Περί συναλλάγματος

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ειναι ατμ αναλυψεις κτλ και αγοραζω πραγματα με αυτη αλλα ειναι viza. εκει λογικα τα ? θα τα κανω πεσος. να μην χρησιμοποιω ?
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
ε ναι πεσος χρησιμοποιεις

απλα χαλας οσα χρειαζεσαι

αν η καρτα γραφει visa δεν βγαλεις αλλη καρτα
 

dimitri

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα στα Ελληνικά ν
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ποιά εμπειρία σου ρε ANEL? Oι επτά χώρες που πήγες είναι η πολύτιμη εμπειρία σου? τράβα μια βόλτα στην Ομόνοια ξεψάχνισε τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος και θα δεις τι rates θα σου δώσουν... σιγά την πληροφορία που ζητάς και βρίσκεις πως έχει και ενδιαφέρον μάλιστα...
Χωρίς να θέλω να έλθω σε αντιπαράθεση με όλους εσάς που διαβεβαιώνετε πως τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος είναι η καλλίτερη λύση, παραθέτω εδώ την δική μου άποψη και τον τρόπο που εγώ χρησιμοποιώ, σαν εναλλακτική λύση.
Μένω στον Καναδά και επισκέπτομαι την Ελλάδα κάθε χρόνο. Οι τιμές που έχω δει στα ανταλλακτήρια του αεροδρομίου ή της Ομονοίας είναι κατά πολύ υψηλότερες (κοστίζει περισσότερο) να ανταλλάξω Καναδικά δολλάρια μέσω ανταλλακτηρίου (δεν το κάνω ποτέ) παρά με τους άλλους τρεις τρόπους που χρησιμοποιώ
1) Με την κάρτα συναλλαγής(convenience card). Αφαιρώ από την τραπεζιτική θυρίδα το ποσόν που χρειάζομαι (μέχρι 700 δολλάρια ημερεσίως) με ένα κόστος 4 δολλαρίων αλλα με καλλίτερες τιμές από αυτές των ανταλλακτηρίων. Το πλεονέκτημα;Δεν κουβαλώ ποτέ μαζί μου ένα μεγάλο χρηματικό ποσό και έχω και κάποιο κέρδος στην ανταλλαγή. Χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο οπουδήποτε έχω πάει εκτός Καναδά (ΗΠΑ, Ν.Κορέα, Κίνα, Βραζιλία και Τουρκία).
2) Με την πιστωτική κάρτα. Δουλεύει ακριβώς όπως η κάρτα συναλλαγής με τη διαφορά ότι σε χρεώνουν υπέρογκους τόκους από τη στιγμή που βγάζεις τα χρήματα μέχρι που θα τα πληρώσεις. Ήταν μια εποχή που η κάρτα συναλλαγής δεν περνούσε σε όλες τις τραπεζοθυρίδες της Βραζιλίας λόγω διαφορετικού τραπεζιτικού συστήματος. Χρησιμοποιούσα τότε την πιστωτική αλλά την γέμιζα (έβαζα περισσότερα χρήματα) εκ των προτέρων για να αποφύγω τους τόκους.
3) Όταν επισκέπτομαι την Ελλάδα:Έχω ανοίξει δύο λογαριασμούς στην Αγροτική, Έναν σε Καναδικά δολλάρια και έναν σε ευρώ. Με μια προσωπική επιταγή (τσεκ) που καταθέτω σε Καναδικά δολλάρια στο λογαριασμό μου έχω τα χρήματα σε 40 μέρες τα οποία μεταφέρω στον λογαριασμό των Ευρώ με ένα πολύ μικρό κόστος συναλλαγής. Αυτός αποδείχτηκε για μένα ο φθηνότερος τρόπος (που φυσικά προϋποθέτει αρκετό χρονικό διάστημα παραμονής)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
3) Όταν επισκέπτομαι την Ελλάδα:Έχω ανοίξει δύο λογαριασμούς στην Αγροτική, Έναν σε Καναδικά δολλάρια και έναν σε ευρώ. Με μια προσωπική επιταγή (τσεκ) που καταθέτω σε Καναδικά δολλάρια στο λογαριασμό μου έχω τα χρήματα σε 40 μέρες τα οποία μεταφέρω στον λογαριασμό των Ευρώ με ένα πολύ μικρό κόστος συναλλαγής. Αυτός αποδείχτηκε για μένα ο φθηνότερος τρόπος (που φυσικά προϋποθέτει αρκετό χρονικό διάστημα παραμονής)
40 ημέρες Valeur θεωρείς πως είναι φθηνός τρόπος, ή κάτι δεν κατάλαβα καλά?
 

dimitri

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα στα Ελληνικά ν
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
40 ημέρες Valeur θεωρείς πως είναι φθηνός τρόπος, ή κάτι δεν κατάλαβα καλά?
Στην περίπτωση που αναφέρω, ναι. Ο φθηνότερος. Δεν τα χρειάζομαι τα χρήματα μέχρι τότε, και μετά 40 μέρες θα έχω περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη επιλογή. Φυσικά αυτό δεν ισχύει για κάποιον που ταξιδεύει στο εξωτερικό για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα. Εγώ περνώ κάθε χρόνο συνολικά στην Ελλάδα 4-6 μήνες
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
ενταξει αυτο ειναι εξιδικευμενη περιπτωση και για να ανοιξεις λογαριασμο σε ξενη χωρα πρεπει οπως εσυ να πηγαινεις για 4 εως 6 μηνες το χρονο και για να ανοιξει απαιτειται φυσικη παρουσια.
τα υπολοιπα τα εχουμε φυσικα πει αλλα υπαρχουν και ατομα με ανασφαλεια οταν δεν εχουν ενα αλφα ποσο στη τσεπη τους οποτε αναγκαστικα θα παρουν συνλλαγμα ,μιλαμε παντα για τριτες χωρες.
εγω προσωπικα μονο 100 δολλαρια εχω στη τσεπη μου σε χαρτονομισματα των 5 και 10 για χρηση ταξι η λεωφορειου αν χρειαστει.
την καρτα αναληψης την εχω τρυπησει σε μια γωνια ασχετη και τη κρεμαω στο λαιμο μεσα απο το μπλουζακι
αντε καλο ταξιδι κοκοκο και θα μας πεις στο γυρισμο τι σε βολεψε εσενα
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
xexe ναι και λεω να το κανω οπως ειπα 200? +200$ και μετα την χρεωστικη. την πιστωτικη θα την χρησιμοποιησω μονο για το αμαξι(γιατι δεν γινεται αλλιως)
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Καλησπέρα! Τι γινεται στη Ρωσια με το συναλλαγμα? Τωρα με τα capital controls, δε θα μπορούμε να κανουμε αναληψη όπως συνηθως. Εδώ στα Χανια η τραπεζα της Ελλαδος δεν εχει ρουβλι.. ουτε καμια άλλη τραπεζα. Οποτε θα παρουμε μαζι μας ευρω, αλλα πού συμφερει περισσοτερο να τα αλλαξουμε? Στο αεροδρομιο? Ή καπου στο κεντρο? Εχει παει καποιος προσφατα να πει καμια ιδεα?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ανάληψη μπορείς να κάνεις. Με την ΕΤΕ μόνο στην Λευκορωσία είχα πρόβλημα, στη Ρωσία κανένα.

Μακράν να συμφέρει να τραβίξεις ρευστό στην Ρωσία από την κάρτα, παρά να κουβαλάς μαζί σου cash.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom