Βγαίνουμε Αθήνα

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Με μια δοκιμή θα έχεις δική σου άποψη, οπότε μας τη λες μετά κι εμάς. ;)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εννοείται πως αν πάω θα ενημερώσω...μετά θα κάνουμε και war...:haha::bleh:
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Δεν ξέρω αν υπάγεται στα πλαίσια της δράσης "Βγαίνουμε Αθήνα", αλλά νομίζω ότι θα γοητευτείτε από την ποιότητα, την μνήμη αιγαιοπελαγίτικου ρακομελάδικου, την αισθητική και τις προσιτες τιμές του ουζερί "Στου Στράτου" επί της Φωκίωνος Νέγρη. Πολύ ωραίο μαγαζί, καλλιτεχνικό στέκι και αφιερώστε λίγα λεπτά να ξεκοκκαλίσετε τον ευφάνταστο κατάλογο με ταξιδιάρικα ποιήματα που έχει δημιουργήσει. Το χε ανοίξει στη χώρα της Σερίφου και τα τελευταία 3 χρόνια, βρίσκεται και στην Κυψέλη. Δώστε του μια ευκαιρία ;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εσυ ακούς αυτούς που γκαριζουν και είναι ξεμαλιασμενοι
Εμείς είμαστε του πιο ηπιου:bleh:
Σε πληροφορω λοιπον πως στην ελλαδα, για ενα λογο που δεν μπορω να καταλαβω, η hardcore σκηνη,αυτοι που γκαριζουν οπως πολυ χαριτωμενα εγραψες,θα ερθει στη συναυλια.

Ειναι της μοδος ας το πουμε στην ευρωπη να πηγαινουν οι hardcorαδες στον Morrissey.

Μη μου ζητησεις να σου το εξηγησω.Προσπαθω να καταλαβω και γω.
Ποσο μαλλον την στιγμη που δεν θα πανε σε αλλες συναυλιες και την ιδια μερα παιζουν και οι hatebreed!!

Οποτε αν δεις διπλα σου κανενα με τατουαζ μανικι,αστερακια,τρυπες μεγαλες στα αυτια,τρυπες στα μαγουλα,λωριδα κτλ κτλ κτλ μπορεις να μοιραστεις μαζι τους την αγαπη σου για τον καλλιτεχνη.
Αφοβα,δεν γκαριζουν τα παιδια;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Μέτρια πολυ μέτρια .... Την πρωτη φορα μου άρεσε , τη δεύτερη δε μου άρεσε τίποτα !
Απογοητεύτηκα πολύ από το φαγητό. Το κότσι και ήταν το χειρότερο που έχω φάει. Μπορεί να ήμουν και άτυχη, γιατί ακούγεται πολύ σαν μαγαζί.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από αυτή την Τρίτη “Ξανα-Βγαίνουμε Αθήνα”

Από την Τρίτη 2 Οκτωβρίου, μέχρι 18 Δεκεμβρίου, όλοι οι επισκέπτες και εργαζόμενοι της πόλης είναι ξανά οι επίσημοι προσκεκλημένοι της, για φαγητό, καφέ και ποτό , απολαμβάνοντας γευστικά μενού και πρωτότυπες συνταγές.

Το πρόγραμμα θα διαρκέσει μέχρι το τέλος του έτους και στο διάστημα αυτό τα εστιατόρια και τα καφέ του κέντρου, που συμμετέχουν στην πρωτοβουλία, θα προσφέρουν γευστικά μενού και πρωτότυπες συνταγές σε πολύ προσιτές τιμές:
• Μενού με 10?
• Καφέ με 2?
• Ποτό με 5?
• Κρασί (φιάλη) με 12?
Μέσα σε αυτήν την ειδικά σχεδιασμένη δράση του, ο δήμος Αθηναίων επιδιώκει να ζωντανέψει ξανά το κέντρο της πόλης και να τονώσει τον κλάδο της εστίασης, μένοντας πιστός στους βασικούς στόχους της διοργάνωσης, που είναι ο συνδυασμός της ποιότητας, στα προϊόντα και τις παρεχόμενες υπηρεσίες, με τις συμφέρουσες τιμές.

Αθήνα | ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Περιοχή Συντάγματος

Μια μέρα (και μια νύχτα) το Σάββατο 15/12, τα μαγαζιά στη γειτονιά που οριοθετούν οι δρόμοι, Βουλής, Ηπίτου και Υπερείδου, ζωντανεύουν περισσότερο από το σύνηθες και ανθίΖΟΥΝ μέσα στο χειμώνα...

Το Σύνταγμα ανθίζει! | Σαβ 15.12 | @ Σύνταγμα (7 μαγαζιά), Μπαρ, 7 μαγαζιά γύρω από το Σύνταγμα | ftinapota.gr

Παρεμπιπτόντως πολύ καλό site.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όντως το εν λόγω site είναι καλό, όμως με μια γρήγορη ματιά στη συγκεκριμένη πρωτοβουλία δυστυχώς διαπιστώνω οτι οι τιμές που θεωρούνται προσφορές είναι οι τιμές που θα έπρεπε να υπάρχουν σε καθημερινή βάση...:xmas_sad:
Το οτι γίνεται δε Σάββατο που άμα έχεις περάσει τα 25 επιλέγεις να μη βγεις γενικότερα είναι άλλο θέμα...:xmas_cheesygrin:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όντως το εν λόγω site είναι καλό, όμως με μια γρήγορη ματιά στη συγκεκριμένη πρωτοβουλία δυστυχώς διαπιστώνω οτι οι τιμές που θεωρούνται προσφορές είναι οι τιμές που θα έπρεπε να υπάρχουν σε καθημερινή βάση...:xmas_sad:
Το οτι γίνεται δε Σάββατο που άμα έχεις περάσει τα 25 επιλέγεις να μη βγεις γενικότερα είναι άλλο θέμα...:xmas_cheesygrin:
Συμφωνώ, εντελώς. Αμάν πια με αυτό το εύκολο κέρδος σε μπαρ και καφετέριες...
... και το Σάββατο μέσα:xmas_cool:.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η νέα Μαβίλη (*) της Αθήνας είναι ο πεζόδρομος της Ηπίτου, πολύ κοντά στο Σύνταγμα. Μιλούνια νεαρόκοσμου συρρέουν κάθε Παρασκευή στο μικρό στενάκι, στο οποίο έχουν ανοίξει πλεον τρια, αν δεν κάνω λάθος, μπαρ. Το πιο παλιό από αυτά, το τοσοδούλι και λίγο hipster Bluebird, δεν είναι άσχημο και έχει και happy hour από 6μμ έως 8μμ. Τα άλλα δυο, καθώς και πολλά που έχουν ανοίξει στα γύρω στενά είναι αδιάφορα, για εμένα. Το προγενέστερο όμως μαγαζί της Ηπίτου και υπεύθυνο για όλον αυτόν τον χαμό δεν είναι μπαρ. Το Lacandona είναι παντοπωλείο αλληλέγγυου εμπορίου και λειτουργεί ως κολεκτίβα, με τέσσερα κορίτσια να το "τρέχουν". Στους χώρους του γίνονται διάφορες δράσεις, πχ μια φορά πηγαίνοντας τουαλέτα :rolleyes:πέτυχα στο πατάρι μάθημα ισπανικών. Παράλληλα, σερβίρει πάμφθηνο καφέ, από αυτόν που πουλάει και μερικά ακόμα πραγματάκια. Ενδεικτικά ποτήρι κρασί 2 ευρώ, μπύρες (αρκετές) από 2,5 ευρώ. Επίσης από ποτά μόνο ρούμι (Varadero) στα 4 ευρώ :shock: και πολύ καλή δόση. Καταλαβαίνετε λοιπόν προς τι η κοσμοσυρροή.
Το Lacandona είναι πολύ ιδιόρρυθμο (και για αυτό μου αρέσει): α) προφανώς είναι πάμφθηνο β) δεν φαίνεται και πολύ και δεν έχει τραπεζάκια έξω, μόνο ένα πάγκο με ελάχιστα σκαμπό κάτω από το δένδρο μπροστά στην είσοδο. Αν δεν βρεις εκεί, την βγάζεις όρθιος ή στα παγκάκια της Ηπίτου ή στα πεζουλάκια ή κάτω. γ) τις καθημερινές κλείνει 9μμ, το Σάββατο 5μμ και μόνο την Παρασκευή κάθεται μέχρι τις 2πμ! δ) τα κορίτσια κόβουν αποδείξεις για τα πάντα ε) αν πας άλλη μέρα, εκτός Παρασκευής, και παραγγείλεις ποτό γκρινιάζουν και μπορεί να μην σου βάλουν καν!
Αν σας ταιριάζει, προσέλθετε!

http://www.lacandona.gr/index.php/en/
https://el-gr.facebook.com/pages/Lacandona/293428384007904

(*) την "παλιά" πλατεία Μαβίλη εννοώ με τον Λώρα στις δόξες του και όλους μας γύρω από το συντριβάνι μέχρι το πρωί.
 

nickos_m

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλημέρα σας.Δεν έβρισκα σχετικότερο thread για να γράψω την απορία μου οπότε κατέφυγα εδώ.
Μερικοί από εσάς με γνωρίζετε αλλά θα ξανασυστηθώ.
Νίκος λέγομαι, είμαι 18 και μένω επαρχία.Έδωσα ,όπως φαντάζεστε, πανελλήνιες και δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά που έκλεισα ήδη και σπίτι στην Αθήνα.
Την προκείμενη Κυριακή θα ανέβω για κάτι δουλειές με τους δύο κολλητούς μου και αφού μείνουμε σπίτι μου-Ζωγράφου - θα βρούμε τρόπο να ξεσκάσουμε και το τετραήμερο (Κυριακή -Τετάρτη).
Η ερώτηση τώρα αφορά τη νυχτερινή διασκέδαση.Ψάχνουμε να πάμε κάπου με πολύ κόσμο-στην ηλικία μας εννοείται- και να "κοπανηθούμε" ,κατά προτίμηση, στο χορό.
Απαντήσεις τύπου : να πάτε γκάζι/παραλιακή μου τις έχουν δώσει οι περισσότεροι Γι αυτό κατέφυγα στο forum για μια πιο συγκεκριμένη απάντηση.Λόγου χάρη: "Να πάτε σ'αυτο το μαγαζί Κυριακή γίνεται χαμός.Εκεί Δευτέρα έχει event."
Ξέρω ότι δεν έχει τόσο κόσμο η Αθήνα αυτήν την περίοδο αλλά κάθε συμβουλή σας είναι πολύτιμη.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom