Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

Neda

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Γεια σας και χαίρομαι που σας βρήκα.
Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία. Σχεδιάζω να ταξιδέψω με Ryanair στη Ρώμη, να νοικιάσω από το αεροδρόμιο αυτοκίνητο και να ανέβω προς Τοσκάνη και μετά από τρεις μέρες να παραδώσω το αυτοκίνητο στη Φλωρεντία από όπου και θα επιστρέψω από κει αεροπορικώς στην Αθήνα. (Οι ημερομηνίες που κοιτάζω είναι παραλαβή αυτοκινήτου στις 12/4 12:00 στη Ρώμη στο αεροδρόμιο Ciampino και παράδοση στη Φλωρεντία 15/4 12:00.)

Δεν έχω ξαναενοικιάσει αυτοκίνητο στο εξωτερικό και διαβάζοντας διάφορα reviews για εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων προβληματίζομαι. Βρίσκω μέσω skyscanner τιμές σχετικά φτηνές για ενοικίαση μέσω rentalcars και αρκετά ακριβότερες μέσω argus carhire για τα ίδια αυτοκίνητα. Επίσης οι οικονομικές τιμές αφορούν αυτοκίνητα μέσω Goldcar , Firefly , Sicily κλπ για τις οποίες έχω διαβάσει σχόλια για κρυφές χρεώσεις που με έχουν τρομάξει. Η ενοικίαση με Hertz ή Europcar ξεφεύγει σε τιμή…Π.χ. 350€ για τρεις ημέρες!

Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας και τι πρέπει να προσέξω κατά την ενοικίαση σύμφωνα με την εμπειρία σας. Επίσης οι ασφάλεια που παρέχει η Argus Carhire ή η Ryanair με καλύπτει αν δεν κάνω επιπλέον ασφάλεια στην εταιρία που θα επιλέξω;

Όπως και να έχει ευχαριστώ κι ελπίζω να με ξεμπλοκάρετε!
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
54
Likes
40
Οχι, αυτα τα προιοντα που προωθουν οι brokers(ryanair, holidayautos, cartrawler, autoeurope, rentalcars κλπ) λεγονται επιστροφη χρηματων της εγγυησης που θα πρεπει να αφησεις στον ενοικιαστη, αλλα υπο ορους. Οι οροι ειναι συνηθως 5 σελιδες και σου γραφουν τι θασε καλυψουν, τι ΔΕΝ θα σου καλυψουν και το πιο σημαντικό, με ποια εγγραφα θα κανεις αιτηση αποζημιωσης. Γενικα, χωρις δηλωση τροχαιας, δυσκολα να σε αποζημιωσουν. Δηλαδη εσυ μπορει να δεις γρατσουνισμενο προφυλακτηρα στο ξεπαρκαρισμα, θα χρεωθεις απο τον ενοικιαστη το 250ρι στην επιστροφη, αλλα οταν με το καλο μαζεψεις τα εγγραφα που χρειαζεται για να αποζημιωθεις απο τον broker, βρηκες αστυνομικο να ερθει για σενα να δηλωσει μια γρατσουνια?
Το ιδιο ισχυει για αν εσυ σκασεις/σκισεις λαστιχα η πετραδακι σου προκαλεσει αστερακι στο παρπριζ κλπ.
Μονο οταν αγοραζετε την πληρη καλυψη απο τον ενοικιαστη, δεν σας κρατανε εγγυηση και αρα δεν σας νοιαζει πλεον τι μπορει να συμβει στο αμαξι.
Και σαφως ο καθε υπαλληλος εχει στοχους πωλησεων, οποτε οταν λετε, δεν με νοιαζει, εχω παρει με 10 ευρω για 3 μερες την ασφαλεια απο την autoeurope, κρατα μου την εγγυηση των 1200 ευρω., εννοειται οταν το γυρισετε, σιγουρα κατι θα σαε βρουνε στο αμαξι, θα σας χρεωσουν ολοκληρη την εγγυηση και μετα καλη σας τυχη για αποζημιωση και οταν και ποτε.
https://www.trustpilot.com/review/www.axa.co.uk
Προκειται για την ασφαλιστικη που συνεργαζεται με την cartrawler(ryanair, holidayautos, arguscarhire κλπ)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλημερα, πριν λιγες μερες νοικιασα αυτοκινητο απο το Fiumicino απο την εταιρεια Alamo. Το πηρα με απλη ασφαλεια, χωρις να δωσω επιπλεον χρηματα, και το επεστρεψα οπως το πηρα. Η εγγυηση που μου κρατησαν ηταν 1100 ευρω και την επεστρεψαν κανονικα. Ναι, αν ειχα τρακαρει, θα ειχα κανει δηλωση στην τροχαια.
Το βαζαμε πατα σε parking και δεν ειχαμε πυτε γρατζουνια παραπαω απο αυτες, τις προσημειωμενες, τις οποιες μας τις εδωσας τυπωμεμενες οταν το παραλαβαμε.
Κοστισε περιπου 10 ευρω τη μερα, το πηραμε γεματο με καυσιμο και το πειστρεψαμε ετσι. Δεν μπορω να σου τι να διαλεξεις ομως αυτο ειναι δικη σου αποφαση.
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Χαιρετω
Θελω να παω Bologna με Ryanair απο Θεσσαλονικη . H πτηση φτανει 23:40 ..οποτε για να παρεις το αυτοκινητο πρεπει να υπολογιζεις πλεον μετα τις 00:00 δηλαδη την επομενη μερα .. Αλλα μετα απο αυτην την ωρα ολες οι εταιριες το κλεινουν το μαγαζακι...οπως φαινεται στο autoeurope.com. Πρακτικα οντως ειναι κλειστα ? Δε βρισκεις τιποτα ? Αρα πρεπει να κλεισω το αυτοκινητο απο τις 08:00 την επομενη ?
Επιπλεον ας υποθεσουμε οτι προλαβαινω να βγω και να παω στο γκισε πριν τις 00:00 (αλλα αυτο ειναι υποθεση οποτε δεν ξερω σε τι βαση κανεις να απαντησει στο επομενο ερωτημα). Η κρατηση που θελω να κανω ειναι απο την επομενη (μετα τις 00:00 και οχι πριν) . Και αυτο γιατι η διαφορα τιμης ειναι 100€..Δεν ξερω γατι βγαινει τοσο..αλλα τοσο παει

Απο την αλλη εψαξα μεσω της κρατησης με Ryan air να κλεισω και αυτοκινητο και πραγματι δινεται η δυνατοτητα . Εδω παλι ειναι προφανες οτι η ιδια η εταιρια ξερει τι ωρα φτανει και σου δινει δυνατοτητα να παρεις αυτοκινητο . Βεβαια δε σου λεει ΠΟΤΕ θα το παρεις !!! Οταν φτασεις..η πρωι πρωι με την αυγουλα ?
Σε ερωτηση μου στο chat της Ryanair μου ειπαν να μπω στο https://car-hire.ryanair.com/ . Τα πραγματα εκει ομως ειναι ακομα πιο συνθετα. Γιατι μου βγαζει αλλες εταιριες απο οτι οταν κλεινω και το εισητηριο αεροπλανου, αλλα και με πολυ μεγαλυτερες τιμες !!!!
Opinions ? Ειναι κλειστα οντως απο τις 00:00-08:00 ?? Επιλογες ?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλύτερα να τηλεφώνησες σε κάθε εταιρία που ειναι στο αεροδρόμιο να μάθεις.Υπαρχουν μάλλον κι άλλες που έχουν γραφεία εκτός και ίσως στο γέρνουν την ώρα που φθάνεις.
 

Neda

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)
Μαλλον θα το ρισκάρω με μια φτηνή εταιρία τύπου Sicily με δική τους ασφάλεια.
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Εχω νοικιασει με sicily ..κανενα προβλημα . Αν μαλιστα τα εχεις καταλαβει ειναι αμεσως συνεργατης της autoeurope στην Ιταλια. Επισης 2 φορες με firefly επισης κανενα προβλημα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προκειται για ασφαλιστικη παγκόσμιο κολοσσο που με εχει αποζημιωσει με πολυ συνοπτικες διαδικασιες. Η γνωμη κ εμπειρια του καθενός απολυτως σεβαστη, σε αντιθεση με τυχαρπαστα σαιτ που παραθετουν τυχαρπαστα σχολια ανικανα φυσικα να μας βοηθησουν στην κριση μιας απολυτα σοβαρης εταιρειας.
Εχω νοικιασει με sicily ..κανενα προβλημα . Αν μαλιστα τα εχεις καταλαβει ειναι αμεσως συνεργατης της autoeurope στην Ιταλια. Επισης 2 φορες με firefly επισης κανενα προβλημα
Επειδη υπαρχει κι αλλη Sicily... να γραφετε ολοκληρη την ονομασια της εταιρειας να μη δημιουργειται συγχυση.
Επειδη δεν τα εχω καταλαβει, τι θα πει "αμεσως συνεργατης"? Πολλες δεν ειναι ετσι?
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Εχουν το ιδιο λογοτυπο . Απλα ετσι πρεπει να λεγεται η auroeurope στην Ιταλια .

Λοιπον εκατσα και το εψαξα..βρηκα αυτο στο facebook
"Auto Europe Italia Hi Alexey, thank you for writing us. Although the logo of Autoeuropa is similar to our one, we are two different companies. Best regards, the Auto Europe team"

Σε καθε περιπτωση η Sicily by Car ειναι γνωστη για αυτο και εγω ειχα κλεισεi με αυτην (μαλιστα ειχα κλεισει μεσω autoeurope ..την αυθεντικη δηλαδη) . Δεν ειχα κανενα προβλημα...Μαλιστα τις συμβουλες τις ειχα παρει απο εδω (travelstories)
 
Last edited:

Neda

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ πολύ για τη βοήθεια.
Θα νοικιάσω μέσω της σελίδας της Ryanair. Βρίσκω καλύτερες τιμές. Αλλά λέω να αποφύγω Goldcar ίσως και Locauto. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.169
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom