Ικαρία Σάμος Ικαρία - Σάμος: συνδυασμός;

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
4 μέρες φτάνουν για να γυρίσει κάποιος το νησί ή είναι λίγο?? Σκέφτομαι να συνδυάσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές 4 μέρες στην Σάμο και άλλες 4 στην Ικαρία. Έχει να μου προτείνει κανείς καμιά ιδέα???
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
4 μέρες φτάνουν για να γυρίσει κάποιος το νησί ή είναι λίγο?? Σκέφτομαι να συνδυάσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές 4 μέρες στην Σάμο και άλλες 4 στην Ικαρία. Έχει να μου προτείνει κανείς καμιά ιδέα???
Είναι πολύ λίγες μέρες και για το ένα νησί και για το άλλο.
Στη Σάμο βέβαια είναι καλύτερο το οδικό δίκτυο, και θα προλάβεις να δεις περισσότερα μέρη, αν και επιμένω οτι αν έχεις 8 μέρες καλύτερα αφιέρωσε τες σε ένα απο τα δύο νησιά για να το χαρείς.
Αν ξαναπήγαινα Ικαρία στα σίγουρα θα πήγαινα 8-10 μερες τουλάχιστον, εκ των οποίων 1-2 θα αφιέρωνα και στους Φούρνους!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Συμφωνώ με τον psilos3.. Είναι πολύ λίγες οι μέρες και τα νησιά μεγάλα. Καλύτερα να αφιερώσεις την άδειά σου μόνο σε ένα από τα δύο για να τα χαρείς. Ενδεικτικά, θεωρώ ότι μία εβδομάδα στην Ικαρία είναι το ιδανικό για να γυρίσεις το νησί. Φίλοι που νόμιζαν ότι σε 4 μέρες θα δουν τα highlights και θα είναι εντάξει, μετά μου γκρίνιαζαν που ούτε το νησί απόλαυσαν και έτρεχαν από το πρωί ως το βράδυ (οι αποστάσεις μεγάλες - φαντάσου ότι από την πρωτεύουσα, τον Άγ. Κήρυκο μέχρι το δεύτερο λιμάνι, τον Εύδηλο, χρειάζεσαι περίπου 1 ώρα οδικώς).

Προσωπική μου άποψη, τέλος, ότι οι Φούρνοι είναι υπερτιμημένοι και δεν αξίζουν...Εκτός κι αν έχεις δικό σου σκάφος... Που και πάλι, δεν είναι ούτε Λειψοί ούτε Αντίπαξοι ούτε Κουφονήσια.. Απλά είναι ιδανικό μέρος αν ψάχνεις την απόλυτη ησυχία και ηρεμία για λίγες μέρες...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ λέω ότι 4 μέρες στην Ικαρία δεν είναι και λίγες αλλά σίγουρα δεν θα προλάβεις να δεις τα πάντα.
Για Σάμο που είμαι ειδικός να σου πω ότι 4 μέρες δεν φτάνουν ούτε για ζήτω! Το νησί είναι πολύ μεγάλο, οι ωραίες παραλίες άπειρες, τα χωριά πολλά, και οι διαδρομές αρκετά μεγάλες. Το οδικό δίκτυο όπως αναφέρθηκε είναι πιο καλό από της Ικαρίας (δεν είναι και λεωφόροι βέβαια).
Επίσης, αν θες να δεις και μαγαζιά (διασκέδασης γενικότερα), υπάρχουν αρκετά. Ειδικά στις μεγάλες πόλεις και κυρίως στο Καρλόβασι.

Επίσης υπάρχουν ενδιαφέροντα αρχαία που χρειάζονται και αυτά τα χρόνο τους, αμέτρητα μοναστήρια και απίστευτα βουνά. Δεν ξέρω τι από αυτά σε ενδιαφέρει απλά τα βάζω όλα μέσα!

Γνώμη μου ότι αν έρθεις Σάμο δεν αξίζει για τόσες λίγες μέρες. Θες μίνιμουμ μια βδομάδα και πάλι θα χάσεις πολλά. Προφανώς και τα γύρω νησιά αξίζουν και έχουν ομορφιές αλλά δεν φτάνουν οι μέρες!

Οι Φούρνοι μάλλον είναι λίγο υπερτιμημένοι. Δεν είναι άσχημα βέβαια εκεί αλλά για μια μέρα το πολύ. Εκτός και αν θες άραγμα μέχρι τελικής πτώσης!

Για περισσότερες πληροφορίες (μιας και είπα λίγα!) μην διστάσεις να ρωτήσεις.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ευχαριστώ, μέχρι να οργανωθώ πριν κλείσω εισιτήρια θα με κατατοπίσετε...
Από 5 μέρες το κάθε νησί (Σάμο & Ικαρία) χωρίς να αράζω πολλές ώρες στις παραλίες (μιας και μένω σε θαλασσινή περιοχή και είμαι χορτασμένος) αξίζει?? Ή να ακυρώσω τελείως την Σάμο?? Έχω ακριβώς στην διάθεση μου 10 μέρες άδεια τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου..
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καταρχήν δεν ακυρώνεις Σάμο! Εσύ θα χάσεις!! (εντελώς αντικειμενικά!)

Αν δεν θα αράξεις πολύ, και αν είσαι χορτασμένος από θάλασσα 5 μέρες δεν είναι και λίγες. Προφανώς δεν τα προλαβαίνεις και όλα, αλλά θα έχεις λόγο να μας ξανάρθεις! Πάντως κάποιες παραλίες δεν πρέπει να τις χάσεις.

Να σου πω βέβαια, αν δεν το ξέρεις, ότι η Σάμος δεν είναι για αχαλίνωτη διασκέδαση και άλλα τέτοια. Στο λέω μην απογοητευτείς. Διασκέδαση φυσικά υπάρχει (κυρίως Καρλόβασι) αλλά όχι Κυκλαδίτικα πράγματα (Μύκονος, Πάρος και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις). Και φυσικά καλό φαγητό (θα σε κατατοπίσω), σούπερ κρασί και άπειρο πράσινο και οργιώδη βλάστηση.

Πάντως σκέψου ένα μοίρασμα των ημερών σε 6-4 ή 7-3.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καταρχήν δεν ακυρώνεις Σάμο! Εσύ θα χάσεις!! (εντελώς αντικειμενικά!)
Ασε κάτω την αγιαστούρα ρε Σαμιώτη! :p
Εγώ έχω να πω πως στην Ικαρία δεν βιαζόμαστε, δεν τρέχουμε... Και πως "δυο καρπούζια σε μια μασχάλη" δεν χωράνε. ;)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε κανένα από τα δύο νησιά δεν είναι για να τρέχεις, ειδικά βέβαια στην Ικαρία. Τα καρπούζια είναι μεγάλα αλλά δεν έρχεσαι και κάθε μέρα στο Βορειοανατολικό Αιγαίο! Βέβαια δεν ξέρω από πού ξεκινά ο φίλος μας.

Τώρα για την αυστηρότατη κριτική που ασκώ στην Σάμο είναι επειδή είμαι αντικειμενικός. Θα έλεγα για τα αρνητικά αλλά βλέπεις η πληθώρα των θετικών με κατακλύζουν.....:haha:

Αν δεν ήμουν αντικειμενικός θα του έλεγα να το κάνει 10-0.(χμ, δεν ακούγεται και πολύ κακή ιδέα...)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ερώτηση Νο2. Πόσα δρομολόγια πλοίων συνδέουν την Σάμο με την Ικαρία κατα την περίοδο του καλοκαιριού??? Ρωτάω γιατί έκλεισα αεροπλάνο απο Θεσσαλονίκη το οποίο κατεβένει στην Σάμο και θα ήθελα να πήγαινα κατευθείαν με πλοίο στην Ικαρία και μετα να επέστρεφα Σάμο άλλες 5 μερούλες και να το έπερνα για επιστροφή...
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Μόνο ένα δρομολόγιο την μέρα έχει??? ψάχνω να βρώ πιο τακτική σύνδεση
To site που σου έστειλα είναι το πιο ενημερωμένο που υπάρχει έχει τα πάντα. Μπορείς να κάνεις αναλυτική αναζήτηση και να βάλεις και τις ημερομηνίε έστι θυα γίνει πιο σχετικό τώρα σε αυτό που σου έστειλα έχει όλες τις περιόδους.
Τι τα θέλεις πάνω από ένα δρομολόγια? Πήγαινε έλα θα κάνεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom