Επιλογή προορισμού Ιούλιο-Αύγουστο

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ήρθες στα λόγια μου βλέπω...:D
Όσο λοιπόν τσακώνονται τα παλικάρια για το Βέγκας και τη μπιρίμπα, πες τι λαχταράς να δεις και να κάνεις...θες ναούς, φύση, παραλίες, απ'όλα, τι?? Θες να αράξεις 7 μέρες σε ένα μέρος, θες κάθε 2-3 μέρες να είσαι αλλού, βοήθησέ μας να σε βοηθήσουμε:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά ο τσακωμός για το μπάτζετ της ΝΥ δεν ήταν για σένα, είναι μια παράδοση του φόρουμ να τσακώνομαι με τον traveller, προς τέρψιν πολλών (απ' ό,τι μου γράφουν), από το ρόστερ της ΑΕΚ επί Ιωαννίδη μέχρι τα άρθρα του Τζήμερου. Αλλά δίκιο έχεις, είμαστε οφ τόπικ αφού έχεις ξαναπάει ΝΥ και δεν παίζεις μπιρίμπα (ούτε εγώ).

Η γνώμη μου για την Ταϊλάνδη είναι αρνητική, αλλά αυτό που λες βγαίνει και μάλιστα μια χαρά. Από κει και πέρα, ρίξε μια ματιά στην AirAsia και δες με τι μπορείς να το συνδυάσεις. Η πρώτη μου σκέψη ήταν Το Άνγκορ Βατ, αλλά με τη βρόχα που έχει Ιούλιο μήνα και το βαθμό στον οποίο λαμβάνεις υπόψη τις καιρικές συνθήκες, ενεδεχομένως να μη σου κάνει. Εγώ πάντως θα το χτύπαγα, ακόμη κι αν χιόνιζε, είναι εμπειρία ζωής και η Ταϊλάνδη δε διαθέτει κάτι αντίστοιχο (κάτι Αγιουτάγιες και Σουκοτάι είναι οδοντόπαστα μπροστά του). Το άλλο που θα σου πρότεινα θα ήταν να μπεις στο σάιτ της Air Asia και να δεις τι κονέ έχει από τον κοντινότερο προορισμό σου κι αν σε ενδιαφέρει κάποιος, έχει εξαιρετικά χαμηλές τιμές. Δυστυχώς δε μου ανοίγει το σάιτ, μάλλον θα έχει αντικομουνιστικό περιεχόμενο κι αυτό...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Καλά ο τσακωμός για το μπάτζετ της ΝΥ δεν ήταν για σένα, είναι μια παράδοση του φόρουμ να τσακώνομαι με τον traveller...
^
troll. 2 εβδομάδες ban.

Επειδή απο budget πάτε καλούτσικα, να τολμήσω να προτείνω και παραλίες/νησιά Ιαπωνίας (πχ okinawa). Δεν έχω καμία εμπειρία, ούτε και μπορώ να βοηθήσω, αλλά ρίξε μια ματιά.
Μπορείς να το συνδυάσεις και με λίγο Kyushu ή Tokyo για μούλτι-κούλτι προορισμό (και ξέσκισμα στο καλό και φτηνό φαΐ - νομίζω έχει πάρει douze pointe στην λίστα του Γιώργου)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Για τους τσακωμούς συμφωνώ κι εγώ, keep on guys :D
Όσο για Ταϋλάνδη, δε χρειάζεται να περιοριστεί μόνο Ταϋλάνδη (σφάλμα κατά τη γνώμη μου), αλλά με φτηνές πτήσεις, και όχι μόνο της AirAsia, μπορεί να δει επιλεγμένα highlights, από Angor Wat, μέχρι Luang Prabang, Βιετνάμ ότι θέλει και μέσα και κανά νησάκι σπέσιαλ. Στο Angor Wat πέρασα 4 μέρες Ιούλιο μήνα, δε συνάντησα κανένα απολύτως πρόβλημα, όπως δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα 4 καλοκαίρια εκεί κάτω. ΟΚ, θα έχει ζέστη, θα βρέξει λίγο (τροπικές χώρες είναι), αλλά οι εμπειρίες, οι εικόνες, το φαγητό, ανεκτίμητες. 5η φορά θα πάω οσονούπω και ακόμα δε θα τα έχω δει όλα-χορτάσει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή απο budget πάτε καλούτσικα, να τολμήσω να προτείνω και παραλίες/νησιά Ιαπωνίας (πχ okinawa). Δεν έχω καμία εμπειρία, ούτε και μπορώ να βοηθήσω, αλλά ρίξε μια ματιά.
Μπορείς να το συνδυάσεις και με λίγο Kyushu ή Tokyo για μούλτι-κούλτι προορισμό (και ξέσκισμα στο καλό και φτηνό φαΐ - νομίζω έχει πάρει douze pointe στην λίστα του Γιώργου)


Σειρά μου έχω ένσταση: και επί του μπάτζετ (πανάκριβα) και επί των παραλιών της Οκινάουα (κακές). Έχει άλλα καλά η Οκινάουα: κάτι νησιά με βουβάλια για ταξί, μποέμ μορφές, σέρφερ, παλαβή κουζίνα, ορισμένα όμορφα τοπία (τίποτε out of this world σε σχέση με άλλες χώρες της Ασίας), αλλά για παραλίες δε θα πήγαινα και φοβάμαι πως με το μπάτζετ που έχετε θα ζοριστείτε κι αυτή τη φορά πραγματικά, όχι όπως στη ΝΥ.

Δωδεκάποντο πήρε η Ιαπωνία στην κουζίνα επειδή δεν υπάρχει εικοσάποντο. Ακόμη και το Περού πιο πίσω είναι, με τα κυάλια την κοιτάει.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ήρθες στα λόγια μου βλέπω...:D
Όσο λοιπόν τσακώνονται τα παλικάρια για το Βέγκας και τη μπιρίμπα, πες τι λαχταράς να δεις και να κάνεις...θες ναούς, φύση, παραλίες, απ'όλα, τι?? Θες να αράξεις 7 μέρες σε ένα μέρος, θες κάθε 2-3 μέρες να είσαι αλλού, βοήθησέ μας να σε βοηθήσουμε:)
κατι τετοιο φανταζομουν κι εγω. καποιες μερες σε καποια/ες πολη/εις για περιηγησεις και αξιοθεατα προς θρεψιν και τερψιν των πολιτιστικων μου ανησυχιων και μετα αραγμα σε παραλιες νησιων, 2 μερες στο ενα , δυο στο αλλο (ενδεικτικα το 2) για να μην βαρεθουμε. Συνολο ημερων ,οπως προειπα, 15.
Καλά ο τσακωμός για το μπάτζετ της ΝΥ δεν ήταν για σένα, είναι μια παράδοση του φόρουμ να τσακώνομαι με τον traveller, προς τέρψιν πολλών (απ' ό,τι μου γράφουν), από το ρόστερ της ΑΕΚ επί Ιωαννίδη μέχρι τα άρθρα του Τζήμερου. Αλλά δίκιο έχεις, είμαστε οφ τόπικ αφού έχεις ξαναπάει ΝΥ και δεν παίζεις μπιρίμπα (ούτε εγώ).

Η γνώμη μου για την Ταϊλάνδη είναι αρνητική, αλλά αυτό που λες βγαίνει και μάλιστα μια χαρά. Από κει και πέρα, ρίξε μια ματιά στην AirAsia και δες με τι μπορείς να το συνδυάσεις. Η πρώτη μου σκέψη ήταν Το Άνγκορ Βατ, αλλά με τη βρόχα που έχει Ιούλιο μήνα και το βαθμό στον οποίο λαμβάνεις υπόψη τις καιρικές συνθήκες, ενεδεχομένως να μη σου κάνει. Εγώ πάντως θα το χτύπαγα, ακόμη κι αν χιόνιζε, είναι εμπειρία ζωής και η Ταϊλάνδη δε διαθέτει κάτι αντίστοιχο (κάτι Αγιουτάγιες και Σουκοτάι είναι οδοντόπαστα μπροστά του). Το άλλο που θα σου πρότεινα θα ήταν να μπεις στο σάιτ της Air Asia και να δεις τι κονέ έχει από τον κοντινότερο προορισμό σου κι αν σε ενδιαφέρει κάποιος, έχει εξαιρετικά χαμηλές τιμές. Δυστυχώς δε μου ανοίγει το σάιτ, μάλλον θα έχει αντικομουνιστικό περιεχόμενο κι αυτό...
Αυτο με την AirAsia δεν το καταλαβα. Να βαλω πχ Μπανγκογκ και να δω για που θα εχει φθηνα εισητηρια?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Φυσικά ο Γιώργος δεν πρότεινε σε κάνεναν να κλείσει ξενοδοχείο 11 μήνες πριν, και 3-4 μήνες πριν θα έχει περισσότερες προσφορές. .
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις... το ίδιο ξενοδοχείο που βρήκες εσύ για 11 μήνες μετά το κοίταξα, ακουλουθώντας την συμβουλή σου για 3-4 μήνες μετά, τον Νοέμβρη που θα έχει όπως λες περισσότερες προσφορές... για τιμές παλλικάρια μην ρωτάτε εμένα, ρωτήστε τον ειδικό τον yorgos http://www.booking.com/hotel/us/da-...ckout_monthday=19&checkout_year_month=2014-11

2.000 Χ 2 άτομα = 4.000 Υποθέτω πως θα μοιραστούν το δωμάτιο, είθισται οι συνταξιδιώτες να μην είναι τσακωμένοι πριν καν ξεκινήσουν... Βγάζοντας εισιτήρια και διαμονές (1500 + 800 αντίστοιχα και είμαι πολύ large και στα δύο) τους μένουν 1700€, δηλαδή 85€/άτομο/ημέρα..
Μάλιστα... 60€ το άτομο Χ 10 βράδια μας κάνει 400€... συνέχισε, σε παρακολουθώ με προσήλωση...

Όπως πάει και στη Σαντορίνη καλοκαιριάτικα που θα πρέπει μάλιστα να είναι και έξω για να την απολάυσει και όπου η ζέστη είναι χειρότερη (το Βέγκας είναι έρημος, η υγρασία του είναι 20%, κοινώς οι 40 βαθμοί του Βέγκας είναι αστείο μπροστά στους 35 της Σαντορίνης, όποιος πάει σε ελληνικά νησιά το καλοκαίρι χωρίς σκάφανδρο στο Βέγκας θα αισθανθεί πιο άνετα). .
Μια χαρά τα λες... τραβάτε στην Σαντορίνη τον Γενάρη με 12 βαθμούς και στο Βέγκας τον Ιούλιο που φτάνει 41... συνέχισε, είπαμε σε παρακολουθώ με προσήλωση...

Κλείνω παρακαλώντας τα μέλη του φόρουμ που υποστηρίζουν ότι μπορούν να την βγάλουν στη Ν.Υ με 50€ την ημέρα να σταματήσουν να λένε παπαριές... είπαμε να λέμε καμιά μα...κια για να περνάει η ώρα, αλλά να μην το παρακάνουμε....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τώρα εγώ για χάρη του GTS απαντάω...

το ίδιο ξενοδοχείο που βρήκες εσύ για 11 μήνες μετά το κοίταξα,

Μόνο που δε σου είπε κανείς να κοιτάξεις το ίδιο ξενοδοχείο για το Νοέμβριο, καλέ μου... Και να θες δεν μπορείς να καταλάβεις τόσο λάθος... Ξαναδιάβασε τι έγραψα γιατί ξέμεινες από προσήλωση. Είπαμε να κοιτάξει για ξενοδοχεία λίγους μήνες πριν πάει ΝΥ.
Μάλιστα... 60€ το άτομο Χ 10 βράδια μας κάνει 400€... συνέχισε, σε παρακολουθώ με προσήλωση...
Το λινκ που έβαλα δίνει τιμή ξενοδοχείου 923$, με το 1,33 που είναι σήμερα η ισοτιμία μιλάμε για 700€. Αν βάλεις και το φόρο γύρω στα 800 είναι. Πάμε τώρα αργά-αργά για να κάνουμε μαθηματικά δημοτικού:
αεροπορικά 1500
συν ξενοδοχείο 800
σύνολο παιδιά; 2300 (απαντάνε τα παιδιά). Άρα από τα 4.000€ που είχε ο άνθρωπος, του μένουν 1700€, δηλαδή 170 ευρώ ανά ημέρα, δηλαδή 85€/ημέρα/άτομο , δηλαδή 70% παραπάνω από το μπάτζετ των 50€ που λες εσύ.

Κλείνω παρακαλώντας τα μέλη του φόρουμ που υποστηρίζουν ότι μπορούν να την βγάλουν στη Ν.Υ με 50€
Δε θέλω να στο χαλάσω αλλά δεν υπάρχουν τέτοια μέλη. Αλλά αφού σου αρέσει -ως συνήθως- να διστρεβλώνεις τα όσα λέει ο άλλος (ακόμη και τα μετρήσιμα) να καλέσουμε και τα μέλη που λένε ότι τη βγάζουν στην ΝΥ και με 12 ευρώ να σταματήσουν. Γιατί να σταματήσουν μόνο οι του πενηντάρικου; Έχει κι άλλα ανύπαρκτα μέλη το φόρουμ, κρίμα δεν είναι να μείνουν στην απέξω;

Σου εύχομαι να έχεις μια καταπληκτική ημέρα, γεμάτη ευτυχία, καλή διάθεση και εύστοχες παρατηρήσεις. (σόρι στον καημένο τον original poster, αποσύρομαι).
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ας ελπισουμε οτι θα επανελθουμε στο αρχικο μας θεμα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μόνο που δε σου είπε κανείς να κοιτάξεις το ίδιο ξενοδοχείο για το Νοέμβριο, καλέ μου... Και να θες δεν μπορείς να καταλάβεις τόσο λάθος... Ξαναδιάβασε τι έγραψα γιατί ξέμεινες από προσήλωση. Είπαμε να κοιτάξει για ξενοδοχεία λίγους μήνες πριν πάει ΝΥ..

Αυτό ακριβώς έκανα καρδιά μου... έστω ότι θέλω να πάω στη Ν.Υ το Νοέμβρη... ακολουθώ την συμβουλή σου και κοιτάω ξενοδοχείο για να βρω προσφορές 3-4 μήνες πριν... τιο γράφει το κοντέρ το είδες...


Το λινκ που έβαλα δίνει τιμή ξενοδοχείου 923$, με το 1,33 που είναι σήμερα η ισοτιμία μιλάμε για 700€. Αν βάλεις και το φόρο γύρω στα 800 είναι. Πάμε τώρα αργά-αργά για να κάνουμε μαθηματικά δημοτικού:
αεροπορικά 1500
συν ξενοδοχείο 800
σύνολο παιδιά; 2300 (απαντάνε τα παιδιά). Άρα από τα 4.000€ που είχε ο άνθρωπος, του μένουν 1700€, δηλαδή 170 ευρώ ανά ημέρα, δηλαδή 85€/ημέρα/άτομο , δηλαδή 70% παραπάνω από το μπάτζετ των 50€ που λες εσύ.
΄


Ακόμη και τώρα που είναι εξωφρενικά νωρίς (και μάλλον αντιπαραγωγικό) να ψάξει κανείς για δωμάτια για ένα ταξίδι που θα γίνει ένα χρόνο μετά, βρίσκει μια χαρά ξενοδοχεία πιο κάτω π.χ.
http://www.booking.com/hotel/us/da-...80ddb3a8dc1abac2051X2;highlight_room=48480801 μαζί με τους φόρους βγαίνει στα 113€, δηλαδή 65/άτομο/μέρα. Είπαμε ότι θα βγει με συμβιβασμούς, αλλά βγαίνει. Προφανώς ψάχνοντας πιο κοντά στην ημερομηνία βρίσκει και καλύτερα. Τώρα βέβαια ο ορισμός του αξιοπρεπούς και του "με την καμία" ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο, για μένα το συγκεκριμένο ας πούμε φαίνεται μια χαρά. Ελαφρώς φτηνότερα να βρει ένα αντίστοιχο (εύκολο πράγμα) θα τους μένουν 65-80 ευρά/ημέρα/άτομο με τα οποία θα πάνε στα μουσεία τους, θα φάνε αξιοπρεπώς (αλλά όχι γκουρμέ), θα πληρώσουν τις συγκοινωνίες και κανένα διάσπαρτο ταξί. Εμείς το κάναμε και ήμασταν μια χαρά, δεν μας έλειψε τίποτε.
Ρε συ μπας και τα τσούζεις εκεί που είσαι... διάβασε τι έγραφες χθες, τι γράφεις σήμερα και όταν καταλάβεις τι παπαριές γράφεις πιές ένα καφάσι μπύρες στην υγειά μου...

Υ.Γ. Το θέμα είναι σουρεάλ και τα σπάει... όποιος δεν το κάνει κέφι να μπεί να διαβάσει για το chck in του Λίγδη...
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Και εγώ θα σας τη κάνω χαλάστρα προτείνοντας:
- 3 μέρες Μπανγκόκ, η απόλυτη ασιατική μεγαλούπολη
-4 μέρες Siem Reap - Angkor Wat, ο απόλυτος προορισμός για αρχαία και ζούγκλα
-4 μέρες Luang Prabang, δεν έχω πάει αλλά ψηφίζεται για χρόνια ως η ωραιότερη πόλη στο κόσμο (θα πάω και θα αποφανθώ, μέχρι στιγμής εγώ θεωρώ την Antigua, Guatemala)
-3-4 μέρες στο Koh Phangan, απίθανο νησάκι και είναι η κατάλληλη περίοδος
Όλα γίνονται με πτήσεις με κέντρο την Μπανγκόκ.
:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom