Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Nikos_krl

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Για να πω την αληθεια δεν ξερουμε ακμ πια περιοχη θεωρειτε κεντρο...κ δν ξερουμε κ τπτ γ τα μεσα μεταφορας
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Για να πω την αληθεια δεν ξερουμε ακμ πια περιοχη θεωρειτε κεντρο...κ δν ξερουμε κ τπτ γ τα μεσα μεταφορας
Ριξε μια ματια εδω...το κεντρο της πολης ειναι στο χαρτη που εχει το booking,με σκουρο κιτρινο,στην κατω αριστερη μερια της σελιδας....
Βαζοντας καποια φιλτρα,μπορεις να κανεις αναζητηση...
Μεσα στη πολη υπαρχει μετρο,λεωφορεια και ταξι.Αν επιλεξεις,ξενοδοχειο πολυ κεντρικο,λογικα δεν θα χρειαστεις μεταφορικο μεσο...στην αναγκη παρε ταξι.
http://www.booking.com/searchresult...i=211;class=5;class=4;;unchecked_filter=class
 

sternchen

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα σε αυτό το υπέροχο φόρουμ!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας για την Ρώμη! Δεν θα σας κουράσω! Η ερώτηση μου σε όσους έχουν πάει: Με ενδιαφέρει να μετακινούμαι στο ιστορικό κέντρο με τα πόδια και θέλω την γνώμη σας, ποιο θεωρείται το ιδανικότερο σημείο; Οι τιμές των ξενοδοχείων για το διάστημα 31 Ιουλιου για 5 διανυκτερεύσεις είναι αρκετά "τσουχτερές", δεν ξέρω πού είναι πιο καλά; Η Ρώμη θεωρείται μεγάλη ή μαζεμένη "πόλη"; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Κεντρο,θεωρειται ολη η περιοχη,οπως βλεπεις το χαρτη,με ορια,βορεια τη βιλα μποργκεζε,νοτια το κολοσσαιο,ανατολικα το σταθμο τερμινι και δυτικα τον αγιο πετρο.Οπου βρεις εκει,λογικα,δεν χρειαζεσαι ΜΜΜ.
υγ.εισαι 14 ετων ;
 

dimitrisdsg7

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Παιδιά καλημέρα. Στο Τραστέβερε ποια ώρα είναι καλή να το επισκεφτώ; Εννοώ το εξής: Επειδή από το ξενοδοχείο ως εκεί το έχουμε να πάμε με τα πόδια αλλά στο γυρισμό και βάσει όσων έχουν προηγηθεί στη διάρκεια της μέρας ίσως θελήσουμε να πάρουμε λεωφορείο ή τραμ. Αυτά συνεχίζουν καθόλη τη νύχτα να λειτουργούν ή από μια ώρα και μετά αραιώνουν κάμποσο/ σταματάνε;
Τα μαγαζιά εκεί φαντάζομαι θα κλείνουν νωρίτερα από τα αντίστοιχα στην Ελλάδα σωστά; Γενικώς από ο,τι έχω διαβάσει προς το σούρουπο είναι καλή ώρα;
Και κάτι τελευταίο. Μου πρότειναν να ψάξω για φαγητό στη via della Croce. Έχει κανείς καμιά εμπειρία από κει;
 

sternchen

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όχι δεν είμαι 14, αλλά 37. Κατά την εγγραφή τα έκανα σαλάτα και εάν δεν με ρωτούσες, δεν θα το έβλεπα!!!!:)
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ιταλόφιλοι και μη , φίλοι μου... τα φώτα σας σχετικά με οικονομική διανομή (~100€/βραδιά) για Ρώμη τον Σεπτέμβρη (21-25). Είμαι μεταξύ των παρακάτω:
  • Hotel Regina Giovanna , Via Nazionale 230, Κεντρικός Σταθμός,
  • Camere Ondina , Via Flaminia 29, Flaminio
  • Sweet Dreams in St. Peter B&B , Via Leone IX, 16, Βατικανό - Πράτι
  • C'est La Vie Suites , Via Bernardino Telesio 16, Βατικανό - Πράτι
Επιλέχθηκαν , βάσει τιμής , τοποθεσίας, σχολίων.
Κανένα δικό σας σχόλιο / αντιπρόταση ;
 
Last edited:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ιταλόφιλοι και μη , φίλοι μου... τα φώτα σας σχετικά με οικονομική διανομή (~100€/βραδιά) για Ρώμη τον Σεπτέμβρη (21-25). Είμαι μεταξύ των παρακάτω:
  • Hotel Regina Giovanna , Via Nazionale 230, Κεντρικός Σταθμός,
  • Camere Ondina , Via Flaminia 29, Flaminio
  • Sweet Dreams in St. Peter B&B , Via Leone IX, 16, Βατικανό - Πράτι
  • C'est La Vie Suites , Via Bernardino Telesio 16, Βατικανό - Πράτι
Επιλέχθηκαν , βάσει τιμής , τοποθεσίας, σχολίων.
Κανένα δικό σας σχόλιο / αντιπρόταση ;

To δεύτερο είναι το καλύτερο απο πλευράς τοποθεσιας....και σα δεύτερη επιλογή το πρωτο...θα σου έλεγα να αποφύγεις τη διαμονη στο βατικανο...
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
To δεύτερο είναι το καλύτερο απο πλευράς τοποθεσιας....και σα δεύτερη επιλογή το πρωτο...θα σου έλεγα να αποφύγεις τη διαμονη στο βατικανο...
Σε ευχαριστώ πολύ! Σε δεύτερη φάση ανακάλυψα την option του βατικανού με οικονομικά δωμάτια. Αν και δεν υπάρχουν χαρακτηρισμένα αστέρια για τα περισσότερα από αυτά, είχαν καλά σχόλια. Εφόσον όμως προτείνεις να τα αποφύγω, κάτι θα ξέρεις καλύτερο.. ;) Thanks!!
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Το Ottaviano (περιοχή που βρισκεται το Βατικανο) ειναι αρκετα εκτος του κεντρου και μαλιστα το μετρο κλεινει νωριτερα απο οτι θυμαμαι οποτε δεν εξυπηρετει.. καλυτερα να μεινεις κεντρικα και να χρησιμοποιησεις το μετρο να πας μια μερα στο οταβιανο!

Οπως ξαναεγραψα στο παρελθον η περιοχή Monti είναι εξαιρετική στην χαμηλοτερη πλευρα δηλαδη κοντα στο cavour... ολα τα καναμε με τα ποδια.. το μονο κουραστικο με τα ποδια ήταν η piazza del popolo το οποιο ηταν και ο πιο μακρυνος προορισμος μιας και βρισκεται στο τελος της via del corso.. η τιμη για τα τεσσερα ατομα σε οφ σιζον βεβαια ηταν περιπου 63 ευρω το βραδυ μιας και ηταν appartment(+καθαρισμο νομιζω 30 ευρω)..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Ottaviano (περιοχή που βρισκεται το Βατικανο) ειναι αρκετα εκτος του κεντρου και μαλιστα το μετρο κλεινει νωριτερα απο οτι θυμαμαι οποτε δεν εξυπηρετει.. .
Εκτος κεντρου? Κεντρο λεμε στην Αθηνα το δακτυλιο,ετσι δεν ειναι? Στη Ρωμη λεμε την περιοχη εντος των τειχων του Αυρηλιου και μεγαλο τμημα του Πρατι (η Βατικανο οπως λεγεται εδω) ειναι μεσα. Κεντρο δεν ειναι η Φοντανα κ τελος. Ισα ισα που το "Βατικανο" ειναι πιο αυθεντικο απο το κατακλυσμενο απο τουριστες "κεντρο"..
Το μετρο κλεινει νωριτερα απο τι?23.30 κ 01.30 ΣΚ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom