Capital Controls και ταξίδια

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παιδια εγω εκλεισα εισιτηρια αεροπορικα και ξενοδοχειο με χρεωστικη και τα δεχτηκε μια χαρα :)
 

Dimitrispearljam

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Χιλη-Αργεντινη-Βραζιλια
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια
αλησπερα στην παρεα
Τσξιδευω σε κανα μηνα για λατινικη αμερικη και συγκεκριμενα Χιλη-Αργεντινη-Βραζιλια να δω Pearl Jam συναυλιες και μου ειπανε
Απο εθνικη τραπεζα για debit card και απο eurobank για πιστωτικη μου οτι δεν υπαρχει προβλημα με την φυσικη παρουσια απλα πρεπει να παρω τηλεφωνο πριν φυγω και για την χρεωστικη και για την πιστωτικη στην τραπεζα να δηλωσω τις χωρες που παω και για ποιες ημερομηνιες
Τωρα εχω μια ερωτηση..τι συμβαινει αν εχεις πανω σου πανω απο 2000 μετρητα??εχεις ας πουμε 2200..σου παιρνουμε τα extra??δεν σε αφηνουν νς φυγεις?εχει προστιμο? Τι λεει ο νομος..αξιζει να ρισκαρεις??και ρωταω γιατι συμφερει ειδικα στην αργεντινη να αλλαξεις χρηματα εκει με τιμη blue euros τιμη,αφου σου δινει στο 1 ευρο 17 πεσος ενω το official μεσω τραπεζας ειναι 1 ευρο 10 πεσος..αρα ειναι καλυτερα να εχεις μετρητα παρα σε καρτες τα λεφτα
Ευχαριστω εκ των προτερων και για την απαντηση και για την φιλοξενια στο forum
Δημητρης
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
αλησπερα στην παρεα
Τσξιδευω σε κανα μηνα για λατινικη αμερικη και συγκεκριμενα Χιλη-Αργεντινη-Βραζιλια να δω Pearl Jam συναυλιες και μου ειπανε


Δημητρης
Είσαι θεός! Πας σ'αυτές τις χώρες μόνο για τους Pearl Jam;;;;; Και νόμιζα ότι μόνο εγώ είμαι τρελή που τρέχω για συναυλίες αλλά δυστυχώς μόνο στην Ευρώπη!!!! ;)
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Περιληπτικά τι ισχύει σήμερα μετά τις συνεχείς αλλαγές.

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1009566/ti-isxuei-simera-sta-capital-controls
Tώρα βέβαια, γιατί απαγορεύεται ακόμα να αγοράζεις ρούχα από το εξωτερικό, ενώ επιτρέπεται ας πούμε να παίρνεις βιβλία, ρολόγια, cd κ.α. είναι προς ψυχιατρική διερεύνηση!
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
καλησπέρα στην παρέα! ετοιμάζομαι σε ένα μήνα να πάω μια κρουαζιέρα στην Μεσόγειο απο Βενετία!Στο πλοίο σου ζητάνε πιστωτική η οποία και χρεώνεται στο τέλος του ταξιδίου , θα έχω πρόβλημα?
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
ναι υπάρχει περίπτωση να μην δεχτεί το πλοίο την πιστωτική?
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
ναι υπάρχει περίπτωση να μην δεχτεί το πλοίο την πιστωτική?
την τράπεζα πάρε τηλέφωνο για να τους ενημερώσεις για το ταξίδι σου ημερ/νίες και χώρα (όπως ειπώθηκε και παραπάνω)
από Εθνική μου είπαν επιπλέον ότι εάν την πρώτη φορά δεν γίνει η συναλλαγή (στο εξωτερικό), να ξαναπροσπαθήσω μετά από 2-3 λεπτά
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ενημέρωσα την τράπεζά μου -Τράπεζα Πειραιώς- για επικείμενο ταξίδι μου στη Βουδαπέστη και όταν έφτασα στο αεροδρόμιο για να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ δεν τα κατάφερα ... (έκανα πολλές προσπάθειες) ενώ η φίλη μου με την ίδια debit κάρτα έκανε αμέσως συναλλαγή χωρίς να έχει ενημερώσει κανέναν!!
 

stathis87

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω κράτηση δωματιου στο Παρίσι μέσω της airbnb. Ξέρει κανεις αν τώρα με τα capital controls γίνεται η θα έχω κάποιο πρόβλημα?
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω κράτηση δωματιου στο Παρίσι μέσω της airbnb. Ξέρει κανεις αν τώρα με τα capital controls γίνεται η θα έχω κάποιο πρόβλημα?
Έκλεισα 3 δωμάτια στην Ιταλία πριν 2 μήνες μέσω airbnb που τα Capital controls ήταν στα φόρτε τους, χωρίς κανένα πρόβλημα. Οπότε πιστεύω μια χαρά θα είσαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom