Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Δυστυχως απο γαλλικα τιποτα!!! Ετσι εχω ακουσει και εγω αλλα παντα πιστευω οτι εχει να κανει με τον ανθρωπο και που θα πεσει..
4 φράσεις:
Bonjour (=καλημέρα/γεια)
Parlez-vous anglais (=μιλάτε Αγγλικά ; )
Αν σου πει γιες ή ουί ρωτάς, αλλιώς ένα μερσί και φεύγεις. Μετά την συζήτηση:
Merci (=στωωωω)
Merci beaucoup (=να σαι καλά παλικάρι μου, με έσωσες)

Αν το παίξεις Αμερικανάκι με τον χάρτη παραμάσχαλα και "eh, you, please, can you tell me where is this?" πιθανότατα θα φας πόρτα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πάμε λίγο ακόμα και μπορείτε να τον βρίσετε τον ΑΡΧΑΡΙΟ που δεν ακολουθεί τις συμβουλές σας για το που θα μείνει, αν τον ενοχλεί που θα μείνει ΑΥΤΟΣ εκεί που διάλεξε και σε ΕΣΑΣ δεν αρέσει ΑΣΧΕΤΑ αν δεν ρώτησε ΑΥΤΟ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάμε λίγο ακόμα και μπορείτε να τον βρίσετε τον ΑΡΧΑΡΙΟ που δεν ακολουθεί τις συμβουλές σας για το που θα μείνει, αν τον ενοχλεί που θα μείνει ΑΥΤΟΣ εκεί που διάλεξε και σε ΕΣΑΣ δεν αρέσει ΑΣΧΕΤΑ αν δεν ρώτησε ΑΥΤΟ.
Μα στο ποστ ν.96 ζητουσε βοηθεια γιατι δεν ηξερε για την περιοχη....οι ινφο που γραφηκαν και τα ποστ εμενα μου φανηκαν χρησιμα..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μα στο ποστ ν.96 ζητουσε βοηθεια γιατι δεν ηξερε για την περιοχη....οι ινφο που γραφηκαν και τα ποστ εμενα μου φανηκαν χρησιμα..
Ναι σίγουρα ήταν χρήσιμα τα ποστ για να μάθουμε πως δεν είναι Παρίσι εκεί που έκλεισε και τη ζώνη του ξενοδοχείου αλλά είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλέ τι χαμό προκαλείτε για το τίποτα; Ιδού το πρώτο μήνυμα του Αρχάριου. Ο άνθρωπος παράθεσε το ξενοδοχείο του για να ζητήσει βοήθεια για τις μετακινήσεις. Δε ζητάει γνώμη για το ξενοδοχείο που επέλεξε ούτε προτάσεις για να επιλέξει άλλο
Καλησπέρα σε ολους,
Λοιπον παω πρωτη φορα στην γαλλια.
Θα μεινουμε στο Kyriad Paris Sud - Arcueil Cachan . Δεν ξερω αν η περιοχη ειναι η καλυτερη η οχι και δν ξερω σε ποια ζωνη ανηκει.
Εχω μπερδευτει πολυ με τις ζωνες , τις μεταφορες και τι πρεπει να δω.
Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.
Ευχαριστωωω!!!!
Δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείσαι ακόμα και ξοδευεις το χρόνο σου για να συμβουλεύσεις κάποιον που ενώ αρχικά ζητάει βοήθεια, στη πραγματικότητα δεν το θέλει και προσπαθει να μας πεισει οτι η μα@@κια που έκλεισε είναι σουπερ!

Με γειά σου με χαρά σου μαγκα, αφου το γουστάρεις εσυ τελείωσε! Μη ταλαιπωρείς τον κόσμο...
δες πάνω τι ζήτησε ο άνθρωπος και διάβασε και τι άλλο είπε. Πουθενά δεν προσπάθησε να πείσει ότι αυτό που επέλεξε είναι σούπερ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλέ τι χαμό προκαλείτε για το τίποτα; Ιδού το πρώτο μήνυμα του Αρχάριου. Ο άνθρωπος παράθεσε το ξενοδοχείο του για να ζητήσει βοήθεια για τις μετακινήσεις. Δε ζητάει γνώμη για το ξενοδοχείο που επέλεξε ούτε προτάσεις για να επιλέξει άλλο



δες πάνω τι ζήτησε ο άνθρωπος και διάβασε και τι άλλο είπε. Πουθενά δεν προσπάθησε να πείσει ότι αυτό που επέλεξε είναι σούπερ.
Παλι τα ιδια..ζητησε γενικα βοηθεια σε ενα γενικο τοπικ που βοηθα τους παντες. Δεν υπαρχουν προσωπικα τοπικ. Η συζητηση βοηθησε πολυ νομιζω ολους.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλέ τι χαμό προκαλείτε για το τίποτα; Ιδού το πρώτο μήνυμα του Αρχάριου. Ο άνθρωπος παράθεσε το ξενοδοχείο του για να ζητήσει βοήθεια για τις μετακινήσεις. Δε ζητάει γνώμη για το ξενοδοχείο που επέλεξε ούτε προτάσεις για να επιλέξει άλλο



δες πάνω τι ζήτησε ο άνθρωπος και διάβασε και τι άλλο είπε. Πουθενά δεν προσπάθησε να πείσει ότι αυτό που επέλεξε είναι σούπερ.
Πουφφφ! Οκ!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παλι τα ιδια..ζητησε γενικα βοηθεια σε ενα γενικο τοπικ που βοηθα τους παντες. Δεν υπαρχουν προσωπικα τοπικ. Η συζητηση βοηθησε πολυ νομιζω ολους.
Σίγουρα κάτι που ρωτά κάποιος βοηθά και τους υπόλοιπους αλλά εδώ ο άνθρωπος κατηγορείται ότι πάει να παρουσιάσει ως σούπερ το ξενοδοχείο του ή του απαντούν στο προσωπικό του μήνυμα για το πού πρέπει να μείνει
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ο ανθρωπος εγραψε ξεκαθαρα *δεν ξερω σε ποια περιοχη ειναι και αν ειναι καλη*Του ειπαν οτι ειναι Μενιδι..δεν του αρεσε προφανως..νομιζω οτι δεν ηταν ξεκαθαρος και ψαχνοτανε..
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ο ανθρωπος εγραψε ξεκαθαρα *δεν ξερω σε ποια περιοχη ειναι και αν ειναι καλη*Του ειπαν οτι ειναι Μενιδι..δεν του αρεσε προφανως..νομιζω οτι δεν ηταν ξεκαθαρος και ψαχνοτανε..
Ο άνθρωπος έγραψε ξεκάθαρα στο πρώτο του μήνυμα:
"Θα μεινουμε στο Kyriad Paris Sud - Arcueil Cachan . Δεν ξερω αν η περιοχη ειναι η καλυτερη η οχι και δν ξερω σε ποια ζωνη ανηκει.
Εχω μπερδευτει πολυ με τις ζωνες , τις μεταφορες και τι πρεπει να δω.
Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.
Ευχαριστωωω!!!!"
Με το "δεν ξέρω αν η περιοχή είναι η καλύτερη ή όχι" δε ζητά γνώμες για το αν υπάρχει καλύτερη ή αν μοιάζει με το Μενίδι αλλά το θέτει έτσι συμπληρωματικά ως δεδομένο που έχει αποδεχτεί και δεν τον απασχολεί. Δηλαδή "δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη ή όχι αλλά αυτή διάλεξα". Και λέει στη συνέχεια τι ακριβώς ζητά από το φόρουμ: "Εχω μπερδευτει πολυ με τις ζωνες , τις μεταφορες και τι πρεπει να δω.
Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολύ."
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Παμε αλλη μια. Εγω απλα εγραψα το ονομα του ξενοδοχειου γιατι ηταν μολις το εκλεισα χωρις να ξερω ζωνες κτλ και σας το εστειλα επειδη ηξερα οτι μπορουσατε να βοηθησετε. Δεν ζητησα συστασεις για το ξενοδοχειο γιατι δεν με ενδιαφερει, Η περιοσχη ηξερα οτι δεν ειναι κεντρο αλλα δν με απασχολει και το εγραψα εξ αρχης. δεν καταλαβαινω τον λογο που εγινε ολο αυτο.
Επισης Δεν με νοιαζει αν ειναι μενιδι η σαλαμινα και εξ αρχης λεω οτι δεν εχω προβλημα. Ρωτησα για μεταφορες,ζωνες και τι πρεπει να δω. Μαλλον η ζεστη προκαλει προβληματα..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Παμε αλλη μια. Εγω απλα εγραψα το ονομα του ξενοδοχειου γιατι ηταν μολις το εκλεισα χωρις να ξερω ζωνες κτλ και σας το εστειλα επειδη ηξερα οτι μπορουσατε να βοηθησετε. Δεν ζητησα συστασεις για το ξενοδοχειο γιατι δεν με ενδιαφερει, Η περιοσχη ηξερα οτι δεν ειναι κεντρο αλλα δν με απασχολει και το εγραψα εξ αρχης. δεν καταλαβαινω τον λογο που εγινε ολο αυτο.
Επισης Δεν με νοιαζει αν ειναι μενιδι η σαλαμινα και εξ αρχης λεω οτι δεν εχω προβλημα. Ρωτησα για μεταφορες,ζωνες και τι πρεπει να δω. Μαλλον η ζεστη προκαλει προβληματα..
Αδερφέ ασε μας να εκτωνοθούμε... αφού βλέπεις περνάμε καλά!:haha:
Σοβαρά τώρα... είναι κατι αλλο που θες να μάθεις, γιατί έχασε το νόημα το topic...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom