Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Καλημερα σε ολους.Προκειται να ταξιδεψουμε με το συζυγο μου στις
16 Οκτωβριου στο Μιλανο για 5 ημερες και θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.Εχουμε και οι δυο το ροζ τριπτυχο διπλωμα με Ελληνικους χαρακτηρες.Με τη Ηertz που μιλησα μου ειπαν οτι το δεχονται, ξερετε αν συμβαινει το ιδιο και με τις αλλες εταιρειες;Λιγο που το εψαξα οι αποψεις διιστανται..και δεν ξερω αν προλαβαινουμε να τα αλλαξουμε με τα νεα διπλωματα που εχουν λατινικους χαρακτηρες..Ευχαριστω
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κάποιες το δέχονται και κάποιες όχι. μέχρι τις 15 Οκτωβρίου νομίζω προλαβαίνετε να τα αλλάξετε.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλημερα σε ολους.Προκειται να ταξιδεψουμε με το συζυγο μου στις
16 Οκτωβριου στο Μιλανο για 5 ημερες και θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.Εχουμε και οι δυο το ροζ τριπτυχο διπλωμα με Ελληνικους χαρακτηρες.Με τη Ηertz που μιλησα μου ειπαν οτι το δεχονται, ξερετε αν συμβαινει το ιδιο και με τις αλλες εταιρειες;Λιγο που το εψαξα οι αποψεις διιστανται..και δεν ξερω αν προλαβαινουμε να τα αλλαξουμε με τα νεα διπλωματα που εχουν λατινικους χαρακτηρες..Ευχαριστω
Όντως κάποιες εταιρείες το δέχονται και κάποιες άλλες όχι. Πρέπει να το διευκρινίσεις από πριν. Όμως μέχρι τις 15 Οκτωβρίου δεν νομίζω ότι προλαβαίνετε να το αλλάξετε. Εγώ έκανα αίτηση για αλλαγή του διπλώματος στα τέλη Μαϊου και παρέλαβα τελικά το καινούργιο στις 25 Αυγούστου (όλα αυτά στη Θεσσαλονίκη μέσω ΚΕΠ).
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Όντως κάποιες εταιρείες το δέχονται και κάποιες άλλες όχι. Πρέπει να το διευκρινίσεις από πριν. Όμως μέχρι τις 15 Οκτωβρίου δεν νομίζω ότι προλαβαίνετε να το αλλάξετε. Εγώ έκανα αίτηση για αλλαγή του διπλώματος στα τέλη Μαϊου και παρέλαβα τελικά το καινούργιο στις 25 Αυγούστου (όλα αυτά στη Θεσσαλονίκη μέσω ΚΕΠ).
Αχ τωρα με αγχωσες!Θα παμε αυριο το πρωι να καταθεσουμε τα δικαιολογητικα στο Μηχανολογικο..Απο Μαιο Αυγουστο;;;και ημουν αισιοδοξη οτι θα προλαβουμε...
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
το ροζ ελληνικο δίπλωμα μαζί με το διαβατηριο που εχει το ονομα μας με λατινικούς χαρακτήρες δεν καλύπτει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το ροζ ελληνικο δίπλωμα μαζί με το διαβατηριο που εχει το ονομα μας με λατινικούς χαρακτήρες δεν καλύπτει?
Βάλε τον εαυτό σου στη θέση αστυνομικού που διαβάζει ένα δίπλωμα στα κινέζικα και ένα διαβατήριο στα αγγλικά και απάντησε.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
κοιτα, εχουν και τα δυο τη φωτο μας. παντως σε εταιρειες τοπικες και πιθανοτατα αναξιοπιστες στη δυσκολη στιγμη, εμας αυτο μας ζητησαν. αλλά τωρα που το θυμάμαι και σε μεγάλες γνωστες που βρήκαμε στο αεροδρόμιο, ηταν οκ με το ροζ με ελληνικους χαρακτήρες και το διαβατήριο. (βλ hertz). εγω απλά το ρίχνω ως ιδέα για να το ψάξουν περαιτέρω οι ενδιαφερόμενοι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κοιτα, εχουν και τα δυο τη φωτο μας. παντως σε εταιρειες τοπικες και πιθανοτατα αναξιοπιστες στη δυσκολη στιγμη, εμας αυτο μας ζητησαν. αλλά τωρα που το θυμάμαι και σε μεγάλες γνωστες που βρήκαμε στο αεροδρόμιο, ηταν οκ με το ροζ με ελληνικους χαρακτήρες και το διαβατήριο. (βλ hertz). εγω απλά το ρίχνω ως ιδέα για να το ψάξουν περαιτέρω οι ενδιαφερόμενοι.
Δεν μιλησα για εταιρειες ενοικιασεων αλλα για ταυτοποιηση στοιχειων σε ενδεχομενο ελεγχο..εκει να σε δω πως θα πεισεις ποιος ειναι ποιος τα οργανα..
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Γεια σας
Τελη Οκτωβριου θα επισκεφτω και παλι την Ιταλια και παλι θα νοικιασω αυτοκινητο. Αυτη τη φορα ομως υπαρχει μια σημαντικη αλλαγη. Να πω πρωτα οτι οπως και τοτε ετσι και τωρα πεταω με ryanair. Τοτε ομως μπορουσες μεσω αυτων να κλεισεις αυτοκινητο με τον ομιλο hertz σε πολυ φτηνες τιμες. Ειχα κλεισει 3 μερες 60 ευρω με firefly και αλλα τοσα εδωσα εκει για supercover (και 5-6 μερες να ηταν ειχα δει το ιδιο κοστος εβγαινε για το βασικο κλεισιμο).
Αν το πειρατε χαμπαρι ομως τα σπασαν herz και ryanair και η 2η εμεινε ακαλυπτη απο συνεργασια με εταιρεια ενοικιασεων και συμφωνα με καποιες εκτιμησεις θα τους παρει 3 μηνες να βρουν νεο συνεργατη..δηλαδη αρχες οκτωβριου. Προφανως δεν μπορω να περιμενω τοσο και πρεπει να κλεισω νωριτερα αυτοκινητο.
Στο δια ταυτα. Ειδα οτι προτεινεται να γινει η δουλεια μεσω autoeurope. Να αναφερω οτι πηγαινω Pisa και γυρναω απο Bergamo. Υπαρχουν 2 site της autoeurope. Το ελληνικο και το ευρωπαικο. Οι τιμες ειναι ιδιες ..83+ ευρω για 23-28 Οκτωβριου με firefly.
a) θεωρειται καλη τιμη ?
β) Δεν μου δινει σε κανενα απο τα 2 sites δυνανοτητα supercover (αλλα και τον φλεβαρη μεσω ryanair δε μπορουσα να κλεισω..και το εκανα επιτοπου).To ευρωπαικο ομως μου δινει τη δυνατοτητα για Refundable Excess Coverage αν και νομιζω δεν ειναι αυτο που θελω (μικτη ασφαλεια-supercover).
γ) Το ευρωπαικο site της autoeurope μου βαζει και ενα χαρατσι fee για One way οπως λεγεται επειδη δε το παραδιδω στο μερος που το πηρα. 50+€. Το ελληνικο οχι..αν και αναφερει οτι για παραδοση σε αλλο μερος υπαρχει πιθανοτητα εξτρα χρεωσης και θα ενημερωθω με email. Να υποθεσω οτι θα εινα το ιδιο ποσο ετσι ?
δ) αν κανω τη σουμα μεχρι τωρα ειναι 84+50+5χ19 (νομιζω 19€ ειναι το ημερισιο supercover)=230+€ . Δεν ειναι ΠΑΡΑ πολλα ? Υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι φτηνοτερο ? Που και πως ?
ε) Εχω δει οτι παιζει γενικα ως extra ενα 3g router με χαμηλο κοστος και 1gb/day περιπου. Αν και δε το δινουν ως extra υπαρχει περιπτωση να το εχει το καταστημα επιτοπου ?

Ειδα οτι εχει ετοιμα πακετα με supercover . Μαλιστα ενα με refundable excess+supercover το εχει 190 και συμπεριλαμβανεται στη τιμη το One Way. Ειναι απο τη SicilyByCar που αν καταλαβα ειναι η ιδια η autoeurope ?
Επιπλεον συμφερει να εχεις wifi απο Ελλαδα για να μπαινεις απο εξωτερικο ? Δε νομιζω σε καμια περιπτωση ετσι ?
 
Last edited by a moderator:

marina_kas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
νοτιοανατολικη ασια
καλημερα σας!νεο μελος ζηταει βοηθεια!!! εκλεισα εισιτηριακια για 21-29 οκτωβρη πας ρωμη γυρνας απο μιλανο.κ επειδη δεν γινεται να μην τα συνδυασω ολα ακομα και σε μια βδομαδα θα ηθελα να βολεψω 3 μερες ρωμη 3 τοσκανη και 2 κομο.εφικτο ε? :p τοσκανη κομο θα θελα να γινει οδικως (το περιβοητο roadtrip αλλωστε) με ενοικιαση αυτοκινητου απο ρωμη στις 24 οκτωβρη και παραδοση 29 στο μπεργκαμο(μιλανο).οι πληροφοριες που θα θελα να μου δωσετε ειναι σχετικα με 1) το κοστος της ενοικιασης (λεω να προτιμησω να το κλεισω μεσω skyscanner) 2)ολες τις κρυφες χρεωσεις τα ψιλα γραμματα (για να μην μου ρθει νταμπλας με τη λυπητερη) 3) το τροπο πληρωμης 4)τα απαραιτητα εγγραφα που πρεπει να κρατας 5)το κοστος των διοδιων πανω κατωω στους μεγαλους αυτοκινητοδρομους 6)αν αξιζει να κανεις ολη τη διαδρομη μεσω περιφερειακων δρομων η μπορεις απλα να παρεις μια γευση (ο χρονος πιεζει) 7)χωροι σταθμευσης 8)γενικως τι πρεπει οπωσδηποτε να προσεξω (πχ δακτυλιοι ,ορια ταχυτητας)
 
Μηνύματα
8
Likes
2
Kαλησπερα και απο εμενα .. Αν και δεν ειμαι νεος .. Να ρωτησω κατι αν γνωριζει καποιος να βοηθησει .. Σκεφτομαι για οδικο ταξιδι Τοσκανης .. Χρειαζομαι πιστωτικη και καποιο συγκεκριμενο διπλωμα οδηγησης ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.416
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom