Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γίνεται μόνο αν παρεις πληρη ασφαλεια απο την εταιρεια ενοικιασης. Σε βολευει δηλ τοτε να κανεις μια αναζήτηση απευθειας στα σαιτ των εταιρειών, οχι σε μεσιτες. Ξεκινα με τα γνωστα χερτζ,αβις,μπατζετ κλπ. Σε καθε αλλη περιπτωση το ποσο θα δεσμευτει στην καρτα σπυ. Ναι μεν θα αποζημιωθεις (σε περιπτωση που χρειαστει) αλλα το ποσο θα εχει δεσμευτει δε.


Ο κίνδυνος ειναι σχετικος...κινδυνευεις για κληση απο τροχαία σε μπλοκο η σε ατυχημα. Ακολουθει η παρανομη συμβουλη... στη 2η περίπτωση ελαφρου ατυχηματος η βλαβης θα.... μπορουσες να δηλωσεις ως υπαιτιο τον δηλωθεντα οδηγο...
Γίνεται μόνο αν παρεις πληρη ασφαλεια απο την εταιρεια ενοικιασης. Σε βολευει δηλ τοτε να κανεις μια αναζήτηση απευθειας στα σαιτ των εταιρειών, οχι σε μεσιτες. Ξεκινα με τα γνωστα χερτζ,αβις,μπατζετ κλπ. Σε καθε αλλη περιπτωση το ποσο θα δεσμευτει στην καρτα σπυ. Ναι μεν θα αποζημιωθεις (σε περιπτωση που χρειαστει) αλλα το ποσο θα εχει δεσμευτει δε.


Ο κίνδυνος ειναι σχετικος...κινδυνευεις για κληση απο τροχαία σε μπλοκο η σε ατυχημα. Ακολουθει η παρανομη συμβουλη... στη 2η περίπτωση ελαφρου ατυχηματος η βλαβης θα.... μπορουσες να δηλωσεις ως υπαιτιο τον δηλωθεντα οδηγο...
Λέω να προτιμήσω κάποιο συμβόλαιο με πλήρη ασφάλεια ,υπάρχουν και κάποια με μεςη λύση που χρεώνεσαι ένα ποσό,και αντί για 1000€ σου δεσμεύουν 450€ . Σχετικά με τον οδηγό απλά σκέφτομαι αν γίνει κάποιος έλεγχος στο δρόμο από αστυνομία και οδηγεί άλλος ,τότε τι γίνεται;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.κινδυνευεις για κληση απο τροχαία σε μπλοκο ..
Λαθος

αν γίνει κάποιος έλεγχος στο δρόμο από αστυνομία και οδηγεί άλλος ,τότε τι γίνεται;
Τιποτε. Απ' οτι ελεγξα ο ιταλικος ΚΟΚ δεν προβλεπει πρόστιμο γιατι το οχημα είναι ασφαλισμενο κ τελος. Ας λενε οτι θελουν στην εταιρεια. Προβλημα θα υπαρξει μόνο με την ασφαλεια σε περίπτωση ζημιας, ατυχηματος. Μπορει να παρακαμφθει δηλωνοντας τον ασφαλισμενο οδηγο. Σε καθε περιπτωση κανε μια πληρη στην εταιρεια η εστω κ στο μεσιτη (τα διαφορα σαιτ δηλ) κ εισαι οκ.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Λαθος


Τιποτε. Απ' οτι ελεγξα ο ιταλικος ΚΟΚ δεν προβλεπει πρόστιμο γιατι το οχημα είναι ασφαλισμενο κ τελος. Ας λενε οτι θελουν στην εταιρεια. Προβλημα θα υπαρξει μόνο με την ασφαλεια σε περίπτωση ζημιας, ατυχηματος. Μπορει να παρακαμφθει δηλωνοντας τον ασφαλισμενο οδηγο. Σε καθε περιπτωση κανε μια πληρη στην εταιρεια η εστω κ στο μεσιτη (τα διαφορα σαιτ δηλ) κ εισαι οκ.
Στεφανε ευχαριστω, λοιπον το αυτοκινητο βγαινει 50 ευρω για 4 μερες, χωρις πληρη ασφαλιση και με εγγυηση 1000 ευρω.
Με 100 ευρω που μαλλον θα κανω εχεις καποιες επιπλεον καλυψεις και εγγυηση 450 ευρω. Ενω χωριςς εγγυηση ειναι 150 ευρω. Απλα , καταλαβαινεις ειναι ταξιδι εξτρα, δηλαδη κατι που δεν ειχα υπολογισε και θα ηθελα να μην δωσω παραπανω χρηματα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ειμαι ειλικρινης θα επαιρνα η πληρη η τπτ...τωρα τη διαφορα μεταξυ 450-1000 δεν καταλαβαινω γιατι να την πληρωσεις. Δωσε τα λιγοτερα κ μια ας πουμε εξτρα προσοχη ιδιαιτερα στο παρκιν. Πληρωσε ιδιωτικο, στις μεγαλες πολεις τουλαχιστον κ θα εισαι οκ.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Να ειμαι ειλικρινης θα επαιρνα η πληρη η τπτ...τωρα τη διαφορα μεταξυ 450-1000 δεν καταλαβαινω γιατι να την πληρωσεις. Δωσε τα λιγοτερα κ μια ας πουμε εξτρα προσοχη ιδιαιτερα στο παρκιν. Πληρωσε ιδιωτικο, στις μεγαλες πολεις τουλαχιστον κ θα εισαι οκ.
Απλά για να μην φορτωθεί η κάρτα που ειναι ήδη φορτωμένη από Ελλάδα αφού ολά τα πληρώνω με αυτήν.Σε κούρασα,ευχαριστω πολύ πάντως για τη βοήθεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απλά για να μην φορτωθεί η κάρτα που ειναι ήδη φορτωμένη από Ελλάδα αφού ολά τα πληρώνω με αυτήν.Σε κούρασα,ευχαριστω πολύ πάντως για τη βοήθεια.
Καθολου...τι λες τωρα...παντως δεν φορτωνεται, μια εγκριση παιρνουν για δεσμευση του ποσου που απλα φροντίζεις να υπάρχει διαθέσιμο στο πιστωτικο σου υπολοιπο. Εχω ενοικιασει κι εγω πολλες φορες χωρις καμμια ασφαλεια...δεν θα εχετε θεμα..στο νοτο οκ, δεν θα το επιχειρουσα...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καθολου...τι λες τωρα...παντως δεν φορτωνεται, μια εγκριση παιρνουν για δεσμευση του ποσου που απλα φροντίζεις να υπάρχει διαθέσιμο στο πιστωτικο σου υπολοιπο. Εχω ενοικιασει κι εγω πολλες φορες χωρις καμμια ασφαλεια...δεν θα εχετε θεμα..στο νοτο οκ, δεν θα το επιχειρουσα...
Πριν κλείσω θα μιλήσω με την τράπεζα μου.Αν θυμηθείς κάτι για φαγητό μου λες!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καθολου...τι λες τωρα...παντως δεν φορτωνεται, μια εγκριση παιρνουν για δεσμευση του ποσου που απλα φροντίζεις να υπάρχει διαθέσιμο στο πιστωτικο σου υπολοιπο. Εχω ενοικιασει κι εγω πολλες φορες χωρις καμμια ασφαλεια...δεν θα εχετε θεμα..στο νοτο οκ, δεν θα το επιχειρουσα...
Στέφανε,λοιπόν βρήκα με Goldcar που ειναι διεθνής εταιρία με 7€ τη μέρα δηλαδή τίποτα.Σκεφτομαι να πάρω μόνο αυτο έχω περιθώριο στην κάρτα όποτε δε με πειράζει να μου δε δεσμεύσουν το ποσό.
Σε αυτή την περίπτωση αν τύχει κάτι,τι γίνεται;Το χρεώνομαι κανονικά όλο το ποσό;Ή χρεώνουν όσο κάνει η ζημιά;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χρεωνουν ως ενα οριο. Πρέπει να δεις τους ορους. Τους βλεπω κι εγω αν θες. Μου λες μερες, ωρες κ μερος απο οπου θα το παρεις?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Α ευχαριστώ πολύ,από Φιουμιτσινο 19/3 10 πρωί και το αφήνω 22/3 3 το μεσημέρι.Διαβασα μετά ότι αυτή η εταιρεία δεν έχει καλές κριτικές και λέω να βρω σε κάποια άλλη από αυτές που ειναι εκεί.Locauto,interent,Sicily cars κλπ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Α ευχαριστώ πολύ,από Φιουμιτσινο 19/3 10 πρωί και το αφήνω 22/3 3 το μεσημέρι.Διαβασα μετά ότι αυτή η εταιρεία δεν έχει καλές κριτικές και λέω να βρω σε κάποια άλλη από αυτές που ειναι εκεί.Locauto,interent,Sicily cars κλπ
33 εχει η goldcar και 43 η Αλαμο. 65 με πληρη η 1η (auto europe), 80 η 2η (argus με ασφαλεια ΑΧΑ). Παρε τη 2η καλυτερα. Σιγουρα απεφυγε firefly που ειναι της hertz μεν, εκτος αεροδρομίου δε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.210
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom