Κουβαλάτε πολλά στα ταξίδια σας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fykoulas

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Σε μια εκδρομή συνήθως γεμίζουμε το σακίδιο με πράγματα που θεωρούμε ότι θα μας είναι χρήσιμα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα πράγματα θα είναι ταυτόχρονα και απαραίτητα. Η διαφορά είναι ότι τα χρήσιμα μπορεί να μην τα βγάλετε ποτέ από το σακίδιο σας και να τα κουβαλάτε τζάμπα, ενώ τα απαραίτητα χρησιμοποιούνται πάντα. Δεν είναι κρίμα να κουβαλάμε περιττό βάρος στις εκδρομές μας;

Εκτός αυτού δείτε μήπως έχετε απαρχαιωμένο βαρύ εξοπλισμό που σας κουράζει χωρίς λόγο. Για παράδειγμα, τα σακίδια πριν από 10 χρόνια ήταν πολύ πιο βαριά από αυτά που πουλιούνται τώρα στην αγορά. Αγοράστε ένα ελαφρύ σακίδιο και ανανεώστε τον εξοπλισμό σας κάνοντας την εκδρομή σας πιο ξεκούραστη.

Για να οργανωθείτε καλύτερα μπορείτε να ακολουθήσετε μια απλή μεθοδολογία πριν από κάθε ταξίδι. Καταγράψτε τι παίρνετε μαζί σας και πόσο βαρύ είναι το καθετί και όταν επιστρέψετε δείτε τι τελικά χρησιμοποιήσατε. Είναι κάτι πολύ απλό, αλλά ταυτόχρονα πολύ βοηθητικό για επόμενα ταξίδια.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Είμαι περήφανη για το πώς πακετάρω εδώ και χρόνια!Χειμώνα, καλοκαίρι, εσωτερικό, εξωτερικό, ΣΚ, πολυήμερες διακοπές, ό,τι προκύψει, κουβαλώ πάντα ελαφριές αποσκευές, δε μου λείπει ποτέ τίποτα και πολλές φορές επιστρέφω και με κανά δυο ρούχα καθαρά!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Είμαι περήφανη για το πώς πακετάρω εδώ και χρόνια!Χειμώνα, καλοκαίρι, εσωτερικό, εξωτερικό, ΣΚ, πολυήμερες διακοπές, ό,τι προκύψει, κουβαλώ πάντα ελαφριές αποσκευές, δε μου λείπει ποτέ τίποτα και πολλές φορές επιστρέφω και με κανά δυο ρούχα καθαρά!
ευγε!
για κανε κανένα ιδιαιτερο μαθημα, δημόσια... :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Συνήθως ούτε πάρα πολλά, ούτε πολύ λίγα αλλά προσπαθώ να αφήνω χώρο και για τυχόν αγορές που θα κάνουμε εκεί που πάμε. Και πάλι ποτέ ως τώρα δεν είχαμε υπέρβαρο με εξαίρεση την επιστροφή από Αργεντινή όπου από τις αγορές και τα δώρα που κουβαλούσαμε, η μία βαλίτσα ήταν λίγα κιλά παραπάνω:icon_redface:. Ο υπάλληλος μας είπε ότι κανονικά έχει έξτρα χρέωση αλλά αφού είμαστε Έλληνες μας τη χαρίζει μια και παλιά είχε σχέση με Ελληνίδα και του έμειναν λέει ωραίες αναμνήσεις:) Μας είπε και λίγες λέξεις στα ελληνικά που είχε μάθει, τον ευχαριστήσαμε και φύγαμε.
 

fykoulas

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Σχεδόν πάντα όταν φεύγει κανείς από Ευρώπη και ταξιδεύει κάπου μακριά επιστρέφει με τη μια βαλίτσα παραφουσκωμένη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω ταξιδέψει και πολύ light, έχω ταξιδέψει και πολύ "να τα πάρω όλα". Αυτό που ποτέ δε διαπραγματεύομαι όμως, είναι να παίρνω μαζί μου ένα στοιχειώδες φαρμακείο. Όσο χόρο και να πιάνει, όσο βάρος και να έχει, όσο σπάνια και να χρειάζεται, μια φορά που θα χρειαστεί το τιμημένο το immodium, αν δεν το έχεις μαζί θα σου χαλάσει όλο το ταξίδι.
 
Μηνύματα
22
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια του Πασχα
σα γυναίκα που είμαι θέλω ναχω τις ανέσεις μου κ τίποτα να μη μου λείπει, αλλά στα ταξίδια προσπαθώ να μη παίρνω πολλά..προσπαθώ να κάνω συνδυασμούς ρούχων με όσο το δυνατόν λιγότερα κομμάτια, στη τελική πλένουμε κ κατί στο χέρι...Βέβαια, έχει τύχει πολλές φορές να μη χρησιμοποιήσω ρούχα ή να την τιγκαρω τη βαλίτσα...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Βασικό το immodium και δεν πιάνει πολύ χώρο.Το έχω πάντα μαζί μου.Αν δεν το έχεις άντε τρέχα βρες το(ειδικά αν είναι ώρα που είναι κλειστά τα φαρμακεία)...και το θέμα είναι αν προλαβαίνεις να τρέξεις:)παυσίπονα επίσης απαραίτητα. Ένας πονοκέφαλος δεν σε αφήνει να απολαύσεις τίποτα. Χαρτομάντιλα επίσης απαραίτητα για πολλούς λόγους...
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
και το θέμα είναι αν προλαβαίνεις να τρέξεις:)
:lol::lol:
Απαραίτητο το imodium, εγώ έχω το instant :lol:
Στο θέμα μας, ταξιδεύω πολύ ελαφριά. Κι επειδή είμαι γυναίκα, κανείς δεν το πιστεύει, όλοι με ρωτάνε που είναι οι υπόλοιπες αποσκευές μου. Γενικώς δεν μου αρέσει να κουβαλάω πολλά, κουράζομαι, όσο λιγότερα τόσο καλύτερα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Παντα περνω ρουχα σε 2_3 χρωματικους τονους,βασικα μαυρα,γκρι και ασπρα.Με μερικα εντονα φουλαρια,αλλαζεις εμφανιση.Βεβαια πληρως ενημερωμενο φαρμακειο,σετ ραπτικης και αυτοκολλητα για οταν σε χτυπησει παπουτσι.Μου ετυχε παπουτσι πολυφορεμενο και να μου κανει πληγες.Γενικα,προσπαθω να περνω τα ελαχιστα,ποσο μαλλον που δεν πεταω και ετσι σερνω βαλιτσες οπως η χελωνα το καβουκι της..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Είμαι περήφανη για το πώς πακετάρω εδώ και χρόνια!Χειμώνα, καλοκαίρι, εσωτερικό, εξωτερικό, ΣΚ, πολυήμερες διακοπές, ό,τι προκύψει, κουβαλώ πάντα ελαφριές αποσκευές, δε μου λείπει ποτέ τίποτα και πολλές φορές επιστρέφω και με κανά δυο ρούχα καθαρά!
Να μας κανεις φροντιστηριο!! ;)
Εγω εχω και μια παραξενια: απαξ και μπουν τα ρουχα σε βαλιτσα, φορεθουν-δεν φορεθουν, τα πλενω... πφφφ τον ψυχαναγκασμο μου μεσα.... :p
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom