Περί συναλλάγματος

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ναι, αλλά όσοι επιλέγουν λύσεις χαμηλού κόστους είναι γενικά ψαγμένα άτομα και α) δεν πάνε χωρίς να έχουν μελετήσει στοιχειωδώς έναν χάρτη (π.χ. google maps), β) ενημερώνονται για τις τιμές στις συγκοινωνίες και αγοράζουν από πριν oyster (μου τη στέλνουν σπίτι πάντα), γ) δεν πάνε ποτέ χωρίς συνάλλαγμα (αγοράζουμε από τράπεζα της ελλάδας) και δ) μαθαίνουμε πως από το West Brombton περνάνε ένα σωρό γραμμές υπόγειου (και νυχτερινών λεωφορείων).
Και κάτι τελευταίο: Marydim, δεν φτάνουν όλες οι πτήσεις Λονδίνο 10 το βράδυ! Ευρώπη δεν είναι μόνο η Αθήνα! Eπίσης, easybus δεν παίρνουν απαραίτητα όσοι πετάνε με easyjet!
ΟΙ ψαγμένοι ταξιδιώτες κατά τη γνώμη σου αγοράζουν συνάλλαγμα από την Τράπεζα της Ελλάδας; :xmas_rolleyes:
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
ΟΙ ψαγμένοι ταξιδιώτες κατά τη γνώμη σου αγοράζουν συνάλλαγμα από την Τράπεζα της Ελλάδας; :xmas_rolleyes:
Ναι, αν ξέρουν να ψάχνουν σωστά. Γιατί δεν θα βρεις καλύτερη τιμή σε κανένα ιδιωτικό ανταλλακτήριο μέσα στην Ελλάδα για πάουντς, κορώνες σουηδίας και κορώνες τσεχίας που άλλαξα πρόσφατα. Και σαφώς συμφέρει μέσα στην Ελλάδα γιατί αν πας στη χώρα προορισμού, η τιμή είναι ακόμη χειρότερη, ειδικά αν το ποσό σου είναι κάτω των 1000 ευρώ.
Θα διαφωνήσουμε και σε αυτό σήμερα;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η Oyster πρέπει να αλλάζεται κάθε μήνα γιατί είναι σαν τα σουτζουκάκια... μπαγιατεύει...

Peter καλο μου η τράπεζα της Ελλάδος ΔΕΝ πουλάει συνάλλαγμα... εκτός αν εννοείς να αγοράζουμε συνάλλαγμα από τράπεζες της Ελλάδος... από αυτές που χρεώνουν προμήθειες του κερατά... και για να πούμε και κάτι ουσιαστικό σήμερα συνάλλαγμα πρέπει να κάνουμε στην Ελλάδα μεν αλλά από τα διάφορα ιδιωτικά ανταλλακτήρια συναλλάγματος... χρεώνουν πολύ λιγότερο από τις τράπεζες και είναι πολύ ευέλικτα, με άλλα λόγια σηκώνουν παζάρια στο rate...

υ.γ. 1.Ρε Peter σοβαρά τώρα δουλεύεις εσυ σε ταξιδιωτικό γραφείο και πουλάς εξυπηρέτηση στον κόσμο που θέλει να ταξιδέψει στο εξωτερικό? Ακόμη ανοιχτό είναι το έρμο?

υ.γ.2. Peter ακόμη χρωστάς μια απάντηση στον taver... περιμένουμε...

υ.γ.3. Peter περιμένω από χθες την απάντηση για το ποιός είναι ο καλύτερος/φτηνότερος τρόπος να ταξιδέψεις από το LGW στο Λονδίνο... τελικά σάχλες έλεγε ο tripakias ή εσύ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.060
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Oyster πρέπει να αλλάζεται κάθε μήνα γιατί είναι σαν τα σουτζουκάκια... μπαγιατεύει...

Peter καλο μου η τράπεζα της Ελλάδος ΔΕΝ πουλάει συνάλλαγμα... εκτός αν εννοείς να αγοράζουμε συνάλλαγμα από τράπεζες της Ελλάδος... από αυτές που χρεώνουν προμήθειες του κερατά... και για να πούμε και κάτι ουσιαστικό σήμερα συνάλλαγμα πρέπει να κάνουμε στην Ελλάδα μεν αλλά από τα διάφορα ιδιωτικά ανταλλακτήρια συναλλάγματος... χρεώνουν πολύ λιγότερο από τις τράπεζες και είναι πολύ ευέλικτα, με άλλα λόγια σηκώνουν παζάρια στο rate...

υ.γ. 1.Ρε Peter σοβαρά τώρα δουλεύεις εσυ σε ταξιδιωτικό γραφείο και πουλάς εξυπηρέτηση στον κόσμο που θέλει να ταξιδέψει στο εξωτερικό? Ακόμη ανοιχτό είναι το έρμο?

υ.γ.2. Peter ακόμη χρωστάς μια απάντηση στον taver... περιμένουμε...

υ.γ.3. Peter περιμένω από χθες την απάντηση για το ποιός είναι ο καλύτερος/φτηνότερος τρόπος να ταξιδέψεις από το LGW στο Λονδίνο... τελικά σάχλες έλεγε ο tripakias ή εσύ?
Ε, αν θέλουμε να είμαστε τυπικοί, στη γλώσσα του Forex αυτό ακριβώς κάνει η ΤτΕ: Πουλάει συνάλλαγμα.... (με Ευνοϊκούς όρους, αλλά πάντως πουλάει...)
Για το Υ.Γ.2, δε χρωστάει μόνο μία απάντηση. Το στρίβειν είναι πάγια τακτική του. Π.χ. στα περί πληρωμένων κονδυλοφόρων, το πιο σοβαρό από όσα του έχουμε προσάψει, δεν έχει υπαινιχθεί καν ότι απαντάει (αφιέρωσε απλώς ένα άσχετο άρθρο, για να υπάρχει ένα post του στο θέμα).
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Η Oyster πρέπει να αλλάζεται κάθε μήνα γιατί είναι σαν τα σουτζουκάκια... μπαγιατεύει...
Peter καλο μου η τράπεζα της Ελλάδος ΔΕΝ πουλάει συνάλλαγμα... εκτός αν εννοείς να αγοράζουμε συνάλλαγμα από τράπεζες της Ελλάδος... από αυτές που χρεώνουν προμήθειες του κερατά... και για να πούμε και κάτι ουσιαστικό σήμερα συνάλλαγμα πρέπει να κάνουμε στην Ελλάδα μεν αλλά από τα διάφορα ιδιωτικά ανταλλακτήρια συναλλάγματος... χρεώνουν πολύ λιγότερο από τις τράπεζες και είναι πολύ ευέλικτα, με άλλα λόγια σηκώνουν παζάρια στο rate...
υ.γ. 1.Ρε Peter σοβαρά τώρα δουλεύεις εσυ σε ταξιδιωτικό γραφείο και πουλάς εξυπηρέτηση στον κόσμο που θέλει να ταξιδέψει στο εξωτερικό? Ακόμη ανοιχτό είναι το έρμο?
υ.γ.2. Peter ακόμη χρωστάς μια απάντηση στον taver... περιμένουμε...
υ.γ.3. Peter περιμένω από χθες την απάντηση για το ποιός είναι ο καλύτερος/φτηνότερος τρόπος να ταξιδέψεις από το LGW στο Λονδίνο... τελικά σάχλες έλεγε ο tripakias ή εσύ?
Νάτος πάλι! Για μια ακόμη φορά θα σε διαψεύσω: Που είδες να λήγει η κάρτα Oyster στο Λονδίνο κάθε μήνα;;; 3 λίρες κάνει η άτιμη! Δεν λήγει καθόλου αν έχεις συνέχεια μέσα credits. Η Τράπεζα της Ελλάδος (αυτή που έβγαζε παλιά τις δραχμές) πουλάει κανονικά συνάλλαγμα χωρίς καμία απολύτως προμήθεια (στη Ρόδο, στην Αθήνα και παντού!). Τράβα ρώτα και μετά γράφε, μην κάνεις σαν ξερόλας!
Αλλά αφού άρχισες πάλι να πετάγεσε απρόσκλητος θα σε βάλω πάλι στο ignore μέχρι να σε σουτάρουν και πάλι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Τράπεζα της Ελλάδος (αυτή που έβγαζε παλιά τις δραχμές) πουλάει κανονικά συνάλλαγμα χωρίς καμία απολύτως προμήθεια (στη Ρόδο, στην Αθήνα και παντού!).
Noμίζω θέλει τρία ευρώ προμήθεια το λιγότερο πχ για αγορά λιρών Αγγλίας... σίγουρα ταξιδεύεις, αλλάζεις συνάλλαγμα και όλα αυτά που μας περιγράφεις ή απλά μας δουλεύεις?
(γιατί αν είχες πράγματι αγοράσει συνάλλαγμα θα ήξερες ότι κρατά προμήθεια)...

Y.Γ. Σε παραπέμπω στο κατατοπιστικότατο ποστ του kosvik...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Noμίζω θέλει τρία ευρώ προμήθεια το λιγότερο πχ για αγορά λιρών Αγγλίας... σίγουρα ταξιδεύεις, αλλάζεις συνάλλαγμα και όλα αυτά που μας περιγράφεις ή απλά μας δουλεύεις?
(γιατί αν είχες πράγματι αγοράσει συνάλλαγμα θα ήξερες ότι κρατά προμήθεια)...
North66, κάνε μου τη χάρη, το έχω ψάξει και δεν βρήκα πιό οικονομικό τρόπο από την Τράπεζα της Ελλάδος. Δεν έχει προμήθεια (comission) αφού είναι εθνικός τραπεζικός φορέας, τα 3 ευρώ είναι για μικρά ποσά και τα κρατάνε ως έξοδα κίνησης. Εγώ ποτέ δεν έχω πληρώσει τα 3 ευρώ που λες, θα το ψάξω όμως... Οι κοινές τράπεζες ή τα ανταλλακτήρια βάζουν όρια στα ποσά και κατ' επέκταση σε χρεώνουν περισσότερο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πώς γίνεται να πλήρωσα πρόσφατα για 120 λίρες Αγγλίας, 3 ευρώ προμήθεια??
Εσένα ο ταμίας στα δίνει κάτω από τον πάγκο, χωρίς απόδειξη για να γλιτώσεις τα 3 ευρώ προμήθεια??
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Πώς γίνεται να πλήρωσα πρόσφατα για 120 λίρες Αγγλίας, 3 ευρώ προμήθεια?? Εσένα ο ταμίας στα δίνει κάτω από τον πάγκο, χωρίς απόδειξη για να γλιτώσεις τα 3 ευρώ προμήθεια??
Άρα επιλέγεις και εσύ τον πιό φθηνό τρόπο για αγορά συναλάγματος! Γιατί δε λες λοιπόν ότι έχω δίκιο; (πάντως 120 λίρες δεν είναι και μεγάλο ποσό για να γλυτώσεις τα 3 ευρώ έξοδα κίνησης, και όχι προμήθεια όπως λες)!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
North66, κάνε μου τη χάρη, το έχω ψάξει και δεν βρήκα πιό οικονομικό τρόπο από την Τράπεζα της Ελλάδος. Δεν έχει προμήθεια (comission) αφού είναι εθνικός τραπεζικός φορέας, τα 3 ευρώ είναι για μικρά ποσά και τα κρατάνε ως έξοδα κίνησης. Εγώ ποτέ δεν έχω πληρώσει τα 3 ευρώ που λες, θα το ψάξω όμως... Οι κοινές τράπεζες ή τα ανταλλακτήρια βάζουν όρια στα ποσά και κατ' επέκταση σε χρεώνουν περισσότερο.
Τράπεζα της Ελλάδος σήμερα...

Exchange rates

Euro-GBP: 0.8318

Visa σήμερα...

Exchange rates

Euro-GBP: 0.837063
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Peter καλο μου η τράπεζα της Ελλάδος ΔΕΝ πουλάει συνάλλαγμα... εκτός αν εννοείς να αγοράζουμε συνάλλαγμα από τράπεζες της Ελλάδος... από αυτές που χρεώνουν προμήθειες του κερατά...
μεγάλο λάθος!η Τράπεζα της Ελλάδας πουλάει και παραπουλάει συνάλλαγμα.
η συναλλαγή χρεώνεται 3Ε.Η επιβεβαίωση όσων γράφω εδώ:
Δελτία Τιμών για Συναλλαγές μεταξύ Ιδιωτών και Τράπεζας της Ελλάδος
περαιτέρω πληροφορίες στα κατά τόπους υποκαταστήματα.
τηλ.Αθηνών:2103201111.
Το πρόβλημα είναι το εξής:τόσο η Τράπεζα της Ελλάδας όσο και οι εμπορικές τράπεζες της χώρας μας,δεν έχουν όλα τα νομίσματα,ούτε καν των ευρωπαϊκών χωρών.Κι αν έχουν είναι πιθανό να μην έχουν τόσα χρήματα όσα θέλουμε ν' ανταλλάξουμε..για παράδειγμα,αυτή τη στιγμή το υποκατάστημα της Τράπεζας της Ελλάδας στη Πάτρα έχει 2000 φιορίνια Ουγγαρίας διαθέσιμα προς πώληση!και ένα υποκατάστημα της Πειραιώς δεν έχει ούτε τόσα!
για να μην παίρνουμε λοιπόν σβάρνα τις τράπεζες ψάχνοντας:
1) ποια έχει και ποια δεν έχει το νόμισμα που θέλουμε ν' αγοράσουμε,
2)ποια χρεώνει και ποια δεν χρεώνει προμήθεια,
πηγαίνουμε κατευθείαν στα ανταλλακτήρια συναλλάγματος ή στις τράπεζες των χωρών που βρισκόμαστε ή κάνουμε αναλήψεις μέσω ΑΤΜ..
επίσης η Τράπεζα της Ελλάδας(για τις εμπορικές δεν ξέρω)για οποιαδήποτε αγορά συναλλάγματος θέλει αστυνομική ταυτότητα και ΑΦΜ...
για όποιον ενδιαφέρεται σήμερα η Τράπεζα της Ελλάδας πουλάει λίρες Αγγλίας(συνάλλαγμα,έτσι,όχι χρυσές:D)προς 0,81931 για 1Ε.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.338
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom