Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα κανω μια ερωτηση ξανθια και μια πιο φυσιολογικη. Οταν λετε τρενο Μπεργκαμο Μπρετσια Βενετια εννοειτε οτι στο σταθμο της Μπρετσια πρεπει να κατεβουμε απο το τρενο και να περιμενουμε αλλο για Βενετια ή απλα οτι παει μεσω Μπρετσια το ιδιο τρενο?
Δευτερη ερωτηση οι τιμες για το τρενο ειναι σταθερες ή ειναι οπως τα αεροπορικα οσο πιο νωρις τα κλεισεις τοσο πιο φτηνα ειναι?
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πω πω...κατα ενα μυστηριο τροπο δεν μου ηρθε ποτε κανενα μειλ οτι υπηρξαν απαντησεις στο τοπικ κ τοσο καιρο ελεγα πρωτη φορα δεν απαντησε κανεις σε θεμα και δεν εχω πιο αξιοπιστο συμβουλο απο το φορουμ...ειχα απελπιστει...Τυχαια μπηκα ψαχνοντας πληροφοριες....καθως με τουτα και με κεινα τελικα θα παμε τελη Οκτωβρη εκλεισα εισιτηρια επιτελους...
Απο Βενετια για Μεστρε η επιστροφη μεχρι τι ωρα ειναι και με τι μεσα; Ποσο κοστιζει περιπου;
Μηπως τη γυρισουμε ολη σε 1 μερα κ να εχω στο νου μου κ μια κοντινη πολη;Η θα θελουμε να τριγυρναμε στα ιδια 4 μερες;
Επισης ξερετε γιατι τον οδηγο που εχει γραφτει στο φορουμ τον εμφανιζει σπαστα σελιδα σελιδα κ οχι ενα τοπικ;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Πω πω...κατα ενα μυστηριο τροπο δεν μου ηρθε ποτε κανενα μειλ οτι υπηρξαν απαντησεις στο τοπικ κ τοσο καιρο ελεγα πρωτη φορα δεν απαντησε κανεις σε θεμα και δεν εχω πιο αξιοπιστο συμβουλο απο το φορουμ...ειχα απελπιστει...Τυχαια μπηκα ψαχνοντας πληροφοριες....καθως με τουτα και με κεινα τελικα θα παμε τελη Οκτωβρη εκλεισα εισιτηρια επιτελους...
Απο Βενετια για Μεστρε η επιστροφη μεχρι τι ωρα ειναι και με τι μεσα; Ποσο κοστιζει περιπου;
Μηπως τη γυρισουμε ολη σε 1 μερα κ να εχω στο νου μου κ μια κοντινη πολη;Η θα θελουμε να τριγυρναμε στα ιδια 4 μερες;
Επισης ξερετε γιατι τον οδηγο που εχει γραφτει στο φορουμ τον εμφανιζει σπαστα σελιδα σελιδα κ οχι ενα τοπικ;
4 ημερες ειναι αρκετες, πηγαιντε εκδρομη στη Βερονα, ειναι πανεμορφη
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα ηθελα τη γνωμη σας για το προγραμμα μας στο 4 1/2 ημερο ταξιδι μας στη Βενετια. Προσγειωνομαστε Παρασκευη πρωι στο Μπεργκαμο και απο οτι ειδα με το τρενο θα ειμαστε κατα τις τρεις το μεσημερι στη Βενετια.
Πεταμε Τεταρτη πρωι απο Μπεργκαμο οπότε το τελευταιο βραδυ πρεπει να διανυκτερευσουμε εκει.
Απο φωτογραφιες των πολεων Βερονα και Μπεργκαμο μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα με διαφορα με τη Βερόνα. Οπότε θελω να τη χωρεσω στο προγραμμα, οπως και το νησακι Μπουρανο που εχω διαβασει απο εσας τα καλυτερα. Μπεργκαμο απλα για μια βολτα στην παλια πολη αργα το απογευμα που θα φτασουμε νομιζω μου φτανει.
Πειτε καμια ιδεα για προγραμμα please...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οσα προτεινατε τα ειδα αλλα ή δεν ειχαν διαθεσιμοτητα ή ηταν πανω απο 200 τη βραδια.Μολις εκλεισα σ αυτο εδω www.calucrezia.it στο Cannaregio. 142 ευρω τη βραδια με πρωινο και δωρεαν ακυρωση. Μηπως εκανα γκαφα;Απ οτι γραφει στο booking η προσβαση στο κεντρο γινεται με βαπορετο σε 15λεπτα. Μηπως θα ειναι σαν να μενουμε στο Μεστρε αφου θα εξαρτωμαστε απο το βαπορετο για να παμε κεντρο;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Οσα προτεινατε τα ειδα αλλα ή δεν ειχαν διαθεσιμοτητα ή ηταν πανω απο 200 τη βραδια.Μολις εκλεισα σ αυτο εδω www.calucrezia.it στο Cannaregio. 142 ευρω τη βραδια με πρωινο και δωρεαν ακυρωση. Μηπως εκανα γκαφα;Απ οτι γραφει στο booking η προσβαση στο κεντρο γινεται με βαπορετο σε 15λεπτα. Μηπως θα ειναι σαν να μενουμε στο Μεστρε αφου θα εξαρτωμαστε απο το βαπορετο για να παμε κεντρο;
Σαν να μένετε στο Μέστρε δεν θα είναι, είναι όμως κάπως μακρυά. Το είδες στο χάρτη να δεις που είναι; Είναι δίπλα στο σταθμό των τρένων. Για S. Marco θα παίρνετε vaporetto, για Dorsoduro, αν δεν χαθείτε στη διαδρομή, μπορείτε να το κάνετε και σε 15 λεπτά με τα πόδια.
edit: για κοίτα Hotel Ca' D' Oro και πέριξ αυτού
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οσα προτεινατε τα ειδα αλλα ή δεν ειχαν διαθεσιμοτητα ή ηταν πανω απο 200 τη βραδια.Μολις εκλεισα σ αυτο εδω www.calucrezia.it στο Cannaregio. 142 ευρω τη βραδια με πρωινο και δωρεαν ακυρωση. Μηπως εκανα γκαφα;Απ οτι γραφει στο booking η προσβαση στο κεντρο γινεται με βαπορετο σε 15λεπτα. Μηπως θα ειναι σαν να μενουμε στο Μεστρε αφου θα εξαρτωμαστε απο το βαπορετο για να παμε κεντρο;
Στο Cannaregio έχω μείνει κι εγώ. Δεν είναι κέντρο αλλά είναι από τις αγαπημένες μου περιοχές στη Βενετία! Κάθε μέρα περπατούσαμε ως το κέντρο με τα πόδια! Περίπου 20 λεπτά όπως είπε και η HummingBird. Φανταστική διαδρομή. Φυσικά και μπορείς να βρεις και κάτι καλύτερο όσον αφορά στην εγγύτητα προς το κέντρο! Αλλά αν δεν εχει διαθεσιμότητα η δε σε βολεύει η τιμή μείνει εκεί που έχεις κλείσει :)
 
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σαν να μένετε στο Μέστρε δεν θα είναι, είναι όμως κάπως μακρυά. Το είδες στο χάρτη να δεις που είναι; Είναι δίπλα στο σταθμό των τρένων. Για S. Marco θα παίρνετε vaporetto, για Dorsoduro, αν δεν χαθείτε στη διαδρομή, μπορείτε να το κάνετε και σε 15 λεπτά με τα πόδια.
edit: για κοίτα Hotel Ca' D' Oro και πέριξ αυτού
Δεν καταλαβα..απο Dorsoduro S.Marco ειναι 15 λεπτα με τα ποδια ή Cannaregio S.Marco? Αυτο που μου προτεινες εχει 200 ευρω...
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Δεν καταλαβα..απο Dorsoduro S.Marco ειναι 15 λεπτα με τα ποδια ή Cannaregio S.Marco? Αυτο που μου προτεινες εχει 200 ευρω...
Όχι, από το ξενοδοχείο που έχεις βρει, για να πας Dorsoduro με τα πόδια, πχ Campo Santa Margherita, είναι κανένα 15λεπτο με τα πόδια. Για την πλατεία του San Marco πιστεύω ότι είναι κανένα μισάωρο το πολύ με τα πόδια. Εγώ θα έπαιρνα βαπορέτο για εκεί.
Σόρρυ δεν ξέρω και πότε πας και δεν το έψαξα το Ca' D' Oro να δω πόσο έχει. Κράτα αυτό που έχεις βρει τότε. Για βόλτες προς San Polo, Santa Croce, Dorsoduro, απλώς περνάς τη γέφυρα degli Scalzi απέναντι και συνεχίζεις με τα πόδια. Οι αποστάσεις είναι μικρές γενικώς, μη σε ξεγελάει ο χάρτης.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μπερδευτηκα εντελως ομως...:rolleyes-80: Εμεις θα φτασουμε με τρενο στη Βενετια και με τα ποδια στο ξενοδοχειο. Εκεινο που με ενδιαφερει ειναι με τι μεσα μπορουμε να πηγαινουμε κεντρο Βενετιας απο το ξενοδοχειο αυτο www.calucrezia.it το οποιο ειναι κοντα στο σταθμο Santa Lucia στο Canaregio? Εγω ηξερα μονο τα βαπορετα,εδω διαβαζω και για λεωφορεια (θαλασσια εννοειτε μαλλον ε;).... Επισης ξερετε ποσο πανω κατω κοστιζει η διαδρομη που θελω να κανουμε;

Και μια ξανθια ερωτηση. ;Αυτοκινητα δεν κυκλοφορουν σε κανενα σημειο της Βενετιας;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Το ξενοδοχείο σου είναι δίπλα στο σταθμό των τρένων.
Θαλάσσιο λεωφορείο είναι το vaporetto.
Κέντρο Βενετίας υποθέτω ότι εννοείς την πλατεία του San Marco. Από το ξενοδοχείο θα πάτε προς τη στάση Ferrovia, είναι μπροστά από το σταθμό τρένων, και θα πάρετε είτε το 1 είτε το 2. Θα είναι σε διαφορετικές πλατφόρμες, πάνω πάνω γράφουν ποιο βαπορέτο περνάει από κάθε πλατφόρμα. Να προσέξετε να έχει κατεύθυνση προς San Marco. Η απλή διαδρομή κοστίζει 7 ευρώ, δες μήπως σας συμφέρει να αγοράσετε κάρτα, ανάλογα με το πόσες μέρες θα μείνετε και πόσες διαδρομές σκοπεύετε να κάνετε. Εδώ οι τιμές:
  • 20,00 € - 1 DAY TRAVELCARD
  • 30,00 € - 2 DAYS TRAVELCARD
  • 40,00 € - 3 DAYS TRAVELCARD
  • 60,00 € - 7 DAYS TRAVELCARD
Το εισιτήριο το σκανάρετε στο μηχάνημα που έχει πριν μπεις στην πλατφόρμα. Πρέπει να κάνει μπιπ και να βγάλει πράσινο φωτάκι. Αν έχετε κάρτα, πρέπει να τη σκανάρετε κάθε φορά που μπαίνετε. Αυτοκίνητα στη Βενετία όχι. Σταματάνε στο Piazzale Roma, από εκεί και μετά δεν έχει. Αυτοκίνητα έχει στο νησί Lido, αν πάτε προς τα εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom