοι είναι εκείνοι που σου έκαναν το τσεκ ιν όπως λες;) Αν έκαναν άλλοι ή κάποιο πρακτορείο για εσένα τότε λογικά θα σου έχουν στείλει στο μέιλ τo boarding pass και συ θα πρέπει να το εκτυπώσεις.
Εγώ δεν έκανα κάτι, μόνο όταν πλήρωσα τα εισιτήρια τα εκτύπωσα κιόλας. Το μέιλ με το boarding pass ήρθε προχτές από την airtickets μέσω της οποίας έκανα την κράτηση (με ονοματεπώνυμο υπεύθυνης κανονικά, πολύ ευγενική) και πράγματι το εκτύπωσα κι αυτό. Απλά μου έκανε εντύπωση, νόμιζα πως ήταν μόνο δική μου ευθύνη το τσεκ ιν , απόρησα βέβαια αλλά και ανακουφίστηκα που δεν χρειάστηκε να κάνω την διαδικασία .

Για την επιστροφή με την Aegean σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις από το σπίτι τσεκ ιν 48 ώρες πριν από την πτήση, να διαλέξεις δωρεάν θέση, να εκτυπώσεις το boarding pass και εφόσον δεν έχει αποσκευή να παραδόσεις πας κατευθείαν για τον έλεγχο ασφαλείας. Αν έχεις αποσκευή πηγαίνεις στο γκισέ. Πρόσεξε όμως, με την Aegean δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μόνη σου τσεκ ιν. Μπορείς πολύ απλά να πας στο αεροδρόμιο, στον γκισέ της εταιρείας και να σου κάνουν αυτοί.
jimp σε ευχαριστώ πάρα πολύ, μ' έβγαλες από μεγάλο άγχος με αυτήν την διευκρίνιση. :)
Κι επειδή με ρώτησες, φεύγω την Κυριακή. :xalara:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.416
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom