Επιλογή προορισμού Ιούλιο-Αύγουστο

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δυστυχώς, επειδή ο Δομίνικος ακυρώθηκε (γράφω σχετικά στο αντίστοιχο thread), θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή νέου, εξωτικού προορισμού, κατάλληλου προς επίσκεψη το δικό μας καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο) με παραμονή περίπου τις 2 εβδομάδες (και βλέπουμε!!!)

Άντε, να κρατήσουμε τη φλόγα και την ελπίδα για το ταξίδι ζωντανή :clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
GTS σιγουρα καλο καιρο θα εχει στο Νοτιο Ειρηνικο....Bora bora , Samoa , Fiji , Tahiti.
Για που ακριβωs κοιταs για να μη σου πω τον μισο πλανητη?
Καραιβικη ξανα?Γιατι δεν χτυπιεται ολη η καραιβικη απο τυφωνεs.. Η προs Ασια?
Θελειs νησια και τροπικεs παραλιεs? Η και το Λαοs σου κανει? Οικονομικα η δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα?
Πεs για να πω..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπον , αν θελειs για Ταυλανδη , να σου πω οτι το Κο Σαμουι - που ειναι πανεμορφο!- εκεινη την εποχη εχει καταπληκτικο καιρο! Το Πουκετ παλι μπορει να εχει βροχεs , αλλα το Σαμουι - Πανγκαν - Κο Ταο θα ειναι μια χαρα.

Απο καραιβικη μερια , τα νοτια νησια δεν εχουν καν εποχη βροχων.Μιλαμε για μικρα ντουζ δροσιστικα κατα το απογευμα και μετα παλι ηλιο.Αυτα ειναι...χμ...τα ABC (Aruba , Bonaire , Curacao) , Turks and Caikos , Trinitad-Tobago , η Βενεζουελα με τα isla Margarita και Los Roques (αγαπημενα μου!!!).
Α και το Μπαρμπαντοs θα ειναι οκ!

Προτεινω και το Μεξικο-Μπελιζ για Ιουλιο , το ταξιδι που εκανα εγω δηλαδη (ειχα παει Ιουνιο 9-26). Αν εισαι ευελικτοs χωριs να κλεισειs δωματιο δηλαδη , φευγειs απο μια περιοχη και παs διπλα που ειναι οκ.Αυτο εκανα εγω. Κακοκαιρια η Τουλουμ?Μια χαρα το Xcaret! Σκεψου το , ηταν υπεροχο ταξιδι και μπορει να βρειs εισιτηρια στην τιμη του Δομηνικου.

Και επισηs θα προτεινα Αγιο Δομηνικο , ναι ναι ξερω τι λεω. Η χερσονησοs Σαμανα βρισκεται εκτοs τηs ζωνηs των τυφωνων.Επισηs οι τυφωνεs χτυπανε συνηθωs απο τον Αυγουστο και μετα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ευτυχώς, υπάρχει η go2dbeach να μας αναπτερώνει το ηθικό!!!

Λοιπόν, θέλω εξωτικό, θέλω παραλίες+ζούγκλες, να έχεις να δεις πράγματα για 14 ημέρες παραμονή και να εξερευνήσεις, θέλω να πάω μεμονωμένα και όχι οργανωμένα σε κόστος παραπλήσιο Δομήνικου...

Τώρα, θα προτιμούσα Καραϊβική αλλά και η εξωτική Ασία δε με χαλάει, απλά θέλω πρώτα να πάω προς τα κει και μετά να το πάρω αλλιώς προς ανατολάς

Ζωή, ρίξε τα 5 καλύτερα στο τραπέζι....

Αλήθεια λες για Δομήνικο τέλος Ιουλίου-αρχές Αυγούστου? Το φοβάμαι λιγάκι...:roll:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπον για Ασια να σου πω οτι ολη η ανατολικη μερια τηs χερσονησου Ταυλανδηs - Μαλαισιαs θα ειναι μια χαρα.
Για Ταυλανδη σου προτεινα Κο Σαμουι - Πανγκαν - Ταο.
Απο Μαλαισια μια που λεs ζουγκλεs-παραλιεs (αυτα που θελω κι εγω δηλαδη) προτεινω τα νησια-παραδεισουs Perhentian Besar+ Kecil , το Tioman και το Redang. Τα νησια καλυπτονται απο ζουγκλεs που εξερευνειs ακομα και με οδηγο καποιεs.Αν δε σου φτασουν αυτα , απεναντι στην επαρχια Τερενγκανου , επισκεπτεσαι το πασιγνωστο δασοs Taman Nengara για τρελλο jungle trek και μπανιο στουs καταραχτεs.
Αν παλι θελειs μπορειs ευκολα και πολυ φθηνα να πεταξειs στο Βορνεο στο Sabah η στο Sarawak για αλλη ζουγκλοκατασταση και καταβαση σε ποταμια αναμεσα σε χωρια ντοπιων φυλων..αν το αποφασισειs τα λεμε..
Αυτα τα ολιγα για την Ασια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
GTS , τα νησια που σου λεω (Ταυλανδη και Μαλαισια) εχουν τιs καλυτερεs παραλιεs - ειδικα τα perhentian.

Για το Tobago (μαζι με το Trinitad) ισχυει ο καλοs καιροs.Αν το συνδυασειs με Βενεζουελα , εχε υποψη σου οτι η dry season ληγει το Μαιο..οποτε πιθανο να συναντησειs βροχουλεs στη Βενεζουελα...αυτα χωριs να ειμαι η ειδικη , ψαξτο λιγο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ελεγα οτι το Μεξικο ειναι καλυτερη επιλογη και απο αποψη δραστηριοτητων , και απο αποψη οτι τα παρκα Xcaret - Xelha ειναι καλα προφυλαγμενα και καλη επιλογη αν οι αλλεs παραλιεs εχουν αερα - κυμα.
Παραλληλα τα παρκα μαζι με αξιοθεατα οπωs η Κομπα , η Τουλουμ , θα σε κρατησουν σε δραστηριοτητα με ποδηλασιεs και σκαρφαλωματα σε πυραμιδεs για 3-4- μερεs μεχρι να περασει τυχον κακοκαιρια.Να προσθεσειs σε αυτα και εξερευνηση μεσα στη ζουγκλα εσωτερικων λιμνων και βουτιεs στυλ Ταρζαν στα δροσερα cenote. Στην τελικη περναs στο νησι Κοζουμελ η στο Μουχερεs και να οι 14 μερεs ευτυχιαs..μου φαινεται καλη επιλογη και οικονομικη.Το Μεξικο ηταν πολυ οικονομικο αν φυγειs νοτια του Κανκουν και πτησειs ευκολα θα βρειs σε καλη τιμη.

Defkalion!! χαχαχαχα ωραιο κριτηριο...GTS λαβε το σοβαρα υποψιν!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μαλαισία ε?...χμμμμ.....μαζί με τη Ταϋλάνδη στα υπόψιν!

Δεν έχει μουσώνες εκεί όμως εκείνη την εποχή?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Θα ελεγα οτι το Μεξικο ειναι καλυτερη επιλογη και απο αποψη δραστηριοτητων , και απο αποψη οτι τα παρκα Xcaret - Xelha ειναι καλα προφυλαγμενα και καλη επιλογη αν οι αλλεs παραλιεs εχουν αερα - κυμα.
Παραλληλα τα παρκα μαζι με αξιοθεατα οπωs η Κομπα , η Τουλουμ , θα σε κρατησουν σε δραστηριοτητα με ποδηλασιεs και σκαρφαλωματα σε πυραμιδεs για 3-4- μερεs μεχρι να περασει τυχον κακοκαιρια.Να προσθεσειs σε αυτα και εξερευνηση μεσα στη ζουγκλα εσωτερικων λιμνων και βουτιεs στυλ Ταρζαν στα δροσερα cenote. Στην τελικη περναs στο νησι Κοζουμελ η στο Μουχερεs και να οι 14 μερεs ευτυχιαs..μου φαινεται καλη επιλογη και οικονομικη.Το Μεξικο ηταν πολυ οικονομικο αν φυγειs νοτια του Κανκουν και πτησειs ευκολα θα βρειs σε καλη τιμη.

Defkalion!! χαχαχαχα ωραιο κριτηριο...GTS λαβε το σοβαρα υποψιν!
Ζαλίστηκα με τόσα ονόματα και προορισμούς!!

Πού να πρωτοκοιτάξω....!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να σου πω βρε GTS...μηπωs το κανειs επιτηδεs για να αρχισω τωρα τροχαδην τα Μεξικανικα βιντεακια?:haha:
Δεν υπαρχει περιπτωση στο λεω:bleh:. Ετοιμαζω Φιλιππινεs η ερημη και δε με βοηθαει κανεναs...μα κανειs σαs δεν εχει παει??:roll::roll:

Φιλιππινεs δε σου προτεινω γιατι εχει βροχεs τοτε..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζαλίστηκα με τόσα ονόματα και προορισμούς!!

Πού να πρωτοκοιτάξω....!!
Εεε , καλε μου GTS ολα αυτα που αναφερω ειναι σε μια περιοχη το πολυ 250 χλμ..ολα στη χερσονησο Γιουκαταν.Ειναι πολυ κοντα τα παρκα και οι πυραμιδεs.
Απλα σου λεω οτι και αερα-κυμα να εχει μια περιοχη , εχειs πολλεs εναλλακτικεs στο Μεξικο (Γιουκαταν).
Εχει πανεμορφεs παραλιεs , ωραια και φθηνα δωματια , φαγητο , τελεια ατμοσφαιρα και πολλεs δραστηριοτητεs. Αν βρειs εισιτηρια σε καλη τιμη , συμφερει να παs Μεξικο.Θα ευχαριστηθειs πραγματικα.
Αλλα κοιτα για Κανκουν να πεταξειs γιατι η πολη του Μεξικο ειναι 2 ωρεs με αεροπλανο στη ενδοχωρα - κι εμειs θελουμε παραλιεs ετσι?

Για το Μεξικο οτι θελειs εδω ειμαι.
Για το Tobago δεν μπορω να βοηθησω πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom