Ισπανία Ταξίδι 6 ημερών στην Ανδαλουσία

Soupia

Member
Μηνύματα
28
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Λέσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Το καλοκαίρι ήμουν 10 μέρες στην Ανδαλουσία. Σύζευξη ανατολικού και δυτικού πολιτισμού, φλοφερές μελωδίες, εκφραστικοί χοροί, φιλικότατοι και ζεστοί ισπανοί. Εύχομαι να καταφέρεις να πας το συντομότερο δυνατό, γιατί πραγματικά είναι μαγευτικός προορισμός.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Το καλοκαιρί που πήγες πως ήταν ο καιρός; Εγώ είχα πάει Ανοιξη και ήταν μια χαρά αλλά θυμάμαι που οι Ισπανοί μου λέγανε 'μακρυά από εδώ το καλοκαίρι....θα υποφέρεις'
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συμφωνώ και επαυξάνω. Το καλοκαιρί που πήγες πως ήταν ο καιρός; Εγώ είχα πάει Ανοιξη και ήταν μια χαρά αλλά θυμάμαι που οι Ισπανοί μου λέγανε 'μακρυά από εδώ το καλοκαίρι....θα υποφέρεις'
Όντως δεν είναι η ιδανική εποχή το καλοκαίρι για Ανδαλουσία. Θυμάμαι έτυχε να κοιτάξω ένα θερμόμετρο στο δρόμο, μόλις είχα φτάσει στη Γρανάδα. Εγραφε 40 βαθμούς και ήταν 6μιση το απόγευμα! :shock: Σίγουρα δεν ήταν έτσι όλες τις μέρες, αλλά γενικά έχει πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Πάντως με καπελάκι, αντιλιακό, μπόλικο νεράκι και λίγη προσοχή παλεύται. Το βάσανο είναι όταν δεν φυσάει καθόλου αέρας.
 

Soupia

Member
Μηνύματα
28
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Λέσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Όντως δεν είναι η ιδανική εποχή το καλοκαίρι για Ανδαλουσία. Θυμάμαι έτυχε να κοιτάξω ένα θερμόμετρο στο δρόμο, μόλις είχα φτάσει στη Γρανάδα. Εγραφε 40 βαθμούς και ήταν 6μιση το απόγευμα! :shock: Σίγουρα δεν ήταν έτσι όλες τις μέρες, αλλά γενικά έχει πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Πάντως με καπελάκι, αντιλιακό, μπόλικο νεράκι και λίγη προσοχή παλεύται. Το βάσανο είναι όταν δεν φυσάει καθόλου αέρας.
Φαντάζομαι πως θα ήταν στο παλάτι της Alhambra κόλαση :)
 

DespinaDR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι + Αμπου Νταμπι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Hola!!Πρεπει να περασες υπεροχα!!!!Σκεφτομαι να παω Ανδαλουσια αρχες τελη Οκτωβριου αρχες Νοεμβριου για 1 εβδομαδα,ειναι καλη εποχη?Δυστυχως δεν εχω αλλη χρονικη επιλογη λογο του οτι η αδεια μου ειναι εκεινη την περιοδο!Σχεδιαζω να μεινω Σεβιλη και να κανω μια επισκεψη στην Κορδοβα και μια στην Γραναδα.Θα χρειαστουν μηπως παραπανω μερες για να δω τις 2 αυτες πολεις?Επισης να νοικιασω αυτοκινητο η να παω με λεωφορειο?gracias de antemano! :)
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα! Έκανα το περασμένο καλοκαίρι το γύρο της Ανδαλουσίας, χρησιμοποιόντας τρένο κυρίως. Για την εποχή δεν ξέρω να σου πω, αλλά για τις μετακινήσεις στις συγκεκριμένες πόλεις σκέψου και το τρένο. Στη Γρανάδα αξίζει να μείνεις 2-3 ημέρες. Η ημερήσια στη Κόρδοβα είναι μια χαρά.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Σωστα τα λεει η themargav,η Γραναδα αξιζει1-2 διανυκτερευσεις ενω η Κορδοβα βγαινει ανετα σε μια μερα.
 

DespinaDR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι + Αμπου Νταμπι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
@greco @themargav ευχαριστω παιδια ισως τελικα να μεινω και 1-2 βραδια στη Γραναδα!!εχω ακομα καιρο οποτε κανω ακομα σχεδια!!
 

Georgia Karam

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα! Πολύ ωραίο ταξίδι σου Soupia και σύντομα ετοιμάζομαι να το κάνω και εγώ! Βέβαια θα μείνω αρκετές παραπάνω μέρες, με βάση την Σεβίλλη όπου μένει μια φίλη και θα θέλαμε να κάνουμε εκδρομές Γραναδα, Κόρδοβα, Pueblos blancos κ.λ.π.
Μπορώ να σε ρωτήσω πόσω περίπου έβγαινε η ενοικίαση αυτοκινήτου ανα ημέρα? Οι αποστάσεις ήταν μεγάλες οδικώς? για όλα τα μέρη.Επειδή έχουμε μέρες στην διάθεση μας μέρες και δεν μας βολεύει να το κάνουμε συνεχόμενο ταξίδι όπως εσύ, μάλλον θα είναι ξεχωριστές εκδρομές. Ωστόσω ακόμη προσπαθούμε να δούμε πως να οργανωθεί καλύτερα και οι οικονομικότερα. Έτσι δεν έχουμε απορρίψει την ιδέα να τα επισκφτούμε σε μια ανάλογη εκδρομή. Για την Ρόνδα και τα χωριά σε εκείνα τα μέρη τουλάχιστον μου δίνει και η ιστορία σου αλλά και άλλες που διάβασα την εντύπωση πως αξίζει να πας με αμάξι, αλλά δε ξέρω πόσο μεγαλύτερο θα είναι το κόστος σε σχέση με κάποιο λεωφορείο ή τρένο...? Εμείς θα θέλαμε να τα συνδιάσουμε και με το Γιβραλτάρ τα χωρία εκεί.
 

Direct_Hit

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δλδ εμεις οι καταδικασμενοι σε Αυγουστιατικες διακοπες να μην το προσπαθησουμε για 12-14 μερες φετος το καλοκαιρι? Να το αναβαλουμε για 6-7 μερες το πασχα του χρονου ?
Τι προτεινετε ?

Αν μπορει καποιος ας σχολιασει αν σε 14 μερες χωραει (σε ανθρωπινους ρυθμους, οχι τζα και φυγαμε) Ανδαλουσια και Ν. Πορτογαλια (με νοικιαρικο ΙΧ)

Χιλια ευχαριστω και καλως σας βρηκα (αν και παρακολουθω καιρο το site)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.754
Δλδ εμεις οι καταδικασμενοι σε Αυγουστιατικες διακοπες να μην το προσπαθησουμε για 12-14 μερες φετος το καλοκαιρι?
Ανδαλουσία έχω πετύχει Αύγουστο 36 βαθμούς,αλλά και 49.Μετά τις 10 το πρωί ήταν αδύνατον να κυκλοφορείς.
αν σε 14 μερες χωραει (σε ανθρωπινους ρυθμους, οχι τζα και φυγαμε) Ανδαλουσια και Ν. Πορτογαλια (με νοικιαρικο ΙΧ)
Πιστεύω ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom