Τατζικιστάν Διακοπές από τα Lidl!! (Τατζικιστάν)

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πράγματι το βίντεο είναι πολύ καλό, σε σημείο να αναρωτιέμαι μπας και το παρακάτω προιόν που αγόρασα απο τα Lidl παίζει κάποιο ρόλο στην δημιουργία του:





Ααα... μην ξεχάσω, αγόρασα και γατοτροφή

 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Αχ βρε Dim μου οι άλλοι γελάνε αλλά εγώ ταυτίστικα τόσο πολύ με το βίντεο...! :haha:
Μια κέτσαπ δώρο από μένα (αυτή της προσφοράς) για την συνέχεια της ιστορίας σας! Στείλε διεύθυνση pm να σου έρθει! Είχες δεν είχες πάλι στα ΚΤΕΛ θα μας τρέχεις! :clap:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Δεν υπαρχει λεμε ,,,δεν ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Erisadesu

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ανατολικής Ασία
ας αρχίσω από τα βασικά ....γιατί να πας Τατζικιστάν;
δεν πετάει ο Μουζενίδης προς τα εκεί; και από που και ως που ήταν προσφοορά αυτή η τιμή;
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Εννοείται πατάω παρακολούθηση θέματος για συνέχεια...Έχοντας διαβάσει την ιστορία σου για το ταξίδι στο Κασμίρ πριν 2-3 χρόνια δηλώνω πιστός ακόλουθος των ιστοριών σου....θα τις διαβασω όλες :lol:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ας αρχίσω από τα βασικά ....γιατί να πας Τατζικιστάν;
δεν πετάει ο Μουζενίδης προς τα εκεί; και από που και ως που ήταν προσφοορά αυτή η τιμή;
Στο ερώτημα "γιατί Τατζικιστάν" δεν υπάρχει απάντηση. Γιατί ήθελα και πήγα. Τόσο απλά.
Οσο αφορά τον Μουζενίδη, δεν νομίζω να έχει τακτικές και συχνές πτήσεις στα δρομολόγια του πόσο μάλλον για την Ντουσανμπέ..
Ας απαντησω και για την τιμή. 450 ευρω 5 πτήσεις για Αυγουστο σε αεροδρόμιο που πετάνε απο Ευρώπη 4-5 εταιρίες, δεν είναι ευκαιρία αλλά ευκαιριάρα. Το δρομολογιο περιλάμβανε Αθήνα-Κωνσταντινούπολη, Κωνσταντινούπολη-Μπισκεκ, Μπισκεκ-Ντουσανμπε με Πήγασους και μετά Ος-Κωνσταντινούπολη και Κωνσταντινούπολη-Αθήνα με Τουρκικές αερογραμμές. Μάλλον κατάλαβες το συνολικό τίμημα ως τιμή του ενός εισιτηρίου.
Αρα μια χαρά τιμή. Φυσικά για λόγους πρακτικούς ποτέ μου δεν θα χρησιμοποιούσα ρωσικα αεροδρόμια ΚΑΙ αερογραμμές για να παω Τατζικιστάν.
Ας συνεχίσω τώρα την ιστορία γιατί το χρονοδιάγραμμα της αφήγησης κοντεύει να προκύψει κι αυτό από τα Lidl
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τα 'θελες και τα 'παθες
-Ρε Αλεξ.... μπούχτησα! Τι διαολο ηρθαμε να κάνουμε εδώ ρε μεγάλε? Δεν έχει τίποτε...

-Ηρέμησε Παρμενιωνα πιστέ μου στρατηγέ.. ...Εχουμε σκοπό.

-Τι σκοπο μαν? Μας εχει φαει η ζεστη, η σκονη και τα κουνουπια. Ημαρτον!

-Οπως προειπα: υπαρχει στοχος.

-Θα μας τον πεις μαν? Γιατι μεχρι τώρα η χώρα αυτή ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!

-Το γνωρίζω. Αλλά θα ερθει η ωρα και στιγμή που δυο άλλοι ελληνες θα ερθουν και θα μεγαλουργήσουν. Εγω απλά στρωνω το έδαφος.

-Δηλαδή? Ποιοι θα έρθουν? Τι να κάνουν?

-Θα ερθουν -βασικά- δυο βαρεμένοι. Και για να μιλήσω προφητικά "θα κάνουν διακοπές και θα είναι σαν να μην κάνουν διακοπές". Νεωτεριστικά μιλώντας θα έλεγα "Διακοπές απο τα Lidl".

-Θα περάσουν ωραία? Αξέχαστα?

-Αξέχαστα σίγουρα. Οσο για το ωραία, όπως το πάρει κανείς...

-Μάλιστα. Θα ερθουν δυο, θα περάσουν αξέχαστα, θα κάνουν διακοπές αλλά δεν θα κάνουν διακοπές. Μιλάς με γρίφους δέσποτα...

-Δεν είμαι δέσποτας βλάσφημε! Ο στρατηγός σου είμαι. Λίγος σεβασμός..

-Καλά.. καλά... Αλλά δεν μας εξηγείς μαν. Τι θα συμβεί? Ποιά θα είναι η εξέλιξη?

-Η εξέλιξη θαααα εεε.. να πούμε ότι ...εεε Βατερλώ. Ναι. Ναι. ναι, ναι.. Οσο το σκέπτομαι τόσο πείθομαι οτι αυτή είναι η λέξη που ταιριάζει: Βατερλω.
Θα συμβούν τα πάντα: Ατυχήματα, δυστυχήματα, απογοητευσεις, ασθένειες, κακουχίες, τόποι διαμονής βγαλμένοι απο την κόλαση, πείνες, μεθύσια στα πατώματα, άκυρες επισκέψεις σε πρεσβειες του Πακιστάν, σχεδιασμοί
κλοπής αρχαιολογικών μουσείων, ψευδοί οδηγοί, παρολίγον τουμπαρίσμα νύφης,
κρυψίματα πίσω απο δέντρα προς αποφυγή αστυνομικών, καταστροφή μνημείου
προστατευόμενου απο την Ουνέσκο (ουπς! σόρυ, δεν το ήθελα) , αγριο κυνυγι απο
αφηνιασμένο βόδι, αγροτουρισμός τύπου "γελά ο κόσμος", ξεκαρδίσματα και λοιπά. Υπομονή.. θα δεις.

Ενδιαφέρον ακούγεται..

Και είναι πίστεψέ με.. Με αυτούς τους δυο βλαμένους θα γελάσουμε πολύ. 1400 χιλιόμετρα τα έκαναν με ΚΤΕΛ. Στο τέλος βέβαια ηθελαν ορθοπεδικό
να τους συναρμολογήσει αλλά τι να κάνεις καυμένε Παρμενίωνα? έτσι είναι τα ταξίδια.. ...αυτά παθαίνει κανείς όταν δεν επιλέγει με σοφία Ρώμη με Ράιαν και θέλει να παραστήσει τον αρχαιολόγο και τρέχει σε Αρχαίες Σογδιανές, Αλεξάνδρειες οι Εσχάτες, Ιαξάρτες ποταμούς, Φεργκάνες και Κυρόπολεις.
Τα θέλανε και πάθανε πιστέ μου Παρμενιωνα ... τα θέλανε και πάθανε.. διότι το Τατζικιστάν δεν είναι για τους πολλούς αλλά για τους λίγους. Για τους πολύ λίγους....

Ταδε εφη ο Μέγας Στρατηλάτης.




υγ.Ευχαριστούμε Μ. Αλεξανδρε... Μας υποχρέωσες...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΕΙ


Ολα Χαράλαμπε ήταν προετοιμασμένα στην εντέλεια. Γνωστή άλλωστε η εμμονή της Ντιμ για τον άψογο σχεδιασμό του εκάστοτε ταξιδιού, και το πάθος της για την λεπτομέρεια.
Τα μόνα -μηδαμινής βεβαια αξίας- που δεν είχαν προσχεδιαστεί ήταν κάτι ασήμαντα πραγματάκια όπως διαμονή, μεταφορές, σημεία επισκέψεων (δηλαδή ΠΟΥ ακριβώς θα πήγαιναν) και τέλος βίζα.

Ναι... ναι.. είχαν αυτό το μικρό θεματάκι: Ειχαν πτήση απο Μπισκεκ (Κιργισταν)
στην Ντουσανμπέ (Τατζικιστάν) και δεν είχαν βίζα. Νταξ.. μωρέ... ασήμαντη λεπτομέρεια. Τι να την κάνεις την βίζα όταν έχεις πρόσωπο?
Πφφφ... ποταπές και άχρηστες γραφειοκρατικές διαδικασίες.
Το πολύ πολύ να τους γύριζαν πίσω ή να πληρωναν την βίζα γούνα βιζόν.
Αλλά είπαμε: Η Ντιμ τυπολάτρης και σχολαστική δεν το άφησε έτσι.

Ειχε κανονίσει να μεταβούν στην Πρεσβεία του Τατζικισταν στο Μπισκέκ και να βγάλουν άδειες για Παμίρ και βίζες εκεί.
Απλούστατο!

Αφού ρώτησαν και βεβαιωθηκαν ότι ολοι οι ταξιτζήδες γνωρίζουν την διευθυνση της Πρεσβειας, μπαίνουν σε έναν.
Που -προς αποφυγή ανατροπής της κατάστασης- φυσικά ΔΕΝ γνωριζε την διεύθυνση. Επίσης 'οταν μίλαγε εκτόξευε προς όλες τις κατευθύνσεις σάλια λες και ηταν φάλαινα-φυσητήρας, με αποτέλεσμα να εκνευρίσει την Dim και να του φωνάξει δυνατά "κάνε πιο κει χριστιανέ μου! Με έχεις κάνει ινδικό χοιρίδιο απο τα μικρόβια που εκτοξεύεις! (στα ελληνικά τα είπε για να μην φαει βρωμόξυλο:διαθέτει μεγάλη αίσθηση αυτοπροστασίας). Επιπροσθέτως ήταν και ψευδός.
Τωρα Χαράλαμπε θα μου πεις τι σημασία έχει η άρθρωση του ταξιτζή. Κι όμως, έχει. Υψιστη σημασία.
Γιατί η άγνοια της διευθυνσης, τον οδήγησε να ρωτησει συνάδερφο. Αυτός του είπε Ποια? Ουζμπεκισταν?
Οχι του απαντά ο Google maps/translate.
Και του επαναλαμβάνει την χώρα. Αλλά η άρθρωση (ή η κουφαμάρα του συνάδελφου, δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα, μπορεί και ο συνδυασμός των 2) δημιούργησε κάποια προβληματάκια.
Να μην σου τα πολυλογώ Χαράλαμπε , μετά απο κάποια ώρα ο οδηγός σταματά μπροστά σε ένα αθλιο κτήριο με τσίγκο για σκεπή.
Η Ντιμ κοιτά την ταμπέλα απο το παράθυρο του ταξί και διαβάζει τα μικροσκοπικά γράμματα "ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΟΥ..Ουφφφφφ... ωραία. Το βρήκε.. Ωχ.. Ωχ.. Ωχ...

ΠΑΚΙΣΤΑΝ"?????????
Μωρέ δεν βαριέσαι... τι είναι το Πακιστάν? 2 τσιγάρα δρόμος... ειδικά αν διαθέτεις και την στολή του Σούπερμαν.

Στο δρόμο ξανά. Ο google maps ρώταγε όποιον συναδερφο έβρισκε στον δρόμο. Πρεσβεια Τουρκίας. Πρεσβεία Ουζμπεκιστάν. Πρεσβεία Καζακσταν Πρεσβεία Ρωσίας. Ο Γκιούλιβερ είχε αρχίσει να εκνευρίζεται και όλο κάτι μουρμούριζε. Η Ντιμ όμως που γουστάρει Πρεσβείες ήταν ενθουσιασμένη "Α! κοίτα! Μας έφερε στην Πρεσβεία της Ρωσίας! ΑΑ... ωραία είναι!". Πολύ όμορφη η βόλτα μας. Αν δεν έφτυνε κιόλας σαν σαλάχι...
Τελικά αφού οι φίλοι μας απέκτησαν τόσες γνώσεις ώστε να τους επιτρέπουν την είσοδο χωρίς εξετάσεις στα μισά παγκόσμια διπλωματικά σώματα , αλλά και τοπογραφικές γνώσεις οι οποίες τους εξασφάλιζαν άνετα μια θέση ταξιτζή
στην πόλη αφού έμαθαν όοοολους τους δρόμους, έφτασαν στην πολυπόθητη Πρεσβεία Τατζικισταν. Και εκεί άρχισαν τα πρώτα χαστούκια του ταξιδιού.
Τονίζω την λέξη "πρώτα". Θα κυλούσε πολύ νερό στο ρυάκι με το όνομα "να μην προλαβαίνεις συνάδερφε να συνέρχεσαι απο τις σφαλιάρες".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom