Περί συναλλάγματος

ANEL

Member
παρακάτω θα διαβάσετε μερικές απ΄τις απόψεις των μελών του travelstories,σχετικά με το που συμφέρει καλύτερα ν' αγοράζει κανείς συνάλλαγμα.να σημειώσω πως και στα άλλα ταξιδιωτικά σαιτ οι ίδιες απόψεις επικρατούν.


1)quote=Defkalion;8388]α)
Ειδικά τα αεροδρόμια φημίζονται ότι έχουν από τις πιο ασύμφορες ισοτιμίες για αλλαγή συναλλάγματος. Ασφαλώς και σε συμφέρει να το κάνεις εδώ σε κάποια τράπεζα. Εγώ πάλι κάνω πολύ λίγα συνάλλαγμα, και βγάζω κατευθείαν δολλάρια από ΑΤΜ εκεί όταν χρειάζομαι χρήματα (και όταν δε χρησιμοποιώ την ίδια την κάρτα)
[/quote]




2)
σε όσες χώρες κι αν έχω πάει, η cash card δεν παίζεται. Έχω "ΕΤΗΝΟΚΑΣΗ" και τα rates που δίνει είναι εξαιρετικά (πολλές φορες καλύτερα κι από τα αναγραφόμενα στο xe.com) και η προμήθεια γελοιωδώς χαμηλή. Συμφέρει πολύ περισσότερο από το να κανεις συνάλλαγμα οπουδήποτε.

3)
Η ανταλλαγή πρέπει να γίνεται, είτε σε Ελληνική τράπεζα - ανταλλακτήριο, είτε στη χώρα του νομίσματος,αφού ρίξουμε καμιά ματιά σε μερικά ανταλλακτήρια και τράπεζες (εύκολο γιατί συνήθως είναι στο δρόμο μας)

4)
Οσο αφορα Ταυλανδη,εκανα και τις 2 φορες που πηγα συναλλαγμα στο αεροδρομιο suvarnabhumi-bkk-και ειχε λιγο καλυτερο rate απ οτι στα πανταχου παρων ανταλλακτηρια.Συμφωνω οτι ειναι καλυτερα να αλλαζουμε χρηματα στην χωρα που παμε.[/quote


6)
Κι εγω αλλαζω στη χωρα που πηγαινω και οπωs λεει ο Θανοs στο αεροδρομιο αλλαζω ενα μικρο ποσο για τα πρωτα εξοδα.

GTS εγω δεν εκανα baht απο εδω , αλλα οταν εφτασα εκει.

7)
Να πληρώνεις ότι μπορείς με την πιστωτική σου κάρτα (όπου οι συναλλαγές μετατρέπονται με καλό rate και χωρίς προμήθεια), και για τα υπόλοιπα προγραμμάτισέ το ώστε να κάνεις μία και μοναδική ανάληψη από την cash card σου.
Απέφυγε πάση θυσία το ανταλλακτήρια συναλλάγματος, και δη στο Ελ. Βενιζέλος (τη μοναδική φορά που το χρησιμοποίσα για να πάρω 200 δολλάρια ΗΠΑ, μου τα έδωσαν με μια ισοτιμία γύρω στο 1,30 ενω το rate ήταν γύρω στο 1,60, δηλαδή σχεδόν 30 ευρώ κερατιάτικα).
Κάνε ένα ποσό από δώ - καμμιά εκατοστή λίρες τουλάχιστον - για να μην τρέχεις εκεί όταν φτάσεις (μπορεί να είναι και λίγο χειρότερη η ισοτιμία που προσφέρουν στο αεροδρόμιο), θα σου χρειαστούν για τα πρώτα μικρο-έξοδα, π.χ. τραίνο, εισιτήρια (κάρτα ενδεχομένως - αν έχεις και φωτογραφία διαθέσιμη, ακόμη καλύτερα). Αλλαγή στις Τράπεζες - είτε εδώ, είτε εκεί. Ρώτα πρώτα τι προμήθειες χρεώνουν (αν χρεώνουν), εκεί είναι η διαφορά, στην ισοτιμία οι διαφορές είναι ασήμαντες από Τράπεζα σε Τράπεζα.



9)
Μίλησα χθες με Καναδά, και μου είπαν οτι απο την τράπεζα αν πάω και τους δώσω ? μου το αλλάζουν με καναδέζικο $ χωρίς κάποιο κόστος.Όσο αντιστοιχεί το ? με το $.Χωρίς επιπλέον χρέωση.Είναι παράξενο η μήπως όχι?
 

babaduma

Member
Ρε παιδιά (και συγγνώμη για την παρέμβασή μου) δε νομίζετε ότι παρα-έγινε πια με το θέμα του συναλλάγματος;

1) Ναι, η Τράπεζα της Ελλάδος (Τ.Ε.) δίνει καλύτερη τιμή απ' τις εμπορικές Τράπεζες (για τον απλούστατο λόγο ότι οι εμπορικές πληρώνουν προμήθεια σ' αυτήν)
2) Ναι, μπορεί να υπάρχουν ανταλλακτήρια που δίνουν τιμές καλύτερες ακόμη κι απ' αυτήν (για διάφορους λόγους)
3) Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις (λίγες ή πολλές - αδιάφορο) που σε κάποιες χώρες μπορεί κάποιος να βρεί καλύτερη τιμή (επίσης, για διάφορους λόγους)
4) Ναι, είναι προτιμότερο (όπου μπορούμε και μας συμφέρει) να πληρώνουμε με πιστωτική
5) Ναι, πολλές φορές, είναι προτιμότερη η ανάληψη από ΑΤΜ αντί για αλλαγή σε ανταλλακτήριο (όχι πάντα όμως - εξαιρέσεις κατά περίπτωση)
6) Πάντοτε έχουμε υπόψη μας το εύρος των ισοτιμιών που μας ενδιαφέρει

ΟΚ, τα συνοψίσαμε τα βασικά - νομίζω. Πάμε παρακάτω;
 

Traveller

Member
Ρε ANEL είσαι Θεά, υποκλίνομαι... δεν έχεις πάρει χαμπάρι ούτε γιατί μιλάμε... κορίτσι μου μιλάμε για μαρούλι, για ζεστό χρήμα τόσο καιρό και όχι για ΑΤΜ και πιστωτικές... ακόμα να το καταλάβεις?

Τώρα ξύπνησες εσύ ότι συμφέρει καλύτερα να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου στο εξωτερικό και να κάνεις εκεί αναλήψεις από ΑΤΜ? Τώρα κατάλαβες ότι στο αεροδρόμιο δεν αλλάζεις ποτέ λεφτά γιατί είναι ληστρική η ισοτιμία? ANEL καλό μου το ξέρω ότι είναι δύσκολο να συγκεντρvθείς και θέλεις με κάθε τρόπο να μου την πεις αλλά τουλάχιστον κατάλαβε γιατί μιλάμε... η κουβέντα που κάνουμε είναι που σε συμφέρει να αλλάζεις ζωντανά λεφτά... σε ανταλλακτήρια εδώ στο Ελλάντα ή σε ανταλλακτήρια στο εξωτερικό... άντε να στο ξαναπώ... αν έχεις εκατό ευρουδάκια στην τσεπούλα και θες να πας στην Αμερική π.χ σε συμφέρει καλύτερα να πας στην Ομόνοια σε ένα ανταλλακτήριο να τα κάνεις δολλάρια παρά να πας σε αντίστοιχο ανταλλακτήριο στη Ν.Υόρκη... το κατάλαβες καλό μου? η ίδια περίπτωση παίζει και για την Αγγλία, την Αυστραλία, την Ν.Ζηλανδία, την Ινδία κ.α. για τον Καναδά που αναφέρθηκε δεν έχω πάει, δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ κουλό το να ισχύει αλλάζω χωρίς προμήθεια... όσο για την Ταυλάνδη έχω να πάω από το 1999 και πραγματικά δεν θυμάμαι...

Εσυ βέβαια έβγαλές τα μάτια σου να ψάξεις να βρεις κάτι για να μου την πεις αλλά πάλι τζίφος... δεν πειράζει προσπάθησε σε άλλο τόπικ... είχε ανοίξει κάποια κάποτε ένα τόπικ για τον θρησκευτικό τουρισμό, δοκίμασε εκεί την τύχη σου... α και ξεκίνα επιτέλους κι εκείνη την ιστορία που λέγαμε με τα Δουνέικα μπας και ηρεμήσεις καθόλου...
 

XRISTOS71

Member
Λοιπον παιδες μεταφερθηκαν τα μηνυματα περι συναλλαγματος. Συνεχιστε εδω τη συζητηση.

Υπάρχουν υπόλοιπα δηλαδή που δεν εχουν συζητηθεί ????
Τα εγραψαν και πρίν απο μενα ,εχει κουράσει η αντιπαράθεση και καποιος που πραγματικά δεν ξερει μπερδευεται περισσότερο με τις ισοτιμίες και το συνάλλαγμα .

Ερώτηση για να υπάρχει μια σειρά μέσα στο μυαλό μου


1) λίγα ευρω αλλάζουμε απο εδω στο 'τοπικό νομισμα ' που θέλουμε ειτε στη Τ.Τ.Ε η σε ανταλλακτήριο

2) χρησιμοποιώ την πιστωτική μου για ψώνια ,φαγητό ,ξενοδοχείο κτλ

3)αν χρειαστώ cash κάνω ανάληψη απο atm εκεί

ξέχασα κάτι ?????:shock:
 

Jkh

Member
Υπάρχουν υπόλοιπα δηλαδή που δεν εχουν συζητηθεί ????
Τα εγραψαν και πρίν απο μενα ,εχει κουράσει η αντιπαράθεση και καποιος που πραγματικά δεν ξερει μπερδευεται περισσότερο με τις ισοτιμίες και το συνάλλαγμα .

Ερώτηση για να υπάρχει μια σειρά μέσα στο μυαλό μου


1) λίγα ευρω αλλάζουμε απο εδω στο 'τοπικό νομισμα ' που θέλουμε ειτε στη Τ.Τ.Ε η σε ανταλλακτήριο

2) χρησιμοποιώ την πιστωτική μου για ψώνια ,φαγητό ,ξενοδοχείο κτλ

3)αν χρειαστώ cash κάνω ανάληψη απο atm εκεί

ξέχασα κάτι ?????:shock:
Απλα:Δε χρειαζεται κανεις τιποτε πριν φτασεις στον προορισμο σου.
1)Σηκωνεις λεφτα απο ΑΤΜ στο αεροδρομιο(ολα εχουν) με το που φτασεις στον προορισμο σου.
2)Χρησιμοποιεις την πιστωτικη σου οπου θες(για εκτος Ευρωπης υπαρχει μια πολυ μικρη επιβαρυσνη σε καθε αγορα.Παρε τηλ την τραπεζα σου κ ρωτα)

τα χουμε πει πολλες φορες κ παλιοτερα ποστ.Τα πραγματα ειναι πολυ απλα κ δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι
 

Jkh

Member
Αμα ο καθενας επαιρνε τηλ την τραπεζα του(εκει που εχει καρτα αναληψης), κ ρωταγε την επιβαρυσνη για αναληψη απο ΑΤΜ παγκοσμιως(ειναι ιδια απ οπου κ αν σηκωσεις στον κοσμο) θα καταλαβαινε οτι το συνάλλαγμα ΟΠΟΥ και να το κανεις ειναι κλεψια κ χασιμο χρονου και αυτο το θρεντ δεν θα υπηρχε καν!!!!!!!
 

tripakias

Member
Αμα ο καθενας επαιρνε τηλ την τραπεζα του(εκει που εχει καρτα αναληψης), κ ρωταγε την επιβαρυσνη για αναληψη απο ΑΤΜ παγκοσμιως(ειναι ιδια απ οπου κ αν σηκωσεις στον κοσμο) θα καταλαβαινε οτι το συνάλλαγμα ΟΠΟΥ και να το κανεις ειναι κλεψια κ χασιμο χρονου και αυτο το θρεντ δεν θα υπηρχε καν!!!!!!!
διαφωνω, μου 'χει τυχει καλυτερη συναλλαγη απο ανταλλακτηριο απ' οτι με την καρτα.
 

ZephX

Member
Απλα:Δε χρειαζεται κανεις τιποτε πριν φτασεις στον προορισμο σου.
1)Σηκωνεις λεφτα απο ΑΤΜ στο αεροδρομιο(ολα εχουν) με το που φτασεις στον προορισμο σου.
2)Χρησιμοποιεις την πιστωτικη σου οπου θες(για εκτος Ευρωπης υπαρχει μια πολυ μικρη επιβαρυσνη σε καθε αγορα.Παρε τηλ την τραπεζα σου κ ρωτα)

τα χουμε πει πολλες φορες κ παλιοτερα ποστ.Τα πραγματα ειναι πολυ απλα κ δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι
Να σημειώσω ότι στο εξωτερικό υπάρχει ένα market trend ώστε ο πελάτης να μην έχει επιβαρύνσεις.

Δηλαδή...

- Στην Αμερική η Capital One σε όλες τις πιστωτικές της και η Chase σε μερικές να αποροφούν το κόστος που επιβάλουν οι Visa/MC για αγορές σε ξένο νόμισμα. Αρκετές τράπεζες αποροφούν το κόστος ανάληψης χρημάτων ξένου ΑΤΜ ή/και της Visa/MC...

- Στην Αγγλία το ίδιο με την πιστωτικη του Post Office και Sainsbury's και αντίστοιχα ΑΤΜ της Nationwide.

Τώρα αν κάτι τέτοιο συμβαίνει στην Ελλάδα ή θα συμβεί δεν ξέρω.

Καλή λύση πάντως για ΑΤΜ για εμένα είναι η HSBC. Έχει ΑΤΜ στα μεγαλύτερα αεροδρόμια του κόσμου και έτσι δεν υπάρχει κανένα κόστος ανάλυψης (πλην του % για συνάλλαγμα που είναι μεταξύ 2-3% αν δεν κάνω λάθος).

Η AmEx αν και τσιμπάει σε μερικά πράγματα, παραμένει για εμένα η καλύτερη κάρτα για αυτούς που ταξιδεύουν συχνά.
 

tripakias

Member
Πες λεπτομερειες..

(Μιλαω παντα για εθνοκσ της εθνικης)
Με ethnocash 100 ευρω 81.5 pounds

Απο ανταλλακτηριο 100 ευρω 84 pounds

την ιδια μερα μιλω. (Τα περισσοτερα ανταλλακτηρια ειχαν 75-79 pounds)


Μερικες μερες πριν απο την Τραπεζα Ελλαδος 82 pounds (εκανε ενας φιλος 1000 ευρω).

Οπως και να 'χει εχω την καρτα βλεπω και τα ανταλλακτηρια και επιλεγω.
Εννοειται στα αεροδρομια παντα χρησιμοποιω καρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top