Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Γιατι να περάσουμε πρώτοι σε μια ουρά που όλοι βιάζονται επειδή θα χάσουν την πτήση τους; Ποιά η λογική; Ποιός βιάζεται περισσότερο; Θα επαναλάβω πως η ουρά που μας έστειλαν ήταν για όσους θα έχαναν την πτήση τους αν περίμεναν τη μεγάλη ουρά. Προφανώς και δε θεώρησα πως θα περίμενε το αεροπλάνο, όμως θεώρησα πως όταν ένας υπάλληλος μου λέει να κάνω κάτι για να προλάβω την πτήση μου, έχει κάποιο νόημα. Το να μου πει να πάω από εκεί, ενώ δε γνωρίζει οτι το boarding pass θα καθυστερήσει να κλείσει, το βρίσκω τουλάχιστον ηλίθιο.
Όσο ακραίο είναι το να με περιμένει το αεροπλάνο, άλλο τόσο ακραίο μου φαίνεται πως με έστειλαν να αγοράσω εισιτήριο για την επόμενη πτήση ενώ το αεροπλάνο δεν είχε φύγει καν.
Ναι. Ποιος βιάζεται περισσότερο έχει σημασία. Αλλιώς βιάζεται αυτός που η πτήση του φεύγει σε μισή ώρα αλλιώς αυτός που φεύγει σε μιάμιση. Εγώ έχω δώσει πολλές φορές τη σειρά μου στο σωματικό έλεγχο σε επιβάτες που βιαζοντουσαν γιατί θα εχαναν την πτήση (και πως γίνεται πάντα αυτοί οι επιβάτες να πηγαίνουν Θεσσαλονίκη :p)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ο συγκεκριμένος επιβάτης θα μπορούσε να έχει πάει στο αεροδρόμιο και 7 ώρες πρίν την πτήση, αλλά αυτό δεν έχει καμμία σημασία - αυτό που έχει σημασία είναι τι ώρα εμφανίστηκε στο σημείο που έπρεπε να εμφανιστεί (στον έλεγχο ασφαλείας)
Εχεις απολυτα δικιο.Αλλα αν εχεις παει 2 ωρες πριν στο αεροδρομιο, πρεπει να δεις την κινηση στον ελεγχο,Και να γνωριζεις οτι δεν ειναι δεδομενος ο χρονος που χρειαζεται γιαυτο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το πα με γαλλικη προφορα που οι λεξεις στην καταληξη τους ειναι κοφτες.
 

ant_ant

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας..
Θα ήθελα να ρωτήσω για την περιοχή πίσω από την piazza navona και συγκεκριμένα για τον δρόμο via de coconari πόσο ασφαλής είναι και αν είναι κοντά με τα πόδια από τα αξιοθέατα του κέντρου..

Ευχαριστώ πολύ..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Στην Φοντάνα ντι τρέβι ναι δυστυχώς!
Πολυ ξενερωμα αυτο.... Ενα απο τα εντυπωσιακοτερα αξιοθεατα και δεν θα το απολαυσω. :mad:
Μεχρι ποτε θα διαρκεσει η συντηρηση? Ξερει κανεις? Επιστρεφοντας θα πρεπει να ξαναπρογραμματισω ταξιδακι μονο για τη Φοντανα ντι Τρεβι.;)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γειά σας..
Θα ήθελα να ρωτήσω για την περιοχή πίσω από την piazza navona και συγκεκριμένα για τον δρόμο via de coconari πόσο ασφαλής είναι και αν είναι κοντά με τα πόδια από τα αξιοθέατα του κέντρου..

Ευχαριστώ πολύ..
Γεια! Τον συγκεκριμένο δρόμο δεν τον θυμάμαι, αν και σίγουρα τον περπάτησα. Ψάχνοντας τον όμως στον χάρτη είδα ότι είναι κεντρικότατος. Από θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει κανένα θέμα, κρίνοντας από την περιοχή συνολικά.
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Kαλησπέρα. Εάν εννοείς την via dei coronari στην piazza navona μια χαρά περιοχή είναι, κοντά στο κέντρο. Δεν υπάρχει κοντά κάποια στάση του μετρό, η πιο κοντινή είναι στο Lepanto ( ; ) στην άλλη πλευρά του Τίβερη.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
ερώτηση:
Η κάρτα αυτή ισχύει και για την είσοδο στα μουσεία του Βατικανού;
Επίσης, σχετικά με την κάρτα των 28 ευρώ, που δικαιούσαι δωρεάν είσοδο μόνο σε ένα μουσείο. Αν επιλέξω να πάω στο Κολοσσαίο, ισχύει η δωρεάν είσοδος και για το foro romanο; Γιατί υπάρχει ενιαίο εισιτήριο με 12 ευρώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom