Revolut

vitalogy

Member
Μηνύματα
68
Likes
21
κατεβασα πριν λίγο καιρό για πρώτη φορά το app της revolut για να την χρησιμοποιήσω σε ένα ταξίδι Ουγγαρία σε λίγες μέρες. Έκανα ένα λογαριασμό σε ευρώ και έβαλα τυπικά 10 ευρώ. Σήμερα εφτιαξα ένα νέο πορτοφόλι και έβαλα καποια λεφτα σε φιορίνια. Ταυτόχρονα όμως είδα ότι δημιουργήθηκε και ένας τρίτος λογαριασμός που δείχνει το σύνολο των δυο προηγούμενων σε ευρώ. Και οι τρεις αναγράφονται ως κυριος λογαριασμός.
η απορία μου είναι η εξής.
οταν θα είμαι Ουγγαρία και θα πρέπει να πληρώσω με το Apple Pay πως θα καταλάβει ότι θέλω να πάρει από αυτόν που είναι σε φιορίνια;;;
 

poised

Member
Μηνύματα
892
Likes
6.767
Αν υπάρχει το πλήρες υπόλοιπο της συναλλαγής στο τοπικό πορτοφόλι θα το πάρει από εκεί. Αν όχι, θα το πάρει από αυτό που έχει.

Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, αν έχεις υπόλοιπο 50 ευρώ και 1000 άλλο και κάνεις συναλλαγή με 1500 άλλο (που αντιστοιχεί σε 30 ευρώ), θα σου πάρει 30 ευρώ αφήνοντας πίσω 20 ευρώ και 1000 άλλο. Αν στη συνέχεια κάνεις συναλλαγή 500 άλλο, θα σου αφήσει 20 ευρώ και 500 άλλο.

Όπου άλλο, όποιο άλλο νόμισμα έχεις, ας πούμε φιορίνια.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
56
Likes
130
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αν υπάρχει το πλήρες υπόλοιπο της συναλλαγής στο τοπικό πορτοφόλι θα το πάρει από εκεί. Αν όχι, θα το πάρει από αυτό που έχει.

Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, αν έχεις υπόλοιπο 50 ευρώ και 1000 άλλο και κάνεις συναλλαγή με 1500 άλλο (που αντιστοιχεί σε 30 ευρώ), θα σου πάρει 30 ευρώ αφήνοντας πίσω 20 ευρώ και 1000 άλλο. Αν στη συνέχεια κάνεις συναλλαγή 500 άλλο, θα σου αφήσει 20 ευρώ και 500 άλλο.

Όπου άλλο, όποιο άλλο νόμισμα έχεις, ας πούμε φιορίνια.
Μακάρι να το είχα διαβάσει αυτό δέκα μέρες νωρίτερα!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
900
Likes
2.022
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μακάρι να το είχα διαβάσει αυτό δέκα μέρες νωρίτερα!
Εγώ προτιμώ να γίνεται η συναλλαγή στην τρέχουσα ισοτιμία και αφήνω μόνο ευρώ στην ρεβολουτ.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
56
Likes
130
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Και όντως αυτό μου φαίνεται τελικά και μένα το καλύτερο, αλλά δεν είχα βρει μια ολοκληρωμένη επεξήγηση οπότε με δυο λογαριασμους φαινόταν να μην επαρκεί το υπόλοιπο σε κανέναν και κατέληξα να χρησιμοποιήσω εκείνη την ώρα ελληνικής τράπεζας με μια τραγική προμήθεια :rolleyes-80:
 

GThan

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Αν υπάρχει το πλήρες υπόλοιπο της συναλλαγής στο τοπικό πορτοφόλι θα το πάρει από εκεί. Αν όχι, θα το πάρει από αυτό που έχει.

Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, αν έχεις υπόλοιπο 50 ευρώ και 1000 άλλο και κάνεις συναλλαγή με 1500 άλλο (που αντιστοιχεί σε 30 ευρώ), θα σου πάρει 30 ευρώ αφήνοντας πίσω 20 ευρώ και 1000 άλλο. Αν στη συνέχεια κάνεις συναλλαγή 500 άλλο, θα σου αφήσει 20 ευρώ και 500 άλλο.

Όπου άλλο, όποιο άλλο νόμισμα έχεις, ας πούμε φιορίνια.
Να κάνω μια ερώτηση σχετική:
Υπάρχει διαφορά αν στην Μ. Βρετανία πχ έχω στο "πορτοφόλι' μου λίρες ή ευρώ για να πληρώσω με Revolut ή να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ;
Έχω δηλαδή 100 ευρώ, θα πρέπει να τα μετατρέψω σε λίρες, ή δεν παίζει κάποιο ρόλο και θα πληρωθεί το ποσό με μετατροπή από τη Revolut χωρίς κάποιο κόστος;
Με λίγα λόγια έχει κάποιο νόημα να γίνετε η μετατροπή σε τοπικό νόμισμα;
Ευχαριστώ!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
180
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Να κάνω μια ερώτηση σχετική:
Έχω δηλαδή 100 ευρώ, θα πρέπει να τα μετατρέψω σε λίρες, ή δεν παίζει κάποιο ρόλο και θα πληρωθεί το ποσό με μετατροπή από τη Revolut χωρίς κάποιο κόστος;
Θα πληρωθεί το ποσό με μετατροπή από τη Revolut χωρίς κάποιο κόστος, ΕΚΤΟΣ αν είναι Σαββατοκύριακο ή αργία, που στην περίπτωση αυτή θα χρεωθείς μια μικρή προμήθεια.
Με λίγα λόγια έχει κάποιο νόημα να γίνετε η μετατροπή σε τοπικό νόμισμα;
Έχει νόημα όταν επίκειται Σαββατοκύριακο ή αργία ούτως ώστε να γλιτώσεις την (μικρή) προμήθεια συναλλάγματος ή εάν μένεις για καιρό σε κάποια χώρα και γνωρίζεις εκ των προτέρων για παράδειγμα οτι το ευρώ θα πέσει έναντι του άλλου νομίσματος... δεν μπορώ να φανταστώ άλλον λόγο.
 

blade_

Member
Μηνύματα
187
Likes
178
Θα πληρωθεί το ποσό με μετατροπή από τη Revolut χωρίς κάποιο κόστος, ΕΚΤΟΣ αν είναι Σαββατοκύριακο ή αργία, που στην περίπτωση αυτή θα χρεωθείς μια μικρή προμήθεια.

Έχει νόημα όταν επίκειται Σαββατοκύριακο ή αργία ούτως ώστε να γλιτώσεις την (μικρή) προμήθεια συναλλάγματος ή εάν μένεις για καιρό σε κάποια χώρα και γνωρίζεις εκ των προτέρων για παράδειγμα οτι το ευρώ θα πέσει έναντι του άλλου νομίσματος... δεν μπορώ να φανταστώ άλλον λόγο.
Γνωρίζεις στο εξωτερικό αν μπορείς να βγάλεις χωρίς κόστος από ΑΤΜ όπως στην Ελλάδα?
 

pepakos

Member
Μηνύματα
180
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Γνωρίζεις στο εξωτερικό αν μπορείς να βγάλεις χωρίς κόστος από ΑΤΜ όπως στην Ελλάδα?
Μέχρι 200€/μήνα εαν έχεις το βασικό πρόγραμμα revolut στην αντίστοιχη ισιοτιμία κάνεις ανάληψη χωρίς επιπλέον κόστος.
Απο εκεί και πέρα ανάλογα την χώρα και την τράπεζα που ανήκει το ATM ενδέχεται να υπάρξουν χρεώσεις.
Για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι?
 

blade_

Member
Μηνύματα
187
Likes
178
Μέχρι 200€/μήνα εαν έχεις το βασικό πρόγραμμα revolut στην αντίστοιχη ισιοτιμία κάνεις ανάληψη χωρίς επιπλέον κόστος.
Απο εκεί και πέρα ανάλογα την χώρα και την τράπεζα που ανήκει το ATM ενδέχεται να υπάρξουν χρεώσεις.
Για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι?
Για Ελλάδα το γνωρίζω ναι, δεν ήξερα ότι ισχύει παντού αυτό το όριο των 200. Ξέρω επίσης πως μόνο στην optima στην Ελλάδα ισχύει αυτό, στις άλλες χρεώνεσαι.
Ενδιαφέρομαι γενικά για οπουδήποτε δεν υπάρχει ευρώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.914
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom