Κουβαλάτε πολλά στα ταξίδια σας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Νταξ αυτο το κανω κι εγω.
Κι εγώ.:)

Στα περισσότερα ταξίδια μου είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι έχω καταφέρει πλέον να παίρνω μια σκληρή βαλίτσα με 4 ροδάκια στο μέγεθος της κλασικής χειραποσκευής που επιτρέπουν οι αεροπορικές δηλ. 55Χ40Χ20 (στο περίπου). Και συνήθως φέρνω πίσω και καθαρά αφόρετα ρούχα (τα οποία σε καμια περίπτωση δεν ξαναπλένω, ούτε φυσικά τα ξανασιδερώνω :p).
 
Last edited:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Κι εγώ.:)

Στα περισσότερα ταξίδια μου είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι έχω καταφέρει πλέον να παίρνω μια σκληρή βαλίτσα με 4 ροδάκια στο μέγεθος της κλασικής χειραποσκευής που επιτρέπουν οι αεροπορικές δηλ. 55Χ40Χ20 (στο περίπου). Και συνήθως φέρνω πίσω και καθαρά αφόρετα ρούχα (τα οποία σε καμια περίπτωση δεν ξαναπλένω :p).
Α βγαίνω οφ τόπικ αλλά πες μου λίγο για τα 4 ροδάκια αν θες, βολεύουν; Είμαι σε δίλημμα να πάρω με 2 ή με 4.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Α βγαίνω οφ τόπικ αλλά πες μου λίγο για τα 4 ροδάκια αν θες, βολεύουν; Είμαι σε δίλημμα να πάρω με 2 ή με 4.
Να πάρεις τσάντα του ώμου. Και δεν την τσεκαρουν ποτέ και περισσότερα κιλά χωράει.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Να πάρεις τσάντα του ώμου. Και δεν την τσεκαρουν ποτέ και περισσότερα κιλά χωράει.
Έχω μία τέτοια, απλά κάποιες φορές με βολεύει περισσότερο να έχω κάτι να σέρνω και να μην το έχω στην πλάτη. Έχω βρει μια samsonite που μόνη της είναι 1,6 κιλό.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Όσο πληθαίνουν τα ταξίδια, τόσο βελτιώνομαι. Και ως βελτίωση εννοώ τις όλο και ελαφρύτερες αποσκευές. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευλογία από το να ταξιδεύεις light, ειδικά αν προβλέπονται πολλές μετακινήσεις με τοπικά μέσα σε "δύσκολες" χώρες. Στα πρώτα μου ταξίδια πριν από τρεις δεκαετίες έφευγα με καμιά δεκαπενταριά κιλά στην πλάτη ενώ τα τελευταία χρόνια το σακίδιό μου ζυγίζει σταθερά κάτω από δέκα κιλά. Την τελευταία φορά έφυγα με μόλις 8 κιλά για τρεις βδομάδες στη Δυτική Αφρική, και ειλικρινά δεν μου έλειψε τίποτε.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παίρνω ελάχιστα ( βασικά έχω ρούχα - στολές που τα φοράω στα ταξίδια. Όσο περνάνε τα χρόνια και γω λιγότερα ... ( οι υπόλοιποι της παρέας περισσότερα ;)
Και ΔΕΝ πλένω τη βαλίτσα :p
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
καποτε επαιρνα ενα σωρο ρουχα που τα περισσοτερα τα γυρνουσα αφορετα. Απο τοτε που βγηκαν τα φθηνα εισιτηρια που περιλαμβανουν μονο χειραποσκευη, δεν ξερω πως τα καταφερνω και τα χωραω ολα σαυτη και δε μου εχει λειψει ποτε τιποτε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κι εγώ.:)

Στα περισσότερα ταξίδια μου είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι έχω καταφέρει πλέον να παίρνω μια σκληρή βαλίτσα με 4 ροδάκια στο μέγεθος της κλασικής χειραποσκευής που επιτρέπουν οι αεροπορικές δηλ. 55Χ40Χ20 (στο περίπου). Και συνήθως φέρνω πίσω και καθαρά αφόρετα ρούχα (τα οποία σε καμια περίπτωση δεν ξαναπλένω, ούτε φυσικά τα ξανασιδερώνω :p).
Και γω τα ίδια emouli! Διαβάζω τα άλλα κορίτσια που πλένουν και τη βαλίτσα και λέω ευτυχώς δεν είμαι η μόνη της παρέας που τα βαριέται αυτά! Δεν υπάρχει χειρότερο απ'το να έχεις γυρίσει από ταξίδι και να πρέπει να αδειάζεις βαλίτσες, να πλένεις και να σιδερώνεις μια στοίβα ρούχα. Οπότε παίρνεις λίγα από την αρχή και ξεμπερδεύεις! Για 5-6 μέρες άνοιξη ή καλοκαίρι, η 55χ40χ20 μια χαρά είναι.. Αν είναι βέβαια χειμώνας (και έχω να κουβαλάω χοντρά πουλόβερ, ισοθερμικά κτλ) ή έχω να κάνω και τίποτα ψώνια αλλάζει το πράγμα..

Α βγαίνω οφ τόπικ αλλά πες μου λίγο για τα 4 ροδάκια αν θες, βολεύουν; Είμαι σε δίλημμα να πάρω με 2 ή με 4.
Με 4 να πάρεις! Δε συγκρίνεται! :)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αλήθεια ρε κορίτσια τις βαλίτσες πώς τις πλένετε; Αντε το σακ βουαγιαζ να το καταλάβω (λέμε τώρα :D), με τις βαλίτσες-τρόλλεϋ τι ακριβώς κάνετε;:shock:
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Αλήθεια ρε κορίτσια τις βαλίτσες πώς τις πλένετε; Αντε το σακ βουαγιαζ να το καταλάβω (λέμε τώρα :D), με τις βαλίτσες-τρόλλεϋ τι ακριβώς κάνετε;:shock:
Τη βουτάω στη μπανιέρα και την τρίβω με βούρτσα και απορρυπαντικό. Μετά το ξέβγαλμα την βγάζω στην ταράτσα, στον ήλιο, να στεγνώσει.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.979
Εγω τα ιδια στο μπαλκονι... (οτι θα εδινα και συμβουλες νοικοκυριου εγω η ακαματρα δεν το περιμενα... :p )
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom