Revolut

vitalogy

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
κατεβασα πριν λίγο καιρό για πρώτη φορά το app της revolut για να την χρησιμοποιήσω σε ένα ταξίδι Ουγγαρία σε λίγες μέρες. Έκανα ένα λογαριασμό σε ευρώ και έβαλα τυπικά 10 ευρώ. Σήμερα εφτιαξα ένα νέο πορτοφόλι και έβαλα καποια λεφτα σε φιορίνια. Ταυτόχρονα όμως είδα ότι δημιουργήθηκε και ένας τρίτος λογαριασμός που δείχνει το σύνολο των δυο προηγούμενων σε ευρώ. Και οι τρεις αναγράφονται ως κυριος λογαριασμός.
η απορία μου είναι η εξής.
οταν θα είμαι Ουγγαρία και θα πρέπει να πληρώσω με το Apple Pay πως θα καταλάβει ότι θέλω να πάρει από αυτόν που είναι σε φιορίνια;;;
 

poised

Member
Μηνύματα
884
Likes
6.680
Αν υπάρχει το πλήρες υπόλοιπο της συναλλαγής στο τοπικό πορτοφόλι θα το πάρει από εκεί. Αν όχι, θα το πάρει από αυτό που έχει.

Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, αν έχεις υπόλοιπο 50 ευρώ και 1000 άλλο και κάνεις συναλλαγή με 1500 άλλο (που αντιστοιχεί σε 30 ευρώ), θα σου πάρει 30 ευρώ αφήνοντας πίσω 20 ευρώ και 1000 άλλο. Αν στη συνέχεια κάνεις συναλλαγή 500 άλλο, θα σου αφήσει 20 ευρώ και 500 άλλο.

Όπου άλλο, όποιο άλλο νόμισμα έχεις, ας πούμε φιορίνια.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
56
Likes
129
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αν υπάρχει το πλήρες υπόλοιπο της συναλλαγής στο τοπικό πορτοφόλι θα το πάρει από εκεί. Αν όχι, θα το πάρει από αυτό που έχει.

Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, αν έχεις υπόλοιπο 50 ευρώ και 1000 άλλο και κάνεις συναλλαγή με 1500 άλλο (που αντιστοιχεί σε 30 ευρώ), θα σου πάρει 30 ευρώ αφήνοντας πίσω 20 ευρώ και 1000 άλλο. Αν στη συνέχεια κάνεις συναλλαγή 500 άλλο, θα σου αφήσει 20 ευρώ και 500 άλλο.

Όπου άλλο, όποιο άλλο νόμισμα έχεις, ας πούμε φιορίνια.
Μακάρι να το είχα διαβάσει αυτό δέκα μέρες νωρίτερα!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
895
Likes
2.007
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μακάρι να το είχα διαβάσει αυτό δέκα μέρες νωρίτερα!
Εγώ προτιμώ να γίνεται η συναλλαγή στην τρέχουσα ισοτιμία και αφήνω μόνο ευρώ στην ρεβολουτ.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
56
Likes
129
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Και όντως αυτό μου φαίνεται τελικά και μένα το καλύτερο, αλλά δεν είχα βρει μια ολοκληρωμένη επεξήγηση οπότε με δυο λογαριασμους φαινόταν να μην επαρκεί το υπόλοιπο σε κανέναν και κατέληξα να χρησιμοποιήσω εκείνη την ώρα ελληνικής τράπεζας με μια τραγική προμήθεια :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom