Συναπαντήματα με έλληνες εκτός των τειχών

Εσείς τι κάνετε όταν πέφτετε πάνω σε έλληνες στο εξωτερικό;

  • Μιλάτε αγγλικά

    Votes: 2 5,1%
  • Ψάχνετε ευκαιρία να τους μιλήσετε

    Votes: 3 7,7%
  • Αδιαφορείτε

    Votes: 27 69,2%
  • Άλλο

    Votes: 7 17,9%

  • Total voters
    39

yianportok

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Ο γύρος της Πορτογαλίας
Ταξίδι-Όνειρο
Αρκτική
Καλά ρε παιδιά αλλά δεν αναρωτιέστε ότι πιθανόν φεύγουμε από την Ελλάδα για να αποφύγουμε κάποιες μούρες, οπότε και στο εξωτερικό θα θέλουμε να τους αποφεύγουμε?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα οι Ελληνες παντως μου ηταν χρησιμοτατοι στην Πραγα :haha::haha:
Επειδη οι πινακιδες ηταν τραγικα ακαταλαβιστικες και οι Τσεχοι δε μιλουσαν αγγλικα,ρωτουσα τους απειρους Ελληνες που ηταν εκει με τα γκρουπ για πληροφοριες και δρομους.
Εγω δεν επιδιωκω κουβεντες με Ελληνες ταξιδιωτες ,αλλα οταν βρισκω συμπατριωτες εργαζομενους -μεταναστες στην ξενη χωρα χαιρομαι και κουβεντιαζω αν μου προκυψει.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Γενικά κι εμένα με ενοχλεί η συμπεριφορά πολλών Ελληναράδων που όταν βρεθούν για λίγο στο εξωτερικό νομίζουν ότι έχουν κατακτήσει όλο τον κόσμο και αρχίζουν τα άσχημα σχόλια σύγκρισης για τον τόπο που επισκέπτονται με την Ελλάδα. Ιδιαίτερα ενοχλητικό θεωρώ το ύφος και την επίδειξη πολλών, κυρίως στο αεροδρόμιο, περιμένοντας την πτήση επιστροφής.
Θυμάμαι όμως έντονα, όταν βρέθηκα στο Τορόντο στο ετήσιο φεστιβάλ ελληνικής γεύσης, τα δάκρυα που κύλαγαν από τα μάτια μιας Ελληνίδας μετανάστριας όταν παρακολουθούσε το ελληνικό συγκρότημα που είχε έλθει από την πατρίδα για να τους ψυχαγωγήσει.
Εκεί γίνεται να μην πιάσεις κουβέντα μαζί της?
Φυσικά σε αντίθεση κάποια άλλη φορά, είχα ακούσει από Ελληνίδα τουρίστρια, επισκεπτόμενοι κάποιον βουδιστικό ναό στην Κίνα, την αμίμητη ατάκα: "φτάνει πιά με τόσους βουδιστικούς ναούς, χριστιανοί ορθόδοξοι είμαστε τέλος πάντων !!! "
Εκεί μου λέτε τι κάνεις? :shock:
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Kαλα,το τι εχω ακουσει κι εγω δεν λεγεται απο το θρυλικο πλεον ¨ρε τους Τουρκαλαδες πως καταντησανε την Αγια Σοφια¨ μεχρι το ΄καλα μας εφεραν να δουμε το πισω μερος ενος κτιριου?¨ για την Fontana di Trevi παρακαλω.Παντως εχω παρατηρησει κι εγω την αλαζονικη συμπεριφορα καποιων Ελληνων στο αεροδρομιο της επιστροφης,δεν το εχω παρατηρησει σε αλλους.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Παντως εχω παρατηρησει κι εγω την αλαζονικη συμπεριφορα καποιων Ελληνων στο αεροδρομιο της επιστροφης,δεν το εχω παρατηρησει σε αλλους.
Εμένα θα έχετε πετύχει, στο CDG. :D
Τους μισώ όλους εκεί. Ντροπιάζουν τους Γάλλους.


υγ. η ατάκα για το συντριβάνι πρέπει να γίνει meme επειγόντως.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο Έλληνας πέρασε πολύ ξαφνικά από το ΚΤΕΛ στο αεροπλάνο και νομίζει ότι είναι μεγιστάνας. Η ξιπασιά τρέχει από τα μπατζάκια μας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Δεν ξερω γιατι αλλα συνειρμικα με την συμπεριφορα-τουπε μου ηρθε στο μυαλο οτι τις περισσοτερες Louis Vuitton τσαντες εχω δει να τις κρατανε ελληνιδες τουριστριες, ακομα και στο Παρισι τοσες γαλλιδες με LV δεν εχω δει να κυκλοφορουν...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.759
Δεν ξερω γιατι αλλα συνειρμικα με την συμπεριφορα-τουπε μου ηρθε στο μυαλο οτι τις περισσοτερες Louis Vuitton τσαντες εχω δει να τις κρατανε ελληνιδες τουριστριες, ακομα και στο Παρισι τοσες γαλλιδες με LV δεν εχω δει να κυκλοφορουν...
Λεφτά υπάρχουν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν ξερω γιατι αλλα συνειρμικα με την συμπεριφορα-τουπε μου ηρθε στο μυαλο οτι τις περισσοτερες Louis Vuitton τσαντες εχω δει να τις κρατανε ελληνιδες τουριστριες, ακομα και στο Παρισι τοσες γαλλιδες με LV δεν εχω δει να κυκλοφορουν...
Όπου βέβαια είναι και όλες "αυθεντικότατες"! :p Από το πανέρι της λαϊκής ή τον συμπαθή αφρικανό πωλητή στην Πατησίων! Αλλά η μόστρα μόστρα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευτυχως που τα περισσοτερα μελη αυτου του φορουμ δεν ανηκουν στην κατηγορια των Ελληνων που κριτικαρουν τα κακως κειμενα των αλλων λαων στα ταξιδια τους. Τα μελη αυτου του φορουμ αρεσκονται να κριτικαρουν τη συμπεριφορα των αλλων Ελληνων. Αυτων που κριτικαρουν τους ξενους ντε... Κι αν παρακολουθουσαν τι λεγεται στα γκρουπ των ξενων θα τους κριτικαραν κι αυτους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom