Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ! Είμαι ανάμεσα στο Augustine asthotel όπως είπα παραπάνω κ στο hotel Paris rivoli στο λε μαραί! Τι λέτε;;;;
Το πρωτο ειναι καρακεντρο και πιο βολικο για μερα. Το δευτερο εχει καλυτερη τοποθεσια για βραδι. Και τα δυο ειναι σε καλες περιοχες.

Η διευθυνση αυτη 30 avenue Parmentier 75011 (hotel acacia) τι σας λεει σαν περιοχη και μονο?
Μια χαρα, ουτε δεκα λεπτα απο Oberkampf!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ! Είμαι ανάμεσα στο Augustine asthotel όπως είπα παραπάνω κ στο hotel Paris rivoli στο λε μαραί! Τι λέτε;;;;
Αν και για κάποιον που πάει πρώτη φορά Παρίσι ίσως το Augustine είναι σε πιο βολικό σημείο, πολύ κοντά στα Champs-Elysees, Madeleine, Opera αλλά και τα λοιπά σημεία ενδιαφέροντος, η περιοχή του είναι λίγο 'αποστειρωμένη' για μένα, και άδεια τις Κυριακές.

Το Paris Rivoli Marais είναι πιο κοντά στο Σικουάνα και τη Notre Dame, και το Μαραί, αν και αρκετά τουριστικό, είναι πιο ζωντανή σαν περιοχή, όλες τις ώρες της μέρας.
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Αν και για κάποιον που πάει πρώτη φορά Παρίσι ίσως το Augustine είναι σε πιο βολικό σημείο, πολύ κοντά στα Champs-Elysees, Madeleine, Opera αλλά και τα λοιπά σημεία ενδιαφέροντος, η περιοχή του είναι λίγο 'αποστειρωμένη' για μένα, και άδεια τις Κυριακές.

Το Paris Rivoli Marais είναι πιο κοντά στο Σικουάνα και τη Notre Dame, και το Μαραί, αν και αρκετά τουριστικό, είναι πιο ζωντανή σαν περιοχή, όλες τις ώρες της μέρας.
Σας ευχαριστώ! Έχει τόσα πολλά που έχω καταμπερδευτεί! Πάμε πρώτη φορά! Μπορούμε να διαθέσουμε μέχρι 150 τη βραδιά για δίκλινο. Διάβασα εδώ ότι καλύτερα να κοιτάμε στα διαμερίσματα 1 έως 10! Με ποιας σειρά θα προτείνατε τα διαμερίσματα! Έχω βρει κ στο 1 κλπ! Μας ενδιαφέρει μια βολική τοποθεσία κ να μπορούμε να πάμε κ περπατώντας σε κάποια αξιοθέατα! Εννοείται ότι θα πάρουμε κ μετρό! Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε ξενοδοχείο περιοχή; ευχαριστώ κ πάλι

Το πρωτο ειναι καρακεντρο και πιο βολικο για μερα. Το δευτερο εχει καλυτερη τοποθεσια για βραδι. Και τα δυο ειναι σε καλες περιοχες.



Μια χαρα, ουτε δεκα λεπτα απο Oberkampf!
Ευχαριστώ!!!!
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σας ευχαριστώ! Έχει τόσα πολλά που έχω καταμπερδευτεί! Πάμε πρώτη φορά! Μπορούμε να διαθέσουμε μέχρι 150 τη βραδιά για δίκλινο. Διάβασα εδώ ότι καλύτερα να κοιτάμε στα διαμερίσματα 1 έως 10! Με ποιας σειρά θα προτείνατε τα διαμερίσματα! Έχω βρει κ στο 1 κλπ! Μας ενδιαφέρει μια βολική τοποθεσία κ να μπορούμε να πάμε κ περπατώντας σε κάποια αξιοθέατα! Εννοείται ότι θα πάρουμε κ μετρό! Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε ξενοδοχείο περιοχή; ευχαριστώ κ πάλι
Πραγματικά και τα 2 που μας παραθέσατε είναι μια χαρά επιλογές και θα σας βολέψουν σε ο,τι θέλετε να κάνετε. Δε νομίζω να αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα, οπότε πηγαίνετε με ότι σας αρέσει σαν κατάλυμα. Και την επόμενη φορά που ξαναπάτε Παρίσι θα ξέρετε και ποια περιοχή ταιριάζει καλύτερα στον χαρακτήρα σας.
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Πραγματικά και τα 2 που μας παραθέσατε είναι μια χαρά επιλογές και θα σας βολέψουν σε ο,τι θέλετε να κάνετε. Δε νομίζω να αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα, οπότε πηγαίνετε με ότι σας αρέσει σαν κατάλυμα. Και την επόμενη φορά που ξαναπάτε Παρίσι θα ξέρετε και ποια περιοχή ταιριάζει καλύτερα στον χαρακτήρα σας.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειας σας!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για οσους θα επισκεφτειτε τις επομενες ημερες το Παρισι, ειναι πολυ δυσκολο να γινουν προτασεις για το που ειναι καλυτερη περιοχη να μεινεις. Αυτη τη στιγμη η κατασταση ειναι τεταμενη στο Παρισι εξαιτιας του βιασμου με γκλοπ ενος μεταναστη απο αστυνομικο την περασμενη εβδομαδα. Μεχρι χθες επεισοδια και διαδηλωσεις απασχολουσαν τα προαστια. Απο σημερα ομως μπηκε στο χωρο και το Παρισι οπου πολλα σχολεια σχεδον σε ολα τα διαμερισματα πραγματοποιησαν βιαιες διαδηλωσεις κατα της αστυνομικης βιας. Σκηνες με καδους σκουπιδιων που φλεγονται και χρηση δακρυγονων απο την αστυνομια σημειωθηκαν σε πολλα σημεια της πολης.
Ειναι αναμφιβολο ποτε θα εκτονωθει η κατασταση αλλα δεν πιστευω να σταματησουν οι διαμαρτυριες πριν απο τις Γαλλικες Προεδρικες Εκλογες. Οσο ελοχευει ο κινδυνος της Le Pen το μεγαλο γαλλικο αντιφασιστικο κινημα δεν νομιζω πως θα ησυχασει. Η Le Pen βεβαια δεν εχει καμια ελπιδα να εκλεγει Προεδρος σε αυτες τις εκλογες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η διευθυνση αυτη 30 avenue Parmentier 75011 (hotel acacia) τι σας λεει σαν περιοχη και μονο?
Σημερα σημειωθηκαν φοβερες οδομαχιες αναμεσα σε αστυνομικους και μαθητες κοντα σε αυτην την διευθυνση, οπως και σε αρκετα αλλα σημεια του Παρισιου οπως το Marais, Barbes, Nation κλπ.
Η κατασταση μπορεις να πεις πως θυμιζει Δεκεμβριο του '08 στην Αθηνα.
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Ωραια εποχη βρηκαμε να παμε στο Παρισι.... Και φοβαμαι οτι αρχες Απριλιου που θα ειμαστε εκει τα πραγματα θα ειναι χειροτερα, οσο θα πλησιαζουν οι ημερομηνιες των εκλογων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραια εποχη βρηκαμε να παμε στο Παρισι.... Και φοβαμαι οτι αρχες Απριλιου που θα ειμαστε εκει τα πραγματα θα ειναι χειροτερα, οσο θα πλησιαζουν οι ημερομηνιες των εκλογων.
Ο ρατσισμος δεν μπορει να γινει ανεκτος απο την συντριπτικη πλεοψηφια των νεων. Οσο το ξανθο βουρλο λεει μαλακιες τοσο θα δυναμωνουν οι κινητοποιησεις. Εκτιμω πως αν ο Μακρον παρει ξεκαθαρο προβαδισμα στις δημοσκοπησεις θα καταλαγιασουν τα πραγματα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Η κατασταση μπορεις να πεις πως θυμιζει Δεκεμβριο του '08 στην Αθηνα.
Ωραια εποχη βρηκαμε να παμε στο Παρισι...
Κι εγώ φίλη guess who, ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν καθώς μετρώ αντίστροφα τις 20 ημέρες που μου έχουν απομείνει!

Στα γεγονότα της Αθήνας το 2008 έτυχε να βρεθώ στη μέση του πετροπόλεμου στη πλατεία Συντάγματος :eek::eek:
Αφού την γλίτωσα από τις αθηναίες πέτρες, το να πάω από παριζιάνα πέτρα δεν θα είναι πιο chic; :haha:

Σημερα σημειωθηκαν φοβερες οδομαχιες αναμεσα σε αστυνομικους και μαθητες κοντα σε αυτην την διευθυνση, οπως και σε αρκετα αλλα σημεια του Παρισιου οπως το Marais, Barbes, Nation κλπ.
Η κατασταση μπορεις να πεις πως θυμιζει Δεκεμβριο του '08 στην Αθηνα.
Η ενημέρωση από κάπιοιον που βιώνει την κατάσταση είναι αξιόπιστη και χρήσιμη. Σε ευχαριστούμε :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom