Musica Latina!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι νουμερο ενα αυτην την στιγμη στην Κουβα...
Η Κούβα έχει δώσει μουσικά διαμάντια στον κόσμο αλλά τούτοι οι Νο1 :rolleyes-80: δε μου αρέσουν και πολύ, μάλλον γιατί δε μου αρέσει και η ρεγκετόν ιδιαίτερα..
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Η Κούβα έχει δώσει μουσικά διαμάντια στον κόσμο αλλά τούτοι οι Νο1 :rolleyes-80: δε μου αρέσουν και πολύ, μάλλον γιατί δε μου αρέσει και η ρεγκετόν ιδιαίτερα..
Εμενα μου αρεσει η ρεγγετον το συγκεκριμενο γκρουπ οχι ιδιαιτερα αλλα τα τραγουδια τους κανουν παταγο αυτην την εποχη στην Κουβα.
Ενα αρκετα καλο που ακουγεται παρα πολυ ειναι και αυτο..

 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ε ναι τι φοβεροί Λατίνοι...μετά την τραγουδάρα "la gozadera" που τόσοι αγαπήσαμε...


οι Λατίνοι αυτοσαρκάζονται τώρα με την "robadera".Ακόμα και με τις κλοπές και την εγκληματικότητα στη Λατινική Αμερική, μπορούν να φτιάχνουν βίντεο σατυρικά...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε ναι τι φοβεροί Λατίνοι...μετά την τραγουδάρα "la gozadera" που τόσοι αγαπήσαμε...
Πραγματι τραγουδαρα! Υμνος στην ενοτητα των Λατινοαμερικανων.

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Gracias a la vida! Γνωστό τραγούδι αλλά λίγοι γνωρίζουν την ιστορία του, που δεν έχει καμία σχέση με επανάστάση, φτώχια και άλλα τέτοια “ρομαντικά”.
Πρόκειται για ένα αποχαιρετιστήριο σημείωμα-τραγούδι, το οποίο γράφτηκε το 1966 και στο οποίο η δημιουργός του, η Χιλιανή συνθέτρια και τραγουδίστρια Violeta Parra, ευχαριστεί τη ζωή για ό,τι της έδωσε, πριν αυτοκτονήσει το 1967, μετά το χωρισμό με το σύντροφό της.
Στα χρόνια που ακολούθησαν πολλοί τραγουδιστές ερμήνευσαν το συγκεκριμένο τραγούδι και εδώ το ακούμε από τους Juanes, Alejandro Sanz, Juan Luis Guerra, Laura Pausini, Fher de Maná, Shakira, Michael Bublé & Miguel Bosé.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οι νουμερο ενα αυτην την στιγμη στην Κουβα...
Και ο Παντελιδης Νο 1 θεωρειται στην Ελλάδα .
Αυτο το γκρουπ ειναι κακό ακομα και για ρεγκετον και εχουν και χάλια βιντεο πράγμα σπανιο για Κουβα .
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το “La Gota Fria” είναι ένα vallenato που έκανε γνωστό ο Κολομβιανός Carlos Vives όταν το διασκεύασε το 1993. Το τραγούδι γράφτηκε το 1938 με αφορμή μια γιορτή στην πόλη Urumita κατά τη διάρκεια της οποίας συμφωνήθηκε μια μουσική “μονομαχία” μεταξύ δύο πολύ καλών μουσικών.
Ο Emiliano Zuleta, κύριος εκπρόσωπος του vallenato στην περιοχή La Guajira της Κολομβίας και ο Lorenzo Morales αντίπαλός του από την περιοχή Cesar, αποφάσισαν να αποδείξουν ποιος είναι ο καλύτερος acordeonero σε σύνθεση, παίξιμο και φωνή.
Πρώτος έπαιξε ο Zuleta ο οποίος αποθεώθηκε από το πλήθος τόσο πολύ, που ο Morales αποσύρθηκε δυσαρεστημένος από την εκδήλωση χωρίς να παίξει ποτέ.
Ο Zuleta συνέθεσε το πασίγνωστο τραγούδι “La Gota Fria”, για να γελοιοποιήσει τον Morales επειδή απέφυγε την πρόκληση.
"Ο Μοραλίτο ήταν σίγουρος οτι θα με νικούσε,
μα όταν με άκουσε να παίζω, τον έλουσε κρύος ιδρώτας"

Λίγα χρόνια αργότερα, οι δυο μουσικοί έγιναν κολλητοί φίλοι μέχρι το θάνατο του Morales το 2005.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom