Ισπανία Ταξίδι 6 ημερών στην Ανδαλουσία

Soupia

Member
Μηνύματα
28
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Λέσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Το ταξίδι μου ήταν με Aegean από Ηράκλειο-Αθήνα και με Vueling (μην ξεχάσετε να πάρετε κάτι μαζί σας μιας και στις πτήσεις της Vueling πληρώνεις οτιδήποτε πάρεις φαγώσιμο και μη, ειδικά όταν είδα ότι 6 φέτες μήλου κοστίζουν 2 ευρώ μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω!!!) από Αθήνα μέσω Βαρκελώνης στη Σεβίλλη. Από Σεβίλλη (αεροδρόμιο) νοίκιασα αυτοκίνητο για ένα road trip 5 ημερών στην Ανδαλουσία.

Το πρόγραμμα είχε ως εξής:
Πρώτη μέρα
Φύγαμε πρωί με το αυτοκίνητο και κατευθυνθήκαμε νότια για Cadiz. Εκεί αφήσαμε το αυτοκίνητο σε πάρκινγκ (σε όλες τις πόλεις που πήγαμε είχαν πρόβλημα με ελεύθερο πάρκινγκ). Κάναμε μια βόλτα στην πόλη και καταλήξαμε να φάμε στην Plaza Topete στο Flores αν θυμάμαι καλά που είναι γνωστό για τα θαλασσινά του. Νομίζω ότι άξιζε η αναμονή για να βρούμε τραπέζι. Τα tapas ήταν εξαιρετικά αν και τα πιο πολλά γνωστά σε μας όπως τηγανιτά ψαράκια, καλαμαράκια, σουπιές. Αυτό που έφαγα και ήταν πολύ νόστιμο και δεν είχα δοκιμάσει ξανά ήταν η γονάδα αρσενικής σουπιάς (Huevos de chocos). Ένα καφεδάκι μετά στον καθεδρικό κοντά και φύγαμε για τον επόμενο προορισμό την Ronda. Φτάσαμε βραδάκι, αφού είχαμε κάνει αρκετές στάσεις σε διάφορα πολύ γραφικά χωριά. Ιδιαίτερη αναφορά στη Zahara και την πανέμορφη λίμνη της όπου αξίζει να πάτε, ειδικά η θέα από το βουνό είναι καταπληκτική και θα σας αποζημειώσει για την παράκαμψη που θα κάνετε, καθώς ο δρόμος μέσω Grazalema πάει στη Ronda. Στη Ronda προσοχή έχουν και εκεί πρόβλημα με παρκινγκ, οπότε πάλι σε πληρωτό πήγαμε. Η συνέχεια είχε βραδυνή βόλτα και καλό φαγητό στο Caretta αν θυμάμαι καλά. Η paella για 2 ήταν υπεραρκετή, αν και εμείς γουρουνιάσαμε και κάτι άλλες λιχουδιές (οι ελιές του ήταν το κάτι άλλο, αφού αγοράσαμε και για το σπίτι). Στη συνέχεια βολτούλα για να χωνέψουμε και ύπνος. Το ξενοδοχείο που μείναμε ήταν το San Gabriel. Καλό ξενοδοχείο αν και λίγο υπερτιμημένο (117 ευρώ το δύκλινο με πρωινό)

Δεύτερη μέρα
Ξεκινήσαμε με ένα καλό πρωινό στο ξενοδοχείο αν και χαλάστηκα όταν είδα ότι είχε ζαμπόν και όχι κάποιο από τα γνωστά τους αλλαντικά. Στη συνέχεια κάναμε βολτούλα στη Ronda είδαμε την πόλη, φάγαμε (τα tapas μπροστά από τον καθεδρικό είναι κάπως ακριβά γι’αυτό που προσφέρουν) και φύγαμε για τον επόμενο προορισμό που ήταν η Μάλαγα. Ο λόγος που πήγαμε ήταν για μια επίσκεψη στο μουσείο μοντέρνης τέχνης (δίπλα στο ποτάμι είναι) που παρόλο την γρίνια μου για τα χιλιόμετρα που κάναμε άξιζε τον κόπο με το παραπάνω. Προσοχή ο δρόμος από Ronda για Malaga ήταν κλειστός λόγω έργων οπότε έπρεπε να ανέβουμε πιο βόρεια από Ronda και να πάρουμε άλλο δρόμο για Malaga, αυτό είχε σαν συνέπεια να κάνουμε και μια βολτούλα στα χωριουδάκια και στα βουνά που είναι κοντά στη Ronda. Μετά τη Malaga και αφού ήπιαμε ένα καφέ στη πόλη φύγαμε για Granada. Φτάσαμε βραδάκι και ψάχναμε σαν τους τρελούς για πάρκινγκ και επειδή δεν ήθελα να πληρώσω τα 20 ευρώ ημερησίως που μου ζητούσανε (βλέπετε θα μέναμε 3 μέρες) βρήκα χώρο γύρω στα 2 χιλιόμετρα από το ξενοδοχείο μας το Los Girasoles II. Για το ξενοδοχείο μας θα είμαι μονολεκτικός, AVOID. Ήταν η «πατάτα του ταξιδιού» με λίγα λόγια, αισχρό πρωινό (γαλατάκια όπως έλεγα εγώ μιας και ήταν όλα σε συσκευασία «γαλατάκι») που αν και ήταν μέχρι τις 10.30 κατά τις 10 τα μάζευαν και έπρεπε να τους το ζητήσω, το δωμάτιο πολύ μέτριο, υπήρχε θόρυβος μιας και υπάρχει οικοδομή πολύ κοντά και η reception γρι από Αγγλικά (η γιαγιά μου πιο πολλές λέξεις ξέρει!!!).
Για καλή μας τύχη το βράδυ βρήκαμε να φάμε σε ένα μαγαζί στην Colon πολύ κοντά στο ξενοδοχείο που με 9 ευρώ έτρωγες όσο ήθελες και το φαγητό ήταν πολύ καλό.

Τρίτη μέρα
Ξεκινήσαμε την μέρα μας με ποδαρόδρομο στη Παλιά πόλη μέχρι το παλάτι Alhambra (προσοχή αν τυχόν πάτε να βγάλετε εισητήρια πιο μπροστά μέσω Internet μιας και αυτό μας έσωσε αρκετή ώρα από το να περιμένουμε στην ουρά και έχει συγκεκριμένη ώρα για το παλάτι της Nasrid). Θα είμαι μονολεκτικός ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ...
Το βραδάκι και αφού είχαμε ξεποδαριαστεί από το περπάτημα καταλήξαμε να φάμε στο Antigua Botega (το φαγητό πολύ καλό) και να κάνουμε βολτούλα στα δρομάκια.

Τέταρτη μέρα
Η μέρα ήταν πιο χαλαρή και είχε πρωινό περπάτημα στα δρομάκια tapas μπυρίτσες και το μεσημερακι ύπνος. Το απόγευμα είχε πάλι βολτούλα γεύμα σε ένα μαροκινό Al jaima Meknes Rahma (η επιρροή της Bόρειας Αφρικής είναι πολύ έντονη στη Granada) που δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο, έχω φάει πολύ καλύτερα tajin πιάτα. Στη συνέχεια είχε μπυρίτσα σε ένα από τα κλασσικά μπαρ με τα jamon να κρέμονται πάνω από το κεφάλι σου, το jamon ήταν απλά φανταστικό....

Πέμπτη μέρα
Η μέρα ξεκίνησε πρωί αφού ο προορισμός μας ήταν η Gordoba και πιο συγκεκριμένα η Mezquita πρίν καταλήξουμε το βραδάκι στη Sevilla. Η Mezquita ήταν απλά ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ και άξιζε κάθε χιλιόμετρο που έκανα για αυτήν την παράκαμψη στο δρόμο για τη Sevilla. Μην ξεχάσετε να φάτε tortilla στο μπαράκι Bar Santos που είναι κοντά στη Mezquita που αν και μικρό έχει πολύ «μεγάλες γεύσεις». Μετά το φαγητό βόλτα και καφέ στην Juderia και στα γραφικά σοκάκια της και μετά επιστροφή στο δρόμο για Sevilla όπου και δώσαμε το αμάξι. Το ξενοδοχείο που μείναμε ήταν το AACR Museo που είναι πολύ κοντά στο σταθμό των λεοφορείων και αρκετά κοντά στην παλιά πόλη. Οι εντυπώσεις ήταν πολύ καλές με τιμή στα 62,80 ευρώ μπορώ να πώ ότι ήταν value for money, εξαιρετικό θα έλεγα αν και μικρό το δωμάτιο είχε μοντέρνα έπιπλα και ήταν πολύ ήσυχο. Το βραδάκι που φτάσαμε κάναμε μια βολτίτσα στα σοκάκια της παλιάς πόλης και στη συνέχεια φαγητό τι άλλο tapas σε ένα μπαρ και μπυρίτσα για να χαλαρώσουμε.

Έκτη μέρα
Τελευταία μέρα του ταξιδιού και η επίσκεψη στον μεγαλύτερο καθεδρικό στον κόσμο ήταν επιβεβλημένη. Απλά ΦΟΒΕΡΟ θέαμα. Στη συνέχεια ένα πέρασμα από παντοπωλεία για την αγορά των «απαραίτητων delicatessen», μετά μια βολτίτσα δίπλα στο ποτάμι και φαγητό σε ένα από τα καλύτερα μαγαζιά σύμφωνα με το Lonely planet και θα συμφωνήσω απόλυτα ιδιαίτερα αν κρίνω και από την τιμή το μπαρ Coloniales. Μετά βολτίτσα στο πάρκο και σε όποια γωνίτσα της πόλης δεν είχαμε επισκεφτεί. Τέλος ένα τελευταίο tapas όργιο, έτσι για να έχουμε μια γλυκιά, μάλλον αλμυρή ανάμνηση και ποτάκι. Την επόμενη μέρα πρωί πρωί ξεκινούσε το ταξίδι της επιστροφής, ένα ταξίδι που είχε 1000 χιλιόμετρα δρόμου, πολλά χιλιόμετρα ποδαρόδρομο, πολλές φωτογραφίες, πολλά χρώματα, πολλές γεύσεις και πολλές μυρωδιές ειδικά από τις ανθισμένες νερατζιές που ήταν φυτεμένες σε όλες τις πόλεις που επισκεφτήκαμε :D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.104
Likes
24.000
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Σ΄ ευχαριστούμε για την υπέροχη ιστορία σου.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Συγκεκριμενες αναφορες,γλαφυρο υφος,λιτη και περιεκτικη περιγραφη,με δυο λογια εξαιρετικη ιστορια!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Σε ευχαριστουμε soupia για την ιστορια σου:D!
Μια ερωτηση,το Cadiz αξιζει για μονοημερη η και διανυκτερευση?
 

Soupia

Member
Μηνύματα
28
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Λέσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Σε ευχαριστουμε soupia για την ιστορια σου:D!
Μια ερωτηση,το Cadiz αξιζει για μονοημερη η και διανυκτερευση?

Κοίτα στο Cadiz εμείς μείναμε λίγες ώρες ίσα ίσα να πάρουμε μια μυρωδιά, μεταφορικά και κυριολεκτικά λόγω θαλασσινών. Πιστεύω ότι αρκεί, εξαρτάται βέβαια από τις μέρες που έχεις και που αλλού θές να πάς ;)
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραία η ιστορία σου! Να ρωτήσω για Alhabra πόσο νωρίτερα πρέπει να κλείσω εισητήρια για Ιούλιο μήνα?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.763
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ωραία η ιστορία σου! Να ρωτήσω για Alhabra πόσο νωρίτερα πρέπει να κλείσω εισητήρια για Ιούλιο μήνα?
Όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο. Έτσι θα μπορέσετε να διαλέξετε την ώρα που σας βολεύει για να μπείτε στο παλάτι. Αν αργήσετε να βγάλετε εισιτήρια μπορεί να βρείτε για την ημέρα που θέλετε αλλά οι ώρες να είναι τελείως άβολες.
Να θυμάσαι ότι από την ώρα που θα λέει το εισιτήριό σου θα πρέπει να υπολογίζεις καμιά ώρα νωρίτερα να είσαι εκεί για να πάρεις το εισιτήριο από το μηχάνημα (παλιότερα χρειαζόταν η πιστωτική με την οποία τα είχες κλείσει, τώρα δεν ξέρω), να μπεις στο συγκρότημα και να φτάσεις μέχρι το παλάτι.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο. Έτσι θα μπορέσετε να διαλέξετε την ώρα που σας βολεύει για να μπείτε στο παλάτι. Αν αργήσετε να βγάλετε εισιτήρια μπορεί να βρείτε για την ημέρα που θέλετε αλλά οι ώρες να είναι τελείως άβολες.
Να θυμάσαι ότι από την ώρα που θα λέει το εισιτήριό σου θα πρέπει να υπολογίζεις καμιά ώρα νωρίτερα να είσαι εκεί για να πάρεις το εισιτήριο από το μηχάνημα (παλιότερα χρειαζόταν η πιστωτική με την οποία τα είχες κλείσει, τώρα δεν ξέρω), να μπεις στο συγκρότημα και να φτάσεις μέχρι το παλάτι.
Από ποιο site έκανες την κράτηση?
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
ένα απο τα ταξίδια που έχω βάλει στόχο (άν βρώ ποτε λεφτά :p). Πές μας είναι τόσο γραφική η περιοχή της ανδαλουσίας όσο διαβάζουμε. λένε οτί εκει χτυπά η καρδιά της παραδοσιακής Ισπανίας.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ένα απο τα ταξίδια που έχω βάλει στόχο (άν βρώ ποτε λεφτά :p). Πές μας είναι τόσο γραφική η περιοχή της ανδαλουσίας όσο διαβάζουμε. λένε οτί εκει χτυπά η καρδιά της παραδοσιακής Ισπανίας.
Το καλοκαίρι ήμουν 10 μέρες στην Ανδαλουσία. Σύζευξη ανατολικού και δυτικού πολιτισμού, φλοφερές μελωδίες, εκφραστικοί χοροί, φιλικότατοι και ζεστοί ισπανοί. Εύχομαι να καταφέρεις να πας το συντομότερο δυνατό, γιατί πραγματικά είναι μαγευτικός προορισμός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.225
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom