ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

vasoula1991

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλη
χρειαζομαι τα φωτα σας για νυχτερινη ζωη στο μανχαταν..και για την αλλαγη του χρονου?εκτος από το ιβεντ που γινεται στην ταιμς σκουερ...μετα?
οπου διαβαζω είναι κατι κυριλε καταστασεις με κρατηση και ετσι...
 

ieronymos

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο, Κιότο
χρειαζομαι τα φωτα σας για νυχτερινη ζωη στο μανχαταν..και για την αλλαγη του χρονου?εκτος από το ιβεντ που γινεται στην ταιμς σκουερ...μετα?
οπου διαβαζω είναι κατι κυριλε καταστασεις με κρατηση και ετσι...
Κι εγώ έχω την ίδια απορία. Τι κάνει ένας τουρίστας κατά την αλλαγή του χρόνου και μετά?
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Eνας τουρίστας στην NY εκείνη την βραδια σίγουρα δεν πάει time square!!
Πέρα από την πλάκα εκείνη την ημερα να περιμένετε χαμούς παντού!
θέλει πολύ υπομονή αυτή η ημερα και σίγουρα οργάνωση αν θέλετε να μπείτε σε κάποιο μαγαζί..επίσης όλα θα είναι λίγο πιο ακριβά..
ταπεινή μου γνώμη..? μην κανονίσετε τίποτα..μπλεχτείτε στον χαμό για όσο αντέχετε πάρτε ότι μπορείτε από την ατμόσφαιρα που επικρατεί και μετά αποσυρθείτε για όπου θέλετε..περιπλανηθείτε στα σοκάκια του village και σίγουρα θα βρείτε ένα μπαράκι για το γούστο σας..

Ξέρει κανένας να μας πει ποιες γειτονιές είναι επικίνδυνες???
Φεύγω τη Δευτέρα και θα κάτσω εκεί 16 ημέρες!
Kάποιες γειτονιές στο Brooklyn κάποιες γειτονιές στο Bronx κάποιες στο Harlem και λίγες στο Queens..αν δεν έχεις μέσα σου έναν μικρό εξερευνητή δεν νομίζω να βρεθείς ούτε από λάθος σε κάποιες από αυτές τις γειτονιές..
 
Last edited by a moderator:

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Συμφωνώ με το Boxeraki. Επιπλέον δεν ένιωσα σχεδόν πουθενά άβολα εντός του manhattan, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Σε κάθε περίπτωση ισχύουν οι βασικοί κανόνες που ισχύουν σε κάθε μεγαλόπολη του κόσμου.
 
  • Like
Reactions: NL*

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού !
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά! Τον Αύγουστο κανονίζω για Νέα Υόρκη και θέλω τα φώτα σας μιας και βρίσκω με 480, πάρα πολύ καλή θεωρώ, ΑΛΛΑ με Ukraine International.......Έχει κάποιος κάποια έμπειρία σε υπερατλαντικό με τη συκγεκριμένη εταιρεία; Εγώ πάντως λέω να περιμένω ακόμα ....
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
40
Likes
7
για μένα πιο μεγάλο πρόβλημα είναι το Κίεβο που θα πας, αν ισχυεί η τιμή (γιατι συμβαίνει και να πας το κλείσεις και να μην υπάρχει (TURK airline βλέπε), το Κίεβο λογικά αυτή τη περίοδο δε θα είναι οτι καλύτερο, πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα με τη γλωσσά να μιλάνε αγγλικά ή να μιλάνε λιγο. Οσο για την εταιρία χωρις να έχω προσωπική εμπείρία (εχω παει με delta, us, british και air transat), δεν θα έχει τις ανέσεις που θα έχουν οι άλλες εταιρίες που για μενα προσωπικά δεν μου είναι θέμα αλλά η μεγάλη διαφορά τιμής. το Κίεβο θα απέτρεπε κάπως.
Κάποιο άλλο μέλος ίσως να έχει εμπειρία απο Ukraine International να σε βοηθήσει περισσότερο και απο το αεροδρόμιο του Κιέβου.
 

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού !
Ναι συμφωνώ για το Κίεβο αυτά σκέφτομαι κι εγώ οπότε νομίζω θα περιμένω..έτσι κι αλλιώς θεωρώ οτι είναι νωρίς ακόμα, ίσως βγεί κάποια προσφορά μέσα στους επόμενους μήνες.. Επίσης θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με βαλίτσες στα ταξίδια αυτά; Ισχύει οτι δεν έχουν όλες οι εταιρείες στη τιμή του εισητηρίου 2 βαλίτσες; Μου έχουν πει σίγουρα για την Turkish οτι σου δίνει 2 αλλά δεν ξέρω για Delta, Lufthansa, Swiss κλπ.
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Οι βαλιτσες ειναι σχεδον παντα με ολες τις αεροπορικες μια εως 23 κιλα κ μια χειραποσκευη για τετοιου ειδους ταξιδια...βεβαια καλο ειναι αν προκειται για αεροπορικη που δεν εχεις ξαναταξιδεψει να το τσεκαρεις αυτο πριν κλεισεις!
Οσο για την τιμη ...αν κ ειναι καλη εχω πεταξει με 330 τιμη που δεν ξερω αν παιζει κ φετος αλλα σιγουρα ηταν ακομη πιο κατω!!τρεις μηνες πριν την αναχωρηςη σου συνηθως να περιμενεις πως θα βγει κατι καλο!!απο εμπειρια που πριν λιγες μερες κ ενω βλεπαμε τιμες γυρω στα 800 τελικα πεταμε με 560 για λος αντζελες!!
Επισης πεταξα με καλυτερη εταιρεια απο της ουκρανιας για μεα υορκη κ σκεψου το καλα πριν κλεισεις!γιατι σκεψου πως το δρομολογιο της ειναι μεσω μοσχας που σημαινει πως περναει πανω απο εμπολεμες ζωνες!!!ενω η ευρωπη σου εξασφαλιζει μια καποια ασφαλεια!!Τουλαχιστον αυτα σκεφτηκα εγω σαν παραγοντες προν κλεισω!
 

xrissa

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Για την ουκρανική εταιρεία δεν ξέρω να σου πω. Αλλά εγώ που έκλεισα για NY με turkish πριν κάποιο καιρό, τώρα είναι πιο φτηνά. Νομίζω βγαίνουν γύρω στα 800 κάτι για 2 άτομα. Και δίν ει 2 βαλίτσες 23 κιλά + χειραποσκευή. Για κοίταξε το .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom