Capital Controls και ταξίδια

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έκλεισα 3 δωμάτια στην Ιταλία πριν 2 μήνες μέσω airbnb που τα Capital controls ήταν στα φόρτε τους, χωρίς κανένα πρόβλημα. Οπότε πιστεύω μια χαρά θα είσαι!
Κι εγω εκλεισα εχθες, κανενα προβλημα
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Έτσι για πλάκα και λόγω στερητικού συνδρόμου που τόσο καιρό δεν μπορώ να παραγγείλω (τύφλα να έχει ο ΓΑΠ που του έλειψε το amazon), έκανα μια παραγγελία από bookdepository με paypal, και πέρασε (επιτρέπονται αυτές οι συναλλαγές εδώ και καιρό). Πήρα Moleskine City Notebook για το Παρίσι, είναι ταξιδιωτικός οδηγός που τον φτιάχνεις μόνος σου, τα χρησιμοποιώ αρκετά στα ταξίδια μου. Έχουν σχετικά καλούς χάρτες.
Θα αργήσω να πάω Παρίσι πάλι αλλά δεν βαριέσαι :lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έτσι για πλάκα και λόγω στερητικού συνδρόμου που τόσο καιρό δεν μπορώ να παραγγείλω (τύφλα να έχει ο ΓΑΠ που του έλειψε το amazon),
Αλλοκοτοι κανονες..δεν εχω καταλαβει τπτ και ουτε θα καταλαβω πριν ληξουν οριστικα,ελπιζω συντομα. Ειχα προνοησει βεβαια..
Παραγγειλα παντως 2 φορες απο αμαζον με ελληνικη καρτα και ηρθαν κανονικα σε διευθυνση του εξωτερικου ομως. Και οχι ευκαταφρονητα ποσα. Αρα χρησιμοποιωντας το φιλο/η σου εξω παραγγελνεις οτι θες. Για εδω δεν δοκιμασα λογω απαραδεκτα υψηλων μεταφορικων.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Έτσι για πλάκα και λόγω στερητικού συνδρόμου που τόσο καιρό δεν μπορώ να παραγγείλω (τύφλα να έχει ο ΓΑΠ που του έλειψε το amazon), έκανα μια παραγγελία από bookdepository με paypal, και πέρασε (επιτρέπονται αυτές οι συναλλαγές εδώ και καιρό). Πήρα Moleskine City Notebook για το Παρίσι, είναι ταξιδιωτικός οδηγός που τον φτιάχνεις μόνος σου, τα χρησιμοποιώ αρκετά στα ταξίδια μου. Έχουν σχετικά καλούς χάρτες.
Θα αργήσω να πάω Παρίσι πάλι αλλά δεν βαριέσαι :lol:
Υπάρχουν και άλλοι λοιπόν που έχουν σαν και εμένα τρέλα και φτιάχνουν ταξιδιωτικούς οδηγούς μόνοι τους:))Εγώ απλά το ετοιμάζω πιο χύμα σε κόλες Α4 .

Όσον αφορά τo τι ισχύει και το τι όχι με τις αγορές είναι χάος.Το κολπάκι με το paypal πιάνει πάντως για την ώρα:)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Το κολπάκι με το paypal πιάνει πάντως για την ώρα:)
Το οποίο (κολπάκι) είναι ποιό;
Εδώ και μέρες προσπαθώ να πληρώσω με paypal και δεν γίνεται τίποτα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σου έστειλα μήνυμα.Αλλά μην μου ζητήσει και κανείς άλλος:) Με λίγη αναζήτηση στο google μπορεί να βρει κάποιος σχετικές πληροφορίες.
 

GAnagn

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα στη παρέα. Εκλεισα εισιτήρια την προπερασμένη εβδομάδα στην ryanair για Βουδαπέστη με paypal χωρίς προβλήματα. Το ξενοδοχείο το εκλεισα από booking με Ελληνική κάρτα visa χωρίς προβλήματα επίσης.
Η ερώτηση είναι τι παίζει με το συνάλλαγμα στα ατμ της Βουδαπέστης δλδ θα μπορω να βγάλω φιορίνια από χρεωστική Πειραιώς αντίστοιχα με 420 ευρώ την Παρασκευή?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα στη παρέα. Εκλεισα εισιτήρια την προπερασμένη εβδομάδα στην ryanair για Βουδαπέστη με paypal χωρίς προβλήματα. Το ξενοδοχείο το εκλεισα από booking με Ελληνική κάρτα visa χωρίς προβλήματα επίσης.
Η ερώτηση είναι τι παίζει με το συνάλλαγμα στα ατμ της Βουδαπέστης δλδ θα μπορω να βγάλω φιορίνια από χρεωστική Πειραιώς αντίστοιχα με 420 ευρώ την Παρασκευή?
Ισχυει οτι και στην Ελλάδα.Αν δεν βγάλεις τιποτα όλη την εβδομάδα θα μπορέσεις να βγάλεις τα αντιστοιχα φιορινια την Παρασκευη.
 

Dimitrispearljam

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Χιλη-Αργεντινη-Βραζιλια
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια
Είσαι θεός! Πας σ'αυτές τις χώρες μόνο για τους Pearl Jam;;;;; Και νόμιζα ότι μόνο εγώ είμαι τρελή που τρέχω για συναυλίες αλλά δυστυχώς μόνο στην Ευρώπη!!!! ;)
εχω τρελα τι να κανω..Ναι παω Λατινικη Αμερικη μονο για να ακολουθησω το tour τους
τους εχω δει 38 φορες Live ..θα γινουν 45 σε ενα μηνα με τις 7 που θα δω Λατινικη Αμερικη
σε 20 διαφορερικες χωρες,σε 32 διαφορετικες πολεις και σε 3 διαφορετικους ηπειρους..
KEEP ON ROCKIN IN THE FREE WORLD!!!!
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
αλησπερα στην παρεα
Τσξιδευω σε κανα μηνα για λατινικη αμερικη και συγκεκριμενα Χιλη-Αργεντινη-Βραζιλια να δω Pearl Jam συναυλιες και μου ειπανε
Απο εθνικη τραπεζα για debit card και απο eurobank για πιστωτικη μου οτι δεν υπαρχει προβλημα με την φυσικη παρουσια απλα πρεπει να παρω τηλεφωνο πριν φυγω και για την χρεωστικη και για την πιστωτικη στην τραπεζα να δηλωσω τις χωρες που παω και για ποιες ημερομηνιες
Τωρα εχω μια ερωτηση..τι συμβαινει αν εχεις πανω σου πανω απο 2000 μετρητα??εχεις ας πουμε 2200..σου παιρνουμε τα extra??δεν σε αφηνουν νς φυγεις?εχει προστιμο? Τι λεει ο νομος..αξιζει να ρισκαρεις??και ρωταω γιατι συμφερει ειδικα στην αργεντινη να αλλαξεις χρηματα εκει με τιμη blue euros τιμη,αφου σου δινει στο 1 ευρο 17 πεσος ενω το official μεσω τραπεζας ειναι 1 ευρο 10 πεσος..αρα ειναι καλυτερα να εχεις μετρητα παρα σε καρτες τα λεφτα
Ευχαριστω εκ των προτερων και για την απαντηση και για την φιλοξενια στο forum
Δημητρης
Πού πότε ; Μίλα χριστιανέ μου κι έδωσες άλλη πνοή στη βαρετή και μίζερη κυριακή μου!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.416
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom