Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Kαλησπερα και απο εμενα .. Αν και δεν ειμαι νεος .. Να ρωτησω κατι αν γνωριζει καποιος να βοηθησει .. Σκεφτομαι για οδικο ταξιδι Τοσκανης .. Χρειαζομαι πιστωτικη και καποιο συγκεκριμενο διπλωμα οδηγησης ?
Πιστωτική σίγουρα, δίπλωμα αν έχεις αυτό το καινούριο - κάρτα είσαι 100% οκ, αν έχεις το παλιό, νομότυπα είσαι οκ, πρακτικά καλό θα ήταν να βγάλεις την κάρτα :)
 
Μηνύματα
8
Likes
2
Πιστωτική σίγουρα, δίπλωμα αν έχεις αυτό το καινούριο - κάρτα είσαι 100% οκ, αν έχεις το παλιό, νομότυπα είσαι οκ, πρακτικά καλό θα ήταν να βγάλεις την κάρτα :)
Εχω το παλιο το διπλωμα .. Ας πουμε οτι το ρισκαρω αυτο .. Η πιστωτικη ειναι το θεμα . Σε ευχαριστω !
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Απ΄όσο θυμάμαι (αν κάποιος νομικός ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει), το δίπλωμα οποιασδήποτε χώρας αναγνωρίζεται εφόσον είναι νόμιμο έγγραφο της χώρας αυτής. Το θέμα είναι, αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι ή σε έλεγχο δεν καταλαβαίνουν (λογικό), τι κάνεις..Μια επίσημη μετάφρασή του είναι μια λύση. Τέλος πάντων, εσύ αποφασίζεις.
Για την πιστωτική, δεν ξέρω, ειδικά σε τέτοιες χώρες, κάποιο γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων που να μην απαιτεί πιστωτική.
Καλή τύχη και φυσικά καλό ταξίδι!! ;)
 
Μηνύματα
8
Likes
2
Απ΄όσο θυμάμαι (αν κάποιος νομικός ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει), το δίπλωμα οποιασδήποτε χώρας αναγνωρίζεται εφόσον είναι νόμιμο έγγραφο της χώρας αυτής. Το θέμα είναι, αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι ή σε έλεγχο δεν καταλαβαίνουν (λογικό), τι κάνεις..Μια επίσημη μετάφρασή του είναι μια λύση. Τέλος πάντων, εσύ αποφασίζεις.
Για την πιστωτική, δεν ξέρω, ειδικά σε τέτοιες χώρες, κάποιο γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων που να μην απαιτεί πιστωτική.
Καλή τύχη και φυσικά καλό ταξίδι!! ;)
Πρεπει να βγαλω μια πιστωτικη , εχουν κατι προσφορουλες με κατι 20ευρα τη μερα , λουκουμια .. Να εισαι καλα φιλε και σε ευχαριστω για τις πληροφοριες
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Καλησπέρα στην ταξιδιάρικη παρέα!

Θα ταξιδέψουμε στα τέλη του επόμενου μήνα στην Τοσκάνη και σκεφτόμαστε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να γυρίσουμε την περιοχή (Λούκα, Σαν Τζιμιτζιάνο, Σιένα, Cinque Terre) με έδρα την Φλωρεντία. Η αρχική μου σκέψη ήταν να νοικιάσουμε δύο μέρες αμάξι από τη Φλωρεντία, όμως η ruanair βγάζει κάτι τιμές κοψοχρονιά τύπου 50 ευρώ οι 5 μέρες με τις συνεργαζόμενες εταιρίες και θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε εμπειρία από ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία και από τις εκεί εταιρίες (Ιnter Rent, Sicily Car, Firefly). Γνωρίζει κάποιος εάν είναι αξιόπιστες ή να προτιμήσω μία ''μεγάλη'';
 

Vee

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη την Ιταλία!
Βρε παιδιά κοιτάω τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων στο site της Ryanair, έχει ένα ωραίο Ford Fiesta με 19 ευρώ με την firefly. Περιλαμβάνει δωρεάν ακύρωση, δωρεάν αστική ευθύνη, τροποποιήσεις, προστασία κλοπής, και απαλλαγή απο ζημιές. Η παραλαβή θα γίνει με κλειστό λεωφορείο που σε πάει στο γραφείο τους. Καλά και άγια ως εδώ. Γράφει όμως: Κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου, η εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων θα κρατήσει μια προκαταβολή από την πιστωτική σας κάρτα - αυτό είναι το ποσό ευθύνης σας (έως € 3,000.00), το οποίο υποχρεούστε να πληρώσετε εάν το αυτοκίνητο υποστεί ζημία, κλαπεί ή εάν χαθούν τα κλειδιά. Δεν διευκρινίζουν όμως πόσα σου κρατάνε. Οκ, μπορώ να επικοινωνήσω και να μαθω, όπως επίσης να έχω όλα τα διαθέσιμα στοιχεία για να ξέρω τι να κάνω αν συμβεί κάτι. Έχει όμως κάποιος παρόμοια εμπειρία με τέτοια ενοικιαση; Και ποιος μου λέει εμένα αν συμβεί το οτιδήποτε οτι αυτοί δεν θα με χρεώσουν οτι θέλουν; Τρία χιλιάρικα ποσό ευθύνης; :eek: Και γιατί παρακάτω λένε με χρέωση 35 ευρώ Εάν θέλετε να μειώσετε την ευθύνη σας σε € 0.00 και να λάβετε πλήρη επιστροφή χρημάτων για οποιαδήποτε καταβολή πλεονάσματος, απλά επιλέξτε το παρακάτω κουτάκι. (Δηλαδή να πληρώσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για κάτι που υποτίθεται είναι δωρεάν;)
  • Έχετε πλήρη κάλυψη για το ποσό ευθύνης εάν κάτι πάει στραβά
  • Εγγυημένη επιστροφή ποσού ευθύνης σε περίπτωση ζημίας ή κλοπής
  • Κατάργηση πιθανής ευθύνης έως € 3,000.00 για μόνο € 6.91 ανά ημέρα.
Η εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων ενδέχεται να σας ζητήσει ένα ποσό ευθύνης/προκαταβολή ή επιπλέον ασφάλιση για το ταξίδι σας. Δε χρειάζεστε την ασφάλιση αυτή, αφού έχετε πλήρη κάλυψη.
Θα χρεωθεί ένα ποσό ευθύνης/προκαταβολή στην πιστωτική σας κάρτα για να καλύψει τα έξοδα σε περίπτωση ζημίας ή κλοπής.

Ξεστραβώστε με βρε παιδιά! :confused::icon_redface:
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Το ποσό προέγκρινεται στην κάρτα κ αποδεσμεύεται μόλις επιστρέψεις το αυτοκίνητο κ υπογράψει ο υπάλληλος ότι όλα είναι οκ.
Κάθε εταιρία παρακρατά διαφορετικά ποσά.
Στο bergamo το Πάσχα η interent μου παρακράτησε 800€ για fiat panda τα οποία κ αποδέσμευσε 4 ώρες μετά την επιστροφή.
Το ποσό που πληρώνεις στην axa μέσω Ryanair σε διασφαλίζει ότι αν γίνει κάποια ζημιά η firefly θα κρατήσει το ποσό που παρακράτησε αλλά η axa θα στο επιστρέψει ( γιαυτο λέει ποσό ευθύνης 0€)
Σου προτείνω να ψάξεις το ποσό παρακράτησης σε όλες τις εταιρίες κ να διαλέξεις αυτό που σε βολεύει καλύτερα
Επίσης να ελέγξεις κ να φωτογραφήσεις το αυτοκίνητο κατα την παραλαβή κ να σημειώσεις επάνω στο χαρτί μαζί με τον υπάλληλο ότι ζημιά έχει ήδη αν έχει, κ το ίσιο να κανείς κ στην επιστροφή. Κ όλα θα παν μια χαρά
Καλά να περασεις
 

Vee

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη την Ιταλία!
Το ποσό προέγκρινεται στην κάρτα κ αποδεσμεύεται μόλις επιστρέψεις το αυτοκίνητο κ υπογράψει ο υπάλληλος ότι όλα είναι οκ.
Κάθε εταιρία παρακρατά διαφορετικά ποσά.
Στο bergamo το Πάσχα η interent μου παρακράτησε 800€ για fiat panda τα οποία κ αποδέσμευσε 4 ώρες μετά την επιστροφή.
Το ποσό που πληρώνεις στην axa μέσω Ryanair σε διασφαλίζει ότι αν γίνει κάποια ζημιά η firefly θα κρατήσει το ποσό που παρακράτησε αλλά η axa θα στο επιστρέψει ( γιαυτο λέει ποσό ευθύνης 0€)
Σου προτείνω να ψάξεις το ποσό παρακράτησης σε όλες τις εταιρίες κ να διαλέξεις αυτό που σε βολεύει καλύτερα
Επίσης να ελέγξεις κ να φωτογραφήσεις το αυτοκίνητο κατα την παραλαβή κ να σημειώσεις επάνω στο χαρτί μαζί με τον υπάλληλο ότι ζημιά έχει ήδη αν έχει, κ το ίσιο να κανείς κ στην επιστροφή. Κ όλα θα παν μια χαρά
Καλά να περασεις
Συγνώμη, τι είναι το axa hjhjac; :oops: :icon_redface:
 

Vee

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη την Ιταλία!
Έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε να κοιτάξω μήπως;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom