Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Καλημέρα!!
Θα είμαι τελικά στο Παρίσι την περίοδο του καρναβαλιού, τελος Φεβρουαρίου, έχει κάποιος να μου προτείνει ξενοδοχείο 5 ή 4 αστέρων (να μην ξεπερνάει τα 200 τη βραδιά,θα το ψάξω μόνη μου αυτο) κεντρικό να μπορώ να βγαίνω και με τα πόδια δηλαδή, να ειναι ασφαλής περιοχή, να έχει καφέ κοντά και που να εχει μείνει; ειναι η πρώτη φορά που θα πάω και δεν έχω ακόμα άποψη γεωγραφική...
μεινε στο Le Littre, 4 αστερων, στην 8η arrondisement, πολυ καλη περιοχη, ασφαλης, διπλα σε μετρο και κοντα σε πολλα. Το ξενοδοχειο αριστο!
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
σημειωση οτι τα τριστερα στο εξωτερικο δεν ειναι εφαμιλλα των δικων μας, αλλα κατωτερα. Τωρα εξαρταται και απο τι ψαχνει καποιος σε ενα δωματιο.
Δεν έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις, κυρίως να είναι καθαρό αφού όλη μέρα θα λείπουμε. Αλλά το Le littre που μου λες κοστίζει 950€!!!! Καμιά άλλη πρόταση κανείς ή συμβουλή για την περιοχή που θα έπρεπε να προτιμήσω?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημέρα σας! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας. Την Τρίτη 14/2 με Σάββατο 18/2 θα είμαστε στο Παρίσι 3 άτομα. Έχουμε κλείσει με δωρεάν ακύρωση το εξής ξενοδοχείο στην Μονμάρτη. http://www.booking.com/hotel/fr/hotelparishotel.el.html?aid=311101;label=hotel-51456-fr-VqGm3ElUe1hPdGWdPgRA7wS162187670111:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tikwd-24393339992:lp9067714:li:dec:dm;sid=3ac91370dc64dbd41fdd26b8adeff247;checkin=2017-02-14;checkout=2017-02-18;dest_id=-1456928;dest_type=city;dist=0;group_adults=3;group_children=0;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=3;req_children=0;room1=A,A,A,;sb_price_type=total;soldout=0,0;srfid=8263396482cac8282688d2f0a33344073403488eX1;type=total;ucfs=1&#map_closed

Κάναμε καλή επιλογή? Να προσθέσω πως το budget μας είναι περιορισμένο, δηλαδή μέχρι 100-120€ το πολύ ο καθένας για το ξενοδοχείο. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο? Διάβασα στην αρχή του θέματος ότι είναι καλά στο 13ο αλλά έχω βρει μόλις ένα ξενοδοχείο μέσα στον προϋπολογισμό μας. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
To Villa Margaux λες; Για το ξενοδοχείο δεν ξέρω αλλά είναι σε καλή τοποθεσία, σε μια τρεντυ περιοχή της πόλης, το οποίο σημαίνει ότι ίσως να μην έχετε πολλή ησυχία, αλλα εκτός αυτού είστε καλά. Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο κεντρικό αν είναι η πρώτη σας φορά, αλλά λόγω χρημάτων που μπορείτε να διαθέσετε δε νομίζω ότι θα έχετε επιλογές ακόμη πιο κέντρο.

σημειωση οτι τα τριστερα στο εξωτερικο δεν ειναι εφαμιλλα των δικων μας, αλλα κατωτερα. Τωρα εξαρταται και απο τι ψαχνει καποιος σε ενα δωματιο.
Όλα σχετικά είναι. Έχω μείνει σε 3 που ήταν καλύτερο των 4. Εξαρτάται από το κατάλυμα. Επίσης στη Γαλλία τα αστέρια δίνονται όχι απαραίτητα με βάση την πολυτέλεια αλλά τις παροχές (πχ. αν υπάρχει εστιατόριο, 24ωρο room service κλπ).
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
To Villa Margaux λες; Για το ξενοδοχείο δεν ξέρω αλλά είναι σε καλή τοποθεσία, σε μια τρεντυ περιοχή της πόλης, το οποίο σημαίνει ότι ίσως να μην έχετε πολλή ησυχία, αλλα εκτός αυτού είστε καλά. Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο κεντρικό αν είναι η πρώτη σας φορά, αλλά λόγω χρημάτων που μπορείτε να διαθέσετε δε νομίζω ότι θα έχετε επιλογές ακόμη πιο κέντρο.
Ναι αυτό είναι!! Απ' ότι καταλαβαίνω είναι σε περιοχή όπου υπάρχουν καφέ, bar, εστιατόρια κτλ έτσι? Επίσης, αν γνωρίζεις, είναι μακρυά από τα βασικά αξιοθέατα (Eiffel, Λούβρο, Παναγία των Παρισίων), γιατί τα βλέπω μεν στον χάρτη αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ την απόσταση. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ηρέμησα λίγο γιατί νόμιζα ότι δεν είναι σε καλή περιοχή.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Η περιοχή κάτω από την Πιγκαλ (SoPi) σφίζει από ζωή και ωραία μέρη για να βγείτε. Τελευταία φορά ήμουν εκεί το Μάιο οπότε δε νομίζω να έχουν αλλάξει και πολλά. To Λούβρο είναι κανα μισάωρο-40λεπτο με τα πόδια, η Νοτρ-Νταμ καμιά ώρα, με το πιο μακρινό από αυτά που είπε να είναι ο Πύργος του Άιφελ. Μην ξεχνάτε βέβαια ότι στο Παρίσι δεν είστε ποτέ μακριά από σταθμό του μετρό, οπότε μια χαρά θα βολευτείτε, κι ας χρειαστεί να αλλάξετε γραμμή.
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Η περιοχή κάτω από την Πιγκαλ (SoPi) σφίζει από ζωή και ωραία μέρη για να βγείτε. Τελευταία φορά ήμουν εκεί το Μάιο οπότε δε νομίζω να έχουν αλλάξει και πολλά. To Λούβρο είναι κανα μισάωρο-40λεπτο με τα πόδια, η Νοτρ-Νταμ καμιά ώρα, με το πιο μακρινό από αυτά που είπε να είναι ο Πύργος του Άιφελ. Μην ξεχνάτε βέβαια ότι στο Παρίσι δεν είστε ποτέ μακριά από σταθμό του μετρό, οπότε μια χαρά θα βολευτείτε, κι ας χρειαστεί να αλλάξετε γραμμή.
Χίλια ευχαριστώ πραγματικά!! Ηρέμησα τώρα. Να είσαι καλά!:)
 

ribo7

Member
Μηνύματα
178
Likes
170
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα,

Έχω κάνει κρατήσεις (με δωρεάν ακύρωση) στα εξής ξενοδοχεία (για ένα 4ήμερο στο Παρίσι):
https://www.booking.com/hotel/fr/al...4f1f24;dist=0;sb_price_type=total;type=total&
https://www.booking.com/hotel/fr/ky...oAQGoAgM;sid=06c0b220c80bb19876ec47db214f1f24
https://www.booking.com/hotel/fr/pa...oAQGoAgM;sid=06c0b220c80bb19876ec47db214f1f24
https://www.booking.com/hotel/fr/pa...oAQGoAgM;sid=06c0b220c80bb19876ec47db214f1f24

Ποια είναι καλό λέτε από άποψη περιοχής?
Γενικά βρίσκω αρκετά στο budget μου στην περιοχή Bercy. Είναι καλή περιοχή?

Ευχαριστώ!
Γενικά απο τις περιοχές που παρέθεσες διάλεξε αυτή κοντά στο Bercy Village το οποίο με τα μαγαζάκια που έχει και το Cineplex προσελκύει κόσμο σαν περιοχή, και με τη γραμμή 14 θα είστε γρήγορα σε κεντρικά σημεία της πόλης. Απλά θα πρέπει να χρησιμοποιείται ΜΜΜ συχνά (όπως βέβαια κι αν μείνετε σε κάποια από τις άλλες σας επιλογές).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως λεει ο @marquis μονο το Kyriad στο Bercy Village αν δεν μπορειτε να βρειτε κατι καλυτερο. Τα αλλα ξεχνα τα.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
178
Likes
170
Οπως λεει ο @marquis μονο το Kyriad στο Bercy Village αν δεν μπορειτε να βρειτε κατι καλυτερο. Τα αλλα ξεχνα τα.
Εκτός από Bercy, ποιές άλλες ασφαλείς περιοχές συμβουλεύετε να κοιτάξω και για Airbnb? Και ποιες να αποφύγω?
Ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκτός από Bercy, ποιές άλλες ασφαλείς περιοχές συμβουλεύετε να κοιτάξω και για Airbnb? Και ποιες να αποφύγω?
Ευχαριστώ!
Δες εδω http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-γειτονιες-του-Παρισιου-Ποιες-ειναι-οι-πιο-επικινδυνες-ποιες-οι-πιο-ασφαλεις.55963/

/www.airbnb.gr/rooms/9911785?eluid=1&euid=b869f6a4-59b9-be2c-edc4-5859a2f5acc7

Εγώ θα μείνω εδώ, αν σε καλύπτει. Έχει πολύ καλές κριτικές και ένας φίλος Παριζιάνος (Γάλλος) με διαβεβαίωσε πως η γειτονιά είναι ασφαλής.
Το στιγμα στο χαρτη ειναι πολυ γενικο αφου η ακτινα ειναι μεγαλη και διαγραφει κυκλο που περιλαμβανει ετεροκλειτα οσο αφορα την επικινδυνοτητα σημεια. Με αλλα λογια περιλαμβανει απο υποφερτα μεχρι ακρως επικινδυνα μερη. Λογω των καλων κριτικων πιστευω πως ειναι καπου αναμεσα στο Parc des Buttes-Chaumont και στη rue de Meaux. Αν ειναι πιο ψηλα και μεχρι το καναλι θα πρεπει να αποφυγεις να κυκλοφορεις τις μεταμεσονυχτιες ωρες κι αν ειναι περα απο το καναλι κοντα στο σταθμο Stalingrad ψαξε κατι αλλο ή μην κυκλοφορεις μετα τη δυση του ηλιου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom