Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

butters

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χαιρετώ το forum, το οποίο παρακολουθώ εδώ και χρόνια. Έχω μια ερώτηση έχοντας διαβάσει το παρόν thread... Λέμε για τέλος Αυγούστου για Κάρπαθο 24-30/8. Ενδεχομένως με 1-2 διανυκτερεύσεις και στην Κάσο.
Οι ερωτήσεις μου:
1. Διάβασα ότι ο αέρας "κόβει" τέλος Αυγούστου. Πόσο πιθανό είναι να έχει εκείνη την περίοδο πολύ αέρα (σε βαθμό που να είναι ενοχλητικός για παραλία και μπάνιο); Υπάρχει πιθανότητα να είναι σημαντικά καλύτερα στα μέσα Αυγούστου;
2. Μας ενδιαφέρουν οι παραλίες πολύ :) Μας αρέσει να γυρνάμε σε χωριά κτλ, αλλά είδα ότι και οι διαδρομές μπορούν να φτάσουν και 1.5 ώρα (Πηγάδια - Διαφάνι). Αν μείνουμε 5 διανυκτερεύσεις, αξίζει να τις "μοιράσουμε", π.χ. 2 βόρεια και 3 νότια (κοντά στα Πηγάδια); Θα είμαστε ζευγάρι με αυτοκίνητο, οπότε τα πράγματα θα μεταφέρονται άνετα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Χαιρετώ το forum, το οποίο παρακολουθώ εδώ και χρόνια. Έχω μια ερώτηση έχοντας διαβάσει το παρόν thread... Λέμε για τέλος Αυγούστου για Κάρπαθο 24-30/8. Ενδεχομένως με 1-2 διανυκτερεύσεις και στην Κάσο.
Οι ερωτήσεις μου:
1. Διάβασα ότι ο αέρας "κόβει" τέλος Αυγούστου. Πόσο πιθανό είναι να έχει εκείνη την περίοδο πολύ αέρα (σε βαθμό που να είναι ενοχλητικός για παραλία και μπάνιο); Υπάρχει πιθανότητα να είναι σημαντικά καλύτερα στα μέσα Αυγούστου;
2. Μας ενδιαφέρουν οι παραλίες πολύ :) Μας αρέσει να γυρνάμε σε χωριά κτλ, αλλά είδα ότι και οι διαδρομές μπορούν να φτάσουν και 1.5 ώρα (Πηγάδια - Διαφάνι). Αν μείνουμε 5 διανυκτερεύσεις, αξίζει να τις "μοιράσουμε", π.χ. 2 βόρεια και 3 νότια (κοντά στα Πηγάδια); Θα είμαστε ζευγάρι με αυτοκίνητο, οπότε τα πράγματα θα μεταφέρονται άνετα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και με το καλό και στην Κάρπαθο!
Να βοηθήσω όσο μπορώ:
1. Ποτέ δεν μπορείς να υπολογίσεις τον αέρα στην Κάρπαθο, αλλά πλέον έχουν αλλάξει τόσο οι εποχές που τι να σου πώ! Σήμερα πρωί πρωί έβρεξε! Πάντως γενικά μετά τα μέσα Αυγούστου φτιάχνουν τα πράγματα και μπορείς να απολαύσεις περισσότερο τις παραλίες απο θέμα αέρα. Πάντως μη σε ανησυχεί... έχει τόσες πολλές παραλίες, που αναλόγως απο πού φυσάει, απλά πάς στην αντίθετη πλευρά. Έχει παραλία για κάθε μέρα διαφορετική και για όλα τα γούστα. Στα μέσα Αυγούστου εκτός του ότι το νησί βουλιάζει και τουλάχιστον οι ντόπιοι δεν το ευχαριστιόμαστε καθόλου, φυσάει νομίζω περισσότερο!
2. Λοιπόν... Η πιο μακρινή απόσταση που θα κάνετε στο διάστημα που θα μείνετε, είναι το Πηγάδια - Διαφάνι. Όλος ο δρόμος είναι άσφαλτος και μπορείτε να το κάνετε μονοήμερο, παρά να ξενοικιάζετε και να νοικιάζετε αλλού και τέτοιες διαδικασίες. Αν είχατε περισσότερες μέρες και θέλατε να δείτε Όλυμπο-Διαφάνι, αλλά και να πάρετε μια μέρα καραβάκι να πάτε στη Σαρία (το νησάκι βόρεια της Καρπάθου) θα σου έλεγα, τότε ίσως αξίζει.
Όμως τώρα που οι μέρες σας είναι σχετικά λίγες, νομίζω πως απλά μια μέρα θα ξυπνήσετε, θα πάρετε πρωινό, θα πάτε με το αμάξι Όλυμπο (50'-1 ώρα) θα σταματήσετε να τη δείτε, να φάτε, ότι θέλετε τέλος πάντων, θα συνεχίσετε ΑΝ θέλετε ως Διαφάνι (το τοπ της Διαδρομής είναι η Όλυμπος, όχι το Διαφάνι) και θα επιστρέψετε όποτε βαρεθείτε. Αν το αποφασίσετε, θα σας πώ περισσότερες λεπτομέρεις, για να κάνετε καμιά βουτιά ΚΑΙ αυτήν τη μέρα.

Η επόμενη πιο μακρινή απόσταση που θα κάνετε είναι το Πηγάδια-Λευκός, έχει μιά πολύ ωραία παραλία και πολύ κοντά το χωριό Μεσοχώρι που ίσως θέλετε να το δείτε λιγάκι. Αυτό είναι επίσης στα 50'.

Τώρα, αν κατεβάσεις το Karpathos Application, μπορείς να υπολογίσεις και τους υπόλοιπους χρόνους, αν και νομίζω γράφουμε πόση ώρα/απόσταση είναι ΚΑΘΕ παραλία απο τα Πηγάδια (πχ Πηγάδια-Άπελλα, Πηγάδια-Διακόφτης κλπ). Δε νομίζω να σου μείνει απορία.

Αλλά ότι θες, εδώ είμαστε.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
...Επειδή εγώ θα πάω τον Ιούλιο, έχουμε κανένα φρέσκο τιπ για κανένα φαγάδικο ή μεζεδοπωλείο που να το προτιμούν οι ντόπιοι και να μην είναι τουριστικό?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
βρε Αντωνη εισαι πολυ αναλυτικος κ κατατοπιστικος! οταν θα αποφασισω να παω Καρπαθο (πολυ θελω!) θα σε θυμηθω!
Ευχαριστώ, αλλά για μένα δεν είναι τίποτα αυτό.
Που να δεις τι κατεβατά μου γράφουν εμένα όταν θέλω βοήθεια για κανένα ταξίδι έτσι παράξενος που είμαι!!! :shock:

Ε αφού θες έλα!

...Επειδή εγώ θα πάω τον Ιούλιο, έχουμε κανένα φρέσκο τιπ για κανένα φαγάδικο ή μεζεδοπωλείο που να το προτιμούν οι ντόπιοι και να μην είναι τουριστικό?
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να γράψω εδώ τι νομίζω εγώ καλό κλπ άσε που αν βρεθεί κανένας από δω και δεν έχω προτείνει το μαγαζί του θα με φάει!!!

Θα σου στείλω ένα εισερχόμενο το συντομότερο να σου πω!
 
Last edited by a moderator:

butters

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να γράψω εδώ τι νομίζω εγώ καλό κλπ άσε που αν βρεθεί κανένας από δω και δεν έχω προτείνει το μαγαζί του θα με φάει!!!

Θα σου στείλω ένα εισερχόμενο το συντομότερο να σου πω!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αποφασίσαμε να έρθουμε τελευταία εβδομάδα Αυγούστου. Κλείσαμε αεροπορικά και ξεκινήσαμε σαφάρι για δωμάτια και αυτοκίνητο... Συμβουλεύτηκα το app, γιατί το booking έχει λίγες επιλογές, οπότε ξεκινάω σήμερα τα τηλέφωνα.

Αν είναι εύκολο, το π.μ. για το φαγητό θα το ήθελα και γω + αν υπάρχει από προηγούμενα μέλη που το είχαν ζητήσει, το αντίστοιχο για ενοικιάσεις αυτοκινήτου.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αποφασίσαμε να έρθουμε τελευταία εβδομάδα Αυγούστου. Κλείσαμε αεροπορικά και ξεκινήσαμε σαφάρι για δωμάτια και αυτοκίνητο... Συμβουλεύτηκα το app, γιατί το booking έχει λίγες επιλογές, οπότε ξεκινάω σήμερα τα τηλέφωνα.

Αν είναι εύκολο, το π.μ. για το φαγητό θα το ήθελα και γω + αν υπάρχει από προηγούμενα μέλη που το είχαν ζητήσει, το αντίστοιχο για ενοικιάσεις αυτοκινήτου.
Σου στέλνω πμ τουλάχιστον μήπως προλάβεις αυτοκίνητο!!!
 

felicia

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα, και εγώ θα έρθω στην Κάρπαθο τον Ιούλιο για 6 μέρες! Αν νοικιάσουμε μηχανάκι, θα ταλαιπωρηθούμε πολύ; Θα μείνουμε στα Πηγάδια και σίγουρα μια μέρα θα θέλαμε να πάμε στην Όλυμπο!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μια χαρά είναι κ το μηχανάκι. Βάλε συν 5-10 λεπτά στις μακρινές αποστάσεις.
Πολλοί νοικιάζουν μηχανάκι πάντως κ αν η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική, μην το συζητάς.
 

koumis

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Παίζει πολύ η Καρπαθος φέτος βλέπω.....
Κλείσαμε και εμείς αεροπορικά για το τελευταίο 5νθημερο του Αυγούστου και αναζητούμε διαμονή και εν συνεχεια αξιοθέατα, παραλιες και φαγητό.

Ο Αντώνης έχει ήδη κάνει εξαιρειτκη δουλεια (εξαλλου από τις πληροφορίες του και την εφαρμογή είπαμε φέτος να επισκεφτούμε τη Κάρπαθο). Οποιος έχει να προτείνει διαμονή ή/και φαγητό ευπρόσδεκτος!!

Καλώς να ανταμώσουμε στο νησι!!
 

giorgiof

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Καλησπερα σε ολους και ολες, πολυ χρησιμο αυτο το topis. επιτελους φετος θα καταφερω να επισκεφθω την ομορφη καρπαθο. θα κατσω το πρωτο δεκαπενθημερο του αυγουστου και ηθελα να ρωτησβ την αποψη σας.. επειδη δεν μου αρεσουν πολυσυχναστα τουριστικα μερη σκεφτομαι αν μεινω 5 μερες νοτια στο φοινικι (εκει κοντα εχει αρκετες ομορφες και ησυχες παραλιες σωστα?) στη συνεχεια 3 μερες κασο και μετα να χωρισω τη διαμονη 2 μερες διαφανι και 3 μερες λευκο.
Βασικο κριτηριο μου ειναι ησυχες παραλιες (μη οργανωμενες) ιδανικα και για γυμνισμο. εχετε καποιες να προτεινετε? 2ο βασικο κριτηριο,.καλο φαγητο. μπορω να οδηγω ωρες μονο κ μονο για καλο φαγητο με καλες πρωτες υλες. εχετε να προτεινετε κατι αξιολοηο?ευχαριστω εκ των προτερων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom