Ταϊλάνδη Ταιλάνδη 16 μέρες και προβληματισμός!

aloberdin

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Καλησπέρα σε όλους τους Ταιλανδόπληκτους και μη.
Που λέγαμε για γαμήλιο ταξίδι;Και μάλιστα πρώτο εκτός Ευρώπης;
Ν.Αμερική εγώ Ασία εκείνη,ε τις κάνω και τα χατήρια και γιατί οχι να η Ταιλάνδη,το ονειρό της!
Εχω διαβάσει τόσα σχεδόν την έχω ερωτευτεί και εγω,θέλω να τα δω όλα.Λάθος το ξέρω.Πάμε όμως απο την αρχή.

16 μέρες λοιπόν,οι 14 γεμάτες,η 15η ενα βράδυ γεμάτο και η 16-17ηνύχτα δεν υπολογίζεται(αεροπλάνα).Μέσω Ντόχας λοιπόν Μπανγκογκ μένωντας 2-3 νύχτες εκεί για να γυρίσουμε την πόλη.
20 Δεκ.-5 Γεν.

Ο προβληματισμός είναι στο πως θα βγάλουμε το πρόγραμμα.Το σίγουρο είναι η bangkok 2-3 μέρες,επίσης σίγουρο είναι η μεριά Andaman και Krabi-Puket-Phi Phi 4-5 μέρες.Μένουν 6-7 και το δίλλημα είναι Ko Samui-Ko Panhan-Ko Tao ή βορράς και Chiang Mai-Chiang Rai κτλ ή και ΤΑ ΔΥΟ(άκου τώρα όνειρα);Απο Bangkog θα ήθελα να πάμε και Ayutthaya ως μονοήμερη αλλά πρώτα πρέπει να αποφασίσουμε το πλάνο.(Για να μην πω και sukhothai-το ξέρω δε βγαίνει)

Αυτά που περιμένουμε να δούμε και θέλουμε να
απολαύσουμε περισσότερο είναι μέρη πνιγμένα στο πράσινο,τροπική βλάστηση,πάρκα,ζωολογικοί κήποι και αρχιτεκτονική φυσικά.

Η θάλασσες οκ(δεν περιμένω να δω διαμάντια)αλλά ότι έχει σχέση με τροπική βλάστηση και το πράσινο να αγγίζει τις παραλίες μου αρέσει και αυτό είναι το ερώτημα να κινηθούμε προς κο σαμούι-ταο κτλ.ή να φύγουμε προς βόρεια επαρχία;Να προσθέσω οτι λογικά εκεί κοντά στην πρωτοχρονιά θα είναι και μαζεμένα τα full party απο όσο διαβάζω και δεν ξέρω τι θα γίνεται με τα δωμάτια εκίνη την εποχή με τον πολύ κόσμο
αλλά και με τον καιρό(Δεκ-Γεν,high season).Μόνο στην bangkok θα κλείσω 2 νύχτες ξενοδοχείο αρχικά,όλα τα άλλα στην πορεία καθώς δεν έχω αποφασίσει προς τα που θα κινηθώ.

Βοηθήστε ω Ταιλανδόπληκτοι προλαβαίνουμε όλα αυτά;Όρεξη υπάρχει και για ξυπνήματα απτο πρωί και για όσο ο ήλιος είναι ψηλά να γυρνάμε(ως είθιστε ανα την Ευρώπη παλιών ταξιδιών).Η νύχτα της Ταιλάνδης θα παρατηρηθεί αλλά δεν θα μας ξενυχτήσει παρα μόνο κάποια βράδια οπότε απτο πρωί ξεκινόυν εκδρομές.

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων.Υπόσχομαι οτι αυτή θα είναι και η πρώτη ιστορία που θα μοιραστώ μαζί σας.Εύχομαι να βοηθήσω και εγω με την σειρά μου άλλους διαβαζοντάς την.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Aloberdin κανόνισα και εγώ ταξιδάκι Ταϊλάνδη. Πετάω 23 Δεκεμβρίου και γυρνάω 11 Ιανουαρίου. Διαβάζοντας το φόρουμ, εγώ κανόνισα το πρόγραμμά μου ως εξής: Άφιξη στην Μπανγκόκ και κατευθείαν αναχώρηση για Κράμπι. Πέντε διανυκτερεύσεις στο Κράμπι από όπου θα κανονίζουμε επί τόπου εκδρομές κάθε μέρα. Μετά πάμε Phi Phi Islands όπου θα μείνουμε δυο μέρες. Στη συνέχεια πάμε Koh Lanta για τρεις διανυκτερεύσεις και μετά Phuket για τέσσερις διανυκτερεύσεις όπου πάλι θα κλείνουμε εκδρομές στα γύρω νησιά. Από Phuket πετάμε Μπανγκόκ όπου θα μείνουμε τέσσερις μέρες, μια εκ των οποίων θα επισκεφτούμε την Αγιουτάγια. Εγώ είπα να δω όσο καλύτερα μπορώ την πλευρά του Αδάμαντα μιας και τότε θα είναι η κατάλληλη εποχή και να αφήσω την πλευρά του Κόλπου μαζί με το Βορρά για επόμενο ταξίδι..... Από ο,τι διάβασα εδώ, η πλευρά του κόλπου είναι καλή και το καλοκαίρι...αν θες τη γνώμη μου άστο για επόμενο ταξίδι και κοίτα να χαρείς τα πανέμορφα νησιά του Αδάμαντα!4-5 μέρες μόνο για Krabi-Phuket-Phi Phi είναι πάρα πολύ λίγο.
 

aloberdin

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
marathes καλό ταξίδι και σε σένα.Το έχεις σκεφτεί πολύ καλά γιατι έτσι θα δεις και θα χορτάσεις καλά το ενα κομμάτι της Ταιλάνδης.Με έβαλες σε αντίθετες σκέψεις αν θέλω να αποφύγω την ταλαιπωρία με τις μετακινήσεις βλέποντας μεν περισσότερα αλλά πασαλείματα δε αφου ο χρόνος στο καθένα θα είναι περιορισμένος.

Ίσως τελικά μείνω μόνο σε Phuket-Krabi-Phi phi- Bangkok-Ayuttahia και βάλω στο πρόγραμμα αρκετά ακόμα αλλά κοντά σε αυτά.Όπως το khao Sok National park βόρεια του Phuket και τα surin islands δυτικά του Phuket.Όπως επίσης νοτιότερα του Κράμπι Ko Tarutao-Ko Lipe κτλ.

Και ενα άλλο ταξίδι συνδιαστεί η πλευρά του κόλπου με τον βορρά της χώρας.

Marathes γιατί ko Lanta 3 βραδιές;Προσφέρετε για εκδρομές τριγύρω να φανταστώ ή το νησί αυτό είναι που σε τραβάει για να μείνεις εκεί;

Και κάτι ακόμα για όςους ξέρουν εισητήρια αεροπορικά για Bangkok-Phuket αλλά και για Krabi-Bangkok θα κλείσω σχεδόν την ίδια στιγμή,υπάρχει πρόβλημα σε αυτό λόγω high season,δηλαδή μπορεί να μην υπάρχουν πτήσεις;

Μια ακόμη απορία απο αεροδρόμιο Bangkok για το κέντρο που θα βρίςκεται το ξενοδοχείο ποιά τιμή είναι σωστή για ενα ταξί;Μη μας κοροιδέψουνε με το καλημέρα.Να αρχίσω τα παζάρια ή είναι fix η τιμή;
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Αυτό ακριβώς,θα κάνεις πασάλειμα...άστο...έχει ένα σωρό πράγματα να κάνεις και να δεις...για μενα, δωσε 3-4 μερες Μπαγκογκ και τις υπολοιπες στα νησια. Krabi και Phuket δε νομίζω να τα γυρίσω...τα θέλω σαν ορμητήριο για εκδρομές που με ενδιαφέρουν...
από Κραμπι έχω σκοπό να κάνω τις εξής:
1) 4 island tour που έχω ακούσει ότι είναι top...περιλαμβάνει chicken island, tup, mawr, pranang και poda.
2) hong island tour που περιλαμβάνει pakbia island, hong lagoon island, hong island, daeng island
3) jungle tour (αυτό οπωσδήποτε) που περιλαμβάνει hot springs, emerald pool, tiger cave
4) James Bond tour & Monkey Cave (ίσως λίγο υπερεκτιμημένο αλλά μιας κ θα πάω μεχρι εκει,γιατί οχι?)

από Πουκέτ:
1) Similan islands
2) Surin islands (λέγεται ότι είναι από τα πιο όμορφα στον κόσμο)
3) Tachai island (λένε ότι είναι maldives style)
4) Μan Toi islands
5)Khao sok national park jungle safari
Θα ήθελα και Coral island και Κhai island όπως επίσης κ ένα city tour και tiger kingdom αλλά δε βγαίνει με τίποτα. Αν θες και αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς μπορώ να σου παραθέσω τα λινκς που βρήκα τις εκδρομές απο Κραμπι και Πουκετ. Ειναι πανέμορφα και πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις...ειδικά τα νησιά...αλλα και διαφορα σπορ (εγω δεν ψηνομαι!)
Και τα Phi Phi βεβαια ειναι πολυ τουριστικα αλλα θα κατσω δυο μερες και θα πηγαινω απο νωρις για μπανιο,να προλαβω να χαρω και να βγαλω καμια ωραια φωτο πριν πλακωσουν τα πληθη! Δεν αντεχω να μην παω...!
Μπαγκογκ σιγουρα μια απο τις 4 μερες θα παιξει Αγιουταγια(και εγω ηθελα Σουκοται αλλα θα μπει με το βορρα σε επομενο ταξιδι,ειναι μια καποια αποσταση)και αν προλαβουμε να δουμε τα βασικα στη Μπαγκογκ σε 2 μερες,θα αφιερωσουμε και 1 εκδρομη για γεφυρα του ποταμου Κβαι...
Οσο για το Koh Lanta, μου εχουν πει οτι ειναι ενα σχετικα αναλλοιωτο νησι απο τον τουρισμο και εχω δει φωτος που μου αρεσαν πολυ, το προτεινουν και οι ψαγμενοι του φορουμ...οποτε λεω να το δοκιμασω για αραγμα...ειδα και κανα δυο εκδρομες απο εκει αλλα δε θα κουνηθω. Θα εξερευνησω το νησι. Ηθελα κ εγω Κο Λιπε και Ταρουταο αλλα δε χωρανε και δε θελω να τα καψω τρεχοντας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Marathes, πολύ καλό το πρόγραμμα σου, φαίνεται οτι ξέρεις τι θέλεις να δεις και τι να περιμένεις από τον προορισμό σου. Θα περάσεις τέλεια!
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Σε ευχαριστώ πολύ παραλιόπληκτη! Η αλήθεια είναι οτι με βοηθήσατε πολύ με τις ιστορίες σας! Να είστε καλά όλοι! Ανυπομονώ!
 

aloberdin

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Marathes, πολύ καλό το πρόγραμμα σου, φαίνεται οτι ξέρεις τι θέλεις να δεις και τι να περιμένεις από τον προορισμό σου. Θα περάσεις τέλεια!
Πράγματι τόσο καλά που με 2 μηνυματά της αναθεώρησα.
Και εγώ έχω ρίξει διάβασμα αλλά η marathes είναι σαν να έχει πάει.

Είναι όλα απίθανα μέρη και κάποια τα διαβάζω για πρώτη φορά.Το Khao
Sok National park χαίρομαι που το έχεις στο προγραμμά σου,το θεωρώ ότι καλύτερο.Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο αλλά θα ήθελα να μου στείλεις τα links που είπες να πέσει μελέτη.Γίνεται να τα παραθέσεις εδώ νομίζω,αλλιώς σε μήνυμα.Σε ευχαριστώ.
Και εγω ανυπομονώ,δεν εμειναν και πολλές ημέρες ακόμα και για τους δυό μας.Λίγο ακόμα!
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Αυτοκίνητο δε νομίζω να χρειαστείς...σε αυτές τις εκδρομές σε παραλαμβάνουν τα βανακια απο το ξενοδοχειο και σε πανε στο λιμανι...οι πιο πολλες, σχεδον ολες οι εκδρομες, περιλαμβανουν και γευμα...ριξε μια ματια!

http://www.phukettoursdirect.com/

http://krabitrek.com/krabi_tours.shtml
 

aloberdin

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Αυτοκίνητο δε νομίζω να χρειαστείς...σε αυτές τις εκδρομές σε παραλαμβάνουν τα βανακια απο το ξενοδοχειο και σε πανε στο λιμανι...οι πιο πολλες, σχεδον ολες οι εκδρομες, περιλαμβανουν και γευμα...ριξε μια ματια!

http://www.phukettoursdirect.com/

http://krabitrek.com/krabi_tours.shtml
Ευχαριστώ πολύ marathes,οι εκδρομές είναι πολλές και απίθανες.Τα νησιά Man Toi που έχεις στο προγραμμά σου δεν έχω καταλάβει που βρίσκονται.

Επίσης νομίζω οτι το Κhao Sok National Park χιλιομετρικά είναι πιο κοντά απο το Κράμπι οπότε νομίζω καλύτερα θα είναι να κλείσεις απο εκεί την εκδρομή αν ήδη δεν το έχεις κάνει απο τα Πουκέτ.

Αυτοκίνητο θέλω τουλάχιστον για 1-2 ημέρες για να γυρίσω το νησί απο ακρη σε άκρη(παραλίες,ναοί,fantasea,tiger kingdom,sirinat park κτλ.χωρις εκδρομές και ταξί αλλά σήμερα μαθαίνω οτι χρειάζεται να βγάλω κάποια σχετική αδεια απτην ελπα με 50 ευρώ για χώρες εκτός ευρωπαικής ζώνης.Εαν τελικά παω και Κράμπι προς επαρχία Τρανγκ με αυτοκίνητο τότε θα το κάνω και αυτό.

Όπως καταλαβαίνεις πρόγραμμα δεν έχει βγει και ως συνήθως θα γίνει τελευταία στιγμή καθότι η βοήθεια όλων σας εδώ μέχρι τις 20 του μήνα είναι πολύτιμη.
Και αφου απουσιάζουν εδώ λάτρεις και fans της Ταιλάνδης,ίσως κάποια να πρέπει να τα επαναλάβουν και γίνεται βαρετό αυτο αλλά τι να κάνουμε εδω μέσα γίνεται ενας χαμός,δεν εχω παρα να συνεχίζω το διάβασμα να έχω εναν μπούσουλα που λέμε.

Ήδη έχω κόψει πολλά για να ευχαριστηθώ σωστά σε 14 μέρες την μεριά andaman αλλά και Bangkok-Ayutthaya.Βέβαια ποτέ δε ξέρεις στην πορεία του ταξιδιού τι μπορεί να αλλάξει,αυτός είναι και ο λόγος που δεν εχω κλείσει ούτε ενα ξενοδοχείο πέρα απτο αρχικό στην Bangkok.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Ηθελα να γράψω Raya Υai και επειδη βιαζομουν το μπέρδεψα με την παραλιά tonsai στο Κράμπι! Συγνώμη, τώρα το είδα! Ναι, το Khao Sok είναι πιο κοντα στο Κράμπι αλλα επειδή θέλω άλλες εκδρομές απο εκεί που δε γίνονται απο Phuket, θα το στριμώξω στο Phuket...!!!
 

aloberdin

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Raya Yai islands.Είναι νότια απτα Phuket.Όμορφο φαίνεται και αυτό.

Και εκεί που κάνουμε σχέδια και όνειρα να σου και η είδηση οτι τζιχαντιστές θα χτυπήσουν σε Πουκέτ ή Πατάγια την περίοδο των Χριστουγέννων και της πρωτοχρονιάς!!
Και μου αρέσει που αστειευόμασταν με την γυναίκα μου οτι παρολίγο να ήμασταν Λονδίνο τα Χριστούγεννα και οτι θα είχαμε εναν φόβο.Ε,τώρα θα τον πάρουμε παρέα στην Ασία.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Άστα...ας ελπίσουμε να είναι ράδιο αρβύλα! Αυτό μας έλειπε τώρα..λες κ έχουμε λίγα να σκεφτούμε! Εντωμεταξύ στη λίστα μου είναι χώρες όπως Μαρόκο, Αίγυπτος, Τυνησία, Λίβανος, Ιράν, Ιορδανία...που αν και δεν είμαι καθόλου φοβιτσιάρα, θα το σκεφτόμουν αρκετά να πάω τώρα! Του χρόνου κατά Καραιβική μεριά...δεν έχει φτάσει ακόμα μέχρι εκεί η χάρη τους...προς το παρόν τουλάχιστον!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom