Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εισαι εκνευρισμενος γιατι εσκασες 110 ευρουλακια και πηρες πτηση αργοτερα.Ομως απ'οτι λες ειχαν ανοιξει και αλλον διαδρομο ελεγχου.Γιατι κατα τις 6,ας πουμε δεν αρχισες τις διαμαρτυριες;σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να φωναξουμε για να περασουμε πρωτοι.Μηπως,σκεφτηκες οτι θα περιμενει το αεροπλανο;
Παντως,εχει γινει ξανα και ξανα η συζητηση για τον ποσο χρονο πριν πρεπει ο επιβατης να παει στο αεροδρομιο και δεν συμφωνουμε(στο φορουμ)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Από την στιγμή που ήσουν στην ώρα σου στο αεροδρόμιο και τελικά έχασες την πτήση σου σαφέστατα έχεις τα δίκια σου.. Μου έχει τύχει και μένα να είμαι 1μιση ώρα νωρίτερα (σε άλλα αεροδρόμια) και να γίνεται χαμός, και αυτό που κάναμε, και θα συμβούλευα να κάνεις σε αντίστοιχη περίπτωση, είναι αυτό που λέει και η karfitsa. Στον πρώτο διαθέσιμο υπάλληλο που θα δεις λες πως η ουρά αργεί και η πτήση σου κοντεύει, και αμέσως σου δίνουν προτεραιότητα! Αλλά το λες έγκαιρα, όχι λίγο πριν κλείσει η πύλη.
Τώρα αν μπορεί κάποιος να είναι ένα 2ωρο πριν την πτήση στο αεροδρόμιο είναι καλύτερα για να εχει το κεφάλι του ήσυχο. Και γω πάντως συνήθως στο μιαμισάωρο πηγαινω αν έχω κάνει web check-in.. Αν δεν έχω κάνει (εχει τύχει να βγάζει σφάλμα) τότε 2ωρο σίγουρα. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου και καλά κάνεις και το μοιράζεσαι για να μη την πατήσει και κανένας άλλος..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φτάσαμε 5:20 στο αεροδρόμιο και πήγαμε στην ουρά των check in (είχαμε κάνει ηλεκτρονικό τσεκ ιν ήδη). Αφού περιμέναμε μερικά λεπτά εκεί, μας είπε η κοπέλα να πάμε στην ουρά για τις πύλες (και τον σωματικό έλεγχο)...
Εκεί, κάναμε το λάθος να πάμε και να περιμένουμε, αντί να βγάλουμε φτερά και να πετάξουμε. Μας έκαναν σωματικό έλεγχο 6:35 και όταν πήγαμε στην πύλη μας τρέχοντας μας ανακοίνωσαν οτι έχει κλείσει η πύλη εδώ και 20' και πως χάσαμε την πτήση....
Προφανώς, αν δεν έχεις business class δεν μπαίνουν στον κόπο να φωνάξουν το όνομά σου αν έχεις κάνει check in και δεν έχεις εμφανιστεί στην πύλη, όπως κάνουν άλλες ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ εταιρείες και αεροδρόμια.
Μάλλον χάσατε πολύτιμο χρόνο άσκοπα και δεν είναι υποχρεωμένοι να φωνάζουν από τα μικρόφωνα να σας θυμίσουν ότι πρέπει να βιαστείτε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.964
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παντως,εχει γινει ξανα και ξανα η συζητηση για τον ποσο χρονο πριν πρεπει ο επιβατης να παει στο αεροδρομιο και δεν συμφωνουμε(στο φορουμ)
Τι σχέση έχει αυτό, και γιατί πρέπει να το συμφωνήσουμε; Ο συγκεκριμένος επιβάτης θα μπορούσε να έχει πάει στο αεροδρόμιο και 7 ώρες πρίν την πτήση, αλλά αυτό δεν έχει καμμία σημασία - αυτό που έχει σημασία είναι τι ώρα εμφανίστηκε στο σημείο που έπρεπε να εμφανιστεί (στον έλεγχο ασφαλείας) κι όχι στο αεροδρόμιο γενικώς. Και εκεί, είτε του αρέσει είτε όχι, προφανώς ΚΑΙ άργησε να πάει, ΚΑΙ δεν το δήλωσε στους αρμόδιους υπαλλήλους για να το διαχειριστούν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φιλε εχεις κι εσυ τα δικια σου αλλα φταιτε ολοι και πιο πολυ εσυ, γιατι στο τελος εσυ την πληρωσες τη νυφη. Οι αλλοι στα τετοια τους. Επεσες στο "σωστο" συνδυασμο. Ryanair σε ιταλικο αεροδρομιο. Πιο ανοργανωσια και ζανμαφουκισμος πεθαινεις...

Μάλλον χάσατε πολύτιμο χρόνο άσκοπα και δεν είναι υποχρεωμένοι να φωνάζουν από τα μικρόφωνα να σας θυμίσουν ότι πρέπει να βιαστείτε.
Δηλαδη κατα τη γνωμη σου επρεπε να 'χε βγαλει φτερα; Ακομα δεν εχεις μαθει πως φτερα και πουπουλα αρμοζουν μονο σε ντιβες σαν του λογου σου;
 
Last edited:

trombone

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Εισαι εκνευρισμενος γιατι εσκασες 110 ευρουλακια και πηρες πτηση αργοτερα.Ομως απ'οτι λες ειχαν ανοιξει και αλλον διαδρομο ελεγχου.Γιατι κατα τις 6,ας πουμε δεν αρχισες τις διαμαρτυριες;σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να φωναξουμε για να περασουμε πρωτοι.Μηπως,σκεφτηκες οτι θα περιμενει το αεροπλανο;
Παντως,εχει γινει ξανα και ξανα η συζητηση για τον ποσο χρονο πριν πρεπει ο επιβατης να παει στο αεροδρομιο και δεν συμφωνουμε(στο φορουμ)
Γιατι να περάσουμε πρώτοι σε μια ουρά που όλοι βιάζονται επειδή θα χάσουν την πτήση τους; Ποιά η λογική; Ποιός βιάζεται περισσότερο; Θα επαναλάβω πως η ουρά που μας έστειλαν ήταν για όσους θα έχαναν την πτήση τους αν περίμεναν τη μεγάλη ουρά. Προφανώς και δε θεώρησα πως θα περίμενε το αεροπλάνο, όμως θεώρησα πως όταν ένας υπάλληλος μου λέει να κάνω κάτι για να προλάβω την πτήση μου, έχει κάποιο νόημα. Το να μου πει να πάω από εκεί, ενώ δε γνωρίζει οτι το boarding pass θα καθυστερήσει να κλείσει, το βρίσκω τουλάχιστον ηλίθιο.
Όσο ακραίο είναι το να με περιμένει το αεροπλάνο, άλλο τόσο ακραίο μου φαίνεται πως με έστειλαν να αγοράσω εισιτήριο για την επόμενη πτήση ενώ το αεροπλάνο δεν είχε φύγει καν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.964
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το boarding pass είναι το χαρτάκι που κρατάς στα χέρια σου και σου επιτρέπει να επιβιβαστείς στο αεροπλάνο. Δεν είναι κάτι που κλείνει, το πολύ πολύ να διπλώνει. Αυτό με το οποίο πιθανότατα το μπερδεύεις είναι το gate (ή boarding gate).
 

trombone

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Μάλλον χάσατε πολύτιμο χρόνο άσκοπα και δεν είναι υποχρεωμένοι να φωνάζουν από τα μικρόφωνα να σας θυμίσουν ότι πρέπει να βιαστείτε.
Ήμουν 45' πριν "κλείσει" το boarding pass (αλλιώς 1 ώρα και 10' πριν την πτήση) στην ουρά για σωματικό έλεγχο. Αλήθεια έχασα άσκοπο χρόνο; Είναι λογικό να περιμένεις 1 ώρα για σωματικό έλεγχο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Το boarding pass είναι το χαρτάκι που κρατάς στα χέρια σου και σου επιτρέπει να επιβιβαστείς στο αεροπλάνο. Δεν είναι κάτι που κλείνει, το πολύ πολύ να διπλώνει. Αυτό με το οποίο πιθανότατα το μπερδεύεις είναι το gate (ή boarding gate).
Ναι. Έχεις δίκιο. Αλλά εγώ τουλάχιστον στο αναγνωρίζω. :p

Και εκεί, είτε του αρέσει είτε όχι, προφανώς ΚΑΙ άργησε να πάει, ΚΑΙ δεν το δήλωσε στους αρμόδιους υπαλλήλους για να το διαχειριστούν.
Ας ρωτήσω για πολλοστή φορά, λοιπόν. Έχει αργήσει κάποιος που έχει κάνει web check in και βρίσκεται στην ουρά για σωματικό έλεγχο 1 ώρα και 10΄ πριν από την πτήση;
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Είναι λογικό να περιμένεις 1 ώρα για σωματικό έλεγχο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Γιατι να περάσουμε πρώτοι σε μια ουρά που όλοι βιάζονται επειδή θα χάσουν την πτήση τους; Ποιά η λογική;όμως θεώρησα πως όταν ένας υπάλληλος μου λέει να κάνω κάτι για να προλάβω την πτήση μου, έχει κάποιο νόημα.
Θέτεις μέγιστα φιλοσοφικά ερωτήματα. Υποψιάζομαι ότι δεν ισχύουν οι κανόνες της λογικής στη ζωή συνήθως. Και γι αυτό ο λογικός άνθρωπος καταλήγει δυστυχής.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Θέτεις μέγιστα φιλοσοφικά ερωτήματα. Υποψιάζομαι ότι δεν ισχύουν οι κανόνες της λογικής στη ζωή συνήθως. Και γι αυτό ο λογικός άνθρωπος καταλήγει δυστυχής.
Τι ειπες τωρα...Υποκλινομαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom