Συναπαντήματα με έλληνες εκτός των τειχών

Εσείς τι κάνετε όταν πέφτετε πάνω σε έλληνες στο εξωτερικό;

  • Μιλάτε αγγλικά

    Votes: 2 5,1%
  • Ψάχνετε ευκαιρία να τους μιλήσετε

    Votes: 3 7,7%
  • Αδιαφορείτε

    Votes: 27 69,2%
  • Άλλο

    Votes: 7 17,9%

  • Total voters
    39

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κόμπλεξ το να μην θέλει να μιλήσει κανείς σε συμπατριώτες του στο εξωτερικό. Νομίζω πως οι περισσότεροι όταν ταξιδεύουν αναζητούν το διαφορετικό, λίγο ή πολύ, οπότε αν μιλάνε με Έλληνες μπορεί να νιώθουν σαν να μην έφυγαν από Ελλάδα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Ολοι αυτοι που δεν θελουν να μιλησουν η να συναναστραφουν με ελληνες στο εξωτερικο ειναι σαν να μην θελουν τον ιδιο τους τον εαυτο ,
αφου παραλληλα την ιδια στιγμη και αυτοι ειναι "ελληνες" στα ματια καπιου αλλου που δεν θα θελει με την σειρα του κουβεντα μαζι τους .
Εχει μεγαλη πλακα,μου θυμιζει την κατασταση στην χωρα που για ολα φταινε οι ελληνες ,,αλλα οχι εμεις καποιοι αλλοι, φανταστικοι, απο αλλου.
Οταν βρεθεις στο εξωτερικο δεν ειναι αναγκη να αλαξεις προσωπικοτητα και να γινεις αλλος ανθρωπος λες και σε χτυπησε το μαγικο ραβδι
χωρα αλαξες οχι πλανητη.
Οπως θα αντιμετωπιζα καποιον ελληνα που θα με ρωταγε κατι η θα μου μιλαγε εδω
με τον ιδιο τροπο θα φερθω και στο εξωτερικο,,ειτε ειναι ελληνας η ξενος.

Πριν λιγες μερες στο αεροδρομιο του τοροντο ενας ελληνας που μενει εκει και ετυχε να αλαξαμε δυο κουβεντες περιμενοντας τις αποσκευες ,
μας βοηθησε αρκετα οταν αργοτερα μας βρηκε στην εξοδο προσπαθοντας να λυσουμε ενα προβλημα με το αμαξι που θα μας μετεφερε στο ξενοδοχειο στις 1.30 τα ξημερωματα παιρνοντας τηλεφωνο απο το κινητο του και σπαταλοντας τον χρονο του,
Δεν ειναι κακο να μιλαμε με τους αλους ανθρωπους οταν ειμαστε εκτος ειτε εινα ελληνες ειτε οχι αρκει να ειμαστε ο εαυτος μας,

Διαφωνω... η κοινη καταγωγη δεν αποτελει δικαιολογια/αιτιολογια/κοινο παρονομαστη/αφορμη (οπως θες πες το) για να πιασουμε με καποιον κουβεντα.... ειναι οπως και στην παιδικη χαρα... δεν μας "ενωνει" η μητροτητα σωνει και ντε με τις αλλες μαναδες για να χαιρετηθουμε και να μιλησουμε...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.738
Likes
15.109
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σορρυ βρε vario. δεν είπε κανείς ντε και καλά να πιάσεις κουβέντα, αλλά το να ακούσουμε κάποιους να μιλούν Ελληνικά αμέσως εμείς να μιλήσουμε Αγγλικά για να μην μας καταλάβουν ότι είμαστε Έλληνες, αυτό δεν με άρεσε.
 
  • Like
Reactions: GTS

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.375
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
σορρυ βρε vario. δεν είπε κανείς ντε και καλά να πιάσεις κουβέντα, αλλά το να ακούσουμε κάποιους να μιλούν Ελληνικά αμέσως εμείς να μιλήσουμε Αγγλικά για να μην μας καταλάβουν ότι είμαστε Έλληνες, αυτό δεν με άρεσε.
Με αφορμή αυτό δεν μπορώ να κρατηθώ και να μην πω ότι το να μιλήσουμε αγγλικά μάλλον είναι η χειρότερη εναλλακτική για να αποφύγουμε (όσοι θέλουμε) το μπλα μπλα με άλλους Έλληνες. :D
Υπάρχει περίπτωση να ακούσεις Έλληνα να μιλά αγγλικά και να μην καταλάβεις ότι είναι Έλληνας; Αυτή η ρημάδα η προφορά δεν καμουφλάρεται με τίποτα! :p
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εχω εξυπηρετήσει αρκετές φορές Έλληνες στο εξωτερικό οι οποίοι δεν ήταν τόσο διαβασμένοι, αφού δεν είναι συμφορουμίτες μας. ;) Επί τη ευκαιρία κάνω και διαφήμιση στο τράβελ στόρις. Ομως αποφεύγω τα πολλά πολλά γιατί τις περισσότερες φορές ακούω γκρίνιες και συγκρίσεις με την Ελλάδα. Ειδικά στην Κωνσταντινούπολη άκουσα πολλές χοντράδες...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Υπάρχει περίπτωση να ακούσεις Έλληνα να μιλά αγγλικά και να μην καταλάβεις ότι είναι Έλληνας; Αυτή η ρημάδα η προφορά δεν καμουφλάρεται με τίποτα! :p
Α γεια σου.
Όχι οτι είναι κακή η προφορά αλλά τους πιάνεις αμέσως. Επίσης πιάνω πανεύκολα και τους Ιταλούς.

Για αυτό βέβαια οι πιο ψαγμένοι το γυρνάμε σε Γαλλικά και γλιτώνουμε και Έλληνες και Αμερικάνους (το κόμπλεξ μου εμένα είναι με τους δεύτερους) :D
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Υπάρχει περίπτωση να ακούσεις Έλληνα να μιλά αγγλικά και να μην καταλάβεις ότι είναι Έλληνας; Αυτή η ρημάδα η προφορά δεν καμουφλάρεται με τίποτα! :p
Βαρκελώνη πλησιάζουν δυο κοπελίτσες το φίλο μου να ρωτήσουν κάτι:

-Excuse do you know where....
-Κορίτσια μη συνεχίζετε ελληνίδες είστε εεεε...σας κατάλαβα από την προφορά!


(ντάξει ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί...:D)

Ειδικά στην Κωνσταντινούπολη άκουσα πολλές χοντράδες...
Όχι από όλους...:bleh::bleh::bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.375
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βαρκελώνη πλησιάζουν δυο κοπελίτσες το φίλο μου να ρωτήσουν κάτι:

-Excuse do you know where....
-Κορίτσια μη συνεχίζετε ελληνίδες είστε εεεε...σας κατάλαβα από την προφορά!


(ντάξει ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί...:D)
Σιγά μωρέ κι εσύ, δεν τις προσέβαλε κιόλας! :D
Άλλωστε, όπως μου έχουν πει πολλάκις ξένοι (ΚΑΙ ξένες για να μην πηγαίνει το μυαλό σας στο πονηρό :D ) η ελληνική προφορά είναι πολύ γοητευτική! :D
Πολύ δύσκολα θα την κρύψει κανείς, αλλά τα ίχνη της μένουν ανεξίτηλα! :p
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για να ελαφρυνω λιγο το θεμα...εχω συναντησει πολλες φορες στα ταξιδια μου Ελληνες που εξεδραμαν με γκρουπ κι οταν με τον ενα η με τον αλλο τροπο πιανουμε κουβεντα,ολοι-μα ολοι-μας λενε ποσο τυχεροι ειμαστε που ταξιδευουμε ανεξαρτητοι!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
:lol: :lol:
Πάντως έχει πλάκα όταν μιλάνε ελληνικά νομίζοντας ότι κανείς δεν τους καταλαβαίνει, καμιά φορά λένε διάφορα περίεργα ωραία :D
Aσε το επαθα εγω σε ξενοδοχειο στην Ισπανια αν θυμαμαι καλα αργα την νυχτα,λεγαμε ΤΙ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ μεχρι και γι αυτους ειπαμε.4 ατομα εμεις και πιο διπλα ενα ζευγαρι μιλουσαν σιγα και μολις σηκωθηκαν να φυγουν μας λενε και οι δυο Καληνυχτα παιδια καλη συνεχεια..........ηθελα να ανοιξει η γη...μιλαμε για μεγαλη ντροπη.
Γενικα δεν εχω προβλημα και εγω αν βρω καποιους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.166
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom